• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam1342
Toplam Ziyaret15277571
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

ZERZA VEYA ZARZAYİ AŞİRETİ

Bilbasi aşiret federasyonuna bağlı bir kabiledir. Aslı Geyli aşiretinden gelmektedir. Ana memleketleri Bahdinan bölgesidir. Zamanla göç edip Hakkâri bölgesine gelmişlerdir. Zerza aşireti reisi Ömer Şabli’nin çocukları arasında çıkan kavgalar nedeni ile aşiret dört parçaya ayrılmıştır.  Birinci kardeş Deri Ağa’dır. Gor bölgesine gitmiştir. Bunlara “Deri” diyorlar.  İkinci kardeş Zerin Ağa’dır. Bu da Şemdinan bölgesine göç etmiştir(Şemdinli). Günümüz de Şemdinli bölgesinde yaşamaya devam ediyorlar.  Bunlara Şemdinli’de “Zerzad” diyorlar. Zerza aşiretinin bir kısmı Mehabat bölgesinde yaşamaktadır.  Üçüncü kardeş Şab Ağa’dır. Bu da Eşine’ye göç etmiştir. Mir Basık aşiretine katılmışlardır. Dördüncü kardeş Tunkuber’e gitmiştir. Zerzaların Bazı kısımları Urmiye’deki Afşarlara bazı kısımları da Mukri aşiretine katılmışlardır.  Şab Ağa daha sonra Eşne’yi terk ederek Mirbasık ile aynı yaylaya yerleşmiş Soranilerle akrabalık tesis etmiş, zamanla Soran aşiret federasyonuna katılmıştır. Vefatından sonra yerine oğlu Mir Ömer Bey geçmiştir. Bu bey de vefat edince yerine oğlu Mir Hacı Şeyh Bey reisliği yüklenmiştir.  Sonra reislik oğlu Ağa Bey’e geçmiştir.  Daha sonra iktidara Zülfikar Bey geçmiştir.

Tarihlerin en büyük katliamlarından biri Soran Beyi Emir Süleyman  tarafından Zarzailere uygulanmıştır. Emir Süleyman Bir süre Zerza aşireti ile uğraştı. Nihayetinde Üç bin savaşçıya yakın bir güçle Zerzalılar'ın üzerine saldırarak, onların kökünü kesti.

            Zülfikar Bey vefat edince oğlu Ebu Kasım Bey reisliğe geçmiştir. Kasım Bey dönemi Zend aşireti reisi Nadir Şah dönemine rastlar. Daha sonra oğlu Cafer Bey reisliğe geçmiştir.

ÖNEMLİ ŞAHSİYETLERİ

 

1-El Vezir Ali bin Salar

Melik el-Adil Ebu Hasan olarak bilinen Mısır Hükümdarı El Zafir el-Ubeydi'ninveziri Ibni Salar diye tanınıyordu. İran'da yaşayan Kürt Zarzai aşiretinemensuptur. Kahire'de köşkte büyüdü. H.543 (M. 1149) yılının Recep ayında ElZafir'in veziri oldu. Denildiğine göre El Zafir, önce Necmeddin Ebulfetih Selimbin Muhammed bin Misali'yi vezir yapar. Daha sonra El Adi Seyfeddin'le girdiği savaşta yenilip İbni Salar'ın İskenderiye vilayetinden vezirlik isteğiyle yetiştiğiniduyunca, Necmeddin'i bir heyetle Cezire'ye gönderdi. 15 Şaban 544 Hicri(M.l 150) tarihinde Kahire'ye giren İbni Salar kendisine, ordular Emiri El Adildiye hitap edildiğini gördü. Bunun üzerine memleket işlerinin tedbirini ele aldı.El Adil, Farshlar'dan topladığı insanlarla bir ordu oluşturan İbni Misal diye tanı¬nan Necmeddin'in üzerine yürüdü. Ordusunu dağıttıktan sonra kellesini uçurdu.Aynı yılın 13 zilkade ayında Kahire'ye girdi. 6 Muharrem 548 Hicri (M. 1153)tarihinde Nasır bin Abbas adındaki üvey oğlu ve Hanımı Um Abbas'ın oğlu tara¬fından öldürüldü. El Adil, Babası Salar ile Kudüs'ün sorumlusu Bin Ertekin'inoğlu olan Sukman'la birlikteydi. Ordular emiri El Erdal Kudüs'ü ele geçirdiğindeSukman'ın ordusundaki bazı askerler kendisine katıldılar. Bunların arasında Salar ile oğlu da vardı. Salar'a ikramda bulunarak, kendisine Seyf el-Devle adı ve¬rildi. Oğlunu da köşkte yetiştirdi. Daha sonra İskenderiye'ye vali olarak atandı.Yiğit ve ceur olan Salar, ilim sahipleriyle sohbet etmeyi çok severdi. Kahire'deçok sayıda cami inşa etti. Şafiiler için İskenderiye'de bir medrese yaptırdı. (Vefi¬yat el-Aayan ve Şezerat el-Zehap)

UYARI: SİTEMİZİN TÜM HAKLARI SAKLI OLUP, İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPMAKTADIR.
İZİNSİZ VE KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.  

 4410 kez okundu

Yorumlar

Zerza     07/02/2019 21:39

Peki zerza aşiretiyle ilgili daha fazla tarihler varmı acaba
Misafir - İdris zerza

Zerza     07/02/2019 21:15

Peki zerza aşiretiyle ilgili daha fazla tarihler varmı acaba
Misafir - İdris zerza

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ