• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam350
Toplam Ziyaret16003787
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Solin LORİN
Kürt-Türk Evliliklerine Toplumun Bakışı Ve Bu Konuda Yapılan en ciddi Anket
21/02/2013

Kürt ve Türk halklarını kaynaştıran en yegane unsurların başında önce Din ardından da yapılan aşk  evlilikleri gelir. Yapılan kamuoyu araştırmalarında  Türkiyede yaklaşık 2,5 milyon  civarında Kürt-Türk evliliği olduğu tahmin edilmektedir. Bir Kürt ile Laz,Çerkez,Abhaza,Arnavut,Boşnak veya Pomak ile yapılan evlilik, Kürd’ün Türk ile yaptığı evlilik olarak kabul edilmektedir. Yani Kürtler dışındaki diğer bütün halklar ile yapılan evlilikler Türkler ile evlilik yapıldı şeklinde değerlendirilmektedir. Aslında hepsi de müslüman usnurlardır. Evliliğin aynı dinden olanlar arasında yapılması halinde milliyet ikinci planda kalmaktadır. Doğrusu da budur bence. Ancak nadiren Milliyet öğesi  öne çıkınca  evlilikler gerçekleşmeden bozulmaktadır. Bu sonuca çevresel ve ailevi  baskıların etkisi bir hayli fazladır.

Yukarıda belirtilen milliyetlere haiz halkların dolayısı ile kültürlerin evlilikleri dillerin karışmasını sağlamaktadır. Ancak Türkiyede resmi dilin Türkçe olması münasebeti ile asimilasyona uğrayan dilller Kürtçe ve ya Türkçenin dışındaki diğer diller olmaktadır. Yıllardır Kürt Türk evliliklerinin  tartışılması nedeni ile  Pollmark isimli bir araştırma şirketince yapılan ve ensonhaber.com isimli sitede yayınlanan  Kürt – Türk evlilikleri hakkındakiı bir anket çok çarpıcı  sonuçları göz önüne sermiştir.İşte Türkiye’nin Kürt sorunu algısı başlıklı araştırmadan çıkan sonuçlar.

KÜRT / TÜRK AKRABANIZ VAR MI

Türk ve Kürt vatandaşlara sorulan yakın akrabalarınız arasında bir Kürt / bir Türk var mı şeklindeki bir araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. Araştırmaya katılan Türklerin yüzde 67’si yakın akrabaları arasında bir Kürt olmadığını ifade ederken, yüzde 33,8’i ise yakın akrabaları arasında bir Kürt olduğunu belirtti.

Araştırmaya katılan Kürt vatandaşların ise yüzde 67’si Türklerin aksine yakın akrabaları arasında bir Türk olduğunu kabul ederken, yüzde 33’ü yakın akrabaları arasında bir Türk olmadığını ifade etti.

KÜRTLER'E VE TÜRKLER'E SORULDU

Uzun yıllardır aynı topraklarda yaşayan ve birbirlerine kız alıp veren bu iki kavim arasında evlilik bağıyla akrabalık bağları kuruluyor. Kurulan bu akrabalık bağlarının Türkleri ve Kürtleri ne derece etkilediği şeklindeki bir araştırmadan da çarpıcı sonuçlar çıktı.

Bir Kürdün/ Türkün evlilik bağıyla yakın akrabanız olması sizi rahatsız eder mi şeklindeki soruya Türklerin ve Kürtlerin verdiği cevaplar..

TÜRKLER DAHA FAZLA RAHATSIZ

Ankete katılan Türklerin, yüzde 69,9’u Kürtlerin akrabaları olmasından rahatsızlık duymayacağını açıklarken, yüzde 24,3’ü bu durumdan rahatsızlık duyacağını ifade etti. Kürtlerin ise; yüzde 87,1’i Kürtlerin evlilik yoluyla bir Türk ile yakın akrabalık kurmasından rahatsızlık duymayacağını belirtirken, yüzde 10,8’i bu durumdan rahatsızlık duyacağını belirtmiştir.

SİYASİ PARTİLERİN TERCİHLERİ

Türklerin ve Kürtlerin evlilik bağıyla yakın akraba olmalarına siyasi parti taraftarlarının yaklaşımları da olumlu yönde oldu. Siyasi parti tercihleri açısından Türklerdeki dağılıma ve Kürtlerle akrabalık kurulmasına olumlu yaklaşımlarda yüzde 72,7 ile ilk sırada yer alan AKP’yi, yüzde 70,4 ile CHP takip etti. Demokratik açılım çalışmalarında katı tutumuyla dikkat çeken MHP ise yüzde 62,4 ile üçüncü sırada yer aldı.

 7088 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kürtlerde Evlilik Tipleri ve Çok Eşlilik - 16/03/2014
Evlilik insan toplulukları içindeki en önemli ve kutsal müesseselerden biridir. Evlilik tipleri toplumları dini, soysal ve kültürel yapıları ile ilgili olduğu kadar ekonomik yapıları ile de alakalıdır.
Maalesef çok ağır hakaret ve küfürlere maruz kalıyoruz - 13/11/2013
Maalesef çok ağır hakaret ve küfürlere maruz kalıyoruz
Adam Gibi Adam olmak Ve Büyütülmüş Adamlar - 06/09/2013
Büyük Adam ve Büyütülmüş Adam
Gezi Parkı mı Gaz Parkı mı, yoksa !! - 01/06/2013
Gezi Parkı mı Gaz Parkı mı, yoksa!!..
Baba'ya Seni Seviyorum Demek! - 29/03/2013
filmlerden göründüğü kadarıyla amerikan kültürü için mümkün bir hadise.
ÇİROKA RABO XANIM Û KURÊ Wİ KELHO (Rabia Hanım ve oğlu Kelho'nun Hikayesi) - 03/12/2012
ÇİROKA RABO XANIM Û KURÊ Wİ KELHO (Rabia Hanım ve oğlu Kelho'nun İlginç Hikayesi)
TARİHTE MEZOPOTAMYA VE IRAK’TA YAŞAYAN YEZİDİ KÜRTLERİN İSYANLARI VE UĞRADIKLARI KATLİAMLAR - 18/10/2012
TARİHTE MEZOPOTAMYA VE IRAK’TA YAŞAYAN YEZİDİ KÜRTLERİN İSYANLARI VE UĞRADIKLARI KATLİAMLAR
KÜRT VE ERMENİ HALKLARININ MEŞRUTİYETE BAKIŞ AÇILARI VE KÜRT ULUSUNU YÖNETEN GURUPLAR - 08/10/2012
KÜRT VE ERMENİ HALKLARININ MEŞRUTİYETE BAKIŞ AÇILARI VE KÜRT ULUSUNU YÖNETEN GURUPLAR
BÜTÜN KÜRTLER DEVLET İSTİYORMU? - 27/09/2011
BÜTÜN KÜRTLER DEVLET İSTİYORMU?
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ