• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam328
Toplam Ziyaret16003765
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Solin LORİN
Adam Gibi Adam olmak Ve Büyütülmüş Adamlar
06/09/2013

Yaşamımız boyunca, kendini topluma kabul ettirmiş,sözünün eri,  gerek yardım severlik , gerekse üstün meziyet ve yeteklere sahip olan  kişilere  hep adam gibi adam deriz. Peki bu üstün vasıf sadece erkeklere mi mahsustur?

Elbette değil,

Çünkü bu tanımlamaları hak eden kişilerde cinsiyet aranmaz, erkeklerden adam gibi adam olduğu gibi kadınlardan da adam gibi adam muhakkak  vardır. Önemli olan isnana yakışanı layiki ile yerine getirmek ve toplum nezdinde  saygınlık kazanmak değilmidir?

Fakat unutulmamalıdır ki, her makam sahibi olan büyük adam olamaz, çünkü büyütülmüş adam  da hak etmediği bir makama sahip olabilir. Tabiki ikisi arasında, siyahla beyaz,güneşle karanlık ve iyilikle kötülük kadar farklılıklar vardır.

M. Yazgan Hocanın dediği gibi,Büyük adam toplumun kendisi ile iftihar ettiği kimsedir, Büyütülmüş adam ise kendisini büyütenler gibi dalkavuklukta  nam salmış kişilerle iftihar eden kimsedir.

Büyük adam, Asil duygularla yardım severliğini, insancıllığını  karşılıksız olarak insanlara içirendir, büyütülmüş adam ise; Yardım ve insani muslukları kapalı olduğu gibi, yüceliği, irfanıi ilmi alçakça çalan ve   kendine mal eden kimsedir.

Büyük adam, Mazlumun  göz yaşını  gömleği veya eli ile silen kimsedir, Büyütülmüş adam ise; hava ile şişirilmiş, şöhretine  sahte şöhretler katmak için, mazlumu ağlatan, dertsizleri dertlendiren sadist kimselerdir.

Büyük adam çölleri cennete çeviren, Yaratanın verdiği nimetlere şükreden, yaratılanı yaratandan ötürü hoş karşılayan kimsedir. Büyütülmüş adam ise; Verilen nimetleri kendi  çabası ile kazandığını zanneden ve viraneler üzerine tünemiş baykuşlar gibi öten kimsedir, asla şükretmez.

Büyük adam, vatanını, namusunu, haysiyetini savunmak uğruna  düşmanları tarafından  öldürüldüğünde kanıyla toprağını vatanlaştıran kimsedir. Büyütülmüş adam ise, çevresindeki dalkavukları yok olunca balon gibi sönen ve bütün mukadessatını bırakıp kaçan veya satan ve bir vatan hak etmeyen  kimsedir.

İşte gördüğünüz gibi bu örnekleri yazmaya  ne sayfalar  yeter nede zaman yeter. İnsanlık tarihi hakikatten  büyük adamlarla doludur. Yukarıda  belirttiğim gibi adam gibi adam tanımı sadece erkeklere mahsus bir sıfat ediğildir. Tarihte erkeklerin ellerine su bile dökemediği nice kadınlar gelip geçmiştir. Elbette  büyük adamların yanında, hileyi, zulmü, onursuzluğu, yalanı ve ahlaksızlığı  meslek edinmiş insanlığın yüz karası olarak büyütülmüş insanlar da tarih sayfalarında yer almışlardır. 

Günümüzde, gerek siyaset ve gerekse buna benzer bir çok mecrada  büyütlmüş adamlar mevcuttur. Büyütülmüş bu adamlar bulundukları mevkileri hak etmedikleri gibi kendisinden  bir şeyler bekleyen toplumu da kendi kalibre ve misyonları doğrultusunda yönlendirme ve yönetme gafleti içine girerler.

Bu sebeple  topluma katkı sağlayamadıkları için hep küçük adam olarak kaldıklarının belki de hiç farkında olamayacaklar. Ama biz hep farkındayız. 

Solin. 

www.semskiasireti.com3762 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kürtlerde Evlilik Tipleri ve Çok Eşlilik - 16/03/2014
Evlilik insan toplulukları içindeki en önemli ve kutsal müesseselerden biridir. Evlilik tipleri toplumları dini, soysal ve kültürel yapıları ile ilgili olduğu kadar ekonomik yapıları ile de alakalıdır.
Maalesef çok ağır hakaret ve küfürlere maruz kalıyoruz - 13/11/2013
Maalesef çok ağır hakaret ve küfürlere maruz kalıyoruz
Gezi Parkı mı Gaz Parkı mı, yoksa !! - 01/06/2013
Gezi Parkı mı Gaz Parkı mı, yoksa!!..
Baba'ya Seni Seviyorum Demek! - 29/03/2013
filmlerden göründüğü kadarıyla amerikan kültürü için mümkün bir hadise.
Kürt-Türk Evliliklerine Toplumun Bakışı Ve Bu Konuda Yapılan en ciddi Anket - 21/02/2013
Kürt-Türk Evliliklerine Toplumun Bakışı Ve Bu Konuda Yapılan en ciddi Anket
ÇİROKA RABO XANIM Û KURÊ Wİ KELHO (Rabia Hanım ve oğlu Kelho'nun Hikayesi) - 03/12/2012
ÇİROKA RABO XANIM Û KURÊ Wİ KELHO (Rabia Hanım ve oğlu Kelho'nun İlginç Hikayesi)
TARİHTE MEZOPOTAMYA VE IRAK’TA YAŞAYAN YEZİDİ KÜRTLERİN İSYANLARI VE UĞRADIKLARI KATLİAMLAR - 18/10/2012
TARİHTE MEZOPOTAMYA VE IRAK’TA YAŞAYAN YEZİDİ KÜRTLERİN İSYANLARI VE UĞRADIKLARI KATLİAMLAR
KÜRT VE ERMENİ HALKLARININ MEŞRUTİYETE BAKIŞ AÇILARI VE KÜRT ULUSUNU YÖNETEN GURUPLAR - 08/10/2012
KÜRT VE ERMENİ HALKLARININ MEŞRUTİYETE BAKIŞ AÇILARI VE KÜRT ULUSUNU YÖNETEN GURUPLAR
BÜTÜN KÜRTLER DEVLET İSTİYORMU? - 27/09/2011
BÜTÜN KÜRTLER DEVLET İSTİYORMU?
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ