• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam1078
Toplam Ziyaret16002753
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
GEÇ KALINMIŞ ADALET VE KATSAYI UYGULANMASI
01/12/2011

Yıllardır  üniversiteye giriş sınavlarında uygulanan kat sayı adaletsizliği, bir çok insanın üniversite okuyamamasına veya çok kısıtlı imkanlarla yurt dışında okumasına neden oluyordu.

1996  yılında Refahyol koalisyonunun güven oyu alarak hükümet kurması asker kanadını rahatsız etmişti. Bunun için bir takım önlemler almak üzere çalışmalara başlamışlardı. Nitekim 28 Şubat'ta yapılan ve 9 saat süren MGK toplantısı sonunda  bir çok imam hatip mezunu ile  diğer meslek liselerinden mezun olan  öğrencilerin gelecekleri karartıldı.

MGK laikliğin Türkiye'de   demokrasi ve hukukun teminatı olduğu vurgulanarak  28 Şubat 1997'de alınan muhtıra mahiyetindeki kararlar hükümete bildirildi. Kararda, laikliğin teminatı için yasaların uygulanması tarikatlara bağlı okullar denetlenmesi ve MEB'e devredilmesi, 8 yıllık kesintisiz eğitime geçilmesi, kuran kurslarının sıkı şekilde denetlenmesi, Tevhidi Tedrisat  kanunu bahane edilerek kıyafet serbestisi olan  üniversiteler dahil bütün okullara baş örtülü öğrenci alınmaması gibi halk tarafından Kabul görmeyen bu kararlar hükümete tebliği edildi.

Sırf imam hatiplilerin üniversiteye girmemesi için meslek okullarından mezun olan herkese aynı kat sayı uygulandı dolayısı ile kurunun yanında yaş’ta yandı ve İmam Hatip mezunlarının yanında diğer Meslek Liselerinden mezunlanlarda mağdur oldu. Yani bir imam hatipli veya bir meslek lisesi mezunun kendi branşı dışında basit  bir bölüme girmesi için Tıp  fakültesine giriş puanına yakın puan alması zorunluluğu getirildi. Kendi branşları olan İlahiyat  Fakültelerine giriş puanı’da oldukça yüksek tutularak adeta cezalandırıldılar.

Yıllardır öğrencileri mağdur eden bu uygulamalar için danıştaya yapılan bütün başvurular reddedilerek gençlerin tüm umutları söndürüldü. Yeni seçilen Yök’ün mağduriyetleri gidermesi için yaptığı bütün düzenlemeler birer birer danıştay’ca durduruldu.

Nihayet YÖK Genel Kurulu'nda  30. 11.2011 tarihinde alınan bir kararla, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan  katsayı uygulamasının ''kaldırıldığı'' bildirildi.

YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında 3.11.2011 tarihinde yapılan  toplantıda çıkan yeni karara göre, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının her aday için 0.12 olarak belirlendi. Dolayısı ile  sınava giren adaylar arasında fark kalmadığı için katsayı  adaletsizliği fiilen kaldırılmış oldu.

Sonuç olarak  bu kararın alınması ile bütün kat sayı mağdurlarının rahatlayacağı muhakkaktır. Geleceğimiz olan öğrencilerimizin özgür bir şekilde eğitimlerini alacak olmaları son derece yerinde ve geç kalınmış bir karardır.

 2416 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ