• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam1078
Toplam Ziyaret16002753
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Alaattin ELEGEZ
alaaddin@semskiasireti.com
BU ÜLKE KİMİN ?
15/05/2011

İnsanca yaşamak  herkesin hakkıdır. İster kürt, ister çerkez, ister türk, ister herhangi bir milletten olsun bu ülkenin nimetlerinden yararlanmak, özgürce, insanca, hakça  yaşamak ve  iliklerine kadar bu hazı hissetmek herkesin tabi bir hakkıdır. Bu hakkı kimsenin ipotek altına almaya hakkı yoktur. Keza inanç özgürlüğüde bir o kadar önemlidir ki, Alevi, sünni, Hıristiyan, Yahudi, ateist gibi insanlarında aynı şekilde inançlarını en özgür şekilde icra etmesi gerekir. Ancak başkasının inancınıda yok saymamalı yada aşağılamamalıdır. İnsanlık bunu gerektirir.Türkiyedeki Eğitim kurumları ile  inanç kurumları Kürt,Türk,Laz,Çerkez vs. insan toluluğunun vergi ve sosyal hizmetleri ile var olmaktadır. O halde bu kurumlar insanların hakkettikleri yaşam biçiminide sağlamak zorundadır. Farklı etnik kültürlerin yaşadığı ülkemizdeki halkların vergileriyle ayakta duran “Türk Milli Eğitim” politikasının “tek dil Türkçe” anlayışı da tartışılır bir politikadır. Resmi dil türkçe olsa bile diğer halklarda dillerini özgürce konuşarak günlük yaşamlarında kullanmalıdırlar. Hiçbir kürdün yaşamadığı bir türk mahallesinde bir kürt korkudan  kimliğini gizlememelidir. Bu insanın orada bu ülke hepimizin ama ben kürdüm, türkün  yerine getirdiği  vatadaşlık görevlerimi bende yerine getiriyorum. O halde bende varım ve  özgür bir vatandaşım diyebilmeli. Ülkenin yasaları O kişiye bu demokratik cesareti verilmelidir. Bir türkün bir kürdü vatandaş gibi görüp içine sindirmesini bir kürtte aynı şekilde  yapmalıdır. Kutuplaşma ve ötekileştirme geleceğimizi felakete taşır ve hergün cenazeler gelir. Bunu önmelenin tek yolu  başta devletin anayasada gerekli değişikleri yaparak tam demakratik sosyal  bir devlet anlayışının yaşama geçirmesi ile mümkün olur.Türkün türkten başka ve kürdün kürtten başka dostu yoktur veya türkiye türklerindir savsatalarını  silip atmamız gerekir.Çünkü bu ülke hepimizindir. 1974 yılındaki kıbrıs savaşındaka şehit düşen Muş Malazgirtli Alihan Demir ile Bursalı tabip binbaşının mezarları yan yana aynı şehitliğin içindedir. Bir amaç için şehit düşmüşlerdir.Şimdi sorarım statükocu ve  ırkçı insanlara bunlar niçin yan yana yatıyorlar.

Yıllardır  özellikle halkların ana dili üzerinden uygulanan  asimilasyondan sonra yapılması gereken şey, başta Kürtçe olmak üzere  pozitif  ayrımcılık uygulanmasının ortadan kaldırılarak özgürce kullanılması için anayasal güvenceye kavuşturlmalıdır. Demokrasinin ve realitenin  gereği budur. Bu ülke sadece Türklerin değil burada yaşayan  halkların ortak ülkesidir. Bu ülkeyi korumak insanlarının özgürce yaşamalarını temin etmek ortak bir vazife olmalıdır.

İnsanların yaratılıştan itibaren sahip oldukları hakların, güçlü olan tarafından  şekillendirilip dayatılması da uygarca bir anlayış değidir. Kişilerin inanç ve bireysel hakları devlet tarafından güvence altına alınmıştır ibaresi yazıda kalmamalı,  yazıldığı gibi gerçek yaşamada geçirilmelidir. Örneğin bir vatandaşın oğlu askere alınır ve şehit düşer ardından vatan sağolsun deriz.Ama bu askerin annesi yemin törenine baş örtülü oluğu gerekçesi ile içeriye alınmaz. Peki bu nasıl eşitliktir.…

Hep beraber, hakça, özgürce ve insanca yaşamaya gayret göstermeliyiz. Dayatma ve asimilasyon kutuplaşmadan öteye bir yarar sağlamaz.

 

 2172 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gezi Olaylarının Arkasındaki Kirli Eller ve 3.Hava Alanı - 22/04/2014
Türk bayrağının sopaları ile cam çerçeve indiren gözü dönmüşlere, camilerde öpüşüp bira içen günahkarlara Şimdi sormak lazım, siz kime hizmet ediyorsunuz..?. .
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü - 01/10/2013
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLARDAKİ TOPRAK TALEPLERİ - 10/11/2012
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLAR ARASINDAKİ TOPRAK TALEPLERİ VE MADDİ KÜLTÜRÜ
KLASİK KÜRT EDEBİYATINA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI - 01/05/2012
KLASİK KÜRT EDEBİYATI NA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1 - 14/03/2012
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ - 21/11/2011
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ
AKLINIZDA BULUNSUN - 03/11/2011
AKLINIZDA BULUNSUN
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR - 20/10/2011
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR - 04/10/2011
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ