• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret15287819
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

ÂLYA AŞİRETİ

Doğu Anadolu'da bir aşiret adı..Bilinen onca aşiretin tersine bu aşiret hiç bir zaman tarih sahnesinde aktif rol almamıştır.Sevgi ve saygıyı esas alan kendine has felsefesi vardır.Aşiretin merkezi Ağrı ilindedir fakat bir koluda Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde bulunmaktadır.Yurdun birçok yerinde dağınık vaziyette olup gerektiğinde bir araya gelirler.Orijinal adı alfabedekiolmaya ê harfiyle yazılır...êlya olarak.

Aşiretin çıkış noktası bugünkü Kuzey Irak olarak bilinmektedir.19. yüzyılın sonlarına doğru yaşadıkları bölgede meydana gelen aşiretler arası savaş sonucu daha Kuzeyde bulunanTürkiye'ye doğru göç etmişlerdir.At ve öküz sırtlarında yapılan yorucu yolculuklar sonrası Diyarbakırın Hazro ilçesinde dinlenmek için konaklamışlardır.Birkaç mevsim sonra tekrar yolculuk için daha kuzeye göç etmek isteyen Êlyaların bir kısmı göçe itiraz ederek Hazro'da kalmayı tercih ederken diğerleri devam etmiştir. Enson  Kars'ın Kağızman ilçesinin Maden köyünde son bulmuştur yolculuk.(Bu gün Maden de birçok Êlya mezarı bulunmakla beraber Osmanlı Devleti tarafından verilen tapularda hala aşiretin elinde mevcuttur).Daha sonra 1914 te başlayan rus savaşı dolayısıyla tekrar bir göç yaşamak zorunda kalan Êlyalar bu sefer güneye Ağrı iline yerleşerek göçü tamamlamışlardır.Ağrı merkeze bağlı bir Ermeni köyü olan Keşi-i Ali Beg (Bugünkü adı Akbulgur köyü)köyünde toprak satın alarak ileriki zamanda köyün hakimi olup,bölgede güç sahibi olmuşlardır.Yazın köyde çiftçilik ve hayvancılık,kışında şehir merkezinde ticaret yapmışlardır.1960-70 yıllarından sonra başta İstanbul olmak üzere Erzurum,Kayseri,Mersin,Aydın gibi illere yoğun olarak bireysel göçlerle bugün dağınık bir görünümde yaşamaktadırlar.ALINTI:wikipedia


Suriyenin Resulayn yakınlarındaki Derik  isimli mıntıkasında 1500 aile alyan mensubu yaşamaktadır.
Mardin'in  İdil ilçesinin  Çığır köyü, Alakamış, Ocaklı, Kozluca  Köyceyiz köyleri ile Oluk ve İnci  mezralarında  yaşayan Alyan Aşireti ile  aynı  koldan  oldukları ve  kimi yerden Elya,Eli veya Alyan  olarak telafuz edildiği   iddia edilmektedir. Burada  yaşayan Alyanlılar Şafii mezhebine mensup olup, Kürtçenin Kırmanci lehçesi ile konuşurlar. 1987 yılı verilerine göre 2700  haneden  meydana  gelmektedir. Suriyedeki Alyanlar ile  ilişkileri vardır. Kan davası nedeni ile Suriyedeki Hacıoğulları  kabilesi ile düşmanlıklarfı vardır.
(Kaynak: aşiretler raporu  1987)

Muhammed Emin Zeki beg. 1935 yılında  kaleme aldığı Kürdistan tarihi isimli eserinde , Eliyan  Aşiretinin bir kısmının Harput'un  güneyinde Göçebe hayatı yaşadıklarını, haklarında  fazla malumat olmadığını, dillerinin zazaca mı veya kırmanç lehçesimi olduğu bilinmiyor şeklinde  bilgi vermektedir. Ayrıca Elyan aşiretini Milli aşiretinin  kolları arasında göstermektedir.(Kürdistan tarihi sayfa:365)

Ağrı İlinde  Eli(Elya) Aşireti mensuplarının yaşadığı  yerleşim yerleri;
Gundikê Hecî Arif (Haci Arif Mezrası- Zeyt), Gundik (Koçbaşı):, 
Qerenewê (Özveren), Rebena (Mollaali),Birikan -Birûkan - (Özbaşı) Bu köyde  Karapapak (Ecem)lerde yaşar, 
Dormeliya Jorê (Yukarı Dürmeli)  Bu köyde  Kosto, Pîrî lerde yaşar,
Dormeliya Jêrê (Aşağı Dürmeli), Gomik (Mollaosman),Qisqancka (Taypınar)


Derleme:Memedé Kazım

www.semskiasireti.com
İletişim:semskiasireti@gmail.com10628 kez okundu

Yorumlar

Elya aşireti      05/07/2016 23:18

Selamın aleyküm.ben elya aşireti mensubuyum.ve kayabey köyündenim.bu yazıda eksik bilgi verilip kayabey köyüne değinilmemiştir.
Misafir - Ömer demir

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ