• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam1313
Toplam Ziyaret15277542
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

SUHRİYELİ AŞİRETİ

Şa’labad ile Heftiyan bölgeleriaşiretlerindendir. Bu iki bölge arasında Deşt ve Büyük Derbend bulunan ve Suhriyeli olarak tanınan Kürtlerin bu aşiretinde hırsızlık yaygın olduğu gibi, sayıları da bin civarındadır ve dağları oldukça asi ve yüksektir, aynı zamanda Büyük Zap nehrinin suladığı iki yüksek dağ arasında bulunur. Mesalik’ul Absar’da şöyle betimlenir: Nehir üzerinde üç köprü bulunur, iki tanesi taş ve kireç kullanılarak inşa edilmiş, diğeri de hazır gibi örülmüş iç içe geçmiş tahtadan ibarettir ve su seviyesinden yüksekliği yaklaşık 100 kol boyu, iki dağ arasındaki uzunluğu 50, genişliği ise iki kol boyudur. Hayvanlar yükleri ile birlikte üzerinden geçtikleri gibi, suvarilerin de atlarıyla üzerinden gecebileceği kadar işlektir. Ama üzerinden geçerken –esnekliğinden dolayı- yaylandığı için yolcular biraz da kendilerinitehlikeye atmış sayılırlar. Bu toplum; köprülerin başında güvenlik işlerini de üstlenmelerine rağmen hileci ve rüşvetçi insanlar vardır ve buradan geçen insanlar kendilerini güven içinde hissetmezler. Bu topluluğun kendine özel bir emirleri olduğu gibi, bu emirin kendisi de Mısır saltanatı ile ciddri ilişki içindedir.

Kaynak:Kürd ve Kürdistan Tarihi
M.Z.E.Beg.1931

Derleme:Solin

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.1575 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ