• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi19
Bugün Toplam1226
Toplam Ziyaret16002901
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST
20/11/2014

Bradost aşiretine mensup emirlerden birisi olan Emirhan Bey, Dımdım Kalesi'nin savunmasında adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Soran Hakimi Ömer Bey'e yaptığı yardımdan dolayı, savaş esnasında bir elini kaybetti. Bu olaydan sonra Emirhan Yekdest adıyla anılmaya başlandı. Birinci Şah Abbas Azerbaycan'ı aldıktan sonra Emirhan, Şah Abbas’ın yanına gitti. Şah ona çok saygı gösterdi. Kesilen elinin yerine mücevheratla işlenmiş altın bir el yaptırarak, kendisine hediye etti. 

Aynca Emirhan'ı han lakabıyla ödüllendirdi. Mergever, Tergever, Urmiye ve Şıno nahiyelerini ona bıraktı. Şah fermamyla onu Bradost Aşireti'nin reisi olarak tayin etti. Şah'ın yardımıyla Urmiye şehrine yakın Dımdım kalesini restore etti.

Çünkü, burada Emirhan ile Şiiler arasında mezhep ihtilafından dolayı soğukluk vardı. Şii Mezhebi'ne bağlı emirler Azerbaycan hâkiminin teşvikiyle Emirhan'ı Şah'a şikayett ettiler. Ondan Dımdım Kalesi'nin onarılmasına izin vermemesini istediler. Ancak Emirhan, Şahın emrini dinlemeden kalenin tamirat işlerini bitirdi. Şah bunun üzerine, Emirhan'ın Bradost aşireti üzerindeki etkisini azaltmaya çalıştı. 

Bu dönemde Şah Osmanlı Devleti'nden kaçan Celali isyancılarından 10 bin kişiyi Bradost bölgesine yerleştirmek istediyse de  Emirhan bu isteğe karşı çıktı. Bunun üzerine İran ordusu H.1017 (M. 1609) yılı Şaban ayının 26.günü Emirhan'a saldırıp Domdom (Dımdım)Kalesi'ni muhasaraya aldı.

İranlı yazar iskender Mensi, kaleyi savunan Kürtleri ve onların kahramanlığını üstün bir şekilde nitelendirerek şöyle demiştir: "Savunmada gerçek kahramanlık ve şeceatı gösteren Kürtler, vatanları için ölümü bile göze alacaklarını bu örnekle sergilediler." (Kürtlerin bu olayda ortaya koydukları kahramanlığı öğrenmek istiyorsanız, Kitab-ı Hulasatu Kurd ve Kürdistan adlı kitaba bakınız.)

Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar. En sonunda Emirhan'ın annesi Guher Hanım kalenin  şah tarafından zapt edileceğini anlayınca , daha önceden kaleye su ve süt taşımasında kullanılan  kanal ve  ambarlara doldurduğu barutları ateşleyerek kaleyi  havaya uuçururken  tarihe bir kahramanlık destanı daha  kazandırmış oldular.

 

Kaynak:M.Zeki Emin Beg (meşahir-ül Kurd u Kurdistan)

 

Derleme:Memedé kazım

www.semskiasireti.com 

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...


6058 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
VAN’IN YETİŞTİĞİ BÜYÜK DEĞERLER:KURDİ MUHAMMED AĞA EL –VANLI VE YÜZBAŞI HACO BEY - 12/05/2012
VAN’IN YETİŞTİĞİ BÜYÜK DEĞERLER:KURDİ MUHAMMED AĞA EL –VANLI VE YÜZBAŞI HACO BEY
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ