• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret16003795
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
ŞEMSİN 8.GÖBEKTEN TORUNU DAVUDUN HAYATINDAN GERÇEK BİR KESİT.
10/10/2010
ŞEMSİN 8.GÖBEKTEN OĞLU DAVUDUN HAYATINDAN GERÇEK BİR KESİT.

1840 lı yıllarda dünyaya gelen Davut (Saçları erken döküldüğü için kendisine Dawe Keçel diye hitap ederlermiş.)

Davut daha 12 yaşlarında iken  annesi vefat eder ve Erivan Tezekend'de   amcalarından birinin yanında kız kardeşi ile birlikte yaşamaya başlar. Ancak daha küçük yaşta ebeveyn acısı tadan Davuda hayat daha ağır sürprizler hazırlamıştır. amcasının hanımıda üvey  imiş yani amcalarının ilk  hanımıda vefat etmiştir.
 
Dolayısı ile Davut kız kardeşi ile amcasının yetimleri ile birlikte yaşarken , üvey anne yetimleri asla sevmez ve onları görmekten hazetmezmiş. Derken günler geçerken  amcasının üvey eşi işi iyice azıtarak, çocuklara işkence ederken amcası ise hiç ilgilenmezmiş. Bir gün yenge un çuvallarının (Kürtçe de Bar derler) yerini değiştirerek davut ile kız kardeşinin yatağını her zaman kurdukları yere istif edince, durum Davudun dikkatini çekmiş ve kız kardeşinini uyarmış, bak kardeşim  yenge çuvalların yerini değiştirip yatağımızın  yanına istifledi, bunda bir iş var deyip uyarmış kardeşini, ancak gece bir ara Davut uykuya dalar gibi olmuş o anda yengesi un çuvallarını bunların üstüne yıkıvermiş, Davut son anda kurtarmış kendini , ancak kız kardeşini kurtaramamış ve maalesef kardeşi vefat etmiş orada.
 
Bunun acısıyla  Davut o anda köyü terk edip, almış başını gitmiş epey uzak bir yere dağın eteğine varmış , aşağısı uçsuz bucaksız bir uçurum  ve dağın karnından giden ip ince bir yol , iki kişinin aynı anda geçmesi imkansız bir yol. Tam yolun orta kısmında bir mağara görmüş ve mağaranın önünde oturup ayaklarını aşağıya uçuruma doğru sallayarak güneşin doğuşunu seyrederken aniden  karşıdan bir pılıng (Kaplan)  görmüş ve korkuya kapılmış hayvanı sinirlendirip  azdırmamak için öylece Allaha sığınıp beklemiş ve kendi ifadesi ile çocukluğumda hayır görmedim, ana sevgisi görmedim, şimdi de bu rewar(yabani hayvan) a yem olacağım deyip beklemiş, hayvan iyice yanına sokulup beş dakika kadar göz göze geldikten sonra ayağını Davudun üzerinden aşırıp atlamış öbür tarafa ve dönüp tekrar baktıktan sonra yoluna devam etmiş. Zülfinaz Renda Halamın anlattığına göre Davut Allah şükredip "daha da ölmem" deyip ve kalkıp yola koyulmuş, öğleye doğru bir vardığı  köy bir  müslüman köyü imiş. İlk karşılaştığı insana  hayatını olduğu gibi anlatmış, adam ona acımasından mı  yoksa samimiyetinden şüphe dumamasından mıdır bilinmez ama  Davudu yanına alır hem ona bakar hemde çalıştırır.

Aradan zaman geçer bir gün Davut hayvanları otarırken yanında karın tokluğuna çalıştığı adam Tazekend'den birinin geldiğini  ve amcası olduğunu söyleyince amcasının geldiğini  anlamış ve adama gelen sarışın uzun boylu ise onunla giderim, ama esmer olanı ise asla gitmem demiş, gelen amcasının sarışın olanı olduğunu öğrenince tekrar Tezekende döner ve yaşamına devam eder.

Davud Mıstefanın oğludur, genç yaşta saçları döküldüğü için lakabı Dawe Keçeldir. Davudun, 1-Celil (İlk hanımından tek çocuğu) ,2-Sano Türkiyeye gelince Renda Soyadını almışlardır), 3-Sofi Mehmet (Türkiyeye gelince Keklik Soyadını almışlardır),4-Mahmud (me'mo olarak ta çağrılır. Türkiyeye gelince Yolcu Soyadını almıştır), 5-Keso (Türkiyeye gelince Ayhan Soyadını  Almışlardır) adında beş oğlu  varmış. mezarı Erivan yakınlarındaki Tezekend'dedirDedelerimize  ait hikaye ve gerçek kesitleri gönderin sizin adınıza yayınlayalım..
 
Hepinize sıhhatli ve mutlu günler dilerim


2225 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ