• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam1081
Toplam Ziyaret16002756
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Alaattin ELEGEZ
alaaddin@semskiasireti.com
SEÇİM SONUCUNDA HANGİ PARTİ DAHA BAŞARILI OLDU
13/06/2011

 

Seçim vaatlerinin binin bir para olduğu  seçim dönemi geride kaldı. Kimi demokrasiden dem vurdu kimide akla hayale sığmayan  uçuk vaatler verdi. Neticede süreç bitti ve kel göründü.

AK Parti oylarını  artırmasına rağmen Yüksek seçim kurulunun  bazı illerdeki millet vekili sayısını  indirmesi ve özellikle CHP’ nin güçlü olduğu bölgelerdeki vekil sayısını  arttırması  yüksek oy almasına rağmen AK Partinin vekil sayısını düşürmüştür. Eğer Eski uygulama  devam etseydi Ak Partinin vekil sayısı 352 civarında olacak ve yeni anayasayı tek başına yapmak için yeterli sayısı olacaktı. Cumhuriyet tarihinde  üç dönem üst üste  oylarını arttırarak iktidarını  sürdüren tek parti olarak tarihe geçti. Ak  Partinin doğuda hissedilir derecede oy oranının düşmesi ise seçim propagandalarında tekrarladığı aşırı milliyetçi söylemlerdir. Bu taktik bir nebze tuttu. Çünkü milliyetçilerin etkili olduğu Akdeniz kıyılarını  ele geçirdi. Fakat doğuda arzuladığı  oranı yakalayamadı.

CHP ise hem oy sayısını hem de vekil sayısını arttırarak meclise  girdi, ancak verdiği vaatlere ve bazı desteklere rağmen hedeflediği sayıya ulaşamamıştır. Kılıçdaroğlu seçim konuşmalarında  hatırı sayılır oy artışı  sağlayamazsam istifa ederim diyerek % 30’luk bir oranı hedeflemişti. Seçim sonrası yaptığı konuşmada şaşırtmadı % 25,9 ile hedefinin altında oy almasına rağmen kendisini başarılı addederek Vekil sayısını arttıran tek partinin CHP olduğunu ilan etti. Oysa vekil sayısını 112 ‘den 135’e çıkardı. Artış oranı % 20,6 dır. Onca vaatler ile ancak oy oranı bu kadar yükseldi. Bu işten CHP değil Ergenekon tutukluları ile  Demirel’in adamları karlı çıktı. Kaybeden CHP oldu.

Şimdi asıl meseleye gelelim Gerçekten oy ve vekil sayısını arttıran CHP mi BDP’nin desteklediği bağımsızlar mı?.  CHP vekil  sayısını 112 den 135’e çıkararak artış %20,6,lık oranı yakalamıştır. BDP ise vekil sayısını 26 dan 36 ‘ya çıkararak %38,3 ‘lük bir artış sağlamıştır.  Bu durumda  seçimlerin galibi oy oranı bakımından  Ak Parti, vekil sayısı bakımında ise BDP  olmuştur.  Kaybedenler MHP ve CHP olmuştur.

Kılıçdaroğlu yine bahanesini bularak istifa etmedi. Çünkü aile sigortası, kısa askerlik, mazot vs. vs. vaatlerine rağmen yakaladığı  bu oranla kendisini başarılı ilan etti. Bence biraz daha gerçekçi vaatlere yönelmesinde fayda var. Millet Demirel’in  verdiği herkese 2 anahtar vaatlerini unutmadı. Sonuçta bırakın anahtar almayı  halk elindeki anahtarlardan da oldu.

Sonuç olarak, Kim kazanırsa kazansın önemli değil her zaman kazanan ideoloji değil demokrasi olsun.  Çünkü İnsanca, özgürce, ve yüksek standartlarda yaşamanın yolu demokrasiden geçer. Unutulmaması gerekir ki statüko oldukça demokrasi zor gelir. Karar sizin.

 

 1824 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gezi Olaylarının Arkasındaki Kirli Eller ve 3.Hava Alanı - 22/04/2014
Türk bayrağının sopaları ile cam çerçeve indiren gözü dönmüşlere, camilerde öpüşüp bira içen günahkarlara Şimdi sormak lazım, siz kime hizmet ediyorsunuz..?. .
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü - 01/10/2013
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLARDAKİ TOPRAK TALEPLERİ - 10/11/2012
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLAR ARASINDAKİ TOPRAK TALEPLERİ VE MADDİ KÜLTÜRÜ
KLASİK KÜRT EDEBİYATINA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI - 01/05/2012
KLASİK KÜRT EDEBİYATI NA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1 - 14/03/2012
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ - 21/11/2011
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ
AKLINIZDA BULUNSUN - 03/11/2011
AKLINIZDA BULUNSUN
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR - 20/10/2011
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR - 04/10/2011
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ