• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam1923
Toplam Ziyaret15800253
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Badoyi Aşireti.

Ademi veya Ademan taifesi içinde yer alan aşiretlerden olup, Kimileri kendileri kendilerini  Şemskilerin bir kolu kimileri ise Şemskanlılarla kardeş olduklarını iddia eder. Osmanlı Tapu Tahrir kayıtlarında’ki Derviş Paşa Lahiyasında  Badoyiler için “Şemsiki ve Baduyi ve Kemaski ve Tacduyi taifeleri Bayezide tabi Zur Ova karyesinde sakin olduğundan bunlara Zur Ovalı dahi itlak olunur” şeklinde ifade kullanılmaktadır.

Soyları Abbasi Hanedanlığının  ünlü vezirleri olan Bermeki ailesine dayanmaktadır. Bermekiler ise Sasani kırallığından gelme olup, oradaki yerleşkeleri Belh Şehridir. Van civarına Botan ve Şam bölgelerinden gitmişlerdir. 1425 yılından sonra  Van Hoşap kalesine yerleşen Mahmudiye Beyliği içinde yer almış olup, uzun yıllar tıpkı diğer  Mahmudi aşiretleri gibi  Karakoyunlu Kara Yusuf Bey’in himayesinde  kalmışlardır. İran ve Osmanlı sınırları içinde zaman zaman  yer değiştirmişseler de  esas meskenleri Doğubeyazıt ve Diyadin çevreleridir.Bir kısmı 1836 yılında Van livasına bağlı Karasu beldesine Şemski ve Mukurilerler birlikte bir süre iskan edilmişlerdir.

Diyadin civarında yaşayan Badoyiler’in  nüfusu 1987 tarihli aşiretler raporuna göre  4.000 kişi kadardı. Ancak bu gün bu sayı daha fazladır. Aşiret raporundaki düşünceler kısmında şöyle bahseder; İranda kolları vardır,Kaskanlılarla husumetleri olup, Reisleri yurda bağlıdır ve Van civarında akrabaları vardır.

Diyadin ilçesindeki lider ailelerinin Yaşar  ailesi olduğu iddia edilmektedir.  Tamamı Müslüman olup,Şafii mezhebine bağlıdırlar.

Kars tarafında yaşayan bedoyiler ile yakınlıkları olup olmadıkları  bilinmiyor. Bedoyiler, Arpaçay, Yalınçayır köyü,Tuzluca ilçesi Doğanyurt ve Nahırkıran köyleridir. nüfusu ise yine aynı aşiret raporuna göre 1000 kişi kadardır.

Nüfus dağılımı olarak;Diyadin Merkez; Ulukent, Dibekli, Taşbasamak, Tazekent, Toklucak, Aşağı Dalören, Yukarı Dalören,Gözüpek,Kotancı, Mollakara, ve Akçevre  Köyleridir.  Doğubeyazıt’ta;Bulakbaşı,Esnemez(Xarık) Ortadirek Kızılkaya,Gökçekaynak ve Binkaya köyleridir.

 

Derleme:Memedé Kazım

www.semskiasireti.com

Araştırmalarımız sürüyor, ilave ve düzeltmeler yapılacaktır.

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

6671 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ