• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam380
Toplam Ziyaret16003817
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
AŞK VE HASRET
31/03/2011

Bazen insan  dünya dertlerinden ve insanlardan uzak  halde  hayalleri ile baş başa kalınca farklı bir alem içinde bulur kendini. Eğer hayatında iz bırakan bir olay varsa   hüzünlenir, eğer sevdiği insan veya insanlar yanında ise, ruhu sevdikleri ile ahenk içinde hayal aleminde raks eder. Ama sevdiklerine kavuşmamış  veya cananı ile vuslata ermemiş ise o zaman şair olup  satırlarına hasret  nakş eder.  Aşkın hiç bitmeyen bir şarkısı vardır. Bu nağmeler ruhumuza tesir eden haliyle bir deryanın kıyıya vuran dalgaları gibidir. Bu dalgaların hışırtıları bir nağme gibi okşar ruhumuzu.  Hayal alemimizi Kainatın bu doyumsuz nağmelerinden mahrum edersek,  kuşların sesiyle,ormanın uğultusunu, vadilerin sessizliğini ,  çöllerin derinliklerini ve yalnızlığını mısralarımıza dökemeyiz. Duygularımız ahenk içinde dans etmelidir.Aşkın kainatın tezahüründen  günümüze kadar sürüp gelen azametli, bazen ağlatan bazen hüzünlendiren  ve bazen de vuslat  ikram eden  hikmetli bir serüveni vardır.    Aşk denen bu yüce  duyguyu sevdiğinize, doğaya tanrıya ve kalbinize işlemiş herhangi bir canlıya veya ruhani varlıklara  karşı hissedebilirsiniz. Yani aşk ruhun güzele hiçbir zaman doymamasıdır.Maşukuna kavuşuncaya kadar bu aşk , aşıkı yakar.  

Akıl ve  düşünce ülkesinin ötelerinde, hududu çizilemeyen tek arzu aşktır. Aşk sevgilinin gözünü kör eden bir ışıktır. Aşk asırlara meydana okuyan bir çınarın dalları gibidir, hep sarmak ister. Sevgilisine hasret kalan bir aşık, ömrünü pırangalarla geçirir. Gönüller aşk duygusundan mahrum kaldığı müddetçe karanlık ve esaret altındadır.

Hasreti gönlünde duydukça gözlerinden akan sıcak yaşta bile  aşk nağmelerinin ateşi vardır. Sakın sevmediğin insanı sevdim diye aldanma, onun ızdırap çeken  gönlüne düşen her damla göz yaşı senin ruhuna inen bir balyoz gibidir.Onun her bir vuruşu  seni insan şeklinden biraz daha uzaklaştırır.

Unutmayın gönül kadehine aşkı dolduran Allahtır.  O kadehi güle yada pislik üstüne dökmek senin bileceğin bir iştir. Nefsini bir kenara it ki gerçek aşık olasın.

 Bana sorarsanız  en güzel aşk hakikat aşkıdır.3029 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ