• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam332
Toplam Ziyaret16003769
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
İNSAN OLMANIN ERDEMİNİ İDRAK EDEMEYEN KADIN SPİKERLER
26/10/2011

Gerek çukurcadaki saldırılar ve gerekse Van'da, Pazar günü saat 13.42'de meydana gelen deprem felaketi nedeniyle, ülke çok hassas bir dönemden geçiyor.

Bu dönemi, insani, ahlaki ve yardımseverlik duygularını pekiştirecek bir ortamın sağlanması ile atlatılabilir.  İnsanların duygularını incitmemek acılarını paylaşmak, yaralarını sarmak ve toplumu kin ve düşmanlığa sevk edecek açıklamalardan kaçınmak hepimizin ortak amacı olmalıdır. Ancak çok vahimdir ki geçtiğimiz bu hassas dönemde, bazı televizyon kanallarındaki sözde sunucu ve spikerleri, ülkedeki farklı mozaiklere bakış açılarını yansıtan açıklamaları yaşanan  acıların üstüne tuz biber oldu.

Böyle bir zamanda bu hassasiyetleri kaşımak ancak görevlendirilmiş provakatörlerin yapacağı bir eylemdir.

Aklın ve düşünce melekesinin kaynaklarını kurutan, barış ve kardeşliğin temelini dinamitleyen, basit  , dar zihniyetli   bu kişilerin fütursuzca çıkışlarını kınıyoruz, Yenilir ve yutulur olmayan bu açıklamalar, Binbir güçlükle inşa edilmeye çalışılan barış ve kardeşlik çabalarının ortasına vurulmuş bir balyozdan başka bir şey değildir.

Acılarda mağdurun yanında olmak istemeyen bu zihniyete destek veren, ve de alkışlayanların ülkeyi nasıl bir  felakete,  iç çatışmalara ve kutuplaşmalara doğru,sürüklediğini  tahmin etmek zor olmasa gerek.  Hasas dengeler üzerinde yürütülen çabaları sekteye uğratan, kin ve nefreti katmerleştiren bu tür açıklamaları yapanların toplumda infiale neden olacaklarını bile bile açıklamalrının arkasında durmalarıda ayrı bir pişkinlik.

Farklılıklara tahammül edemeyen , tarihin en büyük felaketinin yaşandığı bu dönemde yara saracağı yerde yarayı kaşıyan , halkı kin ve düşmanlığa tahkir eden bu  ahlak fukarası, ırkçı zihniyet için savcıları göreve davet ediyoruz.

Beyin kıvrımlarında kardeşlik, barış ve insani akımlar dolaşan kesimlerin, Toplumumuzda derin yarıklar açan, kardeşi kardeşe düşüren,ırkıçı, faşizan ve birleştiricilikten uzak açıklamaları destekleyerek onlara alkış tutanları doğru yola davet etmeleri ve halkı teskin edici açıklamalarda bulunmaları   gerekir. Dikkatli ve sakin olmak zorundayız. Çünkü Ekilen düşmanlık  tohumları yeşerdiğinde kökünü kurutmak imkansızlaşır, Bu nedenle,  tohumları kaya çatlağına gömerek oradan yeşermesini önlemek insani bir ödev olarak telaki edilmelidir.

Kültür ve ahlak kategorisinde sınıfta kalmış bu insanlar kendileri gibi düşünen kesimleride kendi  karanlık dünyalarına çekiyor,üzerindeki  tatminsiz ırkçı şuur altı baskısı oluşan  bu tehlikeli düşünceler  insanları peşinden sürükleyerek onların suç işlemelerine  imkan doğurmaktadır. En ufak bir kıvılcımda içindeki kin ve nefreti kusmaktan geri kalmayan insanlar,sihirli kavalın nağmeleri ile peşinde koyun gibi koşan ve tereddütsüz karmaşa kavga ve saldırganlığa müsait bazı insanlar böyle zamanlarda yapılan bu tür talihsiz açıklamalarla ateş almış barut fıçıları gibi patlama yaparlar. Bu dengeleri düşünerek içindeki kin ve düşmanlığı dili ile ikrar eden bu efendi olmayan bu hanımları bir kez daha kınıyoruz. Umarım Patlattıkları  barajın sularında kimseler boğulmaz, toplumumuz bu talihsizlikleri soğukanlılıkla karşılar felaketin boyutlarına genişlik kazandırmazlar.

Bu arada şunuda belirtmeden geçemeyeceğim, Vana gönderilen yardım paketlerinde sadece Türk bayrağı ve taş gönderenler ne amaçlıyorlar ve hangi itikam ateşi  ile tutuşuyorlar acaba, oradaki insanların yaralarına derman olmaya mı yoksa yarayı kanatmaya mı çalışıyorlar. Belki bunu yapmakla tatmin olabilirler  ama unutmasınlarki bunu yapanlar, uğrunda kürt, türk, laz,çerkez abaza ve diğer halklardan insanların can verdiği bu bayrağın değerini düşürdüklerinin farkında olmayan zavallılardır. Çünkü yardım paketinde sadece bayrağı ve taş görenler kendilerine karşı nasıl bir zihniyetin diş bilediğinin farkına varıyorlardır. Bu tür eylemler barışa ve kardeşliğe hizmet etmediği gibi toplumda çok az olan barış, beraberlik ve dostluk olgusunu erozyona uğratmaktan başka bir işe yaramadığını her kes bilir.

Eğer kendini bilmez spikerlerin bu talihsiz açıklamaları olmasaydı yapılan yardımlar daha fazla anlam kazanacaktı.Yinede her şeye rağmen toplumun gösterdiği bu hassasiyet ve yardımlar herkesi fazlası ile mutlu etmiştir. Yardım eden herkese minnettarız.

 2476 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ