• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam1249
Toplam Ziyaret16002924
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Alaattin ELEGEZ
alaaddin@semskiasireti.com
İSLAMCILIK SAİD NURSİ VE KÜRT SORUNU
17/09/2011

Kürt hareketlerinde  kimlik inkarının neden olduğu herkesçe özellikle kürtlerce farkedilmesi kürtler açısından önemli bir merhaledir. Bunun yanında kürt siyasal hareketinin en can alıcı damarlarından biri Laik ve ulusalcı çizgidir.  ancak bunların hepsinden daha  önemli ve etkili olan bir çizgiside, kürtler arasında oldukça kabul gören ve hala kabul görmeye devam eden  islami inanç çizgisidir.

Kürtler  İslami Ümmetçilik anlayışı ile iç içe yaşadıkları daimi komşuları, araplar, Türkler ve iranlılar ile kimliklerini korumak ve hukuksal haklarını elde etmek amacı ile beraberce yaşamış ve savaşlara iştirak etmişlerdir.

Yaşadıkları coğrafyanın 1639 yılındaki Kasr-ı Şirin anlaşması ile daha sonra ise Osmanlı İmparatorluğunun Emperyalist devletlerce parçalanıp paylaşılması sonucu Kürtlerde kendi istekleri dışında zorla parçalanarak, Türkiye, Irak, Suriye, İran ve sovyetler Birliği topraklarında yaşamaya zorlanmışlardır.

Kürtlerin gaspedilen hak ve hukukları için mücadele eden İslami düşüncedeki Kürt hareketlerinin Arap Dünyası,  Türkiye ve İrandaki  islami hareketlerden ciddi bir destek ve yapıcı bir yaklaşım gördüğü söylenemz. Açıkçası Kürt Kimliğinin tanınmasına İslami hareketin pek yararının olup olmadığı tartışılabilir. Ancak Bediuzzaman Said Nursiyi bu eleştirinin dışında bırakmak gerekir.

Ünlü kürt yazar ve araştırmacısı Altan Tan  bu konuya şöyle yaklaşmaktdır.

"Suriye ve Irak gibi arap Ülkeleri ile Türkiye ve irandaki islami hareket ve cemaatlerinin Kürt sorununa yaklaşımları bakımından bir kaç ana başlık altında incelenbilir.

1-Nurcular, 2-Tarikatlar, 3-Milli Görüş hareketi(Erbakan Çizgisi),4-Türkiyedeki İslamcı Aydınlar,5-Müslüman Kardeşler cemaati(İhvanü'l Müslimin hareketi),6-İran islam devrimi".

İslami gurup, cemaat ve partilerin  kürt sorununa yaklaşımlarını incelemeye başlamadan önce kendisi de Bitlis Hizanlı bir Kürt olan Bediüzzaman Said Nursi'nin bu konu ile ilgili duruş , düşünce ve tespitlerini incelemekte fayda vardır.

Said Nursi keskin zekası, engin islami bilgisi ve belkide bunlardan en önemliside ömrü boyunca her hal ve şartlar altında devam ettirdiği, tavizsiz, onurlu kararlı, ilkeli ve mütevazi hayat felsefesi ile 20.yüzyılda islami hareketlere damgasını vuran kişi olmuştur.

İçinde bulunduğumuz dönemde ise  özellikle Türkiyedeki en etkili islami gurup ve cemaatlerin büyük bir kısmı Fethullah Gülen hareketi  dahil olmak üzere kendilerini Said  Nursiye nispet etmektedirler.

Said Nursinin fikirleri önyargısız ve objektif olarak incelendiğinde Kürt sorunun  çözümünde önemli bir kaynak olabileceği düşünülebilir.

Said Nursi Kürtleri ayrı bir millet olarak görmekte ve Türklerin 'Cihad Arkadaşı' kandırmacası  ile kürtlerin milliyetlerinin ve dilinin  asimile edilmesine şiddetle karşı çıkmıştır. Said Nursi kendi kimliğinden kopmak istemediğini her ortamda çekinmeden ifade etmiştir. Kürt milli kıyafetlerini tercih etmesinin sebeplerinden biride kendi ifadesi ile "KIYAFETİM  MİLLİYETİMİN MUHABBETİDİR" şeklinde ifade etmiştir. Zaten böyle bir zihniyet taşıyan ve dönemin Kürt  gazete ve dergilerinde kürtçe ve Türkçe yazan Bediuzzamanı kalplere taşıyanda bu özellikleridir.

Sonuç olarak;Elbette Kürt sorunu sadece islami yaklaşımlarla çözülemez, bütün yetkili kurumların barışçıl, önyargısız, tarafsız, inandırıcı ve istekli şekilde el atmaları gerekir, aksi halde bu sorun dün ve bu gün de olduğu gibi yarınlarda da çözülemez.3425 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gezi Olaylarının Arkasındaki Kirli Eller ve 3.Hava Alanı - 22/04/2014
Türk bayrağının sopaları ile cam çerçeve indiren gözü dönmüşlere, camilerde öpüşüp bira içen günahkarlara Şimdi sormak lazım, siz kime hizmet ediyorsunuz..?. .
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü - 01/10/2013
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLARDAKİ TOPRAK TALEPLERİ - 10/11/2012
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLAR ARASINDAKİ TOPRAK TALEPLERİ VE MADDİ KÜLTÜRÜ
KLASİK KÜRT EDEBİYATINA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI - 01/05/2012
KLASİK KÜRT EDEBİYATI NA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1 - 14/03/2012
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ - 21/11/2011
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ
AKLINIZDA BULUNSUN - 03/11/2011
AKLINIZDA BULUNSUN
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR - 20/10/2011
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR - 04/10/2011
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ