• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam324
Toplam Ziyaret16003761
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Tarih Dede
tarihdede@semskiasireti.com
LOZAN ATLAŞMASININ KÜRTLERE KAYBETTİRDİKLERİ VE GÜNÜMÜZE YANSIYAN SANCILARI
03/12/2012
..

Aslında 24 Temmuz 1924 yılında  İsviçrenin Lozan Kentinde  imzalanan  Lozan antlaşması  Kürtlerin kaderini ve geleceğini öenmli şekilde  tayin etmiştir. Her ne kadar Kürtleri ilgilendiriyorsa da bir o kadarda Türkleri ilgilendirmekteydi. Günümüzde Türkler dışındaki halkların ancak kendilerini Türk gibi  Kabul etmeleri  koşulu ile ülkede  eşit vatandaşlık  haklarından yararlanabilir ilkesini benimseyen  bir yapının temeli de Lozandan sonra ortaya çıkmıştır. Yani demokratik hakların sağlanmasına en büyük hendikapı oluşturan derin yapı ve statükonun bütün  devlet yapılarına  hakim olması lozan sonrası uygulanan siyasi güçten kaynaklanmaktadır.

İsmet İnönü başkanlığındaki Lozan katılımcıları arasında Kürtleri temsilen Diyarbakır mebusu Zülfü Tiğrel  götürülmüştü. Ancak  Dönemin bayındırlık  bakanı Fevzi Pirinç’çini desteklerine rağmen  Kürtler diğer halklar gibi azınlık olarak Kabul edilmemiştir. Avrupalı parlementerler devletlerini temsilen  Kürtlerin azınlık olduğunda israr edince İsmet paşa buna  ; “Kürtler ve Türkler Türkiye Cumhuriyetinin Temel unsurlarıdır.Kürtler azınlık değil Türklerle  tek bir millettir.Ankara Hükümeti Türklerin olduğu kadar  Kürtlerinde hükümetidir.” Şeklinde beyanatta bulunarak avrupalıların ısrarlarına karşı çıkmıştır.

Antlaşmanın esas fırtınalar koparan  kısmı azınlıklara tanınan haklar konusuydu. Misaki Milli sınırları içinde yaşayan Yahudi, Rum ve Ermenilerin her türlü dini ve milli hakları  Lozan Antlaşmasının  39,40 ve 41 maddeleri il teminat altına alındı. Bu gün hala  İstanbuldaki Fener Rum Lisesi,Nişantaşı  Ermeni Lisesi özgürce faaliyetlerini sürdürmeleri Lozan sayesinde olmuştur. Ancak Türklerle  birlikte Misaki  Milli unsuru olarak Kabul edilen Kürtler is yıllardır ana dilleri  ve  eğitimleri uğruna girişimleri statükonun  postalları altında ezilmiştir. 21. Yüzyılda çağdaş yaşam ve  insan haklarının  ön planda tutulduğu  bu zamanda hala Kürtler ana dillerinde eğitim görsün mü görmesin mi gibi  basıt tartışmalarla zaman kaybediyoruz. Madem kürtler bu ülkenin temel unsurlarından biri  ise bu tartışmalara neden giriyoruz. Cumhuriyetin kurucu kadrosunun ikinci adamı olan İsmet İnönü ve kadrosu Lozanda Kürtlerin  azınlık haklarına kavuşturulması taleplerine , Şeriat hükümlerini esas alarak alarak karşı çıkmıştır. Aslında tüm  islam hukunu tasfiye eden bu kadronun sırf Kürtlere azınlık hakları tanınmasın diye Şeriat unsurların ileri sürmesi çok ilginçtir.

Azınlık olarak Kabul edilen kesimler , sosyal hayatlarında inançlarına gore yaşamakta, kendi dilleri ile eğitim görmekte, öğrenim yapmakta ve dillerini toplumun  içinde ve yaşamın her safhasında kullanmakta serbesttirler. Oysa kendi dilleri  ve günlük yaşamlarında dillerini kullanmak uğruna nice insanlar hapishane köşelerinde çile doldurdular veya hayatlarını kaybettiler. Görüldüğü gibi Lozanda İsmet İnönü İslam Hukuku esasları ve Osmanlı Millet anlayışını öne sürerek kürtleri azınlık olarak değilde çoğunluk ve asli unsur içinde Kabul etmiştir.  Peki şunu sormazlar mı, çoğunluk ve asli unsur olarak Kabul edilen kesim ana dili ve günlük yaşamındaki özgür yaşam biçimi  uğruna yıllarını hapiste tüketirken, azınlık olarak Kabul edilen Yahudi,ermeni ve Rumların  her türlü kimlik hakları  ile ana dillerindeki eğitimlerini günlük hayatlarında  özgürce yaşamalrı trajikomik bir durum değilmidir.

Lozan’da Kürt vekillerin nasıl aldatılarak kullanıldıklarını  Av.Remzi Bucak hatıratlarında geniş şekilde anlatmaktadır.

Başka bir ilginçlik’te Bazı  önemli Avrupa devletlerinin bu  vahim  duruma  bilerek sessiz kalmalarıdır. Daha ilgiç'i ise ülkemizde bu gün hala Lozan’ı referans göstererek, asli unsure ve azınlık kavramlarını çarpıtarak demokratikleşme yoluna taş koymalarıdır.

Anlaşılan odur ki Gerçek Cumhuriyetin bireylere sağladığı temel hakları kendi zihniyetleri doğrultusunda sekteye uğratan derin  veya yüzeysel yapılanmalar var oldukça  özgürce ve kardeşçe yaşamak hayalden öteye bir anlam ifade etmez.

 

www.semskiasireti.com 8389 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İRAN KÜRDİSTANINDAKİ CELALİLERİN YÜREK BURKAN DRAMI - 25/11/2013
tarihin sayfalarına geçen kara lekelerden biri olan Celalilerin bu dramının etkilerini hala gideremeyen aileler vardır. Ancak Selahaddin-i Eyyubinin süvari birliklerini oluşturan tarihin bu kahraman aşireti inanç ve azimleri sayesinde bu yaraların
Nakşibendi Tarikatını Anadolu'ya getiren Ünlü Kürt Düşünürü Mevlana Halid-i Kürdi - 14/05/2013
Nakşibendi Tarikatını Anadolu'ya getiren Ünlü Kürt Düşünür Mevlana Halid-i Kürdi
MERVANİ KÜRT DEVLETİNİN İLK KURUCUSU EBU ABDULLAH EL SÜLEYMAN BİN DOSTIK’IN TRAJİK HAYATI - 30/01/2013
MERVANİ KÜRT DEVLETİNİN İLK KURUCUSU EBU ABDULLAH EL SÜLEYMAN BİN DOSTIK’IN TRAJİK HAYATI
ÇALDIRAN SAVAŞINA FİİLEN KATILMIŞ BAĞIMSIZ KÜRT BEYLİK - AŞİRETLERİ VE AKİBETLERİ - 13/09/2012
ÇALDIRAN SAVAŞINA FİİLEN KATILMIŞ BAĞIMSIZ KÜRT BEYLİK VE AŞİRETLERİ
FATİH SULTAN MEHMET'İN HOCASI MELA ŞEMSEDDİN (ŞEHRESORLU ÜNLÜ KÜRT MOLA GORANİ) HAKKINDA - 27/03/2012
FATİH SULTAN MEHMETDİN HOCASI MELA ŞEMSEDİN (şEHRESORLU ÜNLÜ KÜRT MOLA GORANİ)
ŞEMSKANLILAR İLE BRUKANLILARIN TARİHİ SERÜVENLERİ ARASINDAKİ İLGİNÇ BENZERLİKLER - 24/02/2012
ŞEMSKANLILAR İLE BRUKANLILARIN TARİHİ SERÜVENLERİ ARASINDAKİ İLGİNÇ BENZERLİKLER
OSMANLI DÖNEMİNDE DEVLETE HİZMET EDEN ÜNLÜ KÜRT DİPLOMAT , VALİ VE BÜYÜK ŞAHSİYETLER - 18/01/2012
OSMANLI DÖNEMİNDE DEVLETE HİZMET EDEN ÜNLÜ KÜRT DİPLOMAT , VALİ VE BÜYÜK ŞAHSİYETLER
TANIKLARIN ANLATIMIYLA ZİLAN DERESİ KATLİAMI - 22/11/2011
TANIKLARIN ANLATIMIYLA ZİLAN DERESİ KATLİAMI
1.DÜNYA SAVAŞININ ARDINDAN YABANCI GÖZÜ İLE TÜRKLERİN KÜRTLERE BAKIŞ POLİTİKALARI - 02/11/2011
1.DÜNYA SAVAŞININ ARDINDAN YABANCI GÖZÜ İLE TÜRKLERİN KÜRTLERE BAKIŞ POLİTİKALARI
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ