• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam189
Toplam Ziyaret15290392
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

ŞÊRBEGİ AŞİRETİ

Şerefnameye göre ismini Arapçadan alan Erzak kelimesinin telafuzu’nun  tarih sürecinde değişikliğe uğrayarak günümüze Zirkan veya zirikan olarak değişen Zirkan aşiretinin bir kolu olduğu  kabul edilmektedir.

Muhammed Zeki Emin Beg’e göre; 1931 yılı verilerine göre Şérbegi aşireti  200 aileden oluşmaktaydı.Tabiki günümüzde bu bu sayı birkaç katına çıkmıştır.Oldukça zengin ve yerleşik bir aşiret olması münasebeti ile pek göçebe sayılmazlar.

Tarihi serüvenleri hakkında Tarih kaydına geçen bilgilere göre ;

Hasan Bin Seyid Abdurrahman adında biri Arap bölgesinden Mardin civarına göç eder.  Mardin yakınlarındaki Atak Kalesi’ne yerleşen Şeyh Hasan Kendisini riyazete, zikre ve Allah’a ibadete verir. Devamlı mavi elbise giydiği için halk arasında kendisine Şeyh Ezreki (Mavili Şeyh) derler. Diğer bir görüşe göre mavi gözlü olduğundan kendisine bu lakap verildi. Daha sonra bu isim Zirriki, Zırıki olarak söylenmeye başlandı. Halk, gayet abid ve ibadeti sevmesi dolayısıyla bu zatın etrafına toplandı.  Halkın bu kadar kısa zamanda şeyhin etrafında toplanması ve büyük bir güç olmaya başlaması sebebi ile devrin Mardin beyi Emir Artuk Bin Ekseb kendisinden korkmaya başladı. Artuk Bey, Şeyh Hasan’ı Mardin kalesinde hapse atmaya karar verdi. Fakat bu hapis sırasında Şeyh Hasan’dan zuhur eden bazı olağanüstü hal ve kerametler. Artuk Beyi korkuttu. Artuk Bey şeyhin gerçekten bir Allah dostu olduğuna inandı. Onu hapisten çıkardı. O sırada kızı sevdaya tutulmuş ve delirmişti. Devrin tabip ve cerrahları onu iyileştirmede aciz kalınca Emir Artuk şeyhten kızı için dua etmesi ricasında bulundu. Şeyh dua etti ve Allahın izni ile kız sıhhatine kavuştu. Artuk Bey Şeyh Hasan’ın bu kerameti karşısında onun müridi olmaya ve tarikatına girmeye karar verdi. Daha da İleri giderek kızını Şeyh Hasan’la evlendirdi. Uzun bir müddetten sonra Artuk Bey vefat etti.  Halkın da kabul etmesi ile Şeyh Hasan, Mardin’de bir bölge beyliğine getirildi. Emir Artuk Bin Ekseb o dönem Selçuklu Devleti’ne bağlı Mardin, Harput, Diyarbakır, Mıcıngerd ve Hasankeyf bölgesi valisi idi.

Bilindiği üzere Zirkanlıların ; Gırdıkan,Atak tercil ve Dérzini  kolları mevcuttur. Bu kollar tarihte büyük nam salmış olan beyliklerden oluşmaktaydı. Ancak Şérbegilerin bu beyliklerin hangi kolundan oldukları bilgisine henüz ulaşamadık. Bu konuda araştırmalarımız sürüyor. Düzeltme ve  İlaveler yapılacaktır.

Derleme:Memedé Kazım2452 kez okundu

Yorumlar

Şêrbegîler     02/09/2018 22:47

Abdurrahim Gül kardeşim. Ben şirvan'lıyım. Nuh bey ailesindenim. Bütün şêrbegîleri tanırım. Istersen seni onlarla taniştırabilirim. muhammed.cevdet.erdogan@gmail adresine bir mail atman yeterli.
Misafir - Cevdet Erdoğan

Asiretler     27/03/2016 20:51

Aslen bitlis herves koyundenim asiretler listesinde serbegi asiretiyle baglantim varmi ogrenmek istiyorum herves koyumuzun esas sahibi ibrahim begi diye geciyyor bilgisi olan varmi yaklasik 600 yil once mardinden goc etmisiz mardin nusaybin cal köyü dedemiz mehmet ciziri diye biliyoruz
Misafir - Abdurrahman erbegi

aşiret     27/04/2015 17:01

biz Ağrı Patnos'ta yaşayan bir aileyiz. dedelerimizin anlattığına göre bizim soyumuz Şérwi aşiretinin bir kolu olan Şérbegi' lerden geliyor. yine dedelerimizin anlattığına göre bu aşiret ismini onun meşhur miri olan Şérbeg'den almıştır ve merkezi şimdi Siirt'e bağlı olan Şirvan ya da bizim kullandığımız şekliyle Şérwan'dır... Şérbeg'in babasının adı İbrahim'dir. Şérbeg zamanında aşiret dini sebeplerden dolayı bir çok defa ézidiler'le çatışmaya girmiş ve onları bozguna uğratmıştır... daha sonraları aşiret kürdistanın çeşitli bölgelerine dağılmıştır fakat hala yerinde olanlarda vardır... mesela bizim köy (Sıltamut) de hala yaşlı kesimler bizim aile için şérwi tabirini kullanırlar. ve aynı zamanda biz daha güneyden buralara göç ettiğimizden dolayı patnos un yerlileri olan aşiretler aynı zamanda bize ve bizim gibi güneyden gelen aşiretlerin hepsine birden BERJéRİ derler ve hepsini bir aşiret olarak görürlerler... benim bildiklerim bunlar... yani dedelerimizden bize ulaşan bilgiler... sılav u réz...
Misafir - abdurrahim gül

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ