• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam325
Toplam Ziyaret16003762
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

ZİKTE, ZEKTİ VEYA ZİKZİYAN AŞİRETİ

 

         Erzurum/ Karayazı, Bingöl ili merkez Solhan ve Genç ilçeleri ve çevresinde yaşayan bir aşirettir. Tarihçi Şeref Han’a göre bu aşiret merkezi Diyarbakır Kulp’ta kurulan Süleymani Beyliği’nin 8 ana aşiretinden biridir. Asıl ismi Zikdi aşiretidir. Süleymani Beyliği bünyesinde yer alan seksiz aşiretten 3’ü Yezidi inancına sahip idi. Bunlar Besi (Pisi), Boci ve zikti aşireti idiler. Daha sonra birçoğu İslam dinine geçti Zikdilerin Mervani Beyliği içinde yer aldıkları da muhtemeldir.

          Nasır Husrev, Sefername’sinde Urmiye ve Babesor arasında Zektiyan isimli bir şehirden bahseder. Tüm Süleymani aşiretleri bu bölgeden Gazali Nahiyesi Xok deresi civarına göç ettiklerine göre Ziktilerin bu şehirden göç ettikleri muhakkaktır. Yakut El Hamevi; Zikte isimli bir bölgeden bahsetmektedir. Fakat ayrıntılı bilgi vermemektedir.

Süleymani aşiretleri genelde göçebe hayatı yaşamalarına rağmen  Zikte veya Zetki aşireti mensupları sosyal yapı olarak  yerleşik hayata daha yatkındırlar. Ziya Gökalp ve bazı Kürtlerin Türklüğü tezini savunanlar Zitke veya Zekti aşiretinin Zaza Türkleri olduğunu savunurlar. Hatta  Referans olarak göçebe olmamalrını gösterirler. Ancak bu tez'in ne  kadar doğru olduğu tartışmalıdır. Zira Toroslarda yaşayan  Türkmen yörükleri Türk olup hala göçebe hayatı yaşamaktadırlar. Bu nedenler Ziktelilerilerin Kürt oldukları tartışmasızdır. Bazı kaynaklarda Ziktelilerin Süleymani aşiretlerinden Zikziyan(Zekziyan) aşiretinin bir devamı olduğunu ve kürt olduklarını savunur.

 

kaynak:Kısmen Ruhavi(Aşiretler)

UYARI: Sitemizin Tüm hakları saklı olup, internet üzerinden yayın yapmaktadır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

YORUM EKLEYENLER


 

03.08..2012

YORUM GÖNDEREN : Banuki

kardeşim hep deildir şudur budur.ziktelu ile ziktenin bir alakası yoktur,yok kasmonların ziktelerle bir alakası yoktur.felan filandır demişsin görende seni ziktilerin dedesi sanar.Zikdeli dil bilgisi açısından bakarsan türkçe yani ziktilerin bölgesi gibi bir anlama geliyor.şuan orda bulunmasalar bile demekki bir dönemler orda çoğunluktaymışlar.yok ziktilerin kasmonların ziktilerin lideri olduğu ya adamlar neden birilerini getirip başlarına lider yapsınki.ziktilerin kendiside aslen kulp ve bitlis arasındaki bölgedendir.

 


GönderenMehmet hanifi Ekici
Email
mesken2119@mynet.com
İlgili Sayfa
Gönderme Zamanı26/04/2012 13:39
MesajBen de zıkti aşiretinin bir ferdiyim.Rahmetli babam hep anlatırdı.Bizim dedelerimiz.Yazın Bingöl taraflarındaki yaylalara çıkarlarmış.Yazın Diyarbakır ovasına inerlermiş.Dedem üç veya dört evlilik yapmış.Ninelerim zazaca ve dımılice konuşuyorlarmış. Ayrıca kürmancıyı da konuşuyorlarmış.Hem babamdan,hem de başka insanlardan duyduğum kadarıyla,dedem çok varlıklıymış.Binlerce büyük ve küçük baş hayvanı varmış. Bize hala koçer diye hitap ederler.Hem annem tarafı,hem de babam tarafı zıkti koçer olarak bilinir.Diyarbakırda bildiğim kadarıyla çok zıkti var.Kesin rakamı bilmem mkansız.

 

Yorum ekleme:

Zıkte Aşireti sadece şu iki köyden oluşur.Biri Tarçur diğeri Şin köyüdür.Buradan birkaç köye dağılmışlardır.Besiler,Bociler ile akrabalık bağı vardır.Yezidi bir aşiretken Osmanlı Devleti döneminde sünniliği kabul ediyor.Ayrıca Zıkdelü bölgesi ile Zıkte Aşiretini birbirinden ayırmak lazım.Çünki Zıkdelü bölgesi birçok farklı aşiret,kabile,aile ve farklı ırkların ikamet etttiği bir bölgedir.Örneğin Seyfunlar ayrı bir kabiledir..Vazenanlılar ayrı bir kabiledir..madun,bazun,kürik ayrı bir kabiledir..Valyer ayrı bir ırk ve ayrı bir kabiledir..Şunu belirtmekte yarar olduğunu düşünüyorum..Ve Zıkte Aşireti ile Zıkdelü bölgesi birbirine karıştırılmasın..Çünkü Zıkdelü Bölgesinde Arap asıllı,Kürt Asıllı,Ermeni Asıllı,Türk Asıllı,Fars asıllı,Azeri asıllı,Süryani Asıllı,Yezidi Asıllı birçok aile vardır..Zıkte Aşiretinin liderliğini yapan Kasmonların Zıkte Aşireti ile hiçbir yakınlık bağı yoktur..Kasmonlar Zıktelilerin beyleridir.Ve bitlis tarafondan geldikleri tahmin edilmektedir..Zıkte aşiretinin nüfusu günümüzde 8000 veya 9000 civarlarındadır..Zıkdelü bölgesi Konfederasyon bir aşirettir.Yani bölgede birçok aşiret szö konusu olduğu için atalarıda ortak değildir..Okuma yazma oranı normal bir boyuttadır..Siyasi seçimlerde adaylarına herzaman oy verirler..Zıkte aşiretinin 6500 civarında oyu vardır.Zıkdelü bölgesinin ve oraya mensup zıkdelü seçmen sayısı 22000bin civarındadır..

 

Yorum Ekleme

ibrahimmehmetkeyanlioglu - 14/12/2011 - 20:49

zikte asireti hakinda tam bilgiler yazilmamis zikte asireti zikti zikteji zikziyan asireti olarak anilir ortadogunun en savaskan asiretiolmakla beraber osmanlilara tekkatilmayan asiretir vede zengin varlikli bir topluluktur tüm dinlerden zikteliler mevcutur.

Yorumlar

yahya - 13/10/2012 - 21:42
seyfan.seyiddir
yahya - 13/10/2012 - 21:32
seyfanlar.sevkarda.gelme.şeh.muhamed.seyfullahzuryeti.seyfunlar.seyidler.lütfen.kimse.yanlış.anlatmasın.şeh.seyfullah.şeh.hasan.oğlu.
Banuki - 03/08/2012 - 00:41
kardeşim hep deildir şudur budur.ziktelu ile ziktenin bir alakası yoktur,yok kasmonların ziktelerle bir alakası yoktur.felan filandır demişsin görende seni ziktilerin dedesi sanar.Zikdeli dil bilgisi açısından bakarsan türkçe yani ziktilerin bölgesi gibi bir anlama geliyor.şuan orda bulunmasalar bile demekki bir dönemler orda çoğunluktaymışlar.yok ziktilerin kasmonların ziktilerin lideri olduğu ya adamlar neden birilerini getirip başlarına lider yapsınki.ziktilerin kendiside aslen kulp ve bitlis arasındaki bölgedendir.
Mehmet hanifi Ekici - 26/04/2012 - 13:39
Ben de zıkti aşiretinin bir ferdiyim.Rahmetli babam hep anlatırdı.Bizim dedelerimiz.Yazın Bingöl taraflarındaki yaylalara çıkarlarmış.Yazın Diyarbakır ovasına inerlermiş.Dedem üç veya dört evlilik yapmış.Ninelerim zazaca ve dımılice konuşuyorlarmış. Ayrıca kürmancıyı da konuşuyorlarmış.Hem babamdan,hem de başka insanlardan duyduğum kadarıyla,dedem çok varlıklıymış.Binlerce büyük ve küçük baş hayvanı varmış. Bize hala koçer diye hitap ederler.Hem annem tarafı,hem de babam tarafı zıkti koçer olarak bilinir.Diyarbakırda bildiğim kadarıyla çok zıkti var.Kesin rakamı bilmem mkansız.
ibrahimmehmetkeyanlioglu - 14/12/2011 - 20:49
zikte asireti hakinda tam bilgiler yazilmamis zikte asireti zikti zikteji zikziyan asireti olarak anilir ortadogunun en savaskan asiretiolmakla beraber osmanlilara tekkatilmayan asiretir vede zengin varlikli bir topluluktur tüm dinlerden zikteliler mevcutur


18359 kez okundu

Yorumlar

     19/11/2015 21:47

Dilektaşlılar kisrâ hanedanlığıyla akraplardır akrabalık bağları geniştir
Misafir - yasin

     15/08/2015 00:02

İran şahı yezgirt zaza sasani ordusunun hükümdarı yezgirt torunları ve akrabalarıdır dilektaşlılar (muradonlular) savaştan sonra kaçarak dedelerin hükümdarlık topraklarına yerleşmişler.
Misafir - hamza

     07/07/2015 02:14

Ağaçeli köyünde tunçelide erzincan da bağlantısı (dilektaşla vardır) sefkarlar bunları bu yörden kovmuştur sonra vezananlılar ve sefkarlar yerleşmişler iran şahı yezgirtin torunları ve bağlantılar bölgeye yenilik getiren ve ggeliştiren insanlardır osmanlı zamanında bölge güçlü bölgeydi sonradan göç ve tehcir edildi
Misafir - harun

     07/07/2015 02:21

Muradan dilektaşı (şadili aşiretiyle ) baglandıldırlar kardeşleri hınısa yerleşmiş ve kendileride ziktenin yerlileridir erzurum hınısta kigida ve karlıovada solhanla bağlantıldırlar karayazı ve muş varto da bağlar vardır
Misafir - harun

zıkteliler      15/04/2015 14:10

dilektaş köyü yağızca köyü , kepçeli köyü , çanakcı köyü , çaytepe , fihi aile olarak israil oğuları torunlarıdır , ve asmile olarak ermenileşmişler bal gözeli deyiler mezopotamya ve zıktenin yerli aileleridir bey ailesi çaytepeli deyildir osmanlılar yerleştirmiştir , balgözeliler arasında yerleşen israil torunlarıda vardı bunlar bu bölgenin yerlisidir aile olarak ziktelilerdir
Misafir - bejan

     23/01/2015 18:59

KOÇ SIRTI ZİKTELİ DEĞİL ZİKTE BEYLERİDE ZİKTELİ DEĞİL :) SADECE ZİKTE YE YERLEŞEN BİR MİLLET
Misafir - ZERWAN

     09/12/2014 15:31

Kurnezli hacı selim ağa (hac. Xolos ağa). Vazenanlı emer ağa, ( em xeyd) modanlı feoi hasan ağa muradonlu haçı. aziz ve kardeşleri haç ali ağa, haçı sadık ataoğlu İsmailağa (göker) yado ağa önmli kişilerdir.
Misafir - şeh saite destek verenler

     09/12/2014 14:05

Şeh sait isyanında en çok can ve mallarını kaybedenbölgelerden biridir zikte ziktenin köylerinde şeh sait için her ev ve köyden binlerce insan ölmüş asılmış ve kayıp vermişlerdir
Misafir - zaza

     09/12/2014 14:15

Osmanlı devletinde israiloğulları ailesini barındıran bazı iller verilmiştir İsrailoguları olarak yerleşilen bölgeler urfa , mardin, diyarbakır, bitlis , van ,İstanbul mersin , van ve genç ilçesi zikte nahiyesi iİsrailoğullarını bardıran yerlerdir.
Misafir - tahir

zikte de yok olan bir halk     09/12/2014 12:58

Doguanadolunun muhtelif yerlerini seçen ermeniler bingöl de en çok genç. Kigi karlıova da yaşıoyalardı ermeniler nuhun tufanından sonra ağrı dağının kuzey eteklerine yerleştikleri ve buradan çoğalarak yayıldıkları bahs edilir ve bu dağı kendilerine sembolgösterirler basende kendilerini babil ve asurlardan gelen ırk saymışlardır zikte bölgesinde yaşayan ermeniler İsrail oğlu ailesinden ve kökenindenler zikteye kız alıp vermeye ve kirvelik yoluyla bağkurmuşlardır bazıları tehçirle süryeye giderken bazıları ziktede kalmış ve müslümanlaşarak yerli olan topraklarında kalmışlardır şerafettin dağları ve şeytan dağları ddoğrultusunda yaşamışlardır
Misafir - tahir

zikte de yok olan bir halk     09/12/2014 11:52

Genç bölgesi (zikte) ermeni tehcirinden önce bu ilçedeki ermeniler ve müslümanlar çok iyi yaşıyolardı o zamana göre zikre bölgesinde ermeniler en modern zamanını yaşıyolardı mal durumları ise çok iyiydillerdi çeşitli meslek dalarında çalışan ermeniler halkın zengin tabakasını teşkil ediyorlardı. Bunlardan çaytepe ermenileri kepçeli ermeniler çanakçı yağızça ermenileri dilek taşı ermenileri ilim ve irfan sahipleriydi bu bölgede ermeniler margonuzçuluk ezaçılık tip sağlık alanında ve şifa dağıtım kuyumculuk.saatçilik alanında çömlekçilik alanında faaliyet göstermíşler
Misafir - tahir

zikte      08/12/2014 19:34

Zikte genç bölgesinde bir bölgedir genç bölgesinde % 75 ermeniyi barındıran bir bölgedir zikte bölgesi çaytepe kazası ermenilerin eski yerleşim yeriydi bu bölgede zamanında 100 400 arasında ermeniler var dı ve sonra tehcirle çaytepeyi terk edip suriye ye gittiler .yagızça köyü kepçeli köyü Dilektaşı köyü çanakçı köyü ermenilerin yoğun yasadıkları köydür asıl olarak beni İsrail osularından gelen bu aile zamanla müslüman laşmışlar bunlar soy olarak ziktenin yerli aile lerdir
Misafir - berzan

zikteliler     07/12/2014 20:52

Seyfonlular(koçsırtı köyü) bu köye sonradan gelip yerleşmişler zikteli ve seyfonlu dergiler kulpun köylerinden gelip zorla hakim olmuşlar ve yerleşmisler
Misafir - baran

zikteliler     07/12/2014 20:51

Seyfonlular(koçsırtı köyü) bu köye sonradan gelip yerleşmişler zikteli ve seyfonlu dergiler kulpun köylerinden gelip zorla hakim olmuşlar ve yerleşmisler
Misafir - baran

zikte     05/10/2014 19:13

Ya bunlari yazmak için biraz daha arastirma yapmak lazim bende bir zikti kocer olara dedlerimden duydugum suydu yazin bongulde kisin diyar bakir lice kulp bismil ve silvan ben aslen bismliyim ve burda zikte koceri var 7 koy var bizim aileye mala kenç miho derlermiş bu sekilde yorum yazarak bir birmizi tanima firsatimiz ola bilir bunun icinde facebokta bir sayfa acacam zikte kocerleri diye .not .bizmkiler eskiden zaca konusurmus ..
Misafir - m.hanifi koçer

zikti aşireti     06/03/2014 20:26

arkadaşlar diyarbakır koçaköye bağlı karpuztepe ve çaytepe köyünde yaklaşık 3000 zıkti aşireti bulunmaktadır bilginize Halit CAN
Misafir - Halit

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ