• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam1181
Toplam Ziyaret16002856
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

DIRİ, DİRİ AŞİRETİ

İran Kökenli bir aşirettir. Loristan’ın kuzey ve kuzeydoğusundaki  6. Yüzyıldan beri kabileler şeklinde yaşamakta iken bir kısmı bu bölgede kalırken bir bölümü’de Başta hakkari ve Yüksek ova olmak üzere  İran’ın batısında ve az sayıda Irak topraklarında yaşarlar. Hakkari beyliğinde Aşiretin  ismi Déri veya Diri olarak kayıtlara geçmiştir.

Tarih-i Güzide isimli eserde İranda yaşayanlar Lor Lehçesi ile konuşur, ancak  Lor ‘lara bağlı değillerdir. Selçuklular tarafından Hicri 550 (Miladi:1155) yılında Türk asıllı Hüsameddin Sohli isimli bir Afşar hükümdarı tayın edildi. Bütün Loristanı  kontrolü altına aldıktan sonra  uygulamaları nedeni ile buradaki kürt aşiretleri göçe zorlandı. Başta Dıri Aşireti olmak üzere, Karendi, Cenkerdi,Bırawendi,Kecai,Seleski Arsani, Erki ve beyhi aşiretleri yurtlarını terk ederek başka bölgelere  göç ettiler. Bu göç eden aşiretler dönemin Bağdat Halifesinin  idaresine girdiler. Günümüzde ise Hakkari ve Yüksekova , İran’ın Siro Bölgesine yerleşmişlerdir.

 Aşiretin esas lideri, Siro’da oturan Cihangir Ağadır. Cihangir Ağa 28.03 2010 tarihinde vefat etmiş olup mezarı Yüksekova’daki Beşbulak (Dara) Köyündedir.

1987 yılında hazırlanan “Aşiretler Raporu” isimli çalışmada Dıri Aşireti hakkında  şu bilgiler verilmektedir; Çevresindeki başka aşiretler ile dostturlar, İsyanlara katılmışlardır, Sınırdan geçerek, İranve Irak sınırını geçerek kaçakçılık yapar ve oradaki akrabaları ile ilişkilerini sürdürürler.

 Yüksekova Esendere  ve Uludere’de yaşayanların sayısı 7.500 kişidir

Din:Müslüman(Şafii)

Dil:Kırmanç Kürtçesi

İleri Gelen Aileleri,Öner ve Diri Aileleridir.

Oturdukları yerler;

Yüksekova İlçesi; Demirkonak, Yoncalık, Akpınar, Bölük, Kısıklı, Güllüce, Güvenli ve Esendere Köyleri.

 Uludere İlçesi;Dağdibi köyünde yaşarlar. 

Derleme:Memedé Kazım   www.semskiasireti.com

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

31192 kez okundu

Yorumlar

ÖNER AİLESİ MİZORİDİR     11/07/2022 21:29

Öner ailesi ilerigeleni değildir diri ağasına yakın oldukları için diri ağası onlara değer verir önerlerde halkda bilirki öner ailesi ırakdaki mizori aşiretine mensuptur ilerigelen veya ağa değillerdir.
Misafir - DİRİ BİRLİĞİ

ÖNER AİLESİ MİZORİDİR     11/07/2022 21:25

Öner ailesi ilerigeleni değildir diri ağasına yakın oldukları için diri ağası onlara değer verir önerlerde halkda bilirki öner ailesi ırakdaki mizori aşiretine mensuptur ilerigelen veya ağa değillerdir.
Misafir - DİRİ BİRLİĞİ

     10/02/2019 15:35

çoook büyük yanlışlık var diri lerin oturdugu mahallelerden en önemlisi dize dir ve ıraktan irana göç etmiştirler
Misafir - dıri

     12/12/2018 01:22

Ve ķökenleri iran değildir dünya savaşi sirasinda bunlar irak sonrada irana göc etmişler savaş bitince bi kismi türkiyeye gelirken bi kismida iranda kalmaya devam etmiştir
Misafir - Şemsettin karaoğlan

     12/12/2018 01:03

Yanlişlik var hemde çok
Misafir - Şemsettin karaoğlan

     12/12/2018 01:01

Bu bilgide bi yanlişlim vardir. Önde gelendir öner ve diri değiller önerler mizoridir. Diriler ise isabegidir. Bunu hazirlayanalar yanlişliklar yapmiştir
Misafir - Şemsettin karaoğlan

hecideri     11/04/2016 21:36

bu dıri aşireti ile van ercişteki hecidıri veya hecidereli aşiretiyle bir bağlantısı var mı
Misafir - ömer

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ