• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam1458
Toplam Ziyaret15277687
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Karleciyi Aşireti

Diyarbakır'da ikamet etmekte olan aşiretlerle ilgili geniş bilgi , Hatunoğlu İsmail Hakkı Paşa'nın emriyle, 1288/1871 yılında üçüncü defa çıkarılan Diyarbakır Vilâyeti Salnâmesi'nde verilmiştir. Adı geçen salnamede Karléciyi Aşireti ile ilgili malumat şöyledir

Aşiret-i mezkureye Resulayn ve Mardin arasındaki bazi arazi ikamet olup hal ve hareket ve ziraat ve ticaret ve lisanca ötekiler gibidir.

Bunlardan mevsim-i ziraatin ma'adasında bir takımı karye ve hanelerde bulunurlar: İkâmet yerleri; Siverek ve Viranşehir arasında olup ziraat ve hirasetle iştigal ve tekâlif-i hükümete inkıyad iderler. Ahvâl ve harekât-ı saireleri ötekiler gibidir.

Diyarbakır bölgesinde bulunan bu aşiretler daha sonraki yıllarda teşkil edilmiş olan Hamidiye Alayları'nda görev alarak daha etkin duruma gelmişlerdir. Nitekim Bayram Kodaman aşiretlerin daha sonraki durumları hakkında şu bilgileri vermiştir: "Aşiretler bulundukları bölgelerde hâkim duruma geçerek mevcut sosyal dengeyi kendi lehlerine çevirme imkânı bulabilmişlerdir. Bazı aşiret reisleri ellerindeki güçten ve bölgede nüfuzlarından dolayı sarayda ve Bâbıâli’de de etkin olmuşlar ve itibar sağlamışlardır."


Derleme:memedé Kazım
www.semskiasireti.com


Kaynak: Oktay Karaman (Diyarbakır Valisi Hatunoğlu Kurt İsmail Hakkı Paşa’nın Diyarbakır’daki Aşiretleri)1906 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ