• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam2311
Toplam Ziyaret15290090
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

ŞEMIKA VEYA ŞEMIKİ ŞİRETİ

Midyat Nusaybin  arasında beyazsuya kadar olan bölgede yaşayan bir aşirettir.

Aşiretin müslüman  kürtleri bu bölgeye Iğdır, Kars,Ağrı ve  Vangölü cıvarından gelmiştir, Mazıdağında bulunan Şemıka köyünde yaşayan kürtlerinde bu aşiretin bir kolu olduğu söylenmektedir.

Önemli Şahsiyetleri arasında Feto, çelxo ve Temur ağadır. Bu şahsiyetler Ağrı isyanında çok önemli rol oynamışlardır. Ağrı isyanının kırılmasından sonra Şeyh zahir Tendürek dağına çekildiği sırada  Navur gölü  yakınlarında Şemıkanlı  Çelxo’da öldürülür.

Emoyé Besé ile birlikte Şeyh Zahirin  en büyük kurmaylarından biri olan Fetoyé Şemıki ve Temuré Şemıki Şeyh Zahir ile birlikte Iğdır’ın Tecirli Köyü yakınlarındaki   çatışmada  şehit düşerler. Fetoyé Şemıki’nin  kahramanlığı bununla sınırlı değildir. İran askerlerine karşı savaşan ve Şéré Qeleniyé (qeleni aslanı) olarak nam salan Ferzendeyé heseni  ve TahırXan ile birlikte Qeleni köprüsünde büyük kahramanlık göstermişlerdir. Ne yazıktır ki günümüze  kılamlarda ve diroklarda sadece Ferzende ile Tahırxan’ın kahramanlıklarından bahsedilirken Feto ve Temur'dan bahsedilmemesini anlamak oldukça zor.

Muş ve Iğdır cıvarında da bu aşiret mensupları yaşamaktadır. Aşiretin Köyleri;

Daline; Kürtçe konuşuyorlar,Müslüman

Enhıl(Nehıle) Süryanice konuşur, Süryani

Barbunıs; Arapça konuşur, Müslüman

Bacine (Becene); Kürtçe konuşur, Yezidi

Kerşafé (Keferşamı); Müslüman ve süryani karışık, kürtçe ve süryanice konuşulur,

 

Şemika aşireti turabidin (Süryanice Allahın Dağı) Bölgesinin etnik ve dini yapısı ileaşiret düzenini en iyi ve çarpıcı şekilde göstermesi açısından çok önemli bir örnektir.

Beş köyden oluşan küçük bir aşiret olmasına rağmen, üç ayrı etnik yapı ve üç ayrı dine mensup insanlar ( müslüman, hristiyan ve yezidi) birlikte yaşamaktadır. üç ayrı dil (Kürtçe, arapça ve süryanice9 konuşulmaktadır.

Şemıka aşiretinin liderleri tahminen 1700'lü yılların başlarında Midyat merkezine yerleşen  Mala Nerhoz ile Mala mehemedo adlarında iki müslüman kürt ailedir.

Son yıllarda Daliné köyünden bazı aileler beyazsu'ya (Ava spi) yerleşerek yeni bir köy oluşturmuşlardır. Aşiretin Dalin ve Kerşafta yaşayan Müslüman Kürtlerinin bölgeye van,Ağrı, Muş yörelerinden Koçer(Göçebe)  olarak geldikleri söylenmektedir.


 

KERŞAF (Keferşamo)KÖYÜ;

Köydeki aileler;

1-Mala Mirzo

-Mala Ali Sofi(Nerhozlara bağlıdır)

-Mala Sıdo (Toplama bir ailedir)

-Mala Xelilé melek(Toplama)

-Mala Sevgan(Toplama)

2-MALA GUHİŞKAN,

Aslen  Omerka aşiretinden gelmedirler. Ömerkanların ıraktan geldiği bilinmektedir.

3-MALA ŞA'Lİ; İkiside amca çocukları olan ve Midyattaki mala mehemedo ile akraba olan iki kola ayrılır. 1-Mala kose,2 - Mala Zeré

4-MALA ŞEMLO; Midyattan geldikleri söyleniyor,

5-MALA REŞŞÊ; Nehrozlarla irtibatlı bir ailedir.

 


 DALİN (DELLİNÊ) KÖYÜ;

Bu köydeki bütün aileler köken olarak birleşmekte olup amca çocuklarıdır.

1-MALA BOZO

2-MALA ŞEMKEÇEL

3-MALA LEVEND

4-MALA NA'ME

5-MALA HÜSO

6-MALA ŞİMDİ (AĞIRMAN)

7-MALA NEBIKİ

şemıki aşiretinin liderleri bir kaç yüz yıldır Midyat şehir merkezinde oturmakta olan MALA NEHROZ İLE MALA MEHEMEDO'dur.BU AŞİRET İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA DEVAM EDİYOR BİLGİLER HAZIRLANDIKÇA İLAVE EDİLECEKTEİR

KAYNAK, Kısmen Trabidinden berriyeye (altan tan)


 

BU SAYFAYA YAPILAN YORUMLAR


halil bayar - 25/04/2013 - 08:47 merhaba bende aslen şemikalıyım şırnak silopideki köyümüz adıda şemigadır acaba bi akrabalıgımız varmıdır bilen varsa yazssın ltfen

murat - 11/11/2012 - 12:18

mala xelil denim ben mala xelil şemlo ile aynıdır.bu ailenin bir kolu da midyatta mala çerkodur.
ibrahim güneş - 31/01/2013 - 11:40
Şemika aşiretinden mala bırohame ile mala sadéxane mardin savur zıvınga menda köyün de ikamet ederlerdi ? herkese selam olsun

Lokman acar Mala bozo 27/10/2012 - 18:29
bende murat'a katılıyorum kerşaf ta hiç süryani yoktur, enhılde de kürt ve süryaniler yaşamktadır süryaniler yeni yeni avrupadan dönüyorlar.

 

nurettin - 30/05/2012 - 18:43
şemıki aşirettindenim diyarbakır ilcesi cınarda yaşıyoruz almanyada epey akrabalarımız yerleşmiştir ege bölgesinde yerleşmiştir 60 yıl dır dedem cınar a yerleşmiş şemıkalı aşiretinden olanları tanımak isterim bütün şemikilere slm olsun

murat - 17/12/2011 - 22:22
kerşaf köyünde hiç süryani yoktur nerden çıkardınız.kerşaf süryani yerleşimi de değildir.kaynakları istersen iyi tara.sonra yemişli köyü süryani ve kürt karşıktı.şu anda azici çoğunluğu kürttür.
14116 kez okundu

Yorumlar

şemıklara baglı hızne köyü      09/04/2022 19:06

ben havle bizim kökümüz bu aşiretten geliyor hızna ömeriya : sofi halil oğulları ve torunları bulunmakta sayfayı acan sofi halilin torunu abdulkadir
Misafir - havle

Şemıki     13/07/2017 15:32

Merhaba! Ben Sırnak silopiden yazıyorum Bende şemıki köyüne mensubum çok arastırdım bu şemıkiler aynı yerden dağılmışlar mardine amede ve izmire sürgün edilmişlerdir ıraktada azınlık yaşıyolar yanılmıyosam 7 aileden oluşuyorlar ama mardindekilerle akrabalığımız var Şemikilere selam olsun
Misafir - Hüsnü Bayar

semikhan asireti     08/03/2015 21:30

degerli arkadaslar oncelikle boyle bir sayfa actiginiz icin tesekkur ederim, sikhan agalarindan Mehmetin torunu olarak mehmedolar ile ilgili biraz bilgi aktarmak isterim. buyuk buyuk dedimiz mir dervistir, onun cocuklari, mahmaut, Nevroz, Sah Aki (sali) huseyin, Bozodur, mehmed Sah alinin ogludur, mehmedin ogullari, Isa, Ahmet, Halil, Yusuf ve muhammed tir, Halilin ogullari, Hasan, huseyin, Ismail, Aziz, Ibrahim ve Suleymandir, bugun midyattaki Midyatlar Azizin torunlaridir, Ismailin cocuklari ise mehmetoglu ve Atalaylardir, soyadlari 80 li yillara kadar Atalay olup aile soyadini mehmetoglu olarak degistirmistir, ismailin cocuklari, Salih, Mecit, Sehmuz, Latif, nuriye ve Sultandir, bende Mecit Atalayin Torunu, rifat mehmetoglunun ogluyum, hepinize sevgi ve saygilar.
Misafir - bulent mehmetoglu

Nehroz Ve Çerko     07/06/2014 15:50

Bırha Nehroz ile Guhera Çerkodan hiç bahsedilmemiş, kerşafta hiç süryani yoktur. hepsi müslümandır. mala halile şemlo ve mala hıske onlarda çerkolardır ve çerkolarda midyatta nehrozlarla beraber yaşamaktadırlar. akrabadırlar.
Misafir - Mehmet ACAR

aşiret     07/02/2014 21:59

ben mala şeme olan ığdır kolundan tum şemkan aşiret olan kkrabralarıma selam
Misafir - aziz

Mala Ali sofi     11/07/2013 07:54

Selam olsun Tüm Aile dostlarıma... her birimiz dağılmışısız bir yerlerdeyiz.. iyi veyahut kötü durumda ama gönül ister birbirimizi tanıyıp köklü bir aileye sahip çıkmak ama tabi bu geniş bir aileyi bir araya toplamak güç olur.. umuyorum büyüklerimiz birşeyler yaparlar... ez qure haci nezir jı kerşafe slawen germ jıboyi hammuyare..
Misafir - Esmero Midyat

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ