• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam160
Toplam Ziyaret15290363
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

MAKSOYİ, MEKSOYİ VEYA MEXSOYİ AŞİRETİ

Mexsoyi veya maksoyi aşireti Tıpkı Memani aşireti gibi Güneydoğunun en önemli aşiretlerinden biri olan Badıllı aşiretinin bir koludur.

Bir çok kaynak Badıllılıların Türkmen Beydilliler ile aynı olduklarını  iddia etsede, Gerek Şerefname’de ve gerekse Ünlü Iraklı Milletvekili Muhammed Zeki Emin Bey eserlerinde  Badıllıları Diyarbakır ve Urfa yöresi kürt aşiretleri içinde gösterir.Mexsoyiler Badılların diğer kolları olan Elxoyiler ve Mıhoyiler (veya Mıhoxalta yani Mıhoyé Xalıt) ile beraber 1365 yılında Diyarbakır,Urfa,Mardin ve Botanda  hüküm süren Akkoyunlular ile beraber bu devletin kuruluşunda fiilen bulunmuşlardır. Ancak Badıllı aşiretinin bu kolları ile beraber Dünbülli kürtleri’de  aynı dönemde  Akkoyunlulara destek vermişlerdir. Badıllılar Urfa civarında yaşarlarken Mexoyiler  ağırlıklı olarak Diyarbakır Karacadağ yöresinde yaşıyorlardı. Diğer bölgelere dağılmaları  önce Karacadağ sonrasında da Viranşehir taraflarından gerçekleşmiştir.

Maksoi veya Maksoyilere günümüzde bağımsız bir aşiret olarak Erciş, Patnos, Muradiye, Çaldıran ,Van  ve Az sayıda Adilcevaz ile Sason bölgesinde rastlamaktayız. Ekonomik nedenlerden dolayı batı Anadolu da  özellikle Bursa’da Mexsoyilere rastlamak Mümkündür. Ticarete  yatkın olan Mexsoyilerin bir kısmı burada inşaat sektöründe Müteahhitlik ile uğraşmaktadırlar.

Sunni olup Şafii mezhebine tabidirler. Kurmaci lehçesi ile konuşan Mexsoyiler hakkında araştırmalarımız sürüyor..İlave ve düzeltmeler yapılacaktır.

 

Memedé Kazım

www.semskiasireti.com

DÜZELTME İSTEĞİNE  İLİŞKİN yORUMLAR:
_______________________________________________:


HAKAN DEMİR

 Mexsoyilerin ismini Şex Esmer’in üç oğlundan biri Mexso’dan aldığı söylenmiştir. Şex Esmer''in Celali aşiretinin Geltoyi kolundan olduğu söylenmiş hala söylenmektedir. Bu söylentinin nedeni İran''dan bu tarafa birlikte göçmeleridir. Ayrıca Güneydoğudaki Mexsoyilerinde Badıllı''nın bir kolu olduğu söylenmiştir. Ama birlikte İran''dan Suriye''ye oradan Türkiye''ye gelmeleri dışında bir bilgi mevcut değildir. Mexsoyiler nerede yaşamışsa ismini kaybetmemiş ve hiçbir aşiretin egemenliğine girmemiştir. Doğu''daki Mexsoyilerin Çaldıran savaşından sonra 1600’lü yıllarda İran’dan geldikleri bilinmektedir. İlk olarak Çaldıran (Qelereş) bölgesi ve Iğdır tarafına yerleştikleri bilinmektedir. Birçok Meğsoyi ailesi Qelereş bölgesinden gelip Erciş Geliye Zilan bölgesine yerleşmiştir. O tarihten 1900 yıllarına yaşanan birçok olaydan, 1915 Rus Harbi, 1930 Zilan Olayı ve başka nedenlerle Mexsoyilerin çoğu Zilan''dan: Muş(Bulanık-Malazgirt), Bitlis(Adilcevaz), Iğdır, Ağrı(Patnos), Konya ve Çanakale(Ezine) gibi birçok şehire dağılmış bazı aileler kaybolmuştur. 1936 yılında Çanakale Ezine''ye sürülen Pamak aileside mexsoyidir. Mexsoyilerin bazı köyleri ise halen Van Erciş, Van Çaldıran ve Iğdır''da bulunmaktadır. Ayrıca İran''da da hala Mexsoyi köyleri olduğu bilinmektedir. Güneydoğu kolunda olan Mexsoyilerin ise Şah ismail ayaklanmasından sonra İran''dan Suriye(SerêKanîyê) geldiği oradan Urfa Viranşehir(Qêrêşdağa) bölgesinde aileler halinde kon(çadır) kurup yaşadığı tarih kitaplarında geçmektedir. Kürt ve Arap aşiretleri arasında yaşanan Uzunalçan savaşından sonra farklı bölgelere yayıldıkları söylenmiştir. Bitlis (Mutki-Tatvan), Siirt(Sason), Van(Erciş), Ağrı (Tutak) gibi il ve ilçelere dağılmışlardır. Hala Suriye''de ve Viranşehir''de Mexsoyi köyleri bulunmaktadır. Mexsoyi Aşireti mensupları Şafi mezhebine bağlı konuştukları dil Kürtçe''nin Kurmancî lehçesidir.

UYARI: SİTEMİZİN TÜM HAKLARI SAKLI OLUP, İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPMAKTADIR.
BİLGİLER İZİNSİZ VE KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ. 4740 kez okundu

Yorumlar

     18/02/2018 09:15

Mexsoyilerin ismini Şex Esmer’in üç oğlundan biri Mexso’dan aldığı söylenmiştir. Şex Esmer''''in Celali aşiretinin Geltoyi kolundan olduğu söylenmiş hala söylenmektedir. Bu söylentinin nedeni İran''''dan bu tarafa birlikte göçmeleridir.
Misafir - Hakan Demir

Mexsoyi     30/06/2017 19:57

Ben rıza Demir'in torunuyum, dedem çerkez'in oğlu, çerkez mıho'nun oğlu, mıho mısto'nun oğlu, mısto temo'nun oğlu, temo dolmez'in oğlu, dökmez mexso'nun oğlu olan gemşo'nun oğludur. Bizi arayan pısmamlar varsa ulaşsın, HAKAN DEMİR
Misafir - Hakan demir

Mexsoyi     30/06/2017 19:43

Bilgilerde yanlışlık var. Mexsoyi ismini şex esmer'in oğlu olan mexso'dan almaktadır. Şex esmer celali'nin gelturi koluna bağlıdır. Mexsoyiler iran tarafından gelip çaldıran, erciş, ığdır, patnos, muş ve bitlis gibi yerlere dağılmışlardır. 1915 rus harbinde çoğu hayatını kaybetmiş ya da esir düşmüştür. Geriye kalanların bir kısmı da harp sırasında kaybolmuştur.
Misafir - Hakan demir

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ