• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi17
Bugün Toplam1406
Toplam Ziyaret15991285
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

XOŞNAVİ, VEYA HASNANİ AŞİRETİ

Xoşnavi veya Hasnani  olarak bilinen bu aşiret 1930 yılı verilerine göre 2000 aileden oluşur ve tarımla uğraşırdı. Ünlü tarihçi Muhammed Emin Zeki Beg'in bu bilgilerine göre, Erbil'in Şaklava  bölgesinde  yaklaşok 100 köyleri mevcut  olup, burayı yıllardan beri yurt edinmişlerdir. 1930 yılı itibari ile nüfusları yaklaşık 10.000 kişi civarındaydı. Günümüzde ise bu sayı 50.000 kişinin üzerindedir.
Vilademir Minorsk'nin Kürtler ve Kürdistan  adlı eserinde  ise  Hoşnavi aşiretinin nüfusunun bir kaç bini bulduğunu ve  bu aşiretin Üç kola ayrıldığını yazar. Bunlardan biri Kartawi yakınında Karkar'da yaşar ve Darbend i-Karaboli geçidinden geçenlerden  vergi toplardı.Diğer kolları ise  Koy ve  Ranye'de yaşarlar.

Ranye, Şeklava  ve Erbil livasında  yaşayan Xoşnavililerin sayısı 2000 hane civarındadır.

1826 'da Sivas Valisi Reşid Mehmet Paşa Kürtleri zayıf düşürmek ve Kürdistan 'a Türk valiler atamakla görevlendirildi. Bu nedenle 1830'da birçok yerde büyük bir Kürt isyanı başladı. Bu isyanın liderleri Bedirxan ve Said Bey, İsmail Bey ve Rewandûzlu Mir Muhammed Paşa'ydı. 1820'de (1830) bağımsızlığını ilan eden Mir Muhammed Paşa, Xoşnav Aşireti'ne saldırdı; 1831'de Erbil, Altun Köprü, Koy-Sancak ve Ranıya'yı ele geçirdi. Bir yıl sonra hakimiyetini Musul'a doğru genişletirken bu bölgede bir çok Xoşnavili ile başka aşiretlerden  kürt hayatını kaybetti.

Irak'taki yeni politik rejim, Kürtler için de yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Irak hükümeti, Kürtlerin yaşadığı bölgelerdeki Kürt yöneticilerin yerine Araplan yerleştirmek ve buralarda Kürt dilinin öğretilmesini engellemek istiyordu. 6 Eylül 1930'da Süleymaniye'de Iraklı askerler sivil halka ateş açınca Kürtler bir kez daha ayaklandı.  Irak orduları Nisan 193 l'e kadar süren ayaklanmayı bastırmakta yetersiz kaldı. Fakat taraflar arasında anlaşma sağlandıysa da  1945 baharında yeniden  şiddetli bir ayaklanma başladı. Irak Ordusu büyük kayıplar verirken Kürtler önemli basanlar kazandılar. Ancak İngilizler  bir kez daha Irak ve Haşimi Monarşisi'nin imdadına yetişti. Ağustosta harekât tamamlandı. Mele Mustafa bir grup askeriyle İran'a kaçtı. Hükümetin af vaadlerine kanan Subaylardan  Mustafa Xoşnav'ı diğer kürt  subaylardan , İzzet Abdulaziz, Muhammed Mahmud ve Hayrullah Abdulkerim ile beraber  yargılanıp 19 Haziran 1947 'de idam edildiler.

Derleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

Araştırmalarımız sürüyor.İlave ve düzeltmeler yapılacaktır.


UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve  kaynak gösterilmeden  alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.2086 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ