• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam886
Toplam Ziyaret16087342
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
SPORTMAN
sportman@semskiasireti.com
YABANCI SAYISI BU KADAR FAZLA İKEN MİLLİ TAKIMDAN BAŞARI BEKLEMEK HAYAL OLUR
15/11/2011

Milli futbol takımı uzun zamandır, şöyle dişe dokunur bir başarı gösteremedi. Bütün maçlarını diken üzerinde izledik, sadece bazı maçları motivasyon ile kazandı. Sistemli ve Almanya veya İspanya gibi oyun kalıbına uygun ne bir futbol anlayışı var nede oyun anlayışını sahaya yansıtabilecek kalitede oyuncu var. Futbol takımı ne kadar sistemli oynarsa oynasın sistemi sahaya yansıtacak ve uygulayacak olanlar futbolculardır.

Milli takımımız bir arda, bir sinir küpü emre ve iyi niyetli bir Burakla ,messili Arjantine, Mesutlu Almanyaya ya da Van persie'li Hollandaya kafa tutacak  kapasitedde değildir.Nedeni ise herkesin bildiği gibi alt yapılarda kaliteli futbolcu yetiştirememesidir.

Kulüp başkanları avrupada başarılı olamayınca federsyonu topa tutarak ağızlarına geleni söylemekten geri kalmadılar. Neymiş efendim yabancı sayısı fazla olan yabancı takımlarla yarışamazmışız, bu nedenle yabancı sınırlaması kalksınmış. İşte gördük Türkiyede yabancı  sayısı 10 ancak 6 tanesi sahaya çıkabiliyor, 4 tanesi yedek kulübesinde para kazanıyorlar. Maça çıkacak takım yedek kulübesinde en fazla 6 futbolcu bulunduracağına göre bunun 4'ü yabancı ancak 2 tanesi'de yerli olabilir.

Hal böyle iken alt yapıdan dünyanın en kaliteli futbol cevherlerini yetiştirseniz ne yazar, bunları sahaya sürüp maç tecrübelerini arttırmadığınız taktirde, uluslar arası deneyim kazandırmadıkça bu futbol cevherleri parlamadan sönerler. Ya başka kulüplere kiralanır yada futboldan kopar giderler. 

Ligin en iyi takımları kadrolarında 10 yabancı barındırırken Milli takıma  hizmet edecek futbolcular ancak yedekler arasından seçilmektedir. Kendi takımında 18 kişilik maç kadrosuna bile zar zor giren futbolcu Milli takıma  ne verebilir?

Bizce yabancı sayısı  en fazla 4 futbolcu ile sınırlandırılmalı ve bunlardan sadece 3 tanesi sahaya aynı anda sürülüp bir tanesinide yedek bırakmalıdır. O zaman alt yapıda gelen kaliteli futbolcular şans bulacaklar ve başarıları  aynen milli takıma yansıyacaktır.Guus Hiddink'e ödenen para ile Bütün Anadolu kulüplerie muhteşem tesisler yapılabilir ve yeni Hakan Şükürler, Rüştüler, Volkanlar yetiştirilebilir. yazık değilmi boşa harcanan paralara.

Düşünün Beşiktaş bir sürü Portekizli doldurdu takıma, peki Beşiktaşın başarısı nerede? zaman zaman Querasma  bir iki fantastik hareket yapıyor gerisi boş, Trabzondaki yabancılara bakın bizim Bankasya ligindeki futbolculardan fazlası olmayan bir sürü polonyalı ve Brezilyalı  yeteneksiz futbolcular, Galatasarayda, Ujfaluji ve Elmander gibi yüzlerce futbolcu var Türkiye liglerinde, hele Fenerbahçede Baroni, ve yüz yılın transferi  diye yutturulan miroslaw Stoch gibi futbolculara bakın  Türkiye liglerinde onlardan daha iyilerini bulmak hiçte zor değil. Sadece Yöneticiler Reklam ve forma satışı için transferleri yapıyor olanda bizim pırıl pırıl genç yeteneklerimize oluyor.

Türkiyede yabancı transferi sınırlandırılmadıkça, boşa harcanan paralar alt yapılara aktarılmadıkça biz daha çok maç kaybederiz. Böyle giderse eskiden aldığımız 8-0'lık şerefli mağlubiyetler yeniden tekerrür eder. Bizden söylemesi.

 2010 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Moğol istilası ile Yıkılan İslam Coğrafyası ve kılıçtan geçirilen Kürt aşiretleri - 30/10/2013
Moğol istilası ile Yıkılan İslam Coğrafyası ve kılıçtan geçirilen Kürt aşiretleri
Günümüzün Veba'sı Denilen Kan Davası Meselesi - 23/07/2013
Günümüzün Veba'sı Denilen Kan Davası Meselesi
Akraba Evliliklerinin sakıncaları varmı 'dır ve Kimler Akraba Evliliği Yapabilir - 22/02/2013
Akraba Evliliklerinin sakıncaları varmı 'dır ve Kimler Akraba Evliliği Yapabilir
ALİ ŞEN DOĞRU SÖYLÜYOR - 31/12/2011
ALİ ŞEN DORU SÖYLÜYOR
MECLİSTE ŞİKE YAPANLAR SANDIKTA HESAP VERECEK - 14/12/2011
MECLİSTE ŞİKE YAPANLAR SANDIKTA HESAP VERECEK
ALİ ŞEN FENERBAHÇEYİ NE KADAR DÜŞÜNÜYOR - 10/10/2011
ALİ ŞEN FENERBAHÇEYİ NE KADAR DÜŞÜNÜYOR
KUKLA FEDERASYON ŞİKENİN AĞIRLIĞINI TAŞIYAMADI - 13/09/2011
KUKLA FEDERASYON ŞİKENİN AĞIRLIĞINI TAŞIYAMADI
BU SATRANÇ MAÇINI FENER KAYBEDER - 27/08/2011
fenerbahçe düşermi
ŞİKE , AĞLATANLAR VE AĞLAYANLAR - 25/07/2011
ŞİKE
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ