• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam1292
Toplam Ziyaret15277521
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

SİVEDİ VEYA SÜVEYDİ AŞİRETİ

Bitlis Emiri şeref bin Şemseddinin Hicri:1005(miladi:1596) tarihinde yazdığı Şerefname isimli eserde  Süveydilerin Bermekilerin soyundan olduğunu kaydeder. Abbasi halifesi Harun Reşit'in veziri yayhya Bin Halit Bermekiyi hapse attırması ve bu aileyi oğlu Me'mun vasıtasıyla, Diyarbakır Karacağ, Karadağ, Keşan, vb bölgeler sürmesi ile Çapakçur'a(Bingöl) yerleşerek burada hakimiyetlerini sürdürmüşlerdir.Bu beylik zamanla çevrelerini genişleterek Çapakçur, Meneşkurd,[9] Genç, Hancuk, Ağçe Kale ve mülhakatındaki diğer bölgelerde de hükmünü icra ettiler. Çapakçur emirleri bölgedeki aşiretler arasında büyük nüfuza sahip cesaret ve yiğitlikleriyle ün yapmışlardır.

Bir başka rivayet;Bu beyliğin Bermekilerin torunları olduğunu, ve medinenin kuzey tarafında  Medineye  iki fersah uzaklıktaki Süveydi denilen beldeden gelerek Kürdistana yerleştiklerini yazar.

Başka değişik bir rivayete göre ise;

Bu emirlik  Akkoyunlulardan daha önce kurulmuştur. Çüi osmanlı dönemindenkü Bu aileden Mir Fahrettin denilen bir zat Beşinci Emir idi ve  Kardeşi Akkoyunluların Sultanı Uzun Hasan'a sığınmıştı. Sultanda ona Xancuk ve Çapakçur kalelerini vermişti. Ama emirliğin asıl merkezi Küne beldesi idi.

 ÖNEMLİ ŞAHSİYETLERİ

1-Süleyman Bey

Şerefxan zamanında  Süveydi'nin emiri idi ve Osmanlı devleti ona çok değer veriyordu.Bu emirlik diğer emirlikler gibi osmanlı döneminde uzun süre varlığını sürdürdü.

2-Ahmet (Essultan Ahmet)

Bu adla anılan iki emir vardır. Bunlardan ilki, Suveydi Abdal Bey'in oğludur.Hançuk ve Çabaxçur'a yakın kalelerin hakimliğini yaptı. Yavuz Sultan Selim'inçağdaşı olan Ahmet, Osmanlı Devleti'nin himayesinde yaşadı.

3-Abdal (Mir Abdal bin Muhammed el-Suveyda )

Amcası Prens Fahreddin'in ölümünden sonra Suveyda emirliğini yaptı. Türkmen aşiretleriyle uzun yıllar savaştı. Onların güçlerini kırdıktan birkaç yıl sonravefat etti.

4-Fahreddin (El Emir Fahreddin)El Emir Fahreddin

Şerefname'de genişçe yer verilen El Suveydi emirierinden Emir Muhammed'in oğludur. Babasından sonra El Suveydi emirhğinin yönetimini eline geçirdi. Şerefname'de iyi bir idareciliği ve adaletiyle anılmaktadır.

5-Fahreddin (El Emir Fahreddin)

El Suveydi emirlerinden Emir Hasan'ın oğludur. Babasının ölümünden sonrakardeşi olan Emir Muhammed ile uzun süre çarpıştı. Bu çatışmalann birinde öldürüldü. (Şerefname)

6-Süleyman (Emü- Süleyman)

Sevedi emiri Murat Bey'in oğludur. Bitiisli Şerefhan'ın çağdaşı olan Emir Sü¬leyman, Şerefname'de çok övülmüştür. Emir Süleyman Bağdat ve Arap ülkeleri¬ni gezdi. İman seven bir kişiydi. Asi BadiUi Alus ile çok savaşti. Girdiği savaşlanntümünde galip geldi. Serdar Mustafa Paşa'nın yakını ve dostuydu.

7-Şahabeddin Emir

Sevedi (Siverek) emiri olan Şahabeddin, Barmeki ailesine mensuptur. Ailesinin başından geçen musibetten sonra iki kardeşiyle birlikte Kürdistan'a geldi.Yavaş yavaş Sevedi imaretini kurdu.

DEVAMI GELECEK....

UYARI: SİTEMİZİN TÜM HAKLARI SAKLI OLUP, İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPMAKTADIR.
İZİNSİZ VE KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.  8297 kez okundu

Yorumlar

aşiret     24/05/2017 13:09

arkadaşlar detaylı bilgileri nereden alabiliriz
Misafir - nedim

swedi     23/08/2016 21:01

S.a arkadaşlar ben de sweydi aşiretindenim. Biz Erzurumluyuz. Beylik dağıldığında aşiretin büyük kısmı içanadolu'ya göçmüş ama bir kısmı da Erzurum tarafına göçmüştür. Detaylı bilgiler var.
Misafir - şaban

swedi     23/08/2016 21:45

S.a arkadaşlar ben de sweydi aşiretindenim. Biz Erzurumluyuz. Beylik dağıldığında aşiretin büyük kısmı içanadolu'ya göçmüş ama bir kısmı da Erzurum tarafına göçmüştür. Detaylı bilgiler var.
Misafir - şaban

Sivedi     04/08/2016 03:25

Kardeşim bence tarihi kendi dünya gorusunuze göre asla yorumlayip yazmayın. Sevidiler Medine Ensari olan hazreti Esved soyundan geldigi için E svedi adini almıştır. Onunda atası vermektir. Yani bizler Medi ne Ensari soyundan gelmekteyiz. Ve su anda konya cihanbeylide yaklasik olarakta 7 koyde yasamaktayiz ve suda var. O koyde yaşayan herkes svedi değildir öyle saçma sapan bilgiler yazarak. Milleti kandırmayin daha sonra medineden göç ederek Horasana gelmisler ve Türklerle evlenerek yarı arap ve yarı Türk olmuşlardır. Anladinizmi yani asla ve asla kurt değiliz.
Misafir - Kadir karadanoglu

sevedi aşireti     16/04/2014 12:24

bu aşiret 4,5 köyden oluşmakta olup konya cihanbeylide yaklaşık 300 yıldır yaşamaktadırlar, dillerini unutmamış olup hatta yaşlıları sadece kürtçe konuşurlar
Misafir - ahmet

Suveydi Aşireti     09/10/2013 18:04

Üstad teşekkürler bilgiler için, atalarımın süveydi aşiretinden olduğunu öğrenmiştim. Aşiret ile ilgili az da olsa bilgi temini için teşekkürler...
Misafir - burhan

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ