• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam658
Toplam Ziyaret16073717
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

DERSİM KATLİAMININ FOTOĞRAFLARI..DETAY VE FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

İŞTE DERSİM KATLİAMININ RESMİ KAYITLARI

Dersim katliamının resmi ölüm kayıtları

10 Kasım 2009 günü  TBMM genel kururlunda kürt  meselesi konulu  "Demokratik Açılım" konulu görüşmelerde CHP Bursa Miletvekili Onur Öymenin "Dersimde Analar Ağlamadımı"  şeklindeki açıklaması ile adeta o günkü kıyımı meşrulaştırmaya çalışması Ülke çapında hayli tepki toplamıştı.  Kemal Kılıçdaroğlu da tepki göstererek ; Onur Öymen gereğini yapsın deyip istifasını istemişti. Ancak Parti Merkezinden azar işitince  çark etmek zorunda kalmıştı. Aynı  Kılıçdaroğlu  referandum çalışmaları sürecinde bir gazetecinin  "Dersimde katliam CHP döneminde yapılmıştı, bu konuda ne düşünüyorsunuz  şeklindeki soruya gayet pişkin bir cevap vermişti. Ben o zaman yoktum şeklindeki cevabı da  tepki toplamıştı. Ben o zaman daha dünyaya gelmemiştim demek ne anlama geliyor biliyormusunuz? Tek kelimeyle katledilen alevilerden bana ne ben  şimdilik CHP deki koltuğumu sağlamlaştırmakla meşgulüm onlardan banane anlamına geliyor.

Bütün bu olanlar üzerine, Tuncelili Avukat Barış Yıldırım, 1937 yılı ile Dersim katliamının yaşandığı 1938’deki resmi ölü sayısını İçişleri Bakanlığı’na sordu. Alınan yanıt o dönem Dersim'de kaç insanın öldürüldüğünü ortaya koydu.

Dilekçeyi yanıtlayan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 1937'de bin 937 kişinin öldüğünü belirtirken, 1938'de ise 6 bin 868 kişinin öldüğü bildirdi. Verilere göre özellikle çocuk ölümlerinde büyük bir artış olduğuna dikkat çeken Avukat Yıldırım, "Bu tablo Dersim'de bir isyanın olmadığının, aksine devlet tarafından sistematik bir yok etme planının icra edildiğinin en büyük delili durumunda" dedi. Yıldırım, hukuki girişimde bulunacağını da söyledi.

İŞTE O DÖNEMDEKİ FOTOĞRAFLARDAN BİR KAÇI;1715 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ