• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam1356
Toplam Ziyaret15991235
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Alaattin ELEGEZ
alaaddin@semskiasireti.com
EZANI SİYASETE KURBAN ETMEYELİM
07/06/2011

 

Ezan İslam dininde namaz vaktinin geldiğini insanlara bildirmek için yapılan çağrıya verilen isimdir. Ezân-ı Muhammedî olarak da adlandırılır. Sözlük anlamı bildirmek demektir. İlk ezan 622 yılında okundu. Ezan'dan önce müslümanları namaza çağırmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktaydı. Sabit bir yöntemde karar vermek üzere Hz. Muhammed'in de katıldığı istişare toplantılarında ortak bir karara varılmamış olup daha sonraları sahabeden bazı kimselerin (Abdullah bin Zeyd) gördükleri rüyalar sonuncunda mevcut ezan kullanılmaya başlanmıştır. Hz. Muhammed 'in emriyle ilk ezan Bilal-i Habeşi tarafından okunmuştur.

Hazreti Muhammed (S.A.V) efrendimizin  Bilali Habeşiye okuttuğu ezan  bütün dünyada  orijinal şekilde yani Arapça okutulmaktadır. Ve buna herkes saygı duymaktadır. Ancak Komunizmin egemen olduğu ülkelerde ezan tamamen kaldırıldığı gibi bazı ülkelerde de kısmen engellendi yada çeşitli zorluklar çıkarıldı.

Türkiye de ise İlk Türkçe Ezan 3 Şubat 1932'de Hafız Rıfat Bey tarafından Fatih Camii'nde okunmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 18 Temmuz 1932 tarihli bir genelgesi ile de ezanın sadece Türkçe okunmasına karar verilmiştir. Uygulama 16 Haziran 1950 tarihinde kabul edilen kanuna kadar sürmüş olup, bu kanun ile ezanın okunmasında kullanılacak dil serbest bırakılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 18 temmuz 1932 tarihli genelgesinden sonra 18 yıl Türkçe ile okundu. Bu uygulamadan hiç bir kesim memnun olmamış ve 1932 yılında yeniden orijinaline dönüldüğü  zaman bütün kesimler tarafından  memnuniyetle karşılanmıştı.

CHP’nin 18 yıl minarelerden okuttuğu ‘Türkçe ezan’ uygulamasını BDP ‘Kürtçe ezan’ biçiminde gündeme getirdi. 20 Mayıs’ta Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde ilk kez Kürtçe ezan okundu. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde BDP ilçe teşkilatının organize ettiği Demokratik Çözüm ve Barış Çadırı’nda 20 Mayıs günkü Cuma namazında Kürtçe ezan okundu. 27 Mayıs Cuma günü ise söz konusu çadırda, Suruç Belediyesi İmamı Abdullah Karsak tarafından kıldırılan Cuma Namazında devlete tepki gösterilen Kürtçe hutbede dini içeriğin yerine baştan sona siyasi içerik aldı.

Hutbe Kürtçe okutulabilir, çünkü genel, bilgilendirici, doğru yola teşvik edici  ve güncel içerik taşıdığı için  rahat anlaşılması  bakımından  ana dilde  okutulabilir .Ancak siyasete alet edilmesi doğru değildir.

Bütün dünyada namaza  davet  olan bir  mesaj olduğu için Arapça orijinalinden okunan ezan herkesin kabulüdür. Tarihler boyunca hiçbir Kürt coğrafyasında ezan Kürtçe okutulmamıştır.  Yüzlerce insan  devrim kanunlarında  inançlarından ödün vermediği için idam edildiler veya hapislerde, sürgünlerde  öldüler. Bu nedenle Ezanda  bizim kutsal bir  değerimizdir. Ahmedé Haniler, Melayé Ceziriler, Faqiyé Bateler, Feqiyé Teyranlar hep ezanı orijinalinden dinleyip öyle icra etmişlerdir.

Bana göre ezanın Kürtçe okutulması talebi, bazı  kesimlerin  ekmeğine yağ sürecektir. Zira onlarda başka dillerde  ezan talep edeceklerdir. Aynı mahallede oturan beş farklı dili konuşan insan topluluğunu düşünün öğle namazı için hangi dilde ezan okunacak? Yoksa beş farklı imam peş peşe kendi dillerinde mi okuyacak?  Bu istek toplumda husumet, kargaşa ve bölücülükten başka hiçbir yarar sağlamaz.

Acaba burada amaç İslam dininin bütünleyici ve birleştirici ortak paydalarını akamete uğratmakmıdır?

Esas amaç nedir? Gelin bazı siyasi  amaçlara alet olmayalım. İnsanlarımız için en hayırlı ve en güzel idealler peşinden koşalım. Birleştirici ve bütünleyici olalım.

 2054 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gezi Olaylarının Arkasındaki Kirli Eller ve 3.Hava Alanı - 22/04/2014
Türk bayrağının sopaları ile cam çerçeve indiren gözü dönmüşlere, camilerde öpüşüp bira içen günahkarlara Şimdi sormak lazım, siz kime hizmet ediyorsunuz..?. .
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü - 01/10/2013
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLARDAKİ TOPRAK TALEPLERİ - 10/11/2012
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLAR ARASINDAKİ TOPRAK TALEPLERİ VE MADDİ KÜLTÜRÜ
KLASİK KÜRT EDEBİYATINA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI - 01/05/2012
KLASİK KÜRT EDEBİYATI NA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1 - 14/03/2012
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ - 21/11/2011
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ
AKLINIZDA BULUNSUN - 03/11/2011
AKLINIZDA BULUNSUN
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR - 20/10/2011
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR - 04/10/2011
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ