• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam866
Toplam Ziyaret16087322
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

LOLAN AŞİRETİ

Kökenlerinin Orta Asyada Hun Türklerine kadar uzanan  bir aşiret olduğu iddia edilmektedir.. Lolan kelimesinin karşılığı bu güne kadar bulunamadığından ne anlama geldiği net olarak bilinmemektedir. Ancak  Farsça kökenli Lal-Lul, veya lol kelimelerinin değişikliğe uğraması ile günümüze Lolan olarak geldiği  tahmin edilmektedir. Bazı kaynaklar Orta asya’da Lou-Lan adlı bölgede yaşadıklarından  bu aşirete Lou-lan bölgesinden gelenler anlamındaki Lolan  ismini aldığını  ifade etmektedirler. Muhammed zeki Emin Beg’e gore; 1931 yılı verilerine gore 450 aileden oluşan ve göçebe hayatı yaşayan bir aşirettir.Bu aşiretin büyük kısmı Muş İlinin  kuzey batısındaki varto(Gım Gım) ,Hınıs,Pülümür, Erzincan, Aşkale, Kars’ın bazı yörelerinde,Nazimiye ,Mazgirt’te  ve çok az sayıda da Bulanık’ta yaşadıklarını ve göçebe hayattan yerleşik hayata geçmtiklerini anlatmaktadır. Mezhep olarak Şii’dirler. Ancak göçebe hayatı dolayısı ile başka aşiretlerin içinde yaşayanlardan sunni mezhebine geçenler olduğu da tahmin ediliyor.

İnançları münasebeti ile kendilerine yakın buldukları  İran kökenli Hormeki , Abdalan  ve Balhan aşiretleri ile  zaman zaman ortak hareket etmişlerdir. Gaziantep cıvarında da yaşayan (Özellikle  Araban  ilçesi) Lolanlılar da bilinmektedir. Ancak Dersim kökenli Lolanlılar ile aynı guruptan olup olmadıkları bilinmmektedir.  Bazı görüşler isim benzerliğinden kaynaklandığını ifade ederler.
Başka bir kaynakta ; Doğu Türkistanda araştırma yapan  Raphael Pompelly'nin verdiği kaynak bilgilerde Lobnor gölünün kenarındaki Lu-Lan kasabasında gelen bir halk olduğu iddia edilmektedir. Bu kasaba yakınlarındaki Mesa tepelerine yakın yerlerde M.Ö 5 veya 6 bin yıllarında yaşdıkları Pompelly'nin  yaptığı Mezar kazılarından elde ettiği,aynalar, tarak,işlenmiş kemik, tahta ziynetler ve renklerini binlerce yıllardan beri koruyan  kumaşların incelenmesinden anlaşılmıştır.  Bu gün yaşadıkları bölgeye Selçuklu Sultanı Çağrı Bey zamanında geldikleri kabul edilmektedir.
Varto tarihinde ise, Lolanlıları akkoyunluların karaballı oymağına bağlandığını görmekteyiz.

Varto’daki Lolan kabilesinin bütün büyükleri, Erzincan ve şimdiki Tunceli ilinin Pülümür  ilçesinin Danzig bölgesinden geldiklerini ve oradaki Çirik ve civar köylerinde oturdukları, bunu da babalarından ve dedelerinden duyduklarını söylemektedirler. Danzig bölgesine ise, İran’ın Horasan bölgesinden göç ettiklerini, bu göçün, Selçuklu akınları ile birlikte veya sonra olduğu belirtilmektedir

Kırmanci ve  Dersim zazacası  konuşan bu aşiretin Karakoyunlular döneminde buraya yerleştirilen Türkmen alevi  boyu olduğuna  iddia edenlerde vardır. Zira  Bazı Lolanlılar kendilerini cengiz Hanı’ın torunu Hulagu’nun  soyundan olduklarını ve Hou-lolagu ismininin günümüze kadar değişikliğe uğrayarak  Lolan ismini aidıklarını da ifade ediyorlar.

Tarihte bir dönem hüküm sürmüş olan ve once  Akad kralı  Sargon tarafından ele geçirilen daha sonrada Asur ordusunun m.ö. 828 yılında egemenliğine son verdiği Lollo veya Lolobi devleti ile bağlantılarının olup olmadığı araştırılmaya değer  bir konudur. Bu devlet Horın-Şeyhan , Kerkük ve Horato bölgesinde hüküm sürmekteydi

 

Memedé Kazım

 

Araştırmalar sürüyor İlaveler yapılacaktır.

www.semskiasireti.comUYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

50261 kez okundu

Yorumlar

Ma ve xêrdi     19/03/2021 12:33

Ma ve xêrdi Lolızê ma!
Misafir - Hawar Tornêcengi

Lolan´lı Memo     19/03/2021 12:56

https://www.facebook.com/groups/51379728924 Lolan´lı Memo Kop dağında, Munzurlar'da bir yiğit Almış yüreğini çıkmış dağlara Lolan'lıymış, Memo derler adına Almış yüreğini, çıkmış dağlara Babasına hain pusu kurmuşlar Değirmende gözlerini oymuşlar Hamidiye beyleriyiz demişler Vurmuş alayını, çıkmış dağlara Tek ayak üstüne durdurmak onun Ayağını basan, yerimiş kurşun Lolan'lı Memo'da buyumuş kanun Sürmüş küheylanı, çıkmış dağlara Adına valiler, beyler soyulmuş Halkı zalimlerden baya korumuş Namı, bir çok ilde hemen duyulmuş Koymuş aşireti, çıkmış dağlara Trabzon'da yakalanmış bir gece Vali baba, yardım etmiş günlerce Vurali der, bizde Memo binlerce Almış yüreğini çıkmış dağlara. Atila Vural (Sevdamın Yüreği adlı şiir kitabından)
Misafir - Hawar Tornêcengi

     21/11/2020 01:11

Bastan sona saçma bir yazı olmuş.İsim benzerliğinden dolayı o bile benzemiyor Lou kelimesinden dolayı orta asyadan gelmişler falan klasik Cumhuriyetin ilanı ile başlayan asimilasyon yani diğer adıyla türkleştirme politikası doğrultusunda yazılmış uyduruk yazılar bunlara inanların aklına şüphe ederim.Direk Lolan isminde bölge ve aşiret Kuzey ırak kürt bölgesinde mevcutdur.Gaziantepdeki köye gelirsek onların lolan aşireti ile bağı varsa diye söylüyorum olmayadabilir .önceden alevi olduklarını söylemişler ama şimdi sünnileşip türkleşmişler zazacayı unutmuşlar büyük ihtimalle onun dışında tüm lolujlar zazaca konuşur zazadır.Zazalar kürt mü yoksa ayrı bir ırk mı o konu net değildir ama en azından akraba halklar olduğu kesindir.
Misafir - Loluj

Lolan aşiretinin geçmişi hakkında yazılan asılsız, yalan bilgilere inanmayınız.      05/07/2020 10:15

Merhaba, Lolan aşireti hakkında internette birileri tarafından kasıtlı olarak yazılan; isimden ülke, şehir, imparatorluk, o boyu, şu boyu vs gibi Lolan kelimesi türetilen/üretilenlerin hepsi asılsızdır. Yalandır. Lolan aşireti mensuplarına tavsiyem Lolanlı olan dedelerinizin ve nenelerinizlin genetiğinizi inceleyiniz. Siz hiç genetiklerinde çekik göz olan bir lolan gördünüz mü? Gelelim beden/vücut yapısına. Benim dedelerim nenelerim anne ve babadan dahil hepsi Lolanlı idi. Hepsinin vücut yapısı uzun boylu ve neredeyse ince denilebilirdi. Ve yine genel olarak tam esmer olmamakla beraber kumrallardı. Biz ne dedelerimizin ağzımıza sakız yaptığı Horasan Türkmen Alevisiyiz ne de Türk boylarından biriyiz. Tek bildiğimiz Irak bölgesindeki Lolan denilen bölgeden gelmiş olabilme ihtimalimizin baskın olduğudur.
Misafir - Ali

Gerçek     09/01/2020 10:43

Evliya çelebi seyahatnamesinde lolanlıları Ekrad( arapça kürt demek) olarak tanımlamış. Ne hikmetse 1930 larda mehmet şerif tarafından yazılan saçma bir kitaba dayandırıyorlar lolanlılar orta asyadan geldiğini. Ve bu tez sadece Türkiye’nin batısında doğmuş türk olmaya hevesli kişiler tarafından benimsenmiş. Yok efendim neymiş aralarında çekik gözlüler varmış. Sanki Türkiye’de bütün Türkler çekik gözlüymüş gibi. Bir iki istisnayı tez olarak sunmaya çalışıyorlar. Ben de lolanlıyım ve gözlerim çekik falan değil. Ayrıca kimler kimler Türk olarak gösterilmedi ki. Lazlar Ermeniler Kürtler... Irak iran bölgesinde de lolan bölgesi var zazacaya yakın gorani lehçesi ile konuşurlar ve aleviler. Hadi bakalım türkleşmiş lolanlılar bunu da açıklayın. Biz kürtleri hep içeriden parçalamaya çalıştılar. Ve malesef de başardılar
Misafir - Santa cruz

Lolanların gen haritası     13/03/2017 03:42

Lolan çokuklarında doguştan moğol lekesi denilen fenomeni gözetliyebildim. Gözleri çekik. Çoçuklarına Türkce isim verirler. Uygurlara benzerler ama zazaca konuşurlar.
Misafir - LOLIC

LOLANLAR     04/11/2015 23:27

Lolanların gen haritası çıkarılmış olup M.Ö 3 bin yıllarında Luleman bölgesinde yaşayan halk ile örtüşmektedir.Bu halk Aryan ırkındadır.Türkler ise Turani bir ırktır.Lolanların Türkler ile herhangi bir kan bağı yoktur.Kuzey Irak Lolan bölgesini gezdim.Sedıkan ilçesine bağlı Lolan bölgesinde Şıx ahmedi lolanı adında biri ile tanıştm.Kendisinin atalarının tahminen M.S 700 yuz yılda Urmiye gölü cıvarından gelip Lolan adında bu bölgrnin lolan köyüne yerleşmilerdir. Bizim aşiretimizin adı Bradost.700 yüz yılda bu bölgede yaşıyan Lolan aşireti İslamı kabul etmedikleri için araporduları tarafından kovulmuşlardır. Onlarda dedeleri ile birlikte çolemerik( Hakari) ye göç etmişlerdir.Orada bir kısmı kalmış diğerleride Erzincana doğru gi,ttiklerini dedelerimden duydum.CHE GUVERAYA BİR GÜN BİRİ YAKLAŞMIŞ,CHE DEMİŞ BEN SENİN AKRABANIM. İYİ DEMİŞ TEKRARLAYINCA.CHE:''BENİM AKRABAM BEMİM İLE BİRLİKTE DEVRİM İÇİN SAVAŞANDIR''İŞTE BU KADAR.BENDE LOLANLIYIM.ÜST AŞİRET QECERC
Misafir - mehmet gürboğa

     01/11/2015 03:13

hiçbir lolan büyüğü (65 yaş ve üzeri) türk olduğunu kabul etmez. lolanlıların ana dili kürtçenin zazaki lehçesidir. lolan lollar anlamına gelir. loluj ise lollu anlamına gelir. yani bu yukarıdaki iddiayı yalanlar. çünkü kürtçede an -ler -lar ekidir. ister zazaki olsun ister kurmanci. lolanlılar gerek fizikleriyle gerek kafa yapılarıyla zazaki dirler. türkiyedeki alevilerede baktığınız zaman çoğu zazaki ve kurmancidir. yani zaza ve kurmanc alevilerin türkiyede çoğunluk olduğu ve var olduğu gerçektir . inkar edilemez. burada ben lolanım biz türküz diyenlerin hiçbiri lolan değildir.
Misafir - bende lolujum

benzerlikler     16/09/2015 03:53

kürtleşmiş lolanlılar kürttür diyor. siz olabilirsiniz biz değiliz. yüz hatlarımız uygurlara çok benziyor zaten söylenen lou lan kenti de o yakında. oradan horasan, pakistan tarafına gelinmiş ve müslümanlıkla o bölgede ilk temas kurulmuş olmalı, burada kürt zaza diyorsunuz gidip kürtlerle zazalarla evlenirseniz tabii öyle olursunuz hiç kürt zaza görmedik sanki alakamız yok o yüz çevresiyle. gelenek ve isim açısından bakarsanız uzun süre yaşanılan çevredeki gelenek ve isimler alınmıştır tabii ki de bu da normaldir
Misafir - haydar

biz     29/06/2015 01:59

arkadaşlar sadece lolan değil bir çok dersim aşireti iranın gilan bölgesinden anadoluya mezhep kavgalarından dolayı gelmiştir. buda 900 ve 1000 li yıllarda olmuştur. anadoluya avşar kaçkay ve diğer alevi türk gruplarıyla gelmişlerdir.daha sonra dan selçuklar bunu fırsat bilerek bizlerin ve beraber geldiğimiz türkmenlerin yardımıyla anadoluya girmişlerdir. ayrıca biz anadoluya geldiğimizde tuncelide mamekanlar bulunmaktaydı bir çok tunceli aşiretide anadolunun eskisi urartulardan kalmadır.bunların çoğuda gilaklaşmış ve alevileşmiştir.ayrıca orta anadoluda roma ahalisinden hristyanlığa muhalif bir çok rum kesimde yeni gelen bizim gilak ve türkmen boylarından yana olmuşlar ve aleviliği kabul etmişlerdir. zaten bir çok alevi efsanesi aslında bu kesime aiittir.kürtlerin anadoluda yer sahibi olması ise yavuz yüzünden yaşanmıştır. onunla beraber alevi türkmenler hep katledilmiş ve azalmışlardır.
Misafir - gilaki

lolanlar      25/06/2015 22:42

şimdi iyice okuyun.dedemin dedesi vartodaki lolanların ağası idi.ve alevi idiler.fakat 2 çocuğuda çerkez ve sunni kızları yani babaanneleri sevdikleri için büyükdede karşı geliyor ve ikiside babalarını terk edip erzuruma yerleşmişler.atatürk erzurumdan sivasa giderken kellesini almak için yola çıkan hormek ve lolanlar uzunca bir görüşmeden sonra sivasa kadar korumalığını yapıyorlar(çünki atatürkte pomak türkü yarı şamanist bir alevi idi) sivastaki kongreyide alevilerin toplaığı para ile yaptılar.gelelim lolanlar türk mü kürtmü zaza mı?asülalelimzdeki isimleri vereyim isimlerin kökenini araştırın.gülhan,ayhan,bayhan,orhan,muhamed,şükran,gülizar,gülzade,şah ismail,gülüşan,nilgün,şükrü,nazlı,timuçin,meral,kamer,bora,emre ,... bu isimler ne ismi ise bizde o yuz.
Misafir - 10.köylü

ASİMİLE OLAN APTALDIR !     10/05/2015 00:44

Dağlı Türkler": Erken Cumhuriyet döneminde, Kürtlerin aslında dağ Türkleri olduğunu savunan çalışmalar yayımlandı. Örneğin, M. Şerif Fırat'ın 1945'te tamamladığı ve daha sonra Başbakan Cemal Gürsel tarafından övgüyle sunulacak olan "Doğu İlleri ve Varto Tarihi" çalışması, şu cümlelerle başlamaktaydı. "Doğu illerimizin çeşitli bölgelerinde ve en çok dağ eteklerinde, sarp ve arızalı arazide ve yüce dağların çevirdikleri ova ve zengin yaylalarda yaşayan ve bugün çiftçilik ve koyunculukla geçinen eski Türk ve Türkmen aşiretler, bugün Kurmançi ve Zaza dilleriyle söyleştikleri için bunlara Kürt denilmektedir. Gerçekten Türk soyundan olan bu dağlı Türkler..."(5) bu iddia sayesinde bunu yazan mehmet şerif fırat idamdan kurtulmuştur. asimile olmayın aptallar.
Misafir - LOLANLI

YOK ARTIK!     30/03/2015 04:31

İsmi bile Farsçadan Zazacaya geçen bir kelime olan aşiretin hun olduğunu söylemek kadar aptalca birşey yoktur. ne bu türkleştirme çabaları LOLANLAR ÖZ VE ÖZ ZAZADIR ZAZALARDA KÜRT VEYA TÜRK DEĞİLDİR sen ve senin gibilerin anasını sikim yusuf halaçoğlu
Misafir - zazakii

Asimile     01/03/2015 02:07

Eski dönemlere dayanan bu asimile tekniğini devam ettirdiği için türk halkına teşekkürler! bu yukarıda yazanlar sadece pis bir oyunun parçası eğer isim benzerliğine bakarsak ırak-iran sınırında geliya lolan mezrası var ismi hiç değimşemiş. bunun bilimsel bir yanıda yok. ayrıca lolanlılar kürt veya türk değil zazadırlar bunun inkar edilmesi insan hakları bakımından büyük bir suçtur bu yazıyı silmeniz rica olunur.
Misafir - zazaki

loluz     19/09/2014 01:13

Biz Loluzlar hunların evlatlarıyız göçmüşüz buralara herkim inkar ediyorsa adi şerefsizdir biz ne gurlulardan kürtlerdeniz nede sünnileşmiş türklerdeniz
Misafir - Onur

     26/06/2014 17:11

Dilleriyle kültürleriyle,yaşadıkları çoğrafya itibariyle Lolanlılar Kürt halkının bir parçasıdırlar.Kürttürler.Bu gerçeklik ortada iken,onların türk olduklarını ısrar etmek,Güneş dil teorisiyle izah edilebilir.Ne dir bu teorinin özü;Farklılıkları yok etmek.Anadolu da yaşayan her kesimi türk üst kimliğine böründürmek,türkleştirmek.Asıl gaye bu.
Misafir - niko

Araştırma gayet doğru     14/10/2013 21:38

sadece iim benzerliği ve türev benzerliler değil, danzig yerleşim yerinin odak olası ve lul kavm-un imparatorluğu döneminde var olması ayrıca ispanya'nın güney doğusunda neo-danzig yerleşkesinde de aynı kökte gelen bir kavmin varlığı beraberinde kzey osetya da da aynı demografik yapıya saip bir topluluğun bulunmaı, göç yollar ve göçe mecur kalan bu kavmin tarihçesi hakkında yeterince sağlıklı ve kesin bilgileri tek potada buluştırmaktadr. Bİr detay bilgi daha; Gaziantep Araban ilçesinde mevcut yukarı ve aşağı köylerinden yukarı lolalndan bir araştırmacı tarihçide ayn bilgiyi teyit etmektedir. Saygılarımla,
Misafir - LOLANLI

lolanlı     01/07/2013 00:15

lolanlı olan ınsanlar kurt degıldır aslı turk tur tarıhını bıldıgını sanıyosanız .yanlıssınız goz ve yuz yapıları batı dunyasından bı parcadır yasam sekıllerı avrupa yla bıre bır veya ustunluklerı bıle vardır .fıransa almanya turkıye ıran hollanda suruye amerıka turkmenıstan rusya gurcustan da yasam suren ınsanlar bır devlet gıbı sessızdır yasam surdugu ulkeye ustunluk saglayandır
Misafir - berk

yanlis bilgi     07/03/2013 16:50

Bu Lou isim tezi Dogu illeri ve varto tarihi kitabini yazan Mehmet Serif tarafindan ortaya atilmis, bu kitaptan dolayi Mustafa Kemal onu affetmistir.... Simdi kemalist devlet kürtleri kart kurt kelimesinden türedigini dag kürtleri oldugunu söyledi 80 senden beri. Burdaki seylerin bilimsellikle alakasi yok. öncelikle dile etnografyasina kültüre bakilir. Ben yurt disinda yasadim. Kermansahli veya Gürcistanli bir ezidi kürdüyle cok sasirtici ortak yönlerimiz oldugunu fark ettim. Ayni ortak yanlari adanadaki bir türkmen veye baküdeki bir azerde hic ama hic yoktu, Sunuda söyleyebilirim Afganistandaki insanlar bile kendi kültüreme daha yakin buluyorum bir azeriyle kiyaslarsak. Lütfen bilimsel olmayan bu yaziyi cikartiniz. Aksi takdirde türk devletinin resmi tezlerinden biri olan kart kurt kürt tezini tasdikliyorsunuz. saygilarimla
Misafir - Dersim

kızıl     24/02/2013 19:46

sadece isim benzerliğinden yola çıkıpta lolanlılar orta asya ya bağlamak tarih adına bilimselik anlamına hiçbir şey ifade etmez.inanış kültür sosyal yaşam olarak kürtlere daha doğrusu aryenlerebenzedikleri aşikardır bir diğeride dilleri küetçenin bir lehçesidir.asimile olduklarını düşünmek dahi büyük bir kuruntudur.LOLANLILAR KÜRT'TÜRLER...
Misafir - axpik

Aşiret     29/12/2012 12:11

Her zaman söylüyorum lolalnlılar türk diye ama bazı inssanlar hayır kürtler diyorlar mardinin bir köyünü örnek gösteriyorlar köyün halkının lolanlı oldugu bilinmekte ırklarınıda kürt olarak kabul etmekteler asimille olmus bir toplum lolanlılara bakıldığında gözlerinin çekikliğine dikkat edin .
Misafir - Esra

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ