• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam360
Toplam Ziyaret16003797
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
ŞEMSKANLILIK BU-MU-DUR? EY GENÇLER..!!
03/11/2010
ŞEMSKANLILIK BUMUDUR?  EY GENÇLER..!!

Değerli şemskanlılar, malumunuz şemski aşireti oldukça köklü ve büyük bir aşirettir. Ve bulunduğu bölgelerde her zaman barış ve iyi ilişkileri prensip edinmiştir. Biz bundan dolayı gurur duyuyoruz, ancak şunu göz ardı etmemek gerekir ki bu büyük ve güzide  aşiret muhtelif coğrafyalara dağılmış ve  birbirileri ile irtibatları oldukça kopuk ve zayıftır.
 
Yani aralarında iletişim , sadece kanbağı olarak birbirilerine çok yakın olanlar ile aynı il veya komşu ilde yaşayanların bazıları dışında pek iletişim yok gibidir. Olan iletişimi de mevcut hayatta olan babalarımız ve dedelerimiz sayesinde sağlamaktayız.

Şemski aşireti tarih boyunca muhtelif bölgelerde yaşamış, önemli görevlerde bulunmuş, kahramanlıklar göstermiş ve büyük alimler yetiştirmiştir. Ancak bunları tarihe yazdıramamışız.
 
Çünkü biri çıkıpta şu kitap yahut şu defter şemskanlıları anlatıyor diyemedi. Yeni nesilimizin soyunu iyice bilememesi veya tanıyamaması bu eksiklikten kaynaklanmaktadır.
 
Aslında biz Şemskanlılar atamıza bağlılığımız söz konusu olunca oldukça muhafazakar ve bağlı olduğumuzu ileri süreriz. Tabiki bu tezin gereğini kaç kişimiz yapıyor.? Galiba birazda sözde şemskanlıyım diyenler de vardır.
Hatta face bookta sohbet ettiğimiz bir şemskanlı kardeşimiz bana dediki; la başka işin mi yok senin, millet iş güç derdinde sen secere derdindesin dediği zaman ben yıkıldım adeta, demekki böyle düşünenimiz de var, Ancak çok duyarlı olup elindeki imkanlar dahilinde bir şeyler yapmaya gayret edenler de var. Onlara saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
 
Şunu anlatmaya çalışıyorum.. Biz bu siteyi yukarıda çeşitli nedenlerle geçmişimizi bir yazılı eserle bu güne getirememizin  sıkıntılarını ve geçmişimiz hakkında son derece bilgisiz olmamızın bizde yarattığı sıkıntı ve bilisizliği bizden sonraki nesilin yaşamaması için  kurduk. Biz Şemskanlı aşireti isek; dünyanın neresinde olsak olalım, biri birimizden haberimiz olsun  sevintçe ve üzüntüde bir birimizin hal hatırını sorabilelim. Serecerimizi bizden sonraki nesillere taşıyabilelim. Asaletimiz ve tarihsel birikimini erozyona uğratmadan geleceğe taşıyalım. 

Biz bu siteyi kurarken hiç bir şekilde maddi çıkar düşünmedik, düşünemeyiz de ,hiç bir üyemizden maddi katkı istemedik, istememizde asla söz konusu olamaz.
İstediğimiz bir tek şey var.... Aşiretimiz hakkında kulaktan dolma olsa bile bildiklerinizi bizimle paylaşın. İletişim bölümüne adres ve telefonumuzu yazdık,Bize çağrı atın biz sizi arayalım.

Soy ağacımızın hayata geçmesi ve idamesi için büyüklerimizin engin bilgilerine ihtiyacımız var, ancak büyüklerimizin bir çoğu iletişimin yegane unsuru olan internet hakkında fazla ilgileri olmadığı için iş genlerimize düşüyor. Fakat üzülerek söyliyeyim ki gençlerimizin büyük bir kısmı bu iletişim vasıtalarını kurdukları Şemskanlı, şemski şemskan aşireti gibi face book guruplarında kendi secere ve soy ağacı üzerine tartışma ve bilgilendirmeler yapacakları yerde, çok farklı alanlarda sohbet ve paylaşımlar yapmaktadırlar. Yapabilirler bu onların hakkı, ancak harcadıkları zamanın onda birini web sitemize yönelik çalışma, üye olma ve siteyi tanıtmaya harcasalar kesinlikle sitemiz amacına ulaşır , arzulanan soy ağacı ve tarihi geçmişimizi ölümsüzleştirebilirler. Çünkü gençlerdeki azim ve enerji buna yeter , artar da.
 
Sitenin oluşumundan sonra kendi imkanları dahilinde destek veren, Murat Cemo, Engin Eroğul, Suat şaşmaz ve Taner köstekçi kardeşlerimize minnettarız.

Değerli akrabalarım, sitemizi daha iyi yerlere getirmek için gelin hep beraber taşın altına elimizi sokalım. Bilgilerimizi bir noktada toplayalım, Atalarımız ne demiş  "En kıymetli bilgi paylaşılan bilgidir." paylaşılmayan bilgiler defter sayfalarında ve açılmayan zihinlerde saklı kalıp yok olur.

Benim Marmara bölgesinde 35 yıldan beri yaşamamdan dolayı doğudaki yaşam ve akrabalar hakkında bilgilerim yetersiz kalmaktadır, Ağrı, Van,Muş, Bitlis ve diğer illerde yaşayan şemskanlıların ad soyad  ve köylerinin isimlerinin tanıtıldığı bir sayfa için  detaylı bilgilere  ihtiyaç vardır. Bu hususta yardımcı olmanızı rica ediyorum.
 
Burada amaç Hangi şemskanlının nerede yaşadığı,köyünü, köyünün tarihini resimlerini ve  öz geçmişini paylaşmak istiyoruz. Umarım bundan sonra gençlerimizi ve büyüklerimiz sitemize biraz daha fazla alaka gösterir ve bir eser meydana getiririz. Düşünün şemskan aşireti face gurubunda yaklaşık 460 cıvarında  üye var ancak bunların 34 tanesi siteye üye olmuştur. Bence bu durum hiçte hoş karşılanır bir şey olmadığı gibi Şemskanlılığa da yakışmamaktadır.

Üyelik ücretsiz olup sadece 1 dakika kadar zamanınızı alır. Bir çok arkadaşın Siteye üye olmaktan imtina etmesi anlaşılır gibi değil. Siteye üye olup, üye kazandırmak demek, sitenin kapasitesinin büyümesi, daha fazla tanınması Şemski Aşiretinin dünya literatüründe hedeflediği konuma gelmesi ve dünyaca bilinmesi demektir.
 
Bakın başka aşiretlerden kaç kişi  sitede tarihimizi ve diğer bazı bilgilerimizi okumuş ve beni arayıp tebrik etmişlerdir. Aşiretimizi tanıtmamız yabancılar tarafından takdir edilirken, maalesef  akrabalarımızdan gerekli ilgiyi görememektedir.

Değerli şemskanlılar sitede bir bilgi veya köşe yazısını okurken lütfen yorum kısmına yorumunuzu da yazın. Beğenip beğenmemeniz önemli değil, bizi uyarın ki daha iyiyi daha doğruyu bulalım. Siteye girip sessizce ayrılmayalım .

Yukarıdaki serzenişlerimi makul karşılayacağınızı, ve gereken ehemmiyet ve önemi göstereceğinizi umuyorum. Sizleri seviyoruz çünkü aynı asil kanı taşıyoruz.

Hayatta herşey gönlünüzce olsun.


Saygılarımla


TEZEKEND
 2481 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     16/03/2011 09:48

değerli kardeşim böyle bir site açtığın için öncelikle sana tşk ederim inşallah devamı iyi olur elimızde geldığı kadar sana yardımcı olmaya çalışacam inşallah sevgiler
hasan doğan

     27/01/2011 14:36

grçekten size nasıl teşekür edeceğimizi bilmiyoruz hakiketen bu bilgilere ulasşmak kolay değil sizin ve arkadaşlarınızı tebrik etmek lazım.........
hikmet yardımcı

Gerkçekten doğru     05/11/2010 07:59

İnanın bende aynı fikirdeyim. böyle güzel bir sitede buluşmanın ne güzel birfikir olduğunu artık nasıl anlatalım
Muhammed Afra

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ