• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam959
Toplam Ziyaret16087415
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Kara Ulus Aşireti

Ekseriyetle Ekrad-ı Turkmen,  Karakoyunlu boyu veya Akkoyunlu’ların Konar göçer yörükan boyu olarak lanse edilse de  bazı araştırmacılar bu aşiretin  alevi ve kökleri Lor Kürtlerine dayanan bir kürt aşireti olduğunu savunarak, bu  teze karşı çıkmaktadırlar.  Osmanlı tahrir kayıtlarında kara Ulus Ekradı olarak bahsedilen bu aşiretin kürt mü yoksa Türk mü olduğu net değildir. Hatta Arapça  bir kelime  olan “ Ekrad” sözcüğü Kürt aşiretleri için kullanılmaktadır. Bu nedenle Kara ulus Aşiretinin  kürt olma olasılığı daha fazladır. 

XVI. yüzyıl Osmanlı Kayıtlarında, Diyarbakır Eyaleti Ruha (Urfa) Sancağı’nda Kara Ulus aşireti, yerleşik aşiretler içinde gösterilirken, Kürt veya Türk olduğu hakkında bilgi vermez.

Bunu destekleyen başka bir araştırma’da 1931 yılında yazılan  Kürd ve Kürdistan tarihi isimli eser’de Muhammed zeki Emin Bey tarafından kaleme alınmıştır.

M.E.zeki Bey bu aşiretin  1930 yılı verilerine göre 197 aileden oluştuğunu, Abneft  ve  Ténke Somar sınır bölgesinde yaşadığını yazar. Aynı  zamanda  hayvancılık ve ziraat işiyle uğraşırlar. Şii mezhebine bağlı olup Güney Kürtlerinin lehçesi ile  konuşurlar ve kökleri itibari ile Lor’lara dayanırlar. Süleymaniye,Urmiye Gölü,Vangölü,Siirt ve Dicle arasında ağırlıklı olarak yaşarlar.

M.E.zeki Beg’ göre;Kara Ulus Aşiretinin Oymakları Şunlardır;Geş, Kéytun,Çarmawendi, Kakewend,Neftçi ve Gawsuvari

İran’ın loristan bölgesinin halkından olan Lor kökenli  kara Ulus aşireti’nin isminin kaynağı hakkındaki rivayetler şunlardır;

Çaldıran savaşında idris-i Bitlisi Yavuz Sultan Selim tarafına geçmesi konusunda ikna ettiği 24 kürt aşireti ile bazı Türkmen aşiretlerinin Boz Ulus ve Kara ulus olarak  guruplandırmıştı. Boz ulus 75.000 kişi’den oluşup, Suriye ve Dersimde yaşarlarken, Kara Ulus ise Kürt aşiretlerinden  müteşekkil olup, Van, Diyarbakır ve Şehrisor bölgesinde ikamet etmekte idiler. Dolayısı ile  araştırmacılar Lor aşiretinin bir kolu olan  bu aşirete “Kara Ulus”  aşireti denilmesini bu nedene bağlamaktadırlar.

Ancak, Ankara.edu.tr ‘nin akademik bir  araştırmasında ise Kara Ulus  isminin kaynağını  farklı şekilde aktarmaktadır.Bu araştırmaya göre; Karakoyunlular’ın hizmetinde bulunan Kara ulus Aşiretinin  almış olduğu kara sıfatı , onun Kürt menşeli bir teşekkül olması nedeni ile  adı geçen Türk devletine tâbi bir halde bulunması’ndan ileri gelmiştir. Keza kelimenin, aşağı gözle bakılan başka kavimlere de verilmiş olduğu ilişkin bir çok kaynakta buna benzer  deliller vardır , şeklinde açıklamaktadır.

Yukarıda verilen bilgiler değerlendirildiğinde, Kara Ulus Aşiretinin Şii Kürt bir aşiret olduğu kanısı daha ağır basmaktadır. Hatta Lor Hanedanına bağlı  bir aşiret olduğunu göz önüne alındığında  kesin olarak bir kürt aşireti olduğunu kabul etmek  gerekir.

Zaten bir çok Kürt araştırmacısı, Loristan Kürtlerinden olan  kara ulus aşiretinin Kara koyunlular ile beraber uzun yıllar yaşamaları nedeni ile Türkmen boyu olarak gösterildiğini savunurlarken, ayrıca  asimilasyon çalışmalarından başka bir şey olmadığında hemfikirdirler. 


Derleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

Araştırmalarımız sürüyor,İlave ve düzeltmeler yapılacaktır. Doğru ve seviyeli bilgilerinizi bizimle paylaşınız.

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

7542 kez okundu

Yorumlar

karamehmet soyundanım     29/08/2020 11:42

karamehmet soyu 1461 fatih trabzonda rum imparatorluğunu yıktığı zaman.daha öncesi ırak bağdattan gelip diyarbakır çermiğe yerleşen orda kalan fatihihn trabzonu işgal ettikten sonra trabzonu islamlaştırmak ve türkleştirmek adına trabzona göndermiş olduğu türk boyudur.ben ve sülalem trabzon köprübaşı o tarihte yerleşen karamehmetlerin bir boyuyuz.dolaysıyla diyarbakır çermikte kalan karamehmetoğlu sülalesi kardeş sülaledir dedeler kardeş amca çoçuklarıdır.ben şahsım ankarada yaşamaktayım.herkese selamlar.
Misafir - kenan aydın

     03/06/2015 19:52

Karamehmetler Köklü bir Âşiretdir Çok geniş bir ailedir çermikte oldukları kadar ( diyarbakir mersin ve adana ) kalabaliklardir Aşiret reisi Mahmet ali amcaydi oda rahmet oldu simdi ise 2 genç onun yerini alaca bi tane oğli keke şegmus bide yegeni şeğmus ama halk ve âsiret oğlunu daha çok seviyor
Misafir - Cemil izol

arastırmak ve bigi almak     28/12/2014 18:37

saygıllarımla sayın değerli arastırmacıllarımız ben karamehmet lerle ilgili bir bilgiyi hatırlatmama lazı 1860 lardan karamehmmet asireti palo genç arasındaki bir kuyden diyarbakır çerm,k ilçesine yerlesmişler uçyuz atmıs senedir orda oturmaktadırllar bunun dahada arastırmalıyiz saygılarımla
Misafir - niyazi karadeniz

kara ulusun işmi      27/11/2014 12:25

kara ulus ve karamehmet kardeslermiş ama karamehmmet esiretin işmi geçmemektedir karammehmet ve karageçi asiretleri ayni soydan gelmektedir nedense bunlardan bahs edilmektedir neden arastırmacılar bunu arastırmıyorlar karammahmet aylesi bugun diyarbakır çermik ilçesinden on bine yakın fertleri bulunmaktatır bunun tikatınıza sunarız
Misafir - niyazi karadeniz

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ