• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam2403
Toplam Ziyaret15290182
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

MUZURİ,MUSURİ, MİZURİ VEYA MUSRİ AŞİRETİ

Kökeni çok eskilere dayana bir aşirettir. Xana Mezin denilen bir kökten geldiği varsayılmaktadır. Hertoşilerde bu koldandır.Xana Mezin denilen bu büyük handan dört  kardeş aşiret daha vardır Bunlar(Barzan, Hertoşilerin ilk ddedesi Mamedi, Zibari ve nirvey aşiretleridir.)

Duhok yakınlarında kendi adlarını taşıyan bir belde bulunmaktadır. Şerefname sahibi bu aşireti İmadiye beylerine bağlı bir aşiret olarak zikreder. Bu aşiretten birçok âlim ve bilgin insan yetişmiştir. Meşhur Şeyh Yahya Zuri El İmadi bu aşirettendir.

İbni Hacer El Heyteminin Tuhfetil Alamat isimli eserini şerh eden bu zat İslami ilim sahasında bir deha idi. Hakkari’deki Ertuşi’lerin bu aşiretin bir kabilesi olduğu kabul edilir.

Muhammed Emin Zeki’ye göre bu aşiretin kabileleri şöyledir. 1-Merzuki, 2- Mamereş, 3- Mamend (Yezidi) 4- Beruzi, 5- Cirki (Jirki), 5- Şidan, 6- Mamxoran, 7- Xavistan, 8- Mamedan, 9- Geludan, 10-Zevak; 11- Zifiki. ( Bkz. Aşairul Irak, Abbas Azavi, sayfa 184) Bazı tarihçiler Muzuri aşiretinin aslının Mısır Araplarına dayandığını iddia ederler. (Irak kültür bakanlığı ) 

            Yakut El Hamavi, Mu’cemul Buldan isimli eserinde Muzurilerin kendi adlarına anılan Muzuri Dağı’nda yaşadıklarını söylemektedir. Taha Haşimi; Muzurilerin

aslının Asurlulara dayandığını eserinde izah eder. Bu coğrafyacıya göre Muzuriler Asur kralı Sanharip döneminde Muzuri Dağı ve civarında yaşıyorlardı. Batılı yazar Olmustid’in da iddiasına göre Muzuri – Musuru- Musri, Asurî aşiretidir.

ÖNEMLİ ŞAHSİYETLERİ

 

1-Yahya el-Muzuri (Mela Yahya el-Muzuri)

İlim ve takva ile ünlü olan Kürt alimlerindendir. Musul'a gidip, orada yerleş¬tikten sonra Hacı Zekeriya Medresesi'nde tedrisatla uğraştı. Daha sonra Hicaz'a gidip, hac görevini yerine getirdikten sonra Musul'a döndü. Burada Darül Hadis Medresesi'nde öğretmenlik yaptı. İmadiye Valisi'nin daveti üzerine oraya gidip ders vermeye başladı. Sultan Hüseyin'in oğlu Kubat Bey'in amcasının oğlu Murat Han Paşa'nın itiatından çıkınca, memlekette fesatlık yayılmaya başladı. Mela Yahya'da Kürt Muzuri aşiretinin yaşadığı bölgeye gitti. H.1219 (M.1804) yılındahuzursuzluğun artaması nedeniyle Musul'a gidip, ölünceye kadar orada hocalık yaptı.

UYARI: SİTEMİZİN TÜM HAKLARI SAKLI OLUP, İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPMAKTADIR.
İZİNSİZ VE KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.  

 6075 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ