• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam888
Toplam Ziyaret16087344
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

BAGGARİ,BAGGARAN, BAKKARAN AŞİRETİ

..

Köklü bir geçmişi olan aşiretlerden biridir. Şanlıurfa, Mardin, Suriye ve Irak da dağınık halde yaşamaktadırlar. Türkiye kısmı Osmanlı döneminde Mıllan Federasyonu içinde yer almıştır. Aşiretin çoğunluğu Suriye’de Fırat sahilinde bulunmaktadır. Bu aşiretin kökeni ile ilgili iki rivayet bulunmaktadır. Bu rivayetlerden birincisi; bunların aslının Enmar ve İyad aşiretlerine dayandığıdır. İddiaya göre bunlar İslam’dan önce gelip Fırat sahillerine yerleşmiştir.  Şayet bu rivayet kabul edilse Baggara’ların Arapların Kahtani değil Adnan’i gurubundan olduğu ortaya çıkar. İkinci rivayete gelince Baggaraların Muhammed Bakır hazretlerinin soyundan geldikleri tezidir. Muhammed Bakır, Zeynelabidin hazretlerinin o da Hz. Hüseyin (R.A)’nin oğludur. Bu nedenle bu aşiret Bakari Bakıri Baggari olarak isimlendirilmiştir.  Baggara 3000 ailenin üzerinde bir nüfusa sahiptir. Fakat ekserisi Suriye’de oturmaktadır. En ileri gelen reisleri Esed Beşir’dir. Baggaraların ilk atasının üç oğlu bulunmaktadır. Bu nedenle Baggaralar üç kısma ayrılırlar. 1-Abidiler 2- Übeydiler- 3- Sultaniler.

Derizor bölgesindeki Baggara aşiretinden kopmuş  kabilelerden biride Meşhur aşiretidir.Urfanın Harran ve  Akça kale ilçelerinde yaşamaktadırlar.. Son dönem reisleri İbrahim El Celut’tur. 19.yüzyılın sonuna kadar Geys aşireti federasyonu içinde yer almıştır. Nüfusları 400 aile kadar vardır. Bir kısmı Suriye’de kalmıştır. Atman, Siyale, Betaxe, Ebusüleyman isimli kabileleri bulunmaktadır.

 

Kaynak:Ruhavi23968 kez okundu

Yorumlar

Baggari,baggaran,bakkaran aşireti     12/07/2021 17:40

En son yazdığım bilgiye ek olarak gerçeğe dayalı bizim soy agacimizda bizim bir akrabagimiz 1935 lerde 1940 arası melliuce adındaki akrabamız üst amcamda reisimiz soyağacı geri getirmek şartıyla alıp deyrezora gidiyor ama geri gelmiyor onun soyundan biri varsa suriyedeki deyrezordan bu soyagacimizi bulup getirmesini rica ediyorum çünkü Ibrahim isa azim üç kardeş muhammed halifenin oğlu olduğundan muhammed halife ebu abidin torunu olduğu kesin amma bize büyüklerimiz soyağacımizi geri getirirse bütün akrabalarımızı buluruz saygılar sevgiler
Misafir - Kemal TAŞ

Baggari,baggaran,bakkaran aşireti     06/07/2021 17:34

Yaptigim yorumda küçük bir düzeltme yapıyorum.Baggari aşiretinden ve torunlarından biri olarak ekliyorum Osmanlının anadoluya yayılmasından önce baggari asiretinden muhammed halifenin oğulları İsa,Ibrahim ve Azim 3 kardeş mardinin bir köyüne yerleşmişler koyun adı eski dilde arban(ürbiyan) yeni adı akçapinar köyüne yerleşip uzun süre Osmanlı miri İsanin torunlarından kara bayramın oğlunu zindana attırıp 40 gün ıslak zindanda bırakmıştır.Kara bayramın zeminin ıslak olmasindan dolayı felç olarak ölmüştür ancak kara bayramın kardeşleri yeğenleri miri pınarbaşı mevkinde pusu düşürüp öldürmüşlerdir ve burdan dağılmışlardır bir kısmı diyarbakır bismil barava denen semte yerleşmişler bir kısmı mardinin derik ilcesine bir kısmı viranşehir darahulya köyüne bir kısmı sivereğe bir kısmı da ceylanpınar harrana doğru izini kaybettirmisler ancak bu soy mukaddes bir soydur bu soy Hz.Alinin soyundan gelmektedir.0532 232 11 47 veya 0542 811 00 47
Misafir - Kemal TAŞ

Baggari,baggaran,bakkaran aşireti     04/07/2021 20:16

Baggari aşiretinden ve torunlarından biri olarak ekliyorum.Osmanlinin anadoluya yayilisindan önce beggara aşiretinin muhammed halifenin oğulları isa,İBRAHİM ve azim 3 kardeş mardinin bir köyüne yerleşmişler koyun adı eski dilde arban yeni adı akçapinar köyünde yerleşip UZUN süre sonra osmanlı miri isanin torunlarından bayramın oğlu zindana atıp 40 gün sonra zindanda felç olup oluyor ancak bunlarda miri öldürüyorlar ve isa nin soyundan olan diyarbakır mardin derik urfa viranşehir siverege kadar yayılıyor ve izini kaybettirerek halan çocuğusu birbirini taniyor.0532 232 11 47
Misafir - Kemal TAŞ

Baggari,baggaran,bakkaran aşireti     04/07/2021 20:07

Baggari aşiretinden ve torunlarından biri olarak ekliyorum.Osmanlinin anadoluya yayilisindan önce beggara aşiretinin muhammed halifenin oğulları isa,İBRAHİM ve azim 3 kardeş mardinin bir köyüne yerleşmişler koyun adı eski dilde arban yeni adı akçapinar köyünde yerleşip UZUN süre sonra osmanlı miri isanin torunlarından bayramın oğlu zindana atıp 40 gün sonra zindanda felç olup oluyor ancak bunlarda miri öldürüyorlar ve isa nin soyundan olan diyarbakır mardin derik urfa viranşehir siverege kadar yayılıyor ve izini kaybettirerek halan çocuğusu birbirini taniyor.
Misafir - Kemal TAŞ

Baggari aşireti     15/12/2019 03:50

baggari aşireti şuan Kızıltepe de Çınarcık(hemoreşık) köyünde yaklaşık 1000 nüfüsü vardır.
Misafir - Kepenç

     06/07/2017 00:15

şanlıurfa vıranşehir akçakale telabyat rakka derızor
Misafir - ali

kollar hakkında     28/02/2016 20:19

Meşhurlara ait bilgi arşiviniz varmi acaba bilgi verirseniz sevinirim
Misafir - abdulhamit meşhurgül

baggara aşireti     23/09/2015 22:40

baggara kabilesinden abdulkerim kolu var mı birde baggara silsilesi ile ilgili bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim
Misafir - mehmet

baggara aşireti     23/09/2015 22:29

baggara kabilesinden abdulkerim kolu var mı birde baggara silsilesi ile ilgili bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim
Misafir - mehmet

     09/01/2015 20:45

Hatay'daki baggaraların çoğunluğu Suriye'nin Deyrezzor Halep ve İdlipten Amik Ovası'na 1. Dünya Savaş'ı sırasında Hatayın Reyhanlı Bölgesi'ne yerleşmiş 1939'da da Hatay'ın Türkiye'ye ilhakından sonra Türk Vatandaşı olmuşlardır. Hatay'da da 1939dan 1960a kadar Dağınık halde yaşayan baggaraları 1960ta Baggara Köyü'nü kurup bir araya getiren Hatay baggara aşiret şıhı hacı Abit Sökerdir.
Misafir - Mehmet Söker

Baggara     21/09/2014 21:15

Baggara aşiret değil kabiledir. İçerisinde 32 aşiret içerir. Şuanda baggara kabilesinin içinde mevcut olan 28 aşireti ve bazı aşiretlerin aşiretler arası fuhud diye tabir edilen aileler mevcuttur. Bu bilgileri Hatay'da baggara kabilesi reisi ve baggara köyünü kuran dedem Hacci Abit Söker'den, Urfa Baggara Kabilesi Reisi Mıtlag Amca'dan, Suriye Baggara Kabilesi Reisi Navvaf El Beşir'den, Irak Baggara Kabilesi Reisi Cuma El Devvar'dan da sohbetlerimizde Baggara'nın bir kabile olduğunu içerisinde 28 aşiretin bulunduğundan hemfikiriz. Danışmak ve soru sormak isteyenler 05322340131 numaralı telefon bana ulaşabilir. Mehmet Söker.
Misafir - Mehmet Söker

sudan baggara kabilesi     27/01/2014 17:03

Baggara Toplam nüfus 1 milyondan fazla Numaralandırma Önemli nüfusa sahip bölgeler Çad , Sudan , Nijer , Güney Sudan , Orta Afrika Cumhuriyeti Diller Çadiyen Arapça Din Ağırlıklı olarak Sünni Müslüman . İlgili etnik gruplar Tüm Bedevi grupları , Afrikalılar , Çad , Araplar , Guhayna VikiKaynak metnini sahiptir 1911 Britannica Ansiklopedisi yazı Baggāra .
Misafir - baggara

baggara      24/01/2014 05:00

soy muhammed bakır h.z'den geldiği doğrudur. köken yemen olup ,yaşamış oldukları bölgeler mısır(said) dahil olmak üzere sadece said (armand) tamamı baggaradır.bahsedilenin çok üstünde bir nufusa sadece orada sahiptir orada baggara değilde baggura diye hitap edilir akrabalarımı bizzat buldum, yemende,mısırda,suriyede,ırakta. (ene;mustafa ibn ali al- mavvas) reyhanlı hatay)
Misafir - mustafa güler

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ