• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam898
Toplam Ziyaret16087354
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Hamitoğulları Beyliği

HAMİTOĞULLARI BEYLİĞİ (1301-1423)
Hamitoğulları Beyliği, Feleküddin Dündar Bey tarafından Eğridir merkez olmak üzere Uluborlu, Yalvaç ve daha sonraları Antalya'yı da içine alan bölgede kurulmuştur. Eğridir'i imar ederek kendi adına nispetle şehre Felekabad ismini veren Dündar Bey Hamitoğulları Beyliği'ni 1301 yılında kurmuştur.
Dündar Bey'in büyük babası Hamit Bey, Selçuklular zamanında bu bölgeye yerleştirilen Türkmen aşiretlerinden birisinin reisidir. Dündar Bey'in mensubu olduğu aşiretin büyük babasının ismiyle anılması da muhtemeldir. Hamit Bey'in oğlu İlyas Bey, Selçukluların göller havzası hududundaki uç beylerindendir.
İlyas Bey'in oğlu Dündar Bey Hamitoğulları Beyliğini kurduğu zaman ilk defa Uluborlu'yu, bilahare de Eğridir'i merkez yapmıştır. Antalya şehri de Dündar Bey zamanında Hamitoğulları Beyliği'ne bağlanmıştır; yalnız, Antalya'da Dündar Bey'in kardeşi Yunus Bey'in sözü geçtiğinden Hamitoğulları Beyliği Eğridir ve Antalya olmak üzere ikiye ayrılmıştır.
İlhanlıların Anadolu valisi Demirtaş, Anadolu beyliklerini kaldırmak için harekete geçtiği zaman Demirtaş'a karşı duramayacağını anlayan Dündar Bey Antalya'ya kaçmıştır. Fakat Antalya emiri bulunan yeğeni Mahmut Bey amcası Dündar Bey'i Demirtaş'a teslim etmiş, o da 1324 yılında Dündar'ı öldürtmüştür.
Anadolu beylikleri için tehlike saçan İlhanlı Valisi Demirtaş Mısır'a kaçınca Dündar Bey'in oğlu Hızır Bey meydana çıkarak babasının mülkünün bir kısmını elde etmiş, onu müteakip Dündar Bey'in diğer oğlu İhsak Bey Hamitoğulları Beyliği'nin idaresini 1328 yılında elde ettiği gibi Eşrefoğulları Beyliği'nden arazi bile koparmıştır.
Osmanlı Devleti ile Hamitoğulları Beyliği arasındaki münasebetler Dündar Bey'in diğer oğlu Mehmet Bey'in torunlarından Kemaleddin Hüseyin Bey zamanında vukuu bulmuştur. Osmanlı Devleti hükümdarı I. Murad, Kemaleddin Hüseyin Bey'i sıkıştırarak ülkesinin büyük bir kısmını satmaya mecbur bırakmıştır.
Osmanlı Devleti, Hamitoğulları Beyliği'ne verdikleri 80000 altın mukabilinde bu beyliğin topraklarından Yalvaç, Karaağaç, Beyşehir, Akşehir ve Seydişehir'e sahip olmuşlardır. Hüseyin Bey 1391 yılında vefat edince topraklarının diğer kısımları Osmanlı Devleti ve Karamanoğulları Beyliği'ne geçmiştir.
Hamitoğulları Beyliği Antalya şubesi Eğridir şubesinden daha sonra yıkılmıştır. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid 1392 yılında Antalya'yı da ele geçirerek Hamitoğulları Beyliği'nin şubesine de son vermiş ise de, 1402 Ankara muharebesinden sonra Hamitoğulları Beyliği'nin Antalya şubesi soyundan Osman Bey, Antalya hariç olmak üzere beyliğin topraklarının bir kısmını elde etmiştir.
Antalya'yı ele geçirebilmek için Karamanoğulları Beyliği'nden yardım isteyen Osman Bey, Osmanlı Devleti'nin Antalya sancak Bey'i tarafından merkezi Korkuteli'ne yapılan ani bir baskın neticesinde telef olmuştur. Antalya'yı kuşatan Karamanoğlu Mehmet Bey de kaleden atılan bir güllenin isabet etmesi sonucu 1423 yılında vefat etmiştir. Böylece Hamitoğulları Beyliği'nin son tutunma noktaları olan Korkuteli de Osmanlı Devleti'nin topraklarına katılmıştır.

Alıntı:www.tarihin.com


Düzenleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.
Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...


2782 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ