• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam366
Toplam Ziyaret16003803
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

CAF AŞİRETİ

..
Kuzey Irak ve Mohabad bölgesinin en köklü ve en büyük aşiretlerinden biri olan caf aşiretinin bir çok kolları vardır.
Zagros dağları ile İran - Irak sınırları arasında yaşayan bu halk Miladı 1114 yılında kürt lider Zaher Beg Caf(Jaf) etrafında  toplanarak  oluşmuş kısmen göçebe ve yerleşik bir aşirettir. Jaf Lehçesi soranice dil gurbunun bir parçası olması, Cafların Soran emirliğinin  bir kolu olma ihtimalini doğuruyor.
Bu büyü k aşiretin göçebe gurupları Kışı Xelikan yöresindeki yüksek yerlerler ile Şirvan nehrinin  güneykıyılarına kadar uzanan Kızılribat bölgesinde geçirirler.
Ünlü kürt araştırmacısı Binbaşı E.B.Soane 1907 yılında Mezopotamya'ya yaptığı seyahatten derlediği notlarında Caf Aşiretine özel bölümde şöyle bahsetmektedir;
güney Kürdistan çapında savaştaki yetenekleri ve yırtıcılıkları ile tanınan bir aşirettir Caflar.Şimdiye kadar  hiçbir şey değilse de geçmişlerine  dair az şey biliniyor ve  burada hükümdar aileye mensup güney kürdistan'ın ucunda yer alan  Kızıl rubat'lı  Muhammed Ali Bey Pıştmala'nın bilgilerine dayanılarak geçmişleri hakkında bilgi veriliyor.


Caf Reislerinden Muhammed Paşa'nın Büstü.Caf Aşiretinin önemli kişilerinden Mahmud Paşa Caf (Muhammed  Paşanın oğlu olup 1845-1921 yıları arasında  yaşamıştır.

Aşiret ilk zamanlardan 1700 yılına kadar  Erdelan(İran'da)da bulunan Ciwanru bölgesini mesken tuttukları  ve  Erdalan valilerinin idaresi altında yaşamlarını sürdürdüklerini öne sürüyorlar. Erdelan Valileri son derece verimli olup  Cafların elindeki   Cıwanru topraklarını kıskançlıkla takıp ettikleri ve Cafların artan güçleri karşısında tedirgin olduklarını belli ederek buraların yönetimini ellerine alma girişiminde  bulundular.Bu elbette savaşmadan olmazdı ve Caf Aşireti Liderinin kardeşi ile oğlu ile birlikte yakalanıp öldürüldüğü  bir savaştan sonra  aşiretin geri kalan beyleri  topraklarına olan bağlılıkları  istilacılara olan  nefretlerine galip gelen bir kaç alt aşiret dışında Süleymaniyeli  paşaların himayesiğne girdiler.


Caf aşiretinden bir bey 1800

Öte yandan bunlardan  Erdalan valilerine boyun eğmeyenlerden, Kadir Mir Weysi, Tayşai,Qalkani,Yusuf Yar Ahmedi,Nirji ve Gurhkeyşler  goranlara sığınıp onlarla yaşayarak isimlerini benimsediler. Bunlar bu gün Goran Cafları olarak bilinirler.Aşiretin bir kaç yüzbin kişiden oluştuğu tahmın ediliyor(1909 yılı  verilerine göre) O dönemdeki Caf Lideri  Mahmut Paşa  bir kaç saat içinde bir kaç yüz atlı savaşçıyı toplayabilecek kabiliyette idi. Caf Paşaları az konuşan,gururlu ve kibirli ama hızlı hareket eden erkeklerden oluşup, son yüz yıl boyunca ne zaman aşirette bir sıkıntı olsa öyle hızlı ve etkili harekete geçmişlerki ilk bölünmeden beri başkaca parçalanma ve bölünme olmamıştır.Neredeyse büyük kürt aşiretleri içinde  iyi karşılıklı ilişkiler içinde yaşayan  tek aşiret caflardır. Zira farklı ailelerin  liderleri uyum içinde çalıştıkları için aşiret zenginleşip güçlendi.
BİR CAF BEYİ GÜNEY KÜRDİSTAN(E.B.SOANE-1907)
 
İlkbaharda ise Şehresor'a gelir ve oradan da Pencewin yolunu takip ederek İran topraklarındaki Sine(Sinendec) cıvarına yerleşirler.
Bu aşiretin  kolları:
-Haruniler:800 aile
-İsmail ve Aziziler:1500 Aile
-Mikaililer:2000 aile): Mikaililer Türkiyede Muş Bulanık ilçesi örenkend(Eski İsmi Xerabeşehir), Bulanık Merkezi Van, Ağrı ve Batı Anadoluda Adapazarı merkezde yaşarlar.
-Reşobori:1000 aile
-Terxani:500 aile
-Şateri:1800 aile
-Sadani: 300 aile
-Badaxi:250 aile: Kuratu ve Bavenur şehirlerinde yaşamaktadırlar. Bir kısmı Şirvane şehrinde otururlar. Tamamı Irak içlerinde yaşamlarına devam etmektedirler. Bu aşiret yaklaşık 300 kadar ailedir. Reisleri 1948 yıllarında Muhammed Ali Murathan idi .   Bedaxi’ler kendi aralarında iki kabileye ayrılmışlardır. Bunlar 1- Bedaxi, 2- İrnekeyi. Günümüzde Irakta Caf aşiret federasonuna bağlıdırlar. aile
-Başeki:300
-Amali:400 aile
-Yusufcani:500 aile
Bu aşiretler  yakın zamana kadar göçebe hayatı benimsemişlerdir. Ancak özeeliikle Mikaililerin tamamına yakını yerleşik hayata geçmişlerdir.
Newroli:150 aile olduğu tespit edilmiştir.yerleşik bir yaşam sürerler
-kemali:500 ailedir kısmen göçebe ve kısmen yerleşiktir.
-Gelali:2000 ailedir
-Yezdanbexşi:900 aile ve göçebedir.
-Tawgozi:200 aileden müteşekkil olup, yerleşik yaşam sürerler.
-Peşmali:50 aileden ibarettir.
-Béseri: 200 aile
-Yarveysi:200 aile
-şeyismaili:1000
-isayi: 300 aile
Bunlarda göçebedir.
Sofiyewend: 60 aile ve yerleşiktir.
(Kaynak:M.Emin Zeki Beg)
Sadani ve  Badaxiler ise  Bazen Horin ve şeyxan Topraklarına gidip konar göçer şeklinde yaşam sürerler.
Yukarıda saydığımız Büyük Caf Aşiretinin bu kolları ve oymakları arasında büyük birlik olup, doş güçlere ve yabancılara karşı tek yürek olurlar.Özellikle  yabancı güçlerler husumet halinde olmaları ve aynı zamanda kendi aralarında da zaman zaman anlaşmazlıklar olması nedeni ile Bazı kollar aşiretten ayrılmışlardır.
Bunlar:
Kubat, Babacani, Weledbeg, Enaxi,Emani, Darwaş, Dıléteze, Mirbegi,Dıt!yri,Namdarbegi, Tayşe, Kadirveysi,Nayrizi, ve şerefbiyani oymaklarıdır. bu oymakların hepsi bir birinden bağımsızdırlar. Şafii mezhebine bağlıdırlar.
ÖNEMLİ ŞAHSİYETLERİ 
1-Tahir Bey (Caf Tahir Bey)
Caf Osman Paşa'nın oğludur. Kürt annesi akkıllı bir hanımdı. H.1295(M. 1878) yılında Halepçe'de doğdu. H.1327 (M. 1909) ydında öldü. Farsça,Türkçe ve Arapça dillerini çok iyi kullanıyordu. Fransızca'yı da normal bir şekilde bilen Tahir Bey, yetenekli bir şairdi.Şiirleri halk arasında yaygın bir şekilde biliniyordu. Şiirlerinden bir tanesi şöyledir:
Her wekû qews û qezeh bades le gerden danîşin
Tobe sexmeyîalûse w zûmen be rengi zerdewe
Naheq niye ger werbigr6 berdî tehemmul
Sînvanî suruşkem ke eka haje le serda
 
2-ZahirBey
Yar Ahmet Bey'in oğlu ve Caf aşiretinin reislerindendir. H.l 150 (M. 1737)yılında kardeşi Tahir Bey ile birlikte yaban ülkesine göç etti. Salahiye ilçesine yereleşen Zahir Bey, H. 1165 (M.1752) yılında öldü.
 
MEMEDÊ KAZIM
ARAŞTIRMA SÜRÜYOR İLAVELER YAPILACAKTIR.
 
LÜTFEN ALINTI YAPARKEN KAYNAK GÖSTERİNİZ.
www.semskiasireti.com
-


9610 kez okundu

Yorumlar

aşiret     07/06/2019 12:45

ben soy adım dadı ve ben de caf oğluları aşiretimdeyim
Misafir - şule nur

aşiret     08/11/2018 18:12

ben çaf aşirettindeyim
Misafir - rafet

mikayli aşreti     14/11/2013 21:46

ben van erciş den emrullah dedmiz serman bey dedilen şasyet ve alesin den neden bahsetilmiyo saygılar
Misafir - emrullah

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ