• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam1127
Toplam Ziyaret16002802
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
ULUDERE FACİASI
31/12/2011

Şirnak Uludere de yaşanan vahim olay neticesi 35 gencecik can toprağa düştü. İster yanlış istihbarat deyin ister başka bir şey deyin yada herhangi bir neden söyleyin, hiçbir mazeret ocağına ateş düşen ailelerin acısını  dindiremez, Nurettin Demirtaş yastayız dedi, bence sadece Kürtler değil bütün Türkiyede her kes yas tutmalıdır. Ekmek parası uğruna bu kadar yolu ve tehlikeyi göze alarak sınırı geçen bu gençler beklide bu kez de ekmek parası çıkardık diye sevinirken başlarına bomba yağdı.

Bu dramatik durum Türkiye’deki bir gerçeği daha göz önüne serdi. Öncelikle bölgede yeterince iş imkanı olsaydı bu gençler canları pahasına böylesine bir tehlikeyi göze alırlar mıydı. Yazık oldu bu çocuklara. Allah ailelerine sabır versin. Acılarını bizde yüreğimizde hissettik. Nur içinde yatsınlar.

Herkes yanlış istihbarat neticesinde bombardımanın yapıldığını konuşuyor. Kimi de Devlet vatandaşını bombaladı diyor. Tabi bu ithamlar hükümet kanadını oldukça germiş durumda.

36 Kürt genci,  savaş uçaklarının bombalarıyla gece vakti  vuruluyor ve 35’inin hayatını kaybetmesinin ardından, Özellikle Kürt kesimden çok büyük tepkiler gelmeye devam ediyor. Buna mukabil  Hükümetten  ceviz kabuğunu doldurmayacak yetersiz açıklamalar geliyor.

Genelkurmay da kendini savunarak, bölgede eylem hazırlığı vardı sınırdan geçenlerin silah ve mühimat taşıyan PKK’lılar olduğu yönünde istihbarat vardı diyor.

Buna mukabil  sivil otorite suskun ve çaresiz. İşi nasıl kurtaracaklarının ve  bu badireyi nasıl atlatacaklarının çabası içindeler.

Başbakan Erdoğan   ertesi gün  öğle vakti konuşuyor, ‘yanlışa düşüldüğü’nü beyan ederek üzüntü verici bu olay karşısında üzüntülerini dile getiriyor ve derhal gereğinin yapılacağını söylüyor. Söylüyor ama ne yapabilirki?  Bence hiç bir şey yapamaz. Belki gündemi değiştirecek başka bir konu bulup meselenin küllenerek unutulmasını sağlamayı planlıyorlardır.

Haber kanalları ise Gazetecilik etiğinden uzak bir şekilde olayın üzerine gitmeyerek Genel  Kurmaydan ve hükümetten gelen açıklamalar doğrultusunda yayıncılık yapıyorlar.Yani anlayacağınız  Gazetecilik mesleğinin  dilinden çok devletin dili ile gazetecilik yapıyorlar.

Muhalefet ise hükümeti hırpalayacak bir mevzu bulmanın heyecanı ve sevinci ile olayı siyasi bir araç haline getirerek hükümete yükleniyor. Bence Muhalefet ölen 35 gencin acısı üzerinden fevkalade siyaset yapıyor. Bu da siyaset etiğine uymuyor. Zaten iyi bir muhalafet olsaydı Türkiyede bir çok güzellikler yaşanacaktı. Maalesef  etkin bir muhalefet yok.

Sonuç olarak, ortadaki gerçek şunu gösteriyorki,  yaşanan bu olay, kınamayla, protesto ile geçiştirilemeyecek kadar önemli bir olaydır. Keşke bu olay hiç olmasaydı. Artık ölenleri geri getirmek mümkün değil ancak, sağ duyulu ve itidallı davranıp toplumda infiale, taşkınlıklara ve provakasyona ortam hazırlamamak gerekir.4672 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ