• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam354
Toplam Ziyaret16003791
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Alaattin ELEGEZ
alaaddin@semskiasireti.com
İNSANLIĞA KAN KUSTURAN DİKTATÖRLERİN HAZİN SONU
25/02/2011


 

İnsanlara her türlü acıyı yaşatmaktan kaçınmayan ve ülkelerini cehenneme  çeviren diktatörlerin sonu idam, intihar veya hapiste ölüm oluyor.İşte onlardan bir kaçının hayatından kesitler:

ADOLF HİTLER: 1889 Yılında Avusturyada doğan Hitler Tarihin en kanlı diktatörlerinden olup, 1934′te Hindenburg’un ölümü üzerine devlet başkanlığı ile başbakanlığı birleştirerek Almanya’da diktatör oldu., 2. Dünya Savaşı’nda tüm dünyaya büyük acılar yaşattı.  Özellikle Yahudilere karşı uyguladığı faşizan  zulüm dünya literatüründe hala vitrinde duruyor. 2. Dünya Savaşı’nı kaybeden Hitler,sığınaktaki yaşamının son anlarında evlendiği Eva Braun ile beraber intiharı seçti.

MUSSOLİNİ MEYDANDA ASILDI  

Avrupa’nınen korkunç diktatörlerinden biri olan Benito Mussolini, faşist baskılarla halkına ve işgale kalkıştığı ülkelerin halklarına her türlü eziyeti çektirmekten geri durmadı. Kitap ve gazetelere sansür getiren ve birçok baskıcı uygulama yapan Mussolini ile sevgilisi Clara Petacci, 28 Nisan 1945′te İtalyan mukavemetine mensup savaşçılar tarafından öldürüldü. Mussolini, sevgilisi ve birkaç yandaşının cesedi ertesi gün Milano’nun Loreto Meydanı’nda sallanırken bulundu.

NİKOLAİ ÇAVUŞESCU:Avrupa’nınen korkunç diktatörlerinden biri olan Nikolay Çavuşesku’nun, halkı açlık sınırındayken lüks ve ihtişama dayalı yaşamına çok önem verirdi , Macar asıllıların yaşadığı Timaşvar’da gösteri yapan halka ateş açılmasını emredince olanlar oldu ve başlayan devrim hareketiyle ihtişamlı son buldu. Çavuşesku, 25 Aralık 1989′da birlikte kaçmaya çalıştığı karısıyla birlikte kurşuna dizildi.

MİLOŞEVİÇ HAPİSTE ÖLDÜ

Balkanlarıkan gölüne döndüren eski Yugoslavya’nın, savaş suçu işlemek suçundan Lahey’deki mahkeme tarafından yargılanan eski devlet başkanı diktatör ruhlu Slobodan Miloseviç, 11 Mart’ta hücresinde kalp krizi geçirerek öldü

JOSEF STALİN:Dünyanın en kanlı diktatörlerinin başında gelen Joseph Stalin beyin
kanamasından,

SALAZAR:Portekiz’e kan kusturan diktatör Salazar beyin travmasından,

FRANCİSCO FRANKO:İspanyoldiktatör Franco kalp sorunları nedeniyle acı çekerek,

PİNOSHET:Allende iktidarını kanlıbir biçimde devirerek yıllarca Şili’yi baskı altında yöneten, binlerce kişinin yargısız infazından sorumlu tutulan Pinoşet de yıllarca yargılanma korkusuçektikten sonra kalp krizi geçirerek öldü.SADDAM HÜSEYİN:1979yılında baas partisi ile iktidara gelen Saddam Hüseyin, iktidarda olduğu süre zarfından kuveytin işgali olmak üzere iranla 8 yıl süren savaşlarda ülkesine büyük acılar yaşatmıştır. Esas katliamın büyüğünü 16 nisan 1988 yılında Halepçe kentinde  Kürtler karşı kullandığı kimyasal silahlarla 5000 kişinin ölümüne sebebiyet verdi 1991 yılında ülkeyi birinci körfez savaşına  sokarak büyük acılara bir yenisini ekledi, kendisine muhalefet eden bütün damatlarını kurşuna dizdirdi. Nitekim ikinci körfez savaşında  Ülkesi Amerika tarafından Özgürlük ve demokrasi bahanesi ile işgal edildi. 13 aralık 2003 yılında yakalanarak yargılama sonucu muhalifi  Muhtedi Sadr tezehurratları  eşliğinde idamedildiPOL POT , asıl adı ile SalothSar (d. 19 Mayıs 1928 -ö. 15 Nisan 1998) Kızıl Kmerler adlı gerilla teşkilatının kurucusudur.  1975 ilâ 1979 yıllarında Kamboçya başbakanı.İktidarı döneminde Kamboçya'da bir milyonun üzerinde kişinin ölümüne yol açanbir baskı rejimi kurdu, tarihçiler bu olayların bir soykırım olduğunu kabul etmektedir. 1979'da Vietnamlılar tarafından desteklenen Hun Sen önderliğindeki bir hareketle başkentten uzaklaştırılan Pol Pot ve Kızıl Kmerler, iktidarda oldukları süre içinde Kamboçya kaynaklarına göre yaklaşık 7 milyonluk nüfusun 3milyon 300 binini katlettiler. Pol Pot 14 Nisan 1998 de kalp krizi sonucu öldü. Bu açıklama Kızıl Kimerler tarafından yapılmıştı ve dünya kamuoyu buaçıklamaya pek de itibar etmemişti.Pol Pot ölümünden birkaç ay önce kendisiyle yapılan bir röportajda,milyonlarca insanın öldürülmesiyle alakalı vicdanen rahat olduğunu, bunlarıkendi başına yapmadığını açıklamıştı.Boşuna dememişler alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.Halkın kanını içen kendi egolarına hükmedemeyen  bu sadist ruhlu diktaörlerin yaptıkları asla yanlarında kar kalmadı. 

Alaaddin 

. 


5467 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gezi Olaylarının Arkasındaki Kirli Eller ve 3.Hava Alanı - 22/04/2014
Türk bayrağının sopaları ile cam çerçeve indiren gözü dönmüşlere, camilerde öpüşüp bira içen günahkarlara Şimdi sormak lazım, siz kime hizmet ediyorsunuz..?. .
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü - 01/10/2013
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLARDAKİ TOPRAK TALEPLERİ - 10/11/2012
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLAR ARASINDAKİ TOPRAK TALEPLERİ VE MADDİ KÜLTÜRÜ
KLASİK KÜRT EDEBİYATINA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI - 01/05/2012
KLASİK KÜRT EDEBİYATI NA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1 - 14/03/2012
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ - 21/11/2011
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ
AKLINIZDA BULUNSUN - 03/11/2011
AKLINIZDA BULUNSUN
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR - 20/10/2011
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR - 04/10/2011
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ