• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam355
Toplam Ziyaret16003792
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Solin LORİN
KORUCULUK SİSTEMİ
30/01/2011
4 mayıs 2009 mardin düğün saldırısı na istinaden,
feodal sistemin devrilip yerine yeni bir üretim biçiminin getirilmesi devletin görevidir. nitekim cumhuriyet'in ilk yıllarında mevcut feodal üretim ilişkilerini yıkmak yerine kapitalist üretim ilişkilerini yerleştirmek için oldukça önemli çabalar harcanmıştır.

bu tür toplumsal değişiklikler ha deyince olmaz. ya da ha deyince olmasını isterseniz eliniz korkak olmayacaktır. örneğin stalin, hemen tüm rusya'da yaygın olan ve sosyalist devlete direnen rus toprak ağalarını (yani feodal yapıyı) kırmak için dört buçuk milyon kulakı tarihsel anlamda bir gecede yok etmiştir.

keza cumhuriyet'in ilk yıllarında, atatürk'ün sağlığında, doğuda çıkan iç savaşların nedeni, dış mihrakların kışkırtması değil, oraya hakim olan feodal yapıyı zayıflatma çabalarına feodallerin karşı koymasıdır. nitekim bakacak olursanız, o dönemin isyanlarının elebaşıları, şimdinin öcalan'ı gibi halktan biri değildir. şeyhtir, seyittir, ağadır. yani bir feodal beydir. zaten, savaşlar sırasında kırlan halkı saymazsak, yargılananlar savaşa katılıp sağ kurtulanlar değil, bu feodallerdir.

ancak bu feodal yapının zayıflatılıp yıkılması Atatürk'ün ölümüyle durmuştur. bundan bir süre önce açıklanan ve inönü'ye sunulan bir mah raporuna göre, "kürt" (!) belasının savuşturulması için iki seçenek vardır devletin elinde:

1. kürt halkı iskan ederek dağıtmak, bu şekilde asimile etmek. 1938'e kadar olan isyanlar sonrasında bir miktar iskan yapılmıştır. ancak anadolu toprakları tüm kürtleri iskan edecek kadar büyük olmadığı ve bu sayıda insanın iskanını gerçekleştirecek güçte ordu olmadığı için bu olasılık dışıdır.

2. kürt bölgelerinde mevcut ağalık düzenini korumak. buranın egemenleriyle anlaşmaya gitmek, gerekirse satın almak. halkın okuma yazma oranını en aza indirmek, sanayi yatırımları yapmayarak halkın toprağa, dolayısıyla ağaya bağlı kalmalarını sağlamak.

(bugün, bak kürtler de milletvekili, bakan oluyor denilen kişilerin %99'u işte bu feodaller ve veya onların has adamlarıdır. )

dolayısıyla bu feodal yapının kırılmış, insanların eğitilmemiş olması bilinçli bir devlet politikasının sonucudur. 

koruculuk sisteminde de devlet gene bu feodal ilişkileri kullanmıştır. 1990'lı yıllarda yeniden örgütlediği ve eline silah verip ortaya saltığı hizbullah katillerinin tersine koruculuk baştan sona feodal ilişkilere dayanır. yani herhangi bir vatandaş, devlete gidip ben korucu olmak istiyorum dediği zaman korucu olmaz. korucular, köy temelinde, aşiret temelinde örgütlenmişlerdir. örneğin 1960'lı yıllarda hergün bir ferdinin öldüğü bucak ailesinin iç çatışmasında devlet sedat bucak tarafından ağırlık koymuş, diğer grubu bölgeden uzaklaştırmış, 70'li yılların sonundan itibaren de bucaklar sahip olduğu uçsuz bucaksız arazi, onbin kişilik bir ordu ile devlete olan borçlarını ödemeye başlamışlar, koruculuk kurumunun başından beri de bu işi para karşılığı yapmaya başlamışlardır. 

doğu'da 250 liraya "keleş" alınabileceği doğrudur. sorun bu silahı kullanıp kullanamayacağınız, saklayıp saklayamayacağınızdır. (bir zamanlar gaziantep ve kilis'te kaçakçı pasajlarından alışveriş yapmaya benzer bu. orada konuşlu jandarma tugayının paşasının bile alışveriş yaptığı pasajlardan aldığınız malı antep'ten bir kilometre dışarı çıkaramaz, şehir içinde bile yakalatsanız sürüm sürüm sürünürdünüz.) silahı alırsınız almasına da kaç saat sizde durur taşıma onayınız (!) yoksa onu kimse bilemez. sanılmasın ki bu silah satışlarından oradaki görevlilerin haberi yok. onaysız(!) aldığınız silah, siz hakime dert anlatırken çoktan yeniden satışa çıkarılmış olur. onun için dünya kaçak pazarında dört bin dolara satılan keleşler 250'ye gidiyor oralarda.

bu silahlı çakallar, her yıl 50'den fazla insanı katlediyorlar, bana ters baktın, yamuk yaptın diye. her seferinde de öldürdüklerine pkk pisliğine suç atıp yırtıyorlar. bu katliamla diğer elli kişi arasındaki fark bu kez katliamın tek seferde yapılması. hergün biraz daha "blackwater"a benziyorlar da ondandır. paralı askerler... alçaklar.

abd nasıl blackwater'ın cinayetlerinden bizzat sorumluysa, türkiye de korucularının cinayetlerinden bizzat sorumludur. bu cinayetlerden de bizzat sorumlu olduğu gibi.


2090 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kürtlerde Evlilik Tipleri ve Çok Eşlilik - 16/03/2014
Evlilik insan toplulukları içindeki en önemli ve kutsal müesseselerden biridir. Evlilik tipleri toplumları dini, soysal ve kültürel yapıları ile ilgili olduğu kadar ekonomik yapıları ile de alakalıdır.
Maalesef çok ağır hakaret ve küfürlere maruz kalıyoruz - 13/11/2013
Maalesef çok ağır hakaret ve küfürlere maruz kalıyoruz
Adam Gibi Adam olmak Ve Büyütülmüş Adamlar - 06/09/2013
Büyük Adam ve Büyütülmüş Adam
Gezi Parkı mı Gaz Parkı mı, yoksa !! - 01/06/2013
Gezi Parkı mı Gaz Parkı mı, yoksa!!..
Baba'ya Seni Seviyorum Demek! - 29/03/2013
filmlerden göründüğü kadarıyla amerikan kültürü için mümkün bir hadise.
Kürt-Türk Evliliklerine Toplumun Bakışı Ve Bu Konuda Yapılan en ciddi Anket - 21/02/2013
Kürt-Türk Evliliklerine Toplumun Bakışı Ve Bu Konuda Yapılan en ciddi Anket
ÇİROKA RABO XANIM Û KURÊ Wİ KELHO (Rabia Hanım ve oğlu Kelho'nun Hikayesi) - 03/12/2012
ÇİROKA RABO XANIM Û KURÊ Wİ KELHO (Rabia Hanım ve oğlu Kelho'nun İlginç Hikayesi)
TARİHTE MEZOPOTAMYA VE IRAK’TA YAŞAYAN YEZİDİ KÜRTLERİN İSYANLARI VE UĞRADIKLARI KATLİAMLAR - 18/10/2012
TARİHTE MEZOPOTAMYA VE IRAK’TA YAŞAYAN YEZİDİ KÜRTLERİN İSYANLARI VE UĞRADIKLARI KATLİAMLAR
KÜRT VE ERMENİ HALKLARININ MEŞRUTİYETE BAKIŞ AÇILARI VE KÜRT ULUSUNU YÖNETEN GURUPLAR - 08/10/2012
KÜRT VE ERMENİ HALKLARININ MEŞRUTİYETE BAKIŞ AÇILARI VE KÜRT ULUSUNU YÖNETEN GURUPLAR
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ