• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam835
Toplam Ziyaret16087291
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Maxani Aşireti

Diyarbakır-Karacadağ yöresinin ünlü aşireti olan Milli Aşiretinin bir koludur. Muhammed Emin Zeki Beg'in 1930 yılındaki araştırmalarına göre  aşiretin nüfusu 300 aile civarındaydı. yaklaşık 1800 ile 1818 yılları arasında  Kırşehir yakınlarına  göç ettirildikleri tahmin edilmektedir. 
Hicri XII.(Miladi:1785) yılının sonlarında karacadağ'ın güçlü ve cesur kürtleri sayılan Milli'ler nüfuzları diğer kürt aşiretlerinden daha fazlaydı. içlerinde yabancı barıdırmadıkları için  adetlerini ve dürüst ahlaklarını yitirmediler.
Bir bey etrafında toplanarak ittifak kurdular. Bu birlik ve güçlü dayanışma sayesinde çevreye daima korku salmışlardı. Ancak tek eksikleri iyi bir lider'e sahip olmamaları idi. Bunu fırsat bilen ,  Meşhur bir kürt ailesine mensup olan ve istanbul'da yaşayan Timur Paşa Bu aşiretin başına geçerek Milli federasyonunu  kurdu, bu federasyonun içinde bir çok kollar vardı, işte bu kollardan biri de Maxanilerdir. 
Sr.Bakingham "Mezopotamya"  isimli eserinde  Timur  Paşa ordusunda atılgan ve savaşçı  askerlere yer vererek her tarafa korku saldı. Hatta Diyarbakır-Halep-Musul üçgeninde öyle bir hakimiyet kurdularki bu şehirlerin valisi dahi Timur Paşa'dan, korkuyor ve  çekiniyorlardı.
İstanbuldan görevlendirilen Süleyman Paşa Timur Paşa üzerine  yürüyerek, yanına aldığı 30.000 kürt savaşçısı ile  Timur paşayı mağlup etti. Timur paşanın bir çok adamını idam ettikten sonra Aşiretin başına Kardeşi İbrahim Paşayı getirdi.  1808 yılında ise Sadrazam  Gürcü Mehmed Reşid Paşa Millilerle savaşmak üzere Musul'a kadar geldi ve bu bölgedeki kürtlerin  ileri gelenlerinin çoğunu idam ederek, özellikle Milli aşiretinin kollarından bir çok aileyi iç anadolu taraflarına sürgün etti. Sadece bu mirlerden Erzen Mir'i Derviş Bey Kurtuldu. Sonra adı geçen Derviş Paşa merkezi hükümete boyun eğmediği  gibi sağa sola sldırmaya başladı, hatta o kadar ileri gitti ki Van Şehrinde kendi adına para bastırdı.  Ancak onun bu işlerine karşılık Osmanlı  hükümetince çıkarılan bir emirle Milli aşiretinin bir çok kolu Kırşehir' sürüldü. Muhtemelen Maxanilerde bu dönemde sürgün edilmişlerdir.
Bu günkü nüfus veya aile sayısı net olarak bilinmemektedir. 

Bu konu hakkında detaylı bilgiler elde edildikçe ilave edilecektir.

Derleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

2455 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ