• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam857
Toplam Ziyaret16087313
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Eşrefoğulları Beyliği

Eşrefoğulları Beyliği, Beyşehir etrafında 1280 yılında kurulmuştur. Eşrefoğulları Beyliği'nin kurucusu Eşrefoğlu Süleyman Bey Anadolu Selçuklu Devleti emirlerindendir. Eşrefoğlu Süleyman Bey 13'üncü yüzyılın sonlarına doğru Anadolu Selçuklu Şehzadeleri arasındaki mücadelelerde önemli bir rol oynayarak kuvvetini göstermiştir.

Eşrefoğulları Beyliği'nin kurucusu olup, merkezi Beyşehir'i imar ve ihya eden, hatta bir zamanlar bu şehrin Süleyman şehri diye anılmasında amil olan Eşrefoğlu Süleyman Bey 1301 yılında vefat etmiştir. Yerine oğullarından Mübarizüddin Mehmet Bey geçmiştir. Mehmet Bey, Akşehir ve Bolvadin bölgelerini ele geçirerek Eşrefoğulları Beyliği'nin genişlemesini temin etmiştir.

Mehmet Bey'in vefat tarihide babasınınki gibi kati olmamakla birlikte 1320 yıllarına tekabül etmektedir. Mehmet Bey'in oğlu II. Süleyman Bey Eşrefoğulları Beyliği hükümdarı olduğu dönemde İlhanlıların Anadolu Valisi Demirtaş'ın yıkıcı darbelerine maruz kalmıştır.

Demirtaş Bey (Timurtaş) 1325 yılında Süleyman Bey'i mağlup ve esir etmiştir. 1326 yılında ise Süleyman Bey'i Beyşehir Gölü'ne atarak boğulmasını sağlamıştır. Böylece Eşrefoğulları Beyliği son bulmuştur.

İlhanlı Valisi Demirtaş daha sonra Mısır'a kaçarak Anadolu Beylikleri rahat bir nefes alınca Eşrefoğulları Beyliği tarih sahnesine yeniden çıktıysa da toprakları Karamanoğulları Beyliği ve Hamidoğulları Beyliği'nin eline geçmiştir.

Alıntı:www.tarihin.com


Düzenleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...


1502 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ