• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam1378
Toplam Ziyaret15991257
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

MUKUSİ VEYA MİKİS AŞİRETİ

Mu’cemul Buldan Muksu diye kaydedip Erminia da (Ermenistan) Kalikula şehri yakınlarında bir şehir ismi olduğunu, Peygamberimiz (S.A.V )in sahabelerinden Habib Bin Mesleme ( Allah ondan razı olsun) Mukus şehri beyleriyle fetih sırasında karşılaştığını söyler. Bu bölgeye Bisfircan derler. Erminia Arap coğrafyacılarına göre Doğu Anadolu bölgesidir. Mukusiler günümüzde Bahçesaray, Muradiye ve Van civarında yaşamaktadırlar. 5000’nin üzerinde nüfusa sahiptirler. Bilinen ilk beyleri Del Bey’dir. Pijan asıllıdır. Mukusi aşiretinden değildir. Pijanların bir bölümü günümüzde Şanlıurfa /Suruç kazasının merkezinde ve köylerinde yaşamaktadırlar. Ancak Berazi Aşireti federasyonuna bağlıdırlar.  Del Bey’in iki oğlundan Ahmet Bey bir süre Mukusi aşiretine başkanlık yapmıştır. Kardeşi Hasan Bey önceleri Kanuni Sultan Süleyman’ın hizmetine girmek üzere saraya alınmış fakat daha sonra Mukus ikiye bölünerek Karkar adı verilen bir şehir Hasan Bey’e reislik etmek üzere verilmiştir. Ahmet Bey’den sonra Abdal Bey aşiret reisliğini yürütmüştür. Kanuni Sultan Süleyman bir fermanla Abdal Bey’in reisliğini onaylamıştır. Bu sırada Karkar’a bakan Hasan Bey vefat etti. Abdal Bey Hakkâri beyi Zeynel’in kızı ile evli idi. Zeynel Bey Osmanlı sultanı ile arası gayet iyi idi.  Zeynel Bey’in de araya girmesi ile Karkar kasabası tekrar Mukusi aşiret reisi Abdal Bey’e bırakıldı. Hasan beyin oğlu Rüstem Bey bunu reddedince amca yeğen arasında savaş çıktı. Mukusi aşireti ikiye bölündü. Bu sırada Abdal Bey de vefat etti yerinde iki oğlu kaldı. Mir Ahmet ve Muhammed.

 Rüstem Bey gerek Serdar Mustafa Paşa ve gerekse Mahmudi aşiretinden de yardım alarak Karkar’ı Abdalın oğullarına kaptırmadı. Vefat ettikten sonra yerine oğlu Hasan Bey geçti. Muküs’te Abdal beyin yerine ise oğlu Ahmet Bey geçmek istiyordu ki Hasan Bey Mukus şehrini basarak işgal etti. Osmanlıklarda zaten iki şehrin birleşmesinden yana idi.  Van beylerbeyi Sinan Paşa Mukus’un işgalinde 300 kadar suvari ile Hasan beye yardımcı oldu. Fakat Mukusi aşiretinin Muküs’taki kısmı bu işgale karşı kahramanca savaştılar. Hasan Bey savaş meydanında öldürüldü. Böylece Muküs ve çevresi tamamen Ahmet Bey’in eline geçti.

 Kaynak:ruhavi

ÖNEMLİ ŞAHSİYETLERİ

1-AHMET BEG

Mikis Hakimi Abdal Bey'in oğludur. Abdal Bey ise Ahmet Bey'in oğludur.Hkümdarlığı sırasında ülkesi, Karkar hakimi olan amcasının oğlunun saldırısınauğradı. Saldınya karşı başarılı olamayınca, acasının oğlu tarafından öldürüldü.Ahmet Paşa, H.1005 (M. 1597) yılında yaşayan ve Şerefname'nin yazarı olanŞerefhan'ın çağdaşıdır.

2-Hasan Bey

Bu Hasan Bey ise, Mikis alilesine mensuptur. Bir süre Kanuni Sultan Süley¬man'ın sarayında yaşadı. Daha sonra kendisine Karker Livası verildi. Ölünceyekadar bu görevini sürdürdü.

3-Rüstem Bey

Mikis emiri Hasan Bey'in oğludur. Mahmudi Kumandanı Mustafa Paşa'nın yardımıyla Karkar hakimi oldu. Burada bir süre hükümdariık yaptı.

UYARI: SİTEMİZİN TÜM HAKLARI SAKLI OLUP, İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPMAKTADIR.
İZİNSİZ VE KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.  13077 kez okundu

Yorumlar

KARKAR     12/12/2020 01:16

KARKAR'ın anlamı ermenice de ermenilik demektir. Ermeniler HİZAN ve GEVAŞ SINIRINDA OLAN SİNEGİR DAĞI ile çevreleyen köye KARKAR ismi vermiştir. YUKARI KARKAR şuan günümüzde köyün asıl ismi HİŞET(kolludere köyü) tir. Hişet köyünü çevreleyen, axkis,beygri,kunuds,nernis,vors,tasu ve arpenz köyleri vardır. Günümüzde KARKAR isimli köy Gevaş'taki DALDERE KÖYÜ'nün kürtçe ismidir.(GELİYA KARKAR) YUKARI KARKAR(HİZAN HİŞET VE HİŞETİ ÇEVRELEYEN KÖYLER) AŞAĞI KARKAR ( DALDERE KÖYÜ VE ÇEVRE KÖYLERİ)
Hüseyin İnan

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ