• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam1363
Toplam Ziyaret15991242
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Zetoyi, Zedoyi Aşireti

Zetoyi Aşireti
Sözlü anlatımlara dayanılarak yapılan araştırmalarda, Zetoyi aşireti’nin Şemski Aşiretinin bir kolu olduğu anlaşılmıştır.  Kökenleri Şemskanlılarla beraber olmak üzere Ünlü Bermeki ailesine dayanmaktadır. Hazreti Ömer zamanında Ünlü sahabe Saa’b Bin Vakkas tarafından  Süleyman bin ommame isimli bir komutan vasıtası ile  Şam’a getirilmişlerdir.Afganistan Topraklarındaki Belh Şehrinde, tıp ve Astronomi alanında  üne sahip olan Bermeki ailesi Zerdüşt tapınağının  koruyucuları iken , Şama Getirildikten sonra  hiçbir etki altında kalmadan Müslümanlığı seçmişlerdir.  İlim ve irfan kaynağı olan bu aile hiç bekletilmeden Medineye götürülmüş ve burada Abbasi sarayına alınarak halife çocuklarına urada İslam ilmi ve  talebe eğitimciliği alanında ün  yapmışlardır. Daha sonra Abbasi hanedanı içinde  çok yüksek  mertebelere gelmiş ve Bermeki ailesinin önemli  kişiliği Yahya Bin Halid  Abbasi Sultanı Harun Reşit’in  ilim ve eğitimini sağlamıştır.Bu önemli şahsiyet  Abbasi halifeliği döneminde Harun Reşit’in Vezirliğini yapmıştır.
Bir Müddet sonra  Bermeki ailesini çekemeyenler, bu müstesna aileye karşı Harun Reşit’i kışkırtarak, aileye düşman hale getirmişlerdir. Akabinde Harun Reşit bu aileye akla hayale gelmedik eziyetler yapıp kimini astı kimilerinide hapishanelerde çürüttü. Harun Reşitten kaçan bu aile Suriye, Mısır Ve Diyarbakır ile Kuzey ırak kurdistanına dağıldılar. Bu aile zamanla , Dünbülliler, İsabegiler, Begzadeler, Eyubxaniler ve Şemskiler adı altında  çeşitli boylara ayrıldırlar. Şemskiler  1045 Yılında  Emir İsa Beg (Lakabı Selah-eddin El Kurdi’dir. Ancak Bu Beyi Meşhur Selahaddin’i Eyyubi ile karıştırmamak gerekir.) tarafından Botan ve Diyarbakır yöresinden  yaklaşık 50 bin aile Müslüman ile 100 bin aile yezidi’yi   alarak İranın Horasan yöresine göç ettirmiştir. İlk  yerleştikleri yer’in ismi Zurava(Zorava)’dır. Daha sonra bu yere Khoy(Xoy) şehri inşa edilmiştir. İlk dedeleri Şems-ul Mulk Emir Cafer 1076  yılında  Burada dünyaya gelmiştir. Şemskiler Bu zatın Torunlarıdır. Bu gün  dünyanın çeşitli yörelerine yayılmış olanlar,  Şemskiler ve bunlara bağlı, Zetoyiler, Badoyiler, Redoyiler, Qasoyiler,Sevoyiler, Nezoyiler, Hemoyiler, Hamazabegi Şemskanlıları ve bunlara bağlı Gawestiyalar, ve koviyi Şemskanlılarıdır.
Bu boylar 1258 yılındaki Moğol hükümdarı Hulagu Han  ve Celaleddin Harzemşah’ın Zülmünden kaçarak Botan ve Kuzey Irak ile Diyarbakır’ın Meyafarqin(Silivan) bölgelerine göçtüler. Akkoyunlular zamanında  1374 yılından 1393 yılına kadar Hakkari ve bay kalesinin tek hakimi oldular. Daha sonra buralarda çeşitli savaşlar ve  sosyolojik hareketler nedeni ile önce Aşut Kalesi ile Erzurum’a ardında da Van Hoşap Kalesi civarına yerleştiler. Burada Sipkan ve dünbülli Beylikleri ile yaşadılar, yıllar sonra çeşitli kabileler halinde  İran ,Doğu Beyazıt ve  Diyadin taraflarına göç etmişlerdir. Botan Taraflarındn 1425 ile 1450 yılları arasında göç ettiklerinde başlarında  hangi beyin olduğu bilinmiyor ancak Irak Tarafından gelen kısmının başında Hamza Bey bulunmaktaydı. Van Hoşap tarafındaki Şemskanlıların  en önemli şahsiyeti Mustafa oğlu Hacı Mela Şemseddin’dir.Bu zat bu gün Ağrı civarında yaşayan Şemskanlıların dedesidir.  Ali ise Bu günkü Zetoyilerin Dedesidir.. Cömertliği ve konuk severliliği ile ün yapan Ali’nin sofrası herkese açık ve devamlı yerde olduğundan kendisine Zed veren (Yemek Veren ) anlamına gelen zetoyı veya Zedoyi denilmiştir.Bir müddet Bitlis’in Eleman Hanı (Xana Delala) civarında yaşadıkları’da rivayet edilmektedir.
Diyadin ve  Doğu Beyazıt  taraflarında ağırlıklı olarak yaşarlar. Bu güne kadar  Zetoyiler  hakkında tespit edilmiş  tek secere bilgisi aşağıda verilmiştir. Bu secere bilgisini veren Bélo oğlu Nebi Bey efendiye teşekkür ederiz.
Ali(Zedo-->Toz Beg -->Reso--> Heydo-->Heso-->Uso(Yusuf)-->Hasan Bey-->Mustafa(veya Müştak)-->Bélo --> Nebi
Secere Bilgisi Kaynağı:Bélo oğlu Nebi

Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde (BOA) bulunan 1863 tarihli  Derviş Paşa Lahiyasındaki belgelerde Zeoyilerden Zet'ubi ve Zet'uyi olarak bahsederken ,Onları Mahmudiye Beyliği içinde Ademi gurubunda  gösterir. Not olarak ta Şemsiki ve Baduyi ve Kemaski ve Tacduyi taifeleri Bayezide tabi Zur Ova karyesinde sakin olduğundan bunlara Zur Ovalı dahi itlak olunur. şeklinde  yazmaktadır.

Derleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

 
Araştırmalarımız Sürüyor.İlave ve düzeltmeler yapılacaktır.
Not:Elinizde bulunan Mevcut bilgileri bizimle paylaşabilirsiniz.


UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

5197 kez okundu

Yorumlar

Bilgi     03/05/2018 00:15

Sitede telefon numarasi yok. Bu buyuk bir eksiklik bence. Telefon ile iletisim kuracagimiz site yoneticimiz olsa daha guzel olur. veyselcan63@hotmail.com
Misafir - Veysel

Zetoyi     03/05/2018 00:20

Arkadaslar zetoyi asireti hakkinda bilgi alacagim kimse yok mu? Maillden yazarsaniz sevinirim.
Misafir - Veysel

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ