• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam963
Toplam Ziyaret16087419
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

GURS veya ĞURS AŞİRETİ

Mardin’in Organize Sanayi yanındaki Hacı Faris köyünden başlayarak (Hacı Faris Dahil),  Kuzeyde Axres’ e kadar devam eden vadinin adı Ğurs Vadisidir. Bu vadide yerleşik aşiretin adı Ğurs Aşireti’dir. Başka bir ifade ile Ğurs vadisi Kızıltepe’nin Kuzeyindeki ovanın bittiği yerden

Ğurs aşiretine bağlı köyler,

Şêx Tacettin : Taceddinin kendisinin Habeş asıllı olduğu söylenmekte, ancak Gurs’a ne zaman geldiği bilinmemektedir. Şêx Tacettin köylüleri ise köye, Axres ve Mazıdağ civarından gelmedirler. Müslümandırlar ve Kürtçe konuşmaktadırlar.

Kurrê: köylülerin bazıları Bingöl Şereftin dağı civarından, bazıları da Derik Sorki’den gelmektedirler. Müslümandırlar. Kürtçe konuşmaktadırlar.

Hacıfarıs: çoğunluğu Çınar-Bismil arasındaki BEREVA civarı ve Xani-Kajor’dan gelmedirler. Yaklaşık ¾ ü Kürtçe, ¼ Arapça konuşur. Tamamı müslümandır.

Hamziyan: Ğurs’un eski ağalarıdır. Aslen Rakka’lıdır. (Suriye) arap FED’AN aşiretine mensupturlar. Arapça konuşmaktadırlar. Tamamı müslümandır.

Ğursa Navê (orta Ğurs) : Köylülerin bir kısmı Mazıdağı civarından, bir kısmı Mardin Meşkina’dan bir kısmı da Muş (Serhat) civarından gelmedirler. Köyde Mala Hecco ve Mala Garo gibi eski yerli ailelerde yerleşiktir. Köyde kürtce ve Arapça konuşulmaktadır. Tamamı müslümandır.

Babina: Köyde Mala Melho yerleşiktir. Arapça konuşmakta ve müslümandırlar.

Xubas Jêr-Xubas Jor: Bu köylerdeki ailelerin çoğu Ğurs’a Navê den gelmişlerdir. Çoğu Meşkina’dan gelmektedir. Kürtçe konuşmaktadır ve Müslümandırlar.

Çelebiya: Mala Alkê, Mahalmi aşiretinden Mala Xalilê Aliko ve Mala ebuzeyt ise Mazıdağ civarından gelmektedir. Köy Müslüman olup Kürtce konuşmaktadırlar.

Gundê Uzeyr: Bir kısmı Mahalmi, Mala Hore Mazıdağlı, Mala Ali Şere Meşkinidir. En eski ailelerden Mala Davo ise yerlidir. Tamamı Müslüman ve Kürtçe konuşmaktadırlar.

Haftexwan: Kürtçe 7 kız kardeş anlamına gelmektedir. Köyün bir kısmı yerli, bir kısmı ise Mazıdağ civarından gelmektedir. Müslümandırlar ve Kürtçe konuşmaktadırlar.

Meşkina: Mardin Meşkinadan gelmedirler. Tamamı Kürtçe konuşmaktadır ve Müslümandırlar.

Ali Paşa: Mardin’deki Paşavat Ailesinden Ali Paşa gelip yerleşmiştir. Arapça konuşmaktadırlar.

Ğurs köylüleri uzunca bir dönem Mardin’deki Hamidi Şeylerine bağlıydılar. Bir dönem Hamidilerin Ğursa Navê’de medreseleri vardı. Ğurs aşiretinden Abdulkadir Özmen 1969-73 yılları arasında Mardin Bağımsız Millet vekilliği yaptı.


Kaynak:
Altan Tan (Turabidin'den berriye'ye S.301)11974 kez okundu

Yorumlar

ALİPAŞA     25/12/2018 23:35

ĞURS'UN EN GÜZEL KÖYÜ 💓💓💓 Alipaşa
Misafir - Emrullah

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ