• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam323
Toplam Ziyaret16003760
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Alaattin ELEGEZ
alaaddin@semskiasireti.com
BUNLARIN HANGİSİ GERÇEK GANDİ?
17/04/2011

 

 

Deniz Baykal’ı katakulliye getirip al aşağı ettikten sonra  önce aday değilim deyip sonra adaylığını açıklayan Kemal KILIÇDAROĞLU başkan olmadan namı geldi.Gandi Kemal..

Artık Baykalın gitme vakti geldi deyip kan değişimi için pusuda bekleyen bir kısım medya bu konuyu malzeme olarak işledi işlemeye de devam ediyor, sabah Gandi, akşam Gandi, geldi Gandi , gitti Gandi,  manşet ve haberleri ile sayfalarını süslemeyi sürdürüyorlar.  Bazı medya organları da , verdiği sözlerin yada yaptığı açıklamaların arkasında durmayarak fikir değiştirdiğini iddia ettikleri Kılıçdaroğlu’na “Çarkçı  Kemal” ismini taktılar.Peki kimdir bu Gandi ve neden Gandi yakıştırmasını yaptılar?

Şimdi Gandinin kim olduğu hususunu aydınlatmak amacıyla  gerçek Gandi hakkında küçük bir açıklama yapalım.

Gerçek  Gandi kimdir: Mohandas Karamchand Gandhi (2 Ekim 1869 - 30 Ocak 1948)  yılları arasında yaşamış seçkin bir siyasi ve ideolojik lideri olduğu Hindistanın bağımsızlık hareketinin öncüsüdür. Batı dünyasında ''Mahatma'' ya da ''Büyük Ruh'' olarak adlandırılan Mohondas Karamşand Gandhi, çağımızda büyükbir devrimi, şiddet aleyhtarı bir politika izleyerek gerçekleştiren teksiyasi liderdir. Tarihin en etkili pasif direniş hareketinin yapıcısı olarak,bugün uygulanmakta olan oturma grevlerinin, diğer boykot türlerinin ve şavaş aleyhtarı gösterilerin de öncüsü sayılır. 

1887 yılında İngilterede hukuk tahsiline başlayıp mezun olduktan sonra avukatlık yapmamış ve Afrikadaki Hintli bir firmada başka bir görev ile işe başlayarak Afrikada kikölelik ve isyanlara tanıklık etmiştir.Kendini afrikalı sayıp Zulu isyanına katılarak yasalara ve haksızlıklara karşı halkın yanında yer almıştır. Bu hareketi onu Gandhi yapacak olan  hareketin ilk adımı olmuştur. Ülkesinde Yasalara Uymama Kampanyası açtı ve pasif direniş politikası yarattı. Daha sonra Gandhinin bu buluşu  uluslararası politikada yeni bir kavram olarak benimsenmiştir. Satyangraha diye adlandırılan bu hareket, hiç birayrıcalığı olmayan kitlelerin adalet araken kullandıları manevi bir silahı yaratmıştır. Gandhi, 1938'de Hindularla Müslümanlar arasındaki dinsel anlaşmazlık uçurumu kapatmak için çaba göstermeye  başladı ve  II.DünyaSavaşı başlayıncaya kadar, şiddete karşı politikasının propagandasını sürdürdü. Ancak İşgalci ingilizler bu asi adamı tutuklatmış ve uzun sure hapiste kalmasını sağlamışlardır. Hapisten  Salıverilmesinden sonra Gandhi,1942'de Kongre'nin aldığı ''Britanya Hindistan'ı terketmelidir.'' sloganından sonra, yeniden tutuklandı.

Gandhi'nineşi Kasturbai da yıllarca kocasının mücadelesine ortak olmuş ve o datutuklanmıştı. 1944 yılında hapishanede hayata gözlerini kapatmıştır. Gandhi Ülkedeki Hindu- Müslüman kavgasını önlemek ve  ömür boyu barış sağlamakamacıyla çabaladı durdu, hatta  Müslümanları ikna amacıyla  beş gün boyuncaoruç tuttu.Ancak bundan hoşnut olmayan Hindular  Gandhiye cephe aldılar ve nihayetinde 1948 yılında79. Yaş gününde  dua ederken bir Hindu genci tarafından vurularak  öldürülmüştür.

Bu kısa açıklamadan sonra  sanırım Gerçek  Gandhi hakkında azda olsa fikir sahibi olmuş ve Gerçek gandhi ile çakma gandhi arasındaki farkı anlamışsınızdır. Bana göre  Gerek felsefesi, gerek kişiliği  ve gerekse ömrünü halka adamışlığı  hususunda bizim Gandi ile ile hiçbir benzerliği yoktur.  Tek benzer yönleri  gözlüğü ufak tefek yapısı ve başının saçsızlığıdır. Bunun dışında bir benzerlikleri olmadığı için gerçek Gandhi’ye haksızlık yapmayalım

 3395 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gezi Olaylarının Arkasındaki Kirli Eller ve 3.Hava Alanı - 22/04/2014
Türk bayrağının sopaları ile cam çerçeve indiren gözü dönmüşlere, camilerde öpüşüp bira içen günahkarlara Şimdi sormak lazım, siz kime hizmet ediyorsunuz..?. .
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü - 01/10/2013
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLARDAKİ TOPRAK TALEPLERİ - 10/11/2012
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLAR ARASINDAKİ TOPRAK TALEPLERİ VE MADDİ KÜLTÜRÜ
KLASİK KÜRT EDEBİYATINA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI - 01/05/2012
KLASİK KÜRT EDEBİYATI NA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1 - 14/03/2012
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ - 21/11/2011
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ
AKLINIZDA BULUNSUN - 03/11/2011
AKLINIZDA BULUNSUN
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR - 20/10/2011
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR - 04/10/2011
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ