• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam686
Toplam Ziyaret15992412
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

MUTKİ (MOTKAN) AŞİRETİ

Mutki Bitlis ilinin oldukça sarp bir bölgede olan bir ilçesidir. Halkın tamamına yakını Kurmançinin bir lehçesi olan zazaki yada dımli lehçesi ile konuşur.

Mutki aşiretinin tarihi hakkında kesin bir bilgi elimizde mevcut değildir. Bazı kaynaklar Dünbeli(Dünbülü) aşiretinin bir kolu olduğunu belirtmektedir. Bilidiği gibi Dünbeliler Abbasi halifesi Harun Reşitin Veziri Emir cafer Bin Halit'in torunlarıdır.

Mutkililer Cizre, Tatvan, Bitlis Mutki ilçesi , Ahlat ,kurtalan, Muş Bulanık, Bingöl ve Edirnede sürgün mukiler yaşamaktadır. Bir kısmıda Manisa, Salihli ilçesi, Afyon , Mersin yörelerine  zorunlu göçe tabi tutulmuş ve bu bölgelerde halan yoğun şekilde yaşamaktadırlar.

Esasında Bu bölgenin en önemli ağalarından Musa bey bu aşiretin ağası değildir. Musa bey Mutkilerin içinde zengin biri olarak  yaşadığı ve Osmanlı devleti ile  sıkı ilişkiler içinde bulunduğu için ismini ve kendini bu aşiretin reisi olarak tarihe yazdırmıştır.

Musa Beyin aşiret reisliğini hiç bir mutki mensubu kabul etmemektedir. Bu gün dünya tarihinde "amerikan tıraşı" olarak bilinen erkeklerin saç kesim modeli aslında asırlar boyu mutki erkeklerine has bir traş biçimi olarak bilinmektedir.

Mutki Aşiretinin diğer bir özelliğide diğer aşiretlerin tam tersine yemek esnasında kullanılan  yemek kaplarının asırlardan bu yana ayrı olmasıdır.Hiç bir mutki bireyi diğerinin tabağından yemek yemez.

Konuştukları dilleri Zaza diline yakın bir Kurmanci lehçesidir. Dillerinin ismi "dımili"dir. Asıl Liderleri 1800 yıllarında yaşamış olan mahmut ve welo kardeşlerdir.

Bu kardeşlerin bir hayli güçlü ve selahiyet sahibi oldukları halk tarafından anlatılmaktadır.

Botan Emiri Bedirxan Bey'in kışkırtması ile Osmanlı devletine vergi vermeyi redetmişlerdir. İşte bu noktada reddedilen  vergi olayı nedeni ile sürgün hayatları başlamıştır. Bu kardeşler arasında  yıllar sonra baş gösteren anlaşmazlık nedeni ile çıkan olaylarda yüzlerce insan ölmiştir.

Welo'nun ölümünden sonra liderliği oğlu Çuro almış ve liderliği 1926 yılına kadar sürmüştür.Kurtuluş savaşı sırasında Mutki aşireti ile  devlet arasında yaşanan anlaşmazlık nedeni ile Çuro ve ailesi kurşuna dizilmiştir.

Hatta hamile olan  hanımıda öldürülmüş ve bebeğin kolunun annesinin karnından sarktığını görenler olduğu söylenmektedir.

Çuro kurşunlandıktan sonra öldüğünden emin olunmak için kafası kesilmiştir.

Daha sonra parçalanan vücudu yakın akrabası olan Kesr'in sırtına verilerek Mutki kazasına götürülmüş ve bu şekilde halka göz dağı verilmiştir.

Çuro ile devlet arasındaki anlaşmazlık sırasında çıkan çatışmalarda çok sayıda asker ve sivilin öldüğü  bilinmektedir. Çuro ve ailesinin yakalanması kendi yandaşlarının ispiyonu üzerine olduğu söylenmektedir.

Esasında Mutki aşireti asırlar boyu devletle iyi ilişkiler içinde yaşamış ve çoğu zaman omuz omuza savaşmışlardır. Servet ve güç sahibi Çuro Ağayı çekemeyenler onun hakkında iftiralarda bulunmuş ve devlet ile aralarını açmışlardır. Çuro'nun oğullarının başında olduğu bir tümen  Kurtuluş savaşında  düşmanlara karşı savaşmış ve zaferler kazanmıştır. Bitlis deresine kadar gelen  Rus askerlerini püskürten ve geri kaçmalarını sağlayanlar ağırlıklı olarak  Mutki ve Berjeri Aşiretleri mensuplarıdır. Daha sonra Mutki Aşireti 1927 yılında Afyon, manisa, Salihli, Mersin ve Edirne yörelerine zorunlugöç ettirilmişlerdir.

Kısmen Kaynak:Hekimoğlu (Kürt tarihi-aşiretler ve İsyanlar)Kurdish Chief Musa Beg

Fotgraflar:saradistribution.com'dan alınmıştır

Derleme:memedé Kazım
www.semskiasireti.com

İletişim:semskiasireti@gmail.com

ARAŞTIRMA SÜRÜYOR. İLAVELER YAPILACAKTIR.

 

YORUM EKLE KISMINDAN BİLGİ VE YORUM EKLEYEBİLİRSİNİZ.

 

 

BU SAYFA İÇİN YAPILAN YORUMLAR cüneyt ( berat.1977@hotmail.com ) sitenizin ziyaretçi defterine mesaj yazdı.

Konu : mutki aşireti
Mesaj: arkadaşlar kaynak isteyen varsa az çok yardımcı olabilirim 17 ci babanın çocuğuyum.
Konu : MUTKİ 
Mesaj: BEDİRHAN MEHMET 2 KARDEŞ CİZERİ BOTANDA YAŞAMIŞLAR MEHMET GÖÇ ETMİŞ MEHMET OĞLU ALO ALO OĞLU MODO MODONUN 7 OĞLU VAR 2 Sİ KAYIP MUTKİ SOYU BU ÜLKEDE BÖYLE GELİYORBEDİRHAN VE MEHMETİN KULLİYELERİ CİZİRE BOTANDADIR HALEN BEN TERONUN SOYUNDANIM TERONUN 2OĞLU VAR MENTEŞ İSO BENMENTEŞ SOYUNU TAKİP EDİYOM CINDO SÜLEYMAN DAVUT FERHAN GIÇILO SİVDİN FERHAN HACİ NEVZAT VE BEN OĞLU CÜNEYT BENİM OĞLUM MURAT TŞK EDERİM HERKES HANGİ BABADAN GELMİŞSE BİLİYORSA AŞİRETLE ALAKALI SORUN KALMAZ NOT ZORO AĞA KOSONUN SOYUNDAN GELME MERMENT KÖYÜDE DOĞMUŞ 160 YIL YAŞAMIŞ 28 EVLİLİK YAPMIŞ Bİ RUS SUBAYI ÖLDÜRMEKLE TANINMIŞ 130 YAŞINDAYKEN OĞLU 90 YAŞINDA YATALAK OLMUŞ YILLARCA OĞLUNA BAKMIŞ HANCERİ ABESİ TOPKAPI SARAYINDADIR TÜRBESİ İSTANBULDA FATİH SULTAN MEHMETİN YANINDADIR SAYGILAR

___________________________________________________________

Mehmet Uluc'un Motki Aşireti Hakkındaki İlave Bilgileri;

Mesaj: motki asireti ile ilgili bazi yanlis bilgiler var düzeltilmesi rica olunur welo uso ve mahmut 3 kardesler mahmutlarin bir kolu ve kardes saydigi kabul ettigi abo asireti vardir ayrica curo malolu en yakin akrabasi ispiyon etti ben defalarca babamdan duydum ama adini hatirliyamiyorum torunlari hala nic ve istanbulda yasiyorlar onlar kimin ispiyon ettigini bilirler ciksinlar söylesinler ayrica motki asireti hic bir zaman devlet yanlisi olmadilar merment köyü yakilmadik ev kalmadi bir süre magaralarda yasadilar dedeleri maskar ve karcin basinda sehid edildi bunu bilmiyen mi var ayrica ispiyoncular belli reyat olanlardir yani asireti olmayanlar ispiyoncudur osman alo savko halid purto resit eysa saxi bir coklari mezarlari maskar ve karcin basindadir yasayan yasli insanlar hala var dogru bilgileri onlardan alabilirsiniz saygilar


Gonderen:Yıldırım Gürboğa

Konu : motkan aşireti
Mesaj: herkese slm kardeş ben bitlisliyim motki liyim sayfanda bir yazı paylaşmıssın oo yazıda mutki aşiretinin başka biraşiretin kolu olduğu yazılmış ve motki aşireti halkı zazadır denilmiş ,kaynaklarınız tamamen yanlış düzeltirsen sevinirim saygılar .YILDIRIM GÜRBOĞA.UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

103700 kez okundu

Yorumlar

İSO aşireti     03/02/2023 01:26

Mutki İSO aşiretiyiz bizde 4 sene boyunca bu aşiret hakkında araştırma yaptım bende aslen Zaza aşiretidir Cizre botandan mir Bedirhan tarafından sürgün edilmiştir ve Mutki topraklarına yerleşmiştir yapılan araştırmaya göre 28-30 bin nüfusu vardır ve çogunlukla MUŞ Hasköy Kurtalan ve Bitlis Mutki norşin tatvan ahlatta yoğun yaşarlar Siirt Urfa Diyarbakır Cizre Bingöl civarlarında da yaşarlar ve yurt dışında IRAK ve İRAN'da da bulunmaktadırlar IRAK/ZAHO dımli köyü isoya aittir mezarı halende herpüs köyünde bulunmaktadır isolara ait Mutkide 8 köy vardır meydan gisk herpüs tota gosink erak korik virkok bu köyde yaşayanlar İSO aşiretine baglıdır Bitlis merkezdede köyleri vardır yam köyünde ve hersan köyünde isoya ait arsa isimleri vardır yaklaşık 450-500 sene önce MUTKİYE yerleşmiştir.
Misafir - İSO aşireti

TERNİ      17/12/2022 17:01

Mutkideki zaza aşiretlerinin hepsi elodin soyundan gelmektedir TERNİ-BUBAN-MAHMUT-ZENDER-VELO-MIRSEL-KEYBURAN bunlar elodinin çocuklarıdır elodino Cizre'de mir botanın yaptığı zülümlerden aldığı fazla vergilerden dolayı baş kaldırır insanları ayaklandırır ve halkı mire düşman ettirir kendine nehrin yanında bir kale yapar ve nehirden geçenlerden haraç alır bunu duyan mir bütün askerlerini elonun peşine takar ve soyunndan kim varsa öldürülmesini emreder elo bunu duyduktan sonra çocuklarını bitlise göndertir askerler eloya tuzak kurarak yakalar ve işkenceyle öldürtür ve çocukları Bitlis'te ilk olarak hersan köyüne yerleşir ordan sonrada dagılırlar HERBİRİ bir köye yerleşir
Misafir - TERNİ aşireti

Mala mürsel aşireti     01/11/2022 20:20

Sevgili editör gerçekten Mutki çok büyük kavme sahip bir yerdir çok büyük aşiretlere sahip içinde buban aşireti şego aşireti xöyt aşireti mursel aşireti gibi çok büyük aile bireylerine sahip aşiretler var
Misafir - Rıdvan murseloğlu

Motki     07/10/2022 20:49

Ben motki aşiretindenim muş bulanığa bağlı gölyanı(xaçıli)köyünde yaşıyorum mala kalo olarak adlandırırız baya soylu bir aileyiz burada✌✌
Misafir - Cemal

Mutki aşireti      09/07/2022 19:21

Biz mutki aşiretiyiz ama Siirt teniz hangi soyu takip edigimi bilmiyorum
Misafir - Muhammet

Modkan     17/05/2022 04:47

Modkan âşireti şeyh muhamed şenbeki (şeyhbal) murididirler şecerede isimleri murid asiret diye gecer seybal turbesi sason terastadir
Misafir - Talip

Modkan     17/05/2022 04:55

Modkan âşireti şeyh muhamed şenbeki (şeyhbal) murididirler şecerede isimleri murid asiret diye gecer seybal turbesi sason terastadir
Misafir - Talip

Yorum     31/12/2021 22:37

Motiler botiden isim almiş tarihi goten atmayin motiler bohti asiretinin miran kolundan bunu unutmayin dimililerde botidir
Misafir - Emir mir bin Boti

M     28/09/2021 18:18

Mus korkut guneyik(xars) koyundeniz.bitliste mutkiye bagli arpaliseki var oda bizim koy sayilir cok yakinlar.
Misafir - Scary face

Muş merkez     24/08/2021 11:29

Cironun hala soyu tükenmiş tır .ben curonun öz ve öz torunuyum .
Misafir - Resul

Motki     15/08/2021 02:47

Selamlar ben ağrı Patnos da motki mala memmut diyorlar bize benim dedem ilk gelmiş köye (memmut) un oğlu (uso) dedeme (uso ye delale) diyorlar.
İbrahim Can

Ardahan Göle     24/04/2021 18:21

Onceliklkle selamun aleyküm bizler mehsonun torunlarıyiz ardahanda yaşıyoruz ardahan Göle eskidemir kapı koyunde yaşıyoruz bilgisi olanlar bilgilendire bilirlermi Teşekürler
Misafir - Mala mehso

Mutki aşiretleri     07/12/2020 00:18

Merhabalar deyerli ve kıymetli hemşerilerim.Babamdan duyduklarım mutkililer bu ülkedeki aşiretçilikteki en etkili ilçedir 7 babadan oluşur.Bende (CINDO AŞİRETİNDENİM AĞA TORUNUYUM).BEY-ERDİL
Misafir - BEY-ERDİL

Mala Mahso     07/10/2020 22:35

Mahso üç kardeşlermiş Botanda yaşayan ezidi imiş Botan Beyi bunlara ezidi olduğu için zulüm ettiğinden Mahso ve kardeşleri Botan Beyi Bedirhanın kardeşini öldürmüşler Bedirhan Onları bulup öldürmesin diye mutkiye gelmişler Mahso Mutki de kalmış ve 10 oğlu var Azdo lar Mala Mahso değil Mala Kalonun ikinci eşinin çocuğu yani üvey oğludur. Mahsonun diğer iki kardeşi gitmişler birinin Van Gevaş diğerinin Ağrı tarafına gittiği söylenir dedem böyle anlatırdı ben çocukken ve dedem 110 üzerinde yaşamıştır. Önemli olan bu iki kardeş olan soydaşlarımız nerde ve Botan da mahsonun amca ve başka kardeşleri var mı yıllar önce mala Mahso yu araştırmak için Botanda giden ama bir sonuç elde edemeyen tanıdık birini biliyom bir keresinde Bitlisteki bazı şehylerin yanında seceremiz var ama çok istedim vermediler dedi
Misafir - Mala mahso

bubanlı aşireti ömeran     27/07/2020 11:40

ben genç bir bubanlıyım soyumu nerden geldiğimizi merak ediyorum bazı şartlardan dolayı ailemden bilgi eksik alıyorum bubanlı aşireti ile ilgili bilgisi olan varsa bana ulaşsın whatsapptan ulaşsın 05416240852
Misafir - emircan alptekin

Motkan Aşireti      05/07/2020 22:27

Arkadaşlar çoğunuz yanlış bilgi vermişsiniz. Bir kere Türkiye’de adını aşiretten alan tek ilçe Mutki ilçesidir. Aşiretin gerçek ismi motkan aşiretidir ve Motkan aşireti bir dımbıli aşiretidir. Yani Zaza olanların hepsi bu aşiretin mensubudur. Bunlar: Bubanlılar-Mezraylılar-Zenderliler-Ziyaretliler-Mala Mahmut ve kardeşleri bu aşiretlerin hepsi hersan köyünden çıkmadır ve hepsi akrabadır. Dedelerimizden bildiklerimiz Bende Buban aşiretindenim bu arada.
Misafir - Kadir

Xoyti     22/05/2019 07:17

Xoyti aşiretiyle ilgili hiç bi şey yazmamışsınız
Misafir - Mirkan

     07/05/2019 23:25

Dedelerim Mutki(modan) aşiretinden geliyor babamın söylediğine göre. Mutki Siverekler var mıdır?
Misafir - Mutki(Modan) aşireti

Mutki aşiretleri     18/04/2019 23:58

Değerli arkadaşlar mutki aşiretleri çok farklı bir konu bilmeden yanliş yorum yapmayın ben 10 yıldır bu konu üzerinde çalişiyorum özellikle mala cındo hakkında çok bilgiye sahibim aynı zamanda bütün mutki aşiretlerini tek tek araşdırıyorum sorusu olan ve bilgi almak isteyen beni arıya bilir ayrıca Ben Gürci nin torunu yum. İletişim 05303589397
Misafir - Kasım

7 asıret     10/01/2019 01:12

mutkıde 7 Buyuk asıret vardır 1 Ternan-2Keyburan-3Mırselan-4Zenderan-5Maxso-6Buban-7Mahmudan(kardesı Welo),, dıger asıretlerın tumu bu 7 asıretten gelır, ornegın kalo ezdo sıfket dolekı Maxsodan , Iso,Cındo,Hemzo,Kuto, vs Ternı den gelır, Bu yedı buyuk asıret Cızıra Botandan Mır Bedırxan tarafından Surulmus bugunku Mutkı tobraklarına yerlesmıs asıretlerdır gercek dıllerı Dımılı yanı Zazaca dır ancak bugun mutkılılerın cogu Kurmancı konusur
Misafir - TERNAN

Motki     13/07/2018 22:05

Bizde mala galo yuz bulanık/Muş 05060244878 iletişime geçmek isteyenler çekinmeden arayabilir
Misafir - Berkan yaman

     08/06/2017 15:07

Bitlis azdo aşireti hakkında bilgisi olanlar benimle paylaşabilir mi?şimdiden teşekkürler...
Misafir - bitlisli

soy ağacı     28/03/2017 13:55

soy ağacımız 1 faruk taner 2 sıddık 3 arif 4 cezayil 5 mehmet 6 şehmuz 7 doşo 8 kaplan 9 musa 10 osman 11 kalo 12 maxso
Misafir - faruk

Yorum'a (Mala rığo) cevap     20/09/2016 08:51

Değerli kardeşim şiniler'in sosyal yaşamını, nereden geldiklerini vs bilmeden kendi kendine (kaynak belirtmeden) bir şeylerden bahsetmişsin. İstersen tam olarak araştır. Baban yokluk zamanında müzük'ün altından geçen mağdurlardan olabilir.
Misafir - Şini (müzüklü)

kalo     08/08/2016 12:35

ben mersin toroslar ilçesinde kurdali mahalesinde oturuyom bizde kalo aşiretindeniz numaram 05312663210 ömer inalkaç
Misafir - ömer

MALA KALO BULANIK     10/07/2016 20:20

BİZ MUŞ BULANIK GÖLYANI KÖYÜNDE İKAMET EDİYORUZ. MOTKİ AŞİRENTİNDEN MALA KOLALARDANIZ BİTLİSTEN GELMİŞİZ. BİZLE İLETİŞİME GEÇMEK İSTEYEN BU NUMARAYI ARASIN ( 05321201950)
YÜCEL AKBAŞ

mota      05/07/2016 20:21

arkadaşlar ben karsın sarıkamış ilçesındenım dedemın ismi memet yanı mıhıı dedemın baba sının ısmı sanıdır bizler agrı eleşkırtten gelmeyız eleşkırten de cızreden gelme ler akrabalarımı anımak la hoş nut olurummm
Misafir - emrah kaya

mala cındo      26/05/2016 03:02

Slm aleyküm arkadaşlar cındo asiretinden azizin torunuyum biz musa göç etmiş motkilileriz.. Şıbli nin oğluyum yorumlarınızı okudum da babamın bana öğretti leri işinize yariyabilir diye düşündüm babam bütün dedelerimin ismi ni hep sayardi bna benim babamın adı şibli demin adı aziz onun babası iso isonun b. Sare serenin babası. Zeydin zeydinin babası qirbo qirbonun babası Zeydin zeydinin babası emtes emtesin babası Menteş mentesin babası Taro taronun babası boto... babamın söylediği anlattığı şiveyle yazdım.. hepsinin ruhu şad mekanı cennet olsun
Misafir - zei sibli

Mutki asireti     15/04/2016 00:47

Bitlis'in Mutki ilçesi ismi verilen motkan asiretinin dili dımlidır. İSO welo cindo mahmut sıfket bübü keybürü zenderi kollarından oluşur. Aşiretin bütün kolları türkiye nin farklı illerine dağılmış. Bitliste zendri Cindo mahmut welo kolları etkindir. Tavanda Cindo kolu etkindir. Güroymakta welo cindo sifkat bubu etkinfir
Misafir - Erdiller

eksik bilgi var     14/04/2016 14:38

mahso cizira botandan gelmiş ve eğik köyüne yerlerşmiş kalo beşo ezdo şıfket levent dahil 11 oğlu vardır ileri gelenleri bunlar ezdo ile şıket birbirini sevmez kalo en büyükleridir
Misafir - mehso

Mutki aşireti     25/03/2016 22:08

Selamun aleykum ben. Bitlis mutkiliyim sayfanızda mutki halkının zaza olduğunu söylemişsiniz bu kesinlikle yanlış arkadaşlar düzeltir misiniz ?
Misafir - Muhammed

yorum     30/09/2015 09:08

sevgli motkililer sizler kimi velo,kimi,mahmut,kimi cindo vesayre motki dediğimiz yer bir yerleşme yeri değil tarihte böyle bir yer yok mütki bir sığınma yeri imiş aşiretçilik 1920 lerde başlamış sizlerin atalarınız ve dedeleriniz hep hırsızlıkla geçinen insanlar mışlar kızmak yok hakaret etmek yok motki deyince mala şini yani müzüki arkadaş bunların işi hep onun bunun malını çalmak,arkadaşlar ben dedemden böyle bir şey duydum,mütki aşireti kalo,velo,mahmut,tarni,bunların dışında hiç kimse yi aşirat yoktu dediler,mala keyburanlı kuranlı mala rığo mala haso mala diye bir aşirat yoktur, olanlardan k
Misafir - mala rığo

mahso aşireti     12/05/2015 16:44

bende mahso aşiretinin mala kalo kolundanım. mutki aşireti deyince mahso aşireti ilk akla gelendir. neden söz edilmemiş bilmiyorum. nüfus yoğunluğu olarakta mahso aşireti çoğunluktadır. mutki aşiretinin en büyük kısmını mahso aşireti oluşturmaktadır. mutki aşireti sadece velo ve mahmut kardeşlerden oluşmamıştır.huyit parsing şego bıdri vs. bunlarıda ekleyin ve daha niceleri.
Misafir - mala kalo

Mala welo     07/05/2015 16:59

Ben welonun torunuyum WELO Mahmut ve USO üç kardeştirler , bu aşiretten olanlar Facebook'ta Mala WELO sitesini ziyaret edip tanışabilirler
Misafir - Bülent

biyerde     05/05/2015 13:12

Ben motkan aşiretin terni kurmanci. Aylesindenim bundan bundan yüz yil once dedemler orda yasarlarmis haksiz yere dedemin kardesini öldurmusler dedemin ismi. RESUL babasını ismi. KUTLO imis kardesin ocu almaya ant icmis ve 8 kisiyi hançerle vurarak kardesinin ucunu alarak ve muş a güç etmek zorunda kalmıştır
Misafir - TERNİ

Mutki aşireti     13/03/2015 14:32

Ben ciro malulun torunuyum dedemin akrabalarıyla tanismak istiyorum bizimle tanismak isteyen dost akraba varsa buyrun bu numaradan ulaşabilirsiniz 0530 011 06 49
Misafir - Sezer ekren

aşiret     08/03/2015 14:12

mutkide kaç aşiret vardır en kalabalık aşireti hangisidir
Misafir - TEMO

mutki aşiretleri      08/03/2015 14:52

zazalar ve kürtler aynıdır ayrıt edemezsiniz ayrıt eden ırkçı dır
Misafir - TEMO SAYAR

cındo aşireti     08/03/2015 13:32

mutkinin en büyük ve ileri gelen aşireti cındo aşiretidir dili ise zazaca yanı dımbılidir
Misafir - TEMO

mala mahmut     11/01/2015 03:52

merhabalar mutkideki tüm aşiretlere ölenlerin hepsine rabbim rahmet eylesin bende mala mahmutların tarunlarındanım yanımda mala veloların torunu arkadaşım var onunla bilgileri okuyoruz daha fazla bilgi sahibi olmak isteriz mutkiyi gidip gördüm meydanı zeydanı mermenti güzel duyguydu ...en büyük aşiretler mutkiden çıkma..
Misafir - emrullah

motki asireti     02/01/2015 20:29

Ben ciro malulun torunuyum dedemin akrabalarıyla tanismak istiyorum bizimle tanismak isteyen dost akraba varsa buyrun bu numaradan ulaşabilirsiniz 0542 763 74 79
Misafir - serkan ekren

zazalar hk.     08/08/2014 08:35

Saygı değerli kardeşlerim küfür etmemek artık elde değildir ya nekarda bu yorumcular zaza düşmanlığını yapıyorlar zaza=dımıli, Dımıli=zaza dır be hey ahmaklar zazaları dımılilerden ayrı tutuyorlar sen kimsin ya zazalara bi sor dımıli nedir hepside sana derler ki zazadır bende ertoşi aşireti mamedan kolundanın ama konuştuğum dil zazaca dır itirazın varsa maileme mesaj at rica ederim artık bırakın bu yahudi milliyetçiliğini zazalar hakkında yorum yapmayın haddinizi bilin
Misafir - Agit mamedoğlu

Moti aşireti     05/08/2014 12:09

cizre botandan gelen aşiretimiz sonradan ağrı eleşkirte gelmiş ve oradanda batıya göçetmiştir, 1970 li yıllarda bursa adapazarı kocaeli gibi bölgelere yerleşmişlerdir.Ayrıca bildiğim kadarıyla Kocaeli Dilovası ilçesinde yaşayan 4000 (dört bin)in üzerinde moti aşiretine mensub kişi yaşmaktadır.
Misafir - Serhıldan

mutki asireti     30/07/2014 22:59

Arkadaşlar hacı musa ile mahso ağayı karıştırmayın hacı Musa'nın aşiretle alakası yok o Atatürk döneminde ordu tarafından secilmiç paralı adamı mahso botanda gelmiştir 400 yıl gibi bir geçmiş tarihi var en büyük oğlu kalo ağalıkta ona geçmiş yalan tarihle kendinizi avutmayın araştırın
Misafir - Yıldırım Gürboğa

mutki asireti     30/07/2014 22:59

Arkadaşlar hacı musa ile mahso ağayı karıştırmayın hacı Musa'nın aşiretle alakası yok o Atatürk döneminde ordu tarafından secilmiç paralı adamı mahso botanda gelmiştir 400 yıl gibi bir geçmiş tarihi var en büyük oğlu kalo ağalıkta ona geçmiş yalan tarihle kendinizi avutmayın araştırın
Misafir - Yıldırım Gürboğa

yorum     03/06/2014 17:43

kardeşim biz agıri eleşkirt tabo köyunde oturuyoruz motti aşiretın den bizim dedeler anlatır biz 1800 lü lerın başlarında cizreden bazide ordanda eleşkırte gelmişiz bizim burda motti dedinmi direk botanlı derler yani botanlıyız bir şecere onu bi bulabilsem sana kanıt olarak gostetrecem ve sayfanda hangi aşirete baksam yanlışa rastlıyorum saygılar
Misafir - enis

     08/05/2014 10:08

güzel kardeşim motkan aşireti botanlıdır kökeni botandan gelmedir mahso botanlıdır motkan hiç bir aşiretin kolu değildir, motkan kurmanc dır . zazalara karşı olduğumu nerden çıkardın o kanıya nerden vardın zazada kürtd ama dili dımli yaza zazaki dir kendi kanımdan bir insanı nasıl dışlayacağımı düşünüyorsun sen bilmeden yorum yapma bende mala kalo evindenim
Misafir - yıldırım gürboğa

kös aşireti     03/04/2014 15:28

kıymetli site yetkilileri ben sitenizi heyecanlanarak takip etmekteyim. Yalnız Mutki'nin Niç ve Nermend köyünden yaklaşık olarak 200- 250 yıl önce Siirt Kurtalan Bölüktepe Köyü'ne gelen Mala Kös Aşireti aşireti hakkında bilginiz varsa, yayınlarsanız size minnettar olurum. Maalesef yaşlılarımızdan sağlıklı bir bilgi öğrenemedik. Mevlam size kolaylık versin inş. Nihat ULUŞIK 05058128300
nihat uluşık

zazlar hk     25/03/2014 09:20

Sayın Yıldırım Gürboğa Mutki aşiretinin zazaolmadığını söylüyorsun sen kimsin yadi milliyetçileri gibi yorum yapmışsın zazalardan o kadar nefret ediyorsun nefretin nedeni nedir yani zazalar kürt mı diyelim yada türk mı diyelim sana iyi olacak .........faşizme geçit yok mutki zaza- dımıli dir
Misafir - emre Turan

Motki Aşireti     28/02/2014 14:33

Di sala 1800'an de Welo, Uso û Mehmûd ev her sê bira ji Cizîrabotan çûn e li Motkan bi cih bûne.Çûro kurapê bapîrê min e,Çûro kurê Malo ye,bavê Çûro di xanî de dişewitînin, Di sala 1927'an eşîra motka destpê serhildanê kir,pêşengê serhildanê Çûroyê Malo bû, di derbarê Çûro de gelek tişt hatine nivîsandin, lê dewleta Romî malbata Çûra gulebaran dike û serê Çûro jêdike dixe nava tûrikê, û wê tûrikê dide pişta Kesero, Kesero jî kurapê Çûro ye.Kesero ji leşkeran re dibêje ev çi tûrik e we daye pişta min,ew nizane ku serê Çûro di tûrikê de ye,esker ji Kesero re dibêjin tu tûrikê vekî temaşe bikî em te dikujin.
Misafir - Mehmed Ava

     20/02/2014 17:38

arkadaşlar facebook da MUTKİ (motkan) AŞİRETİ diye bi grup kurdum. birbirimizi tanıyıp yeniden kaynaşmamız siçin sizi ve aşiretimizin diğer bireylerini davet etmenizi bekliyorum. unutmayalım ki bizler aynı kandan gelen bireyleriz. saygılarımla kardeşlerim
Misafir - yunus taner yeşilal

     20/02/2014 16:22

çuro yu yeğeni pışe ispiyon etmişti. çuronun torunları şuan istanbul kartalda yaşamaktadırlar.
Misafir - taner yeşilal

Mahmut ve Motki Aşireti hakkında     09/07/2013 12:59

Sayın mehmet Uluc, Verdiğiniz bilgiler'den dolayı teşekkür ederiz. Maalesef elimizde var olan bilgiler şimdilik bunlardan ibarettir. Ancak Araştırmalarımız sürmektedir. Ayrıca elinizde mevcut ve gerçeğe uygun bilgiler varsa detaylı şekilde bize yazarsanız, ilave edip yayınlamaktan memnuniyet duyarız. Seviyeli ve bilgi destekli yorumlarınız'dan dolayı ayrıca size teşekkür ederiz. Saygılarımızla www.semskiasireti.com
Misafir - Admin

yazim     09/07/2013 05:48

neden mahmut asiretine az yer verilmis elinizde bilgi yokmu ayni zamanda mahmut asiretinin bir kolu olan abo lardan söz etmemissiniz buda buyuk kayipelinizde bilgi yada belge varsa arastimaniz cok iyi yayinlayin biz zaten bu hikayelerle büyüdüksic trasi modeli hala vardir adi da arablus trasi dirama abolari unutmayinhic bir zaman devlet yanlisi olmamistir dedelerimiz karcin basinda ve maskar yaylasinda sehid edildiler onlarida yad etmeden gecemeyiz mehmed uluc abo asireti mensubu bizim cok önemli yerimiz vardir bu asiretlerde sayginligimizda irtibata gecmek isterseniz ben almanyadayim telefonum 004915226346434 saygilar yazilariniz eksik ama
Misafir - mehmed uluc

Curonun devlet len olan anlaşmamazlığı nın sebebi     21/02/2013 00:26

Değerli kardeşim curonun devletlen olan o sorunu seyidi aşiratının ünden gelen isimlerinden seythane uso ve salıh kardeşi yüzünden çıktığını büyük lerimizden duymuşuz bu olayın sebebi onlardı
Misafir - Welo torunlarından fette nin torunu

mutki     06/02/2013 10:43

bu yazılanları kendi dedem anlatır bana curo malo akrabamdır kafası koparılıpta sırtına verilende babamın amcasıdır
Misafir - ferit artıkboğa

tap     26/12/2012 11:06

yazınızı büyük zevkle okudum. yalnız bölgede yer alan Tap ya da Xuyt bölgesinden hiç bahsetmemişsiniz. Varsa elinizde bir bilgi Tap il ilgili lütfen bunları da yayınlayın. Çünkü Tap ile ilgili bilgiler çok az var.
Misafir - RECEP

tap     26/12/2012 11:53

yazınızı büyük zevkle okudum. yalnız bölgede yer alan Tap ya da Xuyt bölgesinden hiç bahsetmemişsiniz. Varsa elinizde bir bilgi Tap il ilgili lütfen bunları da yayınlayın. Çünkü Tap ile ilgili bilgiler çok az var.
Misafir - RECEP

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ