• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam350
Toplam Ziyaret16003787
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Alaattin ELEGEZ
alaaddin@semskiasireti.com
KAN DÖKEREK HAK ARANMAZ
15/07/2011

Demokrasi Kan ile sağlanır mı?

Kürtlerin bastırılan haklarının ve Diyarbakır Ceza evinin bir tepkisi olarak tezahür ettiği kabul edilen PKK  yaptığı eylemlerle Kürt halkının kimliğini tanıtmayı Kürtlerin var olduğunu dünyaya duyurmaya çalıştığını ileri sürerek eylemler yapıp bu güne kadar 40 bin civarında  insanın ölümüne neden oldu. Bu konuda suçun bir kısmı da devleti temsil ettiğini ileri sürerek bazı illegal yapılanmalara tevessül eden derin yapılarında suçu var. Ayrıca devletin ihmalinin olduğunu da kimse inkar edemez

PKK ile mücadelede devletin bu güne kadar Amacına ulaştığı konusu tartışılır. Olan boşatılan köyleri yakılan yerinden yurdundan olup büyük kentlerin varoşlarında  yoksulluk ve yokluğa mahkum olan Kürtlere oldu.

İnsanlarımız  PKK ile Devlet arasında sıkışıp kaldı. Hangi tarafa yaranacağına karar veremez hale geldi. Her gün bir veya birkaç gencecik fidan cenazesi yürekleri dağladı. Hem askerlerimiz hem de kürt gençlerimiz hayatlarının baharında  ocaklarına ateş atarak aramızdan ayrıldılar.

Bu eylemler nedeni ile demokrasi geleceğine kaç kişi inanır. Kürtlerin hakları kan ile aranmamalı. Kan ile demokrasi olur mu? Siyasal zeminlerde her kes tarafından kabul görecek hoş görülü bir üslup ile mücadele varken kan üzerinden siyaset kimseye yarar sağlamaz.  İnsanları bombalayarak yollara mayın döşeyerek masum insan öldürmek Kürtlerce de tasvip edilmemektedir. Siz birini öldürerek bana özgürlük ver diyebilirmisiniz. Bu kanın bir an evvel durması için siyasilerin ortak bir akılda buluşması gerekir. Ancak şehitler üzerinden de  siyasi rant peşinden koşmamaları gerekir. Baksanıza Kılıçdaroğlu hemen  işi Ergenekon tutuklularına bağladı bile. Güya komutanlar içeride olduğu için PKK ile mücadele edilemiyormuş. Tabiki bu iddiaya kargalar bile güler. Çünkü Mevcut 360 generalin yaklaşık 260 tanesi Ankara da yaşıyor. Dünyanın hiçbir ülkesi bu kadar general Terör konusu varken  bu kadar fuzuli kadroyu ordusunda barındırmaz.

Bu kanlı olaylarda tek suçlu PKK değil elbette. Onları bu eylemlere iten ortamı sağlayan düzende sorumludur. Yıllarca inkar edilen kimlikleri, gasp edilen hakları sağlamayan düzende bu işte suçludur.

Demokrasi için herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Ortak bir noktada buluşma sağlandığında her şey çok güzel olacak.

Ne  baskı ile nede kan ile demokrasi olmaz.  Gelin gencecik filizlerimizin yeşermesi için kardeşliğimizi pekiştirelim. Nereden gelirse gelsin terörün her türlüsünü lanetliyelim.

   


1996 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

yaziniza elestiri     24/07/2011 10:18

Kurt sorununu bu kadar basite indirgeyerek dusunmenizin sadece egemen ideolojinin ogretilerinden kaynaklandigini bildigi icin anlamaya calisiyorum.Fakat bunun haricinde bu sekilde pesin hukumlu ve objektif olmayan yazilarinizin semskilerin goruslerini yansitmadaigini ve hos karsilanmadigini bilmenizi umarim.Kurt sorunun bir an once cozulmesinin onundeki tek engel ise uyanmamakta israr eden kurtlerdir.Bu da benim sahsi inancim
ozgur yardimci

Yazarın diğer yazıları

Gezi Olaylarının Arkasındaki Kirli Eller ve 3.Hava Alanı - 22/04/2014
Türk bayrağının sopaları ile cam çerçeve indiren gözü dönmüşlere, camilerde öpüşüp bira içen günahkarlara Şimdi sormak lazım, siz kime hizmet ediyorsunuz..?. .
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü - 01/10/2013
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLARDAKİ TOPRAK TALEPLERİ - 10/11/2012
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLAR ARASINDAKİ TOPRAK TALEPLERİ VE MADDİ KÜLTÜRÜ
KLASİK KÜRT EDEBİYATINA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI - 01/05/2012
KLASİK KÜRT EDEBİYATI NA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1 - 14/03/2012
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ - 21/11/2011
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ
AKLINIZDA BULUNSUN - 03/11/2011
AKLINIZDA BULUNSUN
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR - 20/10/2011
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR - 04/10/2011
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ