• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam2038
Toplam Ziyaret15800368
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

KAVİ AŞİRETİ

 Ko'vi,Kavi,(Kayı) Asireti: Adıyaman bölgesinde ve Suriye'de yaşarlar.Bazı kaynaklar bu aşiretin aslında Kürt olmayıp,Oğuzların  kayı boyundan oldukları ve  KAYI diyemedikleri için, kelimenin telaffuz farklılığından dolayı Kayı kelimesinin Kavi veya Kovi olarak değiştiği tezini  ifade etseler de bu güne kadar bu fikri  destekleyecek net bilgiler bulunmamaktadır. Bu konuda Sadece mesnetsiz bazı yorumların sanal ortamda paylaşılmasından kaynaklanan bir bilgi kirliği olduğu konusunda hem fikir olanlarda  mevcuttur.Bazı araştırmacılar Suriye topraklarındaki Kovi'ler ile yaptıkları mülahazalarda  Kovi veya Kavilerin, KAYI Boyu'nun da Oğuzlar'ın 24 boyundan biri olduğunu, asıl Osmanlı İmparatorluğunun kurucularının kendileri olduklarını belirttiklerini ifade etmektedirler.
Aslında Kovi kelimesi Kürtçede yabani ürkek anlamına gelmektedir. Kavi veya Kawi kelimesi ise narin ince kibar  ve etkileyici güzel anlamına gelmektedir.(hatta kürtçede Hey lé Kawé Kubaré isimli türkü'deki ifadelerden de anlaşılacağı gibi anlam bakımından kayı ile kovi veya kavi  kelimelerini ilişkilendirmek zordur.Muhammed Emin zeki Bey bu aşiretin 1930 yılı verilerine göre 5000 ailden oluşan oldukça büyük ve göçebe halinde yaşayan bir kürt aşireti olarak tanıtmaktadır.
başka bir araştırmaya göre ise;
Kavi (katip ismindeki K ile kara ismindeki k arasında bir sesle okunmalıdır.) Adıyaman Şanlıufra / Halfeti, Suriye gibi birçok bölgeye dağılmış vaziyette hayatlarını sürdüren geniş bir aşiretir. Uzun süre göçebe hayatı yaşamıştır. Kaviler federasyon türünde yani aşiret deyimi ile abr düzeyinde örgütlenmiş bir topluluktur. İçlerinde şeyh nesli –Arap, seyid olanlar ve normal statülü birçok kabile bulunmaktadır. Rezan, Şeyh Hasanan, Musıkan, Ömerıkan, Cımıkan gibi kabilelerin yer aldığı Kaviler tarih boyunca dağlık bir bölgede hayvancılık ve ziraatla uğraşmışlardır. Bu nedenle tarihi açıdan varlıkları hakkındaki bilgi geniş değildir. Ancak var olan bilgilerde yoruma dayanmaktadır. İslami dönemin coğrafyacı âlimleri ve soy kütüğünü tutan bilginlerden hiç biri Kavi diye bir aşiretten bahsetmez. Ömeri, Makrizi, Mesudi, Semani, İbni Hurdazibe, Makdisi gibi âlimlerin eserlerinde Kavilerle ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Bu da göstermektedir ki Kavi bir aşiret olmayıp çeşitli yerlerden bir araya gelmiş kabileler topluluğudur. İçinde Kürt, Türkmen, Arap, Alevi, Sunni, Yezidi gibi birçok unsuru barındırmaktadır. Bu şekilde örgütlenmiş aşiretlerin bölge coğrafyasında pek ağır bir fonksiyon icra etmeleri de maalesef mümkün olamamaktadır. Zira ne belirli bir aşiret reisliği yapan şahıs ne de sahip oldukları bir zozan bölgesi olmamaktadır. Bütün bunlara rağmen son 500 yıl içinde kaviler bir arada ve Besni, Araban, Halfeti, Adıyaman merkezde Reşi –Reşvan aşiretine karşı bir birliktelik oluşturmaya çalışmış, var gücü ile yaşadıkları dağlık coğrafyayı koruma altına almayı hedeflemişlerdir. Şu da bir gerçek ki tarih boyunca abr düzeyinde örgütlenmiş topluluklar ırk, din, dil, soy gibi sosyolojik fonksiyonları göz ardı ederek daha fazla coğrafik, siyasi ve ekonomik sebeplere dayalı bir yol izleyerek saflarını pekiştirme yoluna gitmişlerdir. Bu nedenle birçok aşiret yapısı bu şekilde hayatını sürdürmüştür. Kavi aşireti buna en bariz örnektir. Kaviler son 200 yılda üütüncülük ziraatı ile uğraşan aşiretlerden biridir. Genellikle bölge coğrafyasında bu aşiret mensupları tütünün serbestçe satılması yasak olan dönemde tütün kaçakçılığı ile ün yapmışlardır
Kavi aşiretinin kürtmü, türkmi tartışmaları hala devam etmekte ancak henüz net bir bilgi kaynağına ulaşılamamıştır.

Ancak 1987 tarihli  2000'e doğru dergisinin araştırması sonucu hazırlanan aşiretler raporuna göre;
Adıyaman ve çevresindeki yerleşimlerde  yaşayan Kavi aşiretinin toplam nüfusu 16.105 kişi'den ibarettir. İnanç olarak, nüfusun bir kısmının Hanefi mezhebine, diğer kısmının  ise Alevi-Kızılbaş olduğu ve Kırmanç kürtçesi ile konuştuğu kaydedilmiştir. Belirtilen tarihteki(1987)  dönemde ileri gelen önemli aileleri ise Adıyaman Merkez ilçesine bağlı İpekli köyünün Ziyaret ve ve Payamlı mezra- larında oturan   Özbilgin ailesi mevcut 12 bin dönüm arazıiye sahip olup, burada çok etkindirler. Arazinin tamamı  onlara aittir. Gültekin ailesi de kavidir ve şehir merkezinde ikamet ederlerdir.
Yukarıda  zikredilen 16,105 kişilik toplamı nüfusun  ikamet ettiği yerler ise şunlardır;
Adıyaman Merkez bucağının Gözebaşı köyü ve Hösürge mezrası,
Kuyucak Bucağının merkez ve Ormaniçi, Pınaryayla, çamlıca Boğazözü, Olgunlar, yassıkaya,Taşgedik,Kömürköy,Ağaçkonak,Varlık,Yakacık,Kayatepe, Kaşköy,Yedioluk,Derinsu ve Esence Köyleri,
Koçalı Bucak Merkezi; Gökçay ve Çatalağaç köyleri
Düşünceler kısmında ise şu görüşlere yer verilmiştir; Suriyedeki kolları ile ilişkileri vardır.Bölgedeki Hıdırsor Aşireti ile  Hasımdırlar.Yurda bağlı olup, Cum- huriyet dönemindeki isyanlara katılmamışlardır. Yerleşik hayat sürerler, bir kısmı yaylalara çıksa da  kendi köy sınırları içinde dolaşırlar, askerlikten çekinir ve gizlenirler.(Aşiretler Raporu:S.21)
UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz. Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...
54412 kez okundu

Yorumlar

Kavi aşireti      12/06/2022 09:30

Biz kawiler cowiler çoğumuz Kızılbaş iz tüm köyleri gezdim aşiretin geçmişini öğrenebilmek için gittiğim tüm büyükler cok eskiden Suriye den geldiğimizi söylediler o zaman etnik kokenimiz nedir diye sorduğumda tabiki de Kürt olduğumuzu söylediler peki ya hiç Türk ya da Türkmenlik olduğunu sorduğumda hayır öyle bir şey yok dediler ne gariptir ki hepsi de bu cevabı verdi bu arada sadece tek bir köyde sabit kalmadım kömür artan pinaryayla saxmir ve daha fazla köyü gezdigimde aldığım cevaplar büyüklerimize ve bazı belgelere baktığımızda KÜRT OĞLU KÜRT olduğumuz ortaya çıkar gereksiz milliyetçilik yapmaya gerek yok beyler gezdigim bir çok yerde TÜRKÇE bilmeyen insanlar vardı tabi zamanla bağlar koptuğu için olabilir ama asli Türk olsaydı tabiki de Türkçe bilirlerdi.
Misafir - Artan

Pınaryayla-Artan Köyü     24/08/2021 14:45

Pınaryayla-Artan Köyü Dedem ve Babaannem bu köyden Dedem 'den(1895 doğumlu vefat 1966) babam a ondan da bize intikal eden Soyumuz Horasan dan gelen 3 türk beyi ve anneleri pınaryayla (artan) köyüne geldiklerinde atları sulamak ve dinlenmek için pınar a yanaşıyorlar ordan birileri yayunı geriyor ve bir ok atıyor ok annelerine isabet ediyor ve şehit oluyor kardeşler (Kurt bey- Bozan Bey ve Hasan Bey) burayı zapt edeceğiz ve yurt edineceğiz deyip ordakileri ordan sürüyorlar üçü de bekar oldukları için kürt kızlarıyla evleniyorlar. çoğaldıklarında hasan bey Kahta ya göç ediyor. aslen türk olmamıza rağmen köy kürtçe konuşmakta buda annelerden, ayrıca aşiretin 40 pare köyü kapsadıığını söylerler hangi köyler bilmiyorum. Ben Sünni yim Dedem 14 yaşında Adana ' ya göçüyor babam Adana da büyüyor ben ise Almanya doğumluyum şu KAV Aşireti ile ilgili makale yazan fatih bey makaleyi paylaşırsanız sevinirim.
Misafir - dilaver

Kavi asireti     10/01/2021 20:01

Mrb bu safyada bilgileri yazan arkadaşla nasıl irtibat sağlayabiliriz biz kavi asireti hâkkinda makale yazıyoruz ben tarihci araştırma görevlisiyim üniversitede Başbakanlık devlet arşivleri ve Cumhurbaşkanligi Osmanlı Arşivlerinde Osmanlica kavi asireti hakkında çeviri yapıyorum burda yazmış olduğunuz bilgiler sizemi ait yoksa kaynak varmi nerde geçiyor hangi kaynakta geçiyor sayfa numarasve arşiv numarasi verebilirmsiniz bize yardımcı olabilirmisiniz çünkü kavi asireti Suriye Türkiye ve İran Şimali Horasanda şuan mevcut bilgi karmaşası çok var cvb verseniz bize çok makbul geçer iyi akşamlar
Misafir - fatih

Kavi aşireti     21/06/2020 21:06

Büyüklerim dediğine göre şuanki kavi aşiretinin lideri Mahmut Özçelik (mahmude çuk) tur.
Misafir - Poyraz adem

     06/02/2019 21:26

Kahta Güzelçay ķöýu da Kavi aşiretine mensuptur
Misafir - Mahir POLAT

kavi aşireti düzeltme     09/07/2018 15:19

Özbilgin ailesi 12 bin dönüm araziye sahip olabilir lakin kavi aşiret mensubu değil ve aslen besni ilçesindendir.gerçek olan budur.
Misafir - ahmet mehmet

kavi     05/03/2016 12:45

ben kavi aşireti axgevr köyündenim, bizim aişeretin tarihi ile ilgili derin tarih bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin, ayrıca bizim aşirette alevi sünni kürt türk ayrımı yapılmaz ağalık sistemi de yoktur mirlik vardır ama maalesef herleyde olduğu gibi bu aşiretlerde dejenerasyona uğramıştır şuanda aşirete aidiyet duygusu pek kalmadı ama geçmişi merak ediyorum , herkese selamlar.
Misafir - ibrahim titiz

Bir kamyon Dolusu Kawi 'REİS'i veya 'YÖNETİCİ AĞA'sı Ne İştir Acep??     01/03/2016 10:06

Biz Kawiler reis falan ne biliriz ne de takarız.Bizde Mirlik var idi.12bin dönüm arazisi olanın ağzı tabi ki büyük olacaktır ama Mir olamaz!Onların ağzı değil sözleri büyüktür!Kommagene krallarının soyundan gelirler!Ayrıca.2000'e Doğru Dergisi 50 yıllık tescilli provakatör Perinçek'in dergisiydi.O derginin başka işi yoktu da Kaw'a niye ipsiz yönetici tayin etti?Kaw'ın en az 100 yıldır herhangi bir yönetici sıfatıyla kimsesi yoktur.Eskilerin kimler olduğunu da hepimiz zaten bilmekteyiz.Cumhuriyet döneminde boşluğu dedeler doldurdu.Onlar da özellikle Dersim kıyımından sonra pıstılar ve 12 Eylül döneminde kendini sıkıyönetim komutanlıklarında korkuya sattılar. Mirlik,soydan gelir;bunu kavrayın yeter.
Misafir - Ali kazım Bilgin

Bir kamyon Dolusu Kawi 'REİS'i veya 'YÖNETİCİ AĞA'sı Ne İştir Acep??     01/03/2016 10:11

Biz Kawilerin güzel bir sözü vardır:Vaxta ku goha ket érdeé;yen ku ker hustiye wayixin pır dibin.!Boğa yere yıkılınca bıçak vuran çok olur.!Kaw Aşireti'nin yöneticileri hikayesi de işte budur.Kaw asimile edildi ve asimilasyonda üst aşama olarak en beş para etmez adamlar Kaw reisi,yöneticisi kılınıyor.
Misafir - Ali kazım Bilgin

Düzeltme     21/02/2016 11:07

Merhabalar;kavi aşiretine mensup biri olarak yazınızdaki eksik bilgiyi düzeltme ihtiyacı dudum.Adıyaman İpekliye bağlı olan ziyaret ve Payamlı mezralarında Özbilgin ailesi yasamaktadır.mevcut 12bin donum arazının hepsi onlara aittir.bahsettiginiz Gültekin ailesizde kavi olup küçük bir ailedir ve şehir merkezinde ikamet ederler.düzeltmeyi yaparsanız sevinirim.derginin Aslı'nı bulamadığım için neye dayanarak böyle yazdıklarını bilemiyorum
Misafir - Zekiye türk

Asimilasyon ve Haramzadelik..     21/01/2016 15:25

Hz.İbrahim'in Nemrut tarafından yakıldığına inandırılmış toplum kendi köklerinden koparılıyor..Kawilerde tarihsel,toplumsal,kültürel süreklilikte kırılma ve çöküş yaşanınca,Araplar bugünkü DAİŞ gibi işgal edince Zalim Dehak ile Kutsal Kahraman Demirci Kawa öyküsü Nemrut/İbrahim masalına dönüşüyor.Tarihte bu Hz.İbrahim/Nemrut masalı kadar gerçekdışı bir yalan daha yoktur.Yüreği ömrü boyunca halkına hizmet ve iyilik için çarpan ölümsüz insan Nemırd oluyor Zalim kan içici Dehak.! İşte asimilasyon ve haramzadelik böyle iğrenç birşeydir!
Misafir - KOMMİYA

Asimilasyon ve Haramzadelik..     07/01/2016 18:04

Asimilasyon ve haramzadeleğin nasıl birşey olduğunu ve zaman içinde insanları nerelere sürüklediğine bir örnek:Dünya tarihinde varolmuş en insancıl ve barışçıl krallığı kurmuş olan Kawiler bugün dönüp kendi ataları olan Kommagene Kralı Nemrut (Nemırd) için en kötü sövgüleri dizmektedir.Kral Nemırd halkı ve insanlık için adı gibi bir ölümsüzlük ve insani erdem timsali olduğu halde bugün onun torunları düşmanlarının ona ettiği küfürleri ediyor..!!
Misafir - KOMMİYA

..............     02/01/2016 20:49

Hüseyin kardeş;Osmanlı,çok değil 150-200yıl önce nüfusunun %90'ı Alevi olan Adıyaman'da KAW'ı baskılamak için göçer Rewşiyan(uydurukçası:Rişvan)Aşiretini bugünkü korucu mantığı ile her yönden destekleyerek Kaw toprağına saldı.Bu asimilasyon ve binyıllardır Kaw'ın elinde bulunan topraklardan etme çabası şiddetli çatışmalara neden olmuştu.Asimilasyon dinsel,sosyal,coğrafidir; kökleri derindir.Asimilasyonda Cumhuriyet Osmanlı'yı azgınca geride bırakmıştır.Anadolu'nun bir çok bölgesinde kök salmış Kommagene'nin asil halkı Kaw, Kürd ve alevidir.Mesele şudur ki bugün elimizde kala kala bir tek aşiretimizin adı kalmış onu da haramzadelere bırakacak değiliz.
Misafir - Ali Kazım Bilgin

Ali Kazım Bilgin     31/12/2015 14:01

Sevgili yoldaşım, aslını inkar eden Haramzadedir..Bırak kim aslını inkar ediyorsa etsin..
Misafir - Hass-ı Hümayun Kethüdası Hüseyin

zavallı kurumun zavallı şefinden inciler..!.!     19/10/2015 13:40

Soyadı Kanunu dediğin salma Anadoluda birçok soyadına engel olmuş olabilir gayet doğru..ama tarih ırkçılar gibi ırkçı değildir.tarih kendi kendisini yapar.Senin kanunların gelip geçicidir.Her şeyi kanunlarla belirleyemezsin..Adıyaman'da Gerger,samsat,Besni,vs gibi resmi isimlerle ilçeler var..Sence bu ilçelerin isimleri hangi dildendir a zavallı kardeşim..Soyadı 'Gergerli' olan adamaları niye kovalayamamış o kanun?Soyadı 'Urfalı','Maraşlı','Antepli','Amasyalı',vs olan insanlar da vardır.Veya doğrudan adı Kürdçe olan aşiretinin soyadını taşıyan yüzbinlerle insan sayılabilir Türkiye'de..
Misafir - Ali Kazım Bilgin

Kurumu Gibi Kendisi de Hem Zavallı Hem de Irkçı Şefi..!     19/10/2015 13:42

İsmail Uçakçı..Çalıştığın kurumun ne menem bir yer olduğu senin gibilerin orada iş tutmasından bir kez daha belli oluyor..Irkçılık gözünüzü o kadar kör etmiş ki Kaw Aşireti'nin Türk olduğunu Soyadı Kanunu'na dayanarak yapmaya çalışıyorsun.yaptığınız adi mantık hatalarını siz görmez ve bilmezseniz kimse görüp bilmez zannedersiniz.Böylece de sizin gibi zeka yoksunlarını ikna etmekten ileriye gitmezsiniz..Tıpkı adı geçen kurumun yüz yıldır kendi kendine çalıp oynaması haricinde hiç bir gerçek bilim çevresinde ikna edici olamamsı gibi..!!
Misafir - Ali Kazım Bilgin

Kaw Aşireti'nde ağalık hiç olmamıştır..     28/09/2015 22:09

Şambayadı arkadaşım;yazdıkların gerçeklerle hiç bağdaşmıyor.Kaw Aşireti'nde 'yönetici ağa' diye bir kavram tarihinin hiç bir diliminde varolmamıştır.Yok böyle birşey..!! Bu terimler resmi,ya da art niyetli yakıştırmalardır.Evet zenginleri olmuştur tabi ki feodal sistemde zengin toprak sahiplerine 'ağa' denilmiştir ama Kavilerde bu zengin ağaların yönetsel hiç bir etkisi yoktur.Kendi aşiretinin bazı sorunları için zenginliğinden gelen maddi katkı sunmasına kimse bir şey demez ama bizde yöneticiler Mirlik denen kurumla ilişkilidir.Mirlik düzenini bilmeyen biri zaten çakma Kavidir.kavilerde yönetici ağalar olduğunu söyleyen biri zaten kesinlikle çakmadır,kendisini sonradan yamamıştır..Kaviyim demenize benimsemenize birşey demeyiz ama aslımızı dejenere etmeye,olduğundan farklı şeylerle anmaya kalkmayın.Bizde ağalık yönetimi hiç olmadı ve yoktur.Mirlik düzenimiz ise bozulalı çok oluyor.
Misafir - Xalemir

kavi aşireti     28/09/2015 18:57

Ayrıca, 2525 Sayılı Soyadı Kanunu ve bu kanunun 3. Maddesi hakkında bilgi sahibi olanların bileceği gibi eğer Kavili Aşireti 1934 yılında başka millet ve dine mensup olsalardı. Kavi, Kavili gibi soyadları almalarının mümkün değildir. Yine, bir okuyucu şahsım hakkında “Milli Kütüphane de Vasıfsız Memur” ibaresi kullanmış, şahsımın Milli Kütüphanede hiç görev yapmadığı, bunun doğrusunun Türk Tarih Kurumu Arşiv Şefi olduğudur. Araştırmacı Yazar İsmail UÇAKCI
Misafir - gerçekler

kavi aşireti     28/09/2015 18:41

Alevi inanç kültüründe bulunanları Safevi Tarikatı içerisinde bulunan yüzlerce yıllık Şeyh Çoban Ocağı’na, Sünni İnanç kültüründe bulunanları Uşakki Tarikatına bağlı olarak inanç ve ibadet geleneklerini sürdürdükleri görülmektedir. Hoca Ahmet Yesevi felsefesinden gelmiş, Türk-İslam Sentezini yaşayıp, yaşatarak bin yıldır süre getirmiş Safevi Tarikatı Ocağı taliplisi bir aşireti başka millet ve dine dayandırmak tarih ve din bilimlerine ters olmalıdır.
Misafir - gerçekler

kavi aşireti     28/09/2015 18:14

Çorum Yöresinden Küçük Örnekler: Çorum/Alaca İlçesine bağlı Çikhasan köyü ile Ortaköy İlçesine bağlı Kızılhamza köyünde yurt tutmuş uzantıları kendilerini “KÜRT ALEVİ’Sİ”, Alaca İlçesi İmat köyünde yurt tutmuş uzantıları kendilerini “ALEVİ TÜRKMEN”, Sungurlu İlçesi Sarıcalar, Hacıosman köyü ile İskilip İlçesi Yerli köyünde yurt tutmuş uzantıları kendilerini “SÜNNİ TÜRKMEN”, Adıyaman ve Sivas yöresinde yurt tutmuş uzantılarının da böyle olduğu ve kendilerini “SÜNNİ KÜRT ve Kürt Alevisi” adı ile tanımladıkları bilinmektedir.
Misafir - gerçekler

     28/09/2015 18:43

Sayın Yetkili: Kavili Aşireti ile ilgili sitenizde yapılan yorumları okuyor ve bu Türkmen Aşiretinin Türk-İslam olmadığı yönünde bazı dayanaksız ifadeleri görüyorum. Oğuzların Döğer Boyu arasında bulunan ve Anadolu’da yaygın olarak yurt tutmuş olan aşiret üyeleri hakkında pek çok Osmanlı Arşivi diğer kültür kaynaklarında bilgi bulunmaktadır. Günümüzde, kendisilerini; “Türkmen Alevisi, Kürt Alevisi, Sünni Kürt, Sünni Türk” adı ile tanımlayan aşiret üyelerinin ekseriyeti Çorum, Sivas, Adıyaman ve Tunceli yöresinde yurt tuttukları arşiv ve alan araştırmalarından anlaşılır.
Misafir - gerçekler

kavi aşireti     25/09/2015 18:51

Şimdi bazıları kalkıp diyecek efendim Horasanda kürt-alevi yok mu var onlar asimile edildikten sonra gönderildiler ve oradaki kürtlerin içersinde çok küçük bir azınlıklar..Oradaki Kürtler Şii Şafi Ehl-i hak ve Yezidi inancına sahipler..
Misafir - Mustafa

kavi aşireti     25/09/2015 18:58

KAVİ AŞİRETİ OĞUZLARIN DÖĞER BOYUNDANDIR..BİTTİ NOKTA!!!!!
Misafir - mustafa

kavi aşireti     25/09/2015 18:20

bayatlı arkadaş konu kavi aşireti bayat boyu veya oymakları değil kendini sivriltmeye çalışma!
Misafir - mustafa

kavi aşireti     25/09/2015 18:50

kardeşlerim kavi aşireti ismail uçakcı adlı çorumlu araştırmacımızın söylediğine göre oradaki kayıtlarda kavili aşireti döğer boyundan algana ormaniçine gelince onlar bayat boyundan..
Misafir - mustafa

     19/09/2015 22:38

arkadaşlar benim babamda adıyamanın orman içili ve kav aşiretinden doğal olarak bende kav aşiretine mensupum yorumları okudum ve gerçekten kime inanacağımı şaşırdım doğrusu
Misafir - kifaye

     19/09/2015 22:37

bu aşirete mensup olduğum için kendimle gurur duyuyorum diriliş ertuğrulun her bölümünü defalarca izleyen biri olarak dahada bağlandım diye bilirim
Misafir - kifaye

devam     19/09/2015 21:22

Bölgede Mole-Nevi (Nebi Ağa) olarak da bilinen ağalık sünnilerce ve devletçe de barışık duruma gelmiş ve itibar kazanmıştır. 1980 darbesiyle birlikte Kavi Aşireti Ağalığı'da tamamen son bulmuştur. Hamik Ağa (Mehmet Ağa) oğlu Şeyho Ağa'nın 1973'te ölmesiyle aşiretin başına geçecek dirayetli bir ağa olmamasıyla başlıyan çözülme süreci Adıyaman'da görev yapan mAlbay Necabettin Ergenekon'un darbeleriyle de tamamen son bulmuştur. Özellikle Adıyaman Abuzer Gaffari Türbesi'nin kapısının önünde aşiretin babalı oğullu iki ağasının türbesi/anıtmezarı Nebi Ağa ve Hamik Ağa (Mehmet Ağa) Necabettin Ergenekon tarafından yok edildikten ve Kavi Aşireti'ne mensup alevi köylerine yapılan işkencelerde Kavi Ağaları'nın pasif kalması nedeniyle soy birliği olmayan aşiret tamamen dağılmıştır.
Misafir - Alaybeyi Sefer

devam     19/09/2015 21:27

Kavi Ağası Hüseyin''in 19. yy''ın başlarında bölgede alevi ayaklanmasına katılması sonrasında Osmanlılarca Hacı Ali ve Mehmet''in esir alınmasıyla birlikte korkudan veya zaruretten Kavi Ağalığı''da sünnileşmiştir.
Misafir - Alaybeyi Sefer

devam     19/09/2015 21:50

Bugün Kavi Aşireti'nin yerli sünni Kürt köylerinden başlıcaları: Harun, Kuyucak, Rezip, Şamikan, Algan...gibi onlarca köy vardır. Şeyhlü cemaati veya oymağı ise tıpkı Dulkadiroğulları beylik ve oymakları gibi Alevidir.
Misafir - Alaybeyi Sefer

Halil Beglü&Halilanlu&Şeyhlü     18/09/2015 14:54

Adıyaman Kavi içerisine 14.ve 15. yy.larda dahil olmaya başlamış olan bu oymak Dulkadiroğulları Beyliği'nin oymaklarındandır. Dulkadiroğlu Halil Bey'in torunu Sevli Bey'in ismiyle özdeşleşmiş bu oymak Bayadlıların Şambayadı koluna mensuptur.Kayseri ve Suriye arasında konar-göçer halde yaşayan bu oymağın önemli bir kısmı Kayseri yöresinde yerleşmişken diğer kısmı Anadolu'nun bölgenin değişik kısımlarına yayılmışlardır. Kavi Aşireti'nin lideri konumuna 16.yy'ın sonlarına doğru geçmeye başlamışlardır. Aşiretin lideri olmalarının en büyük nedeni ise Türkmen olduklarından oymağın başındaki Beylerin Alaybey'i statüsüne geçirilmeleridir. Alaybeyi Tımarlı Sipahilerin başlarındaki beylere verilen isimdir. Babadan oğula geçen bu beylikler zamanla aşiretin de kalıcı olarak ''ağası'' statüsüne geçmesini sağlamıştır.
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     04/05/2015 16:58

Kaviler Türktür aşağıdaki yorumlarda ispatı ve sağlaması yapılmıştır.Kısacası Türk oğlu Türküz.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     27/04/2015 15:20

Kavi aşreti kürtlerin içerisinde %30 luk bir grup olan hanefi ve alevi türkmenlerin oluşturduğu oğuzların 24 boyundan biri olan döğerlere bağlı bir türkmen aşiretidir.!
Misafir - Mustafa

     22/04/2015 22:27

İttihat ve Terraki'nin 1911'deki kongresinde; anadoluda o güne kadar yaşamakta olan bütün halkları ve sünni/hanefi islamı dışındaki bütün din ve mezhepleri düşman gören ve bir plan-proje dahilinde yokedilmesini hedefleyen kararları,sözde ittihatçılara karşıymış gibi duran ve Kürdlerin desteğiyle kurulan cumhuriyet,kuruluştan hemen sonra Kürdlere yöneldi.1915'te Ermeniler zaten 1915'te halledilmişti.Kürdler gelince,1923'ten hemen sonra Kürd ve alevi kıyımı devam etmektedir.Yusuf Halaçoğlu ve İsmail Uçakçı gibiler, ittihatçıların fikri torunları olan ''nezih faşistler'' tabi ki artık Kürdleri inkar edemiyorlar..Kart-Kurt biteli yıllar oldu.Kürt varlığını inkar edene artık teneke bağlarlar bu memlekette..!! Kürdler ve aleviler 100 yıldır bunun için direniyor ve kazandılar,kazanacaklar..Ben bugüne kadar çekik gözlü bir Kavi görmedim.Kavilerin anatomik tipolojisi çok belirgin bir tipolojidir kardaşlar..!!Bu tipoloji, Nemrut Dağı'nın doruklarında dev kayalara işlenmiş duruyor..!!
Misafir - Xalemir

Kavi Aşireti     21/04/2015 13:59

Yusuf Halaçoğlu ve İsmail uçakcı gibi nezih insanlar kürtlerin varlığını inkar etmiyor sadece ve sadece kürtlerin içerisindeki bir avuç türkmenin kürtleştiğini söylüyor.Kürtler asıl olarak şafiidir ve bir kısmı ezidi ve zerdüşttür.Alevi ve hanifi olanları %30 kısım ise kürtleşmiş türkmenlerin torunlarıdır ve xalemir gibilerde bunu anlamakda zorlanırlar çünkü aslını kaybetmek marjinal ve farklı görünmek ve insanların dikkatini çekmek istiyorlar fakat başaramayacaklar çünkü bu millet kimin doğru söylediğini biliyor.
Misafir - Mustafa

aşiret ve Milliyetler Çorbası..!!     20/04/2015 22:35

Anadolu aşiretlerini; geçmişlerini, isimlerini çorbaya çevirmek ve tarihleriyle birbiri içine kaynatmak;aidiyetliklerini muğlaklaştırıp zaten bilinmeyen,bilinmesi için gereken ipuçları neredeyse tamamen tarumar edilmiş toplulukları büyük bir potanın içinde eritip yokederek, köksüz ve dayanaksız bırakarak; Pir Sultan'ın dediği gibi ''Aslını yitirerek, oraya buraya koşup seyirtmesini'' sağlama projesi yüzyıllık çok güçlü ve çok büyük bir projedir.Y.Hallaçoğlu ve çırağı İsmail Uçakçı gibi turancı-faşist sözde tarihçi adamların araştırmaları da 1911'deki İttihat ve Terakki kararlarından bu yana sürdürülen inkar ve imhaya dayalı bu projenin son halkasıdır.
Misafir - Xalemir

Kavi Aşireti     06/04/2015 13:49

Kürtleşme veya bazı aşiretlerin Türkleşmesi Kürtlerle Türklerin kaynaşmasıyla yani son 1000 yılda olmuş bir süreçtir.
Misafir - Mustafa

Kavi aşireti     04/04/2015 15:48

Oğuzların Döğer Boyuna bağlı Bozulus Türkmen grubundan olan aşiret üyelerinin, Çorum/Alaca İlçesine bağlı Çikhasan köyü ile Ortaköy İlçesine bağlı Kızılhamza köyünde yurt tutmuş uzantılarının “KÜRT ALEVİ’Sİ” inanç kültüründe bulunmakta; Aynı ilçenin İmat köyünde yurt tutmuş uzantıları “ALEVİ TÜRKMEN”, Sungurlu İlçesi Sarıcalar köyü ile Hacıosman köyünde yurt tutmuş uzantıları ile İskilip İlçesi Yerli köyünde yurt tutmuş uzantıları “SÜNNİ TÜRKMEN” olarak yaşadıkları bilinmektedir.!
Misafir - Mustafa

Kavi kelimesi     03/04/2015 12:53

Kavi kelimesi güçlü ve mühkem anlamına gelmektedir.Orta asyadan anadoluya göç başladığında boylar içindeki aileler arası yakınlaşma ve birlik oluşmuş ve kavili aşiretide bu aşiretlerden bir tanesidir.Kavi aşireti oğuzların döğer boyuna bağlı ve bozulus türkmen grubuna bağlı dulkadirli oymaklarındandır.
Misafir - Mustafa

Kavi kelimesi     03/04/2015 12:32

Kavi kelimesinin yiğit soyuna sopuna bağlı diye bir anlamı yoktur.Belki o insanlara sorulduğunda bilmediklerinden bunu güzel bir biçimde uydurmuşlardır. Türk dilini iyi bildiğini zanneden şahsiyet kavi kelimesine her türlü olumlu anlamı yüklemiş ve kafasına göre şeyler yazmaktadır.
Misafir - Mustafa

Kav/Kaw veya Kav/Kawi Sözcüklerinin Etimolojik Kökeni     02/04/2015 03:20

Kürd dili ile ilgili söz söylemek isteyenlerin bilmesi gereken şeyler var.Önce araştırmacıların neredeyse tamamının üzerinde hemfikir oldukları bir konu var ki;Kürd dilinin antik çağlar öncesinden gelen zengin bir 'Kök Dil' olduğudur.Pers dili aynı dil ailesi içinde yer alır,yakın akraba ve kardeş dildir.Kav sözcüğündeki (K) harfinin (G-K-Q) harflerinin kaynatılmış haliyle ağızdan çıkan ses, bugünkü yaşayan diller içinde en yoğun olarak Yunanca ve İspanyolca'da görülmektedir.Türk dilini 'Türkler'den daha iyi bilen ve kullanan biri olarak ben bugüne kadar Türkçe'de böyle bir ses duymadım.Türkiye'de yaşayan topluluklardan Balkan muhacirleri ve Romanlar'da da benzer bir ses rastlanılır.Ama Türkçe'de böylesi bir sesin yakınından bile geçen bir ses bile yoktur..!!
Misafir - Xalemir

     02/04/2015 03:25

TDK''nun yayınladığı Büyük Sözlük'e baktığımızda,cumhuriyet tarihi boyunca bütün zorlama ''uyduruk dil oluşturma''çabalarına rağmen,Türkçe denilen sözcüklerin birçoğunun yabancı dillerden kotarılmış olduğunu görürüz.%80 civarı..!! Bu sözcüklerin yabancı olduğunu kendileri de kabul ediyor.Köken olarak Türkçe''ye dışarıdan girmiş bu sözcüklerin ise %60-70 civarının Farsça olduğu beliritlir..Bir türlü ''Kürtçe''olduğunu söylemeye yanaşmazlar.Zaten;Kürd yoktur.!! Gerçek, gerçektir.. Onlar Farsça dese ne olur??Bunları şunun için yazıyorum:Kürd dilindeki bir sözcüğü Türkçe anlatmaya kalktığımızda, karşılığını anlatabilmek adeta imkansız bir hal alıyor..Bu durum Kav/Kavi sözcüğü için de doğrudur.Aşağıda yazdıklarıma ek olarak;dedelerimizin ve babalarımızın bize bildirdiği haliyle;Mirlerin soyundan gelme,mert,sözüne güvenilir,soylu,aslından kopmayan,temiz, onur sahibi, yiğit insana Kav denir..
Misafir - Xalemir

Kavi kelimesi     01/04/2015 12:14

Bu arada Kaviler öz be öz türkmendir..Aslını inkar edenler farklı kökenden gelmeler ve mankurtlardır..
Misafir - Mustafa

Kavi kelimesi     01/04/2015 12:12

Türklerde aşiret olmaz diyen zihniyet kendi öz türkmenliini reddeden pkk lı sahiplerine yaranmak ve moda gereği farklı marjinal görünmek amacıyla türklere dil uzatıyorlar.Türklerin tarihi nereden baksan 5000 yıl var ve bir çok medeniyet ve devlet kurmuştur.Göçeblik aşiret oymak cemaatleşme örgütlenme biz türklerin genetiğinde vardır..
Misafir - Mustafa

Kavi kelimesi     01/04/2015 12:51

Kavi kelimesi türkçede kayı oluğu gibi güçlü manasına gelmektedir ve asıl açılımıda kavili şeklindedir ve osmanlı arşivlerinde kavi ve ya kavili şeklinde yazılmaktadır ..
Misafir - Mustafa

Kav/Kaw ve Kavi/Kawi Kalimesinin Etimolojik Kökeni     26/03/2015 21:20

Kav/Kaw sözcüğü anlam olara kmaddi ve sosyal ikili ama birbirini bütünleyen amlamları avrdır. Maddi anlam olarak;bir şeyin içindeki süreklilik arzeden özü,ruhu demektir.Bir şeyin canlı kalabilmesi için ona devamlılık enerjisi veren,onu sürekli kılan özü demektir.Maddeye hareket veren ve canlılığını sağlayan töz demektir.Doğal anlam olarak;pınardan akan suyun gözesi demektir.Sosyal anlam olarak ise;soylu kralların/mirlerin soyunu devam ettirecek olan narin,ince ve sevgili-saygın,sağlam,herşeyin onun çevresinde döndüğü ve ona emanet edildiği katışıksız-arı güzelliğe sahip çocuklarına yani prenslere verilen bir sıfat/addır... Kürdçe bir kelimedir.
Misafir - Xalemir

Kav/Kaw ve Kavi/Kawi Kalimesinin Etimolojik Kökeni     26/03/2015 02:26

Sayfanın yazarlarınca hazırlanan bölümünde Kav kelimesinin kökeni üzerinde söylenmiş sözler eksik,yanlıştır.Kav/Kaw sözcüğü;Kürdçe'de sıfat olarak ta antik çağlardan beri Kürd prenslerine verilen bir addır.Kürd prenslerine Kav denir.En son Medya İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra dağılmış ve geniş bölgesel hegemonyayı yitirmiş olan Kürdler, çeşitli konfederasyonlar (aşiret örgütlenmeleri) tarzında sosyal-siyasal ve askeri bütünlüklerini Mirlik olarak örgütlemiş ve sürdürmüşlerdir..Bu dönemden sonra Kürdlerin en canlı siyasal etkinliğe sahip kesimleri,kendilerini eski Mir soyundan gelmeleri nedeniyle Kavi/Kawi diye anıldılar.Kavi/Kawi demek Mir'in soyundan gelen demektir..İleriki notlarımda bunun kavramsal açıklamalarını yapmaya çalışacağım.
Misafir - Xalemir

Kav ve ya Kaw Ne Demektir?     26/03/2015 02:38

Kürd dili ses zenginliği bakımından dünya dilleri içinde oldukça müstesna bir yere sahiptir..Kelime hazinesi bakımından da bütün asimilasyona rağmen, ilk sıralarda yeralan İngilizce ve Arapça gibi,dünyanın en zengin dillerindendir. Kürdçe Kav kelimesindeki (K) harfinin telafuzu Türk dilindeki hiç bir sese benzemez.Türkçede değil kelimenin kendisi;ses olarak bile böyle bir ses yoktur.Kav ya da Kaw dediğimizde (G-K-Q) harflerinin biribirine kaynatılmış ama bunların hiçbirine benzemeyen bir ses çıkar.Bu ses Türkçe'de bulunmayan bir sestir.Türk dilinde Kav ya da Kaw diye herhangi bir kelime ne yazık ki yoktur.Ne sesi,ne kelimesi ne de anlam olarak Türkçe'de mevcut olmayan bir şeye Türktü,Türkçe'dir demek akıl dışıdır.
Misafir - Xalemir

Kaviler     12/03/2015 17:03

Kaviler Türktür..
Misafir - Mustafa

www.şemski.com. e ra spas dıkım..     06/03/2015 19:00

Hevale Hasan slav u rez..bıborine;ez facebook nameşinım..mın numroya tel'e xwe şand email a te.Nızanım te di an nedi?Ez bı te, hevale hev zaroki u xortiyene..jı bo ev hevditina mın u hevale mın zarokiye ku 26 sal bune hev nediye,ez www.şemski.com. e ra spas dıkım.!
Misafir - Xalemir

Söğer Mustafa     03/03/2015 18:52

Mustafa ikide bir bana cevap ver deme..kimse sana cevap vermek zorunda değildir.İlla da yazdıklarına bir muhatap arıyorsan önce düzgün oturup-kalkmasını öğren,adam ol,kimseye küfür etme,kimseye sizi yokedeceğiz deme,kimseye mankurt deme,Ermenileri veya başka bir halkı aşağılamaya kalkma,daha dün baban-deden aleviyken sünniliğe dönüp alevilere her türlü küfür edip aşağılarken bugün aynısını dönüp Kürdlere yapma..önce bu aşağılık tavırlardan vazgeç..Adam gibi insan gibi kendi fikrin varsa aç birisi isterse cevap verir istemezse vermez..Ama herşeyden önce bir aile geleneğiniz haline geldiği anlaşılan o dönüp dönüp döndüğün yerlere küfür ve hakaret etme genetiğinden kendini kurtar;efendi ol,medenice yaz,faşistlik yapma..Şimdi dedelerine her türlü hakareti yapan ve çıkmaz sokağa sokup alevi ve Kürdlere küfrettiren şu alçak sistemin psağından kendinikurtar sana o zaman cevap veririm..Söğer olmayı bıraktığını göreyim..
A.Kazım Bilgin

Ortaasya İlkel Göçebe Toplulukları ve Aşiret Kavramı     03/03/2015 17:48

''şexmir''adlı yazarın konuyla ilgili 2. makalesi gene aynı yerde ve bir önceki sayfada yer alıyor.Bir alevisitesindebenzeri bir cahillik yapıldığı görülünce dayanamayıp yazılmış 2 adet makaledir..Aşiretin ne olduğunu ve Türklerde neden kullanılmayacağını anlatan 2 değerli makaledir.. http://www.gencaleviler.com/forum/haci_bektas_veli_nin_sosyal_kokeni-t24196.html
A.Kazım Bilgin

Ortaasya İlkel Göçebe Toplulukları ve Aşiret Kavramı     03/03/2015 17:14

Lütfen okuyun: http://www.gencaleviler.com/forum/haci_bektas_veli_nin_sosyal_kokeni-t24196.html
Misafir - Xalemir

Ortaasya İlkel Göçebe Toplulukları ve Aşiret Kavramı     03/03/2015 17:45

''şexmir'' adlı yazarın konuyla ilgili aşağıdaki linkte yazılmış 2 adet bilimsel makalesi bulunmaktadır..iligilenenler okuyabilir..Aşiret kavramının Türklükle hiç bir bağı ve ilişkisi yoktur..Bu kavramlar İttihat ve Terraki zihniyetinin asimilasyoncu politikalrının sonucunda bilinçli olarak çarpıtılmakta ters-yüz edilerek sosyoloji bilimi adeta katledilmektedir..Bu sayfanın kısıtlı imkanlarından dolayı maalesef ayrıntılı açıklama yapmak mümkün olmuyor..
Misafir - Xalemir

Aşiret Kavramı      03/03/2015 16:15

Türklerde aşiret olmaz.Türk,Türkmen ve ''aşiret'' kavramlarını yanyana kullanan birisi kim olursa olsun cahilliğini dile getirmiş olmaktadır..Türklerde boy,soy,oymak ve oba kavramları vardır ve tabii ki bunlar Türklerin sosyo-kültürel ve tarihsel gerçekliğine uyar..Aşiret sözcüğü Türk kelimesinin sonuna eklenerek aşiret elde edilmiş olmaz..Benzer cahillere, aşağıdaki linkte ''şexmir'' adlı yazarın makalesini buyrun okuyun; Türklerde neden aşiret olmaz ve bu yanlışı bilerek yapanlar kimlerdir?......... http://www.gencaleviler.com/forum/haci_bektas_veli_nin_sosyal_kokeni-t24196p2.html
Misafir - Xalemir

xalemir     03/03/2015 12:43

Xale mir, Selam olsun sana. Adiyamanliyim, kawiyim, kirmancim, kürdüm! Kendimce araştırdiklarim var, Bilebildiklerim, Ve bilemediklerim var. Ama kürd olduğumu biliyorum. Seninle arkadaş olmaktan mutlu olurum. Uzunhasan02@hotmail.com Keko tu kerema xve mi tev li facebok bike. Sevt xveş, Xatire te.
Misafir - hasan

KAvili türkmenleri     02/03/2015 21:35

KAviler türktür.
Misafir - Kavili türk

Kavi Türkmenleri     02/03/2015 21:11

Xalemir burada aşiret ağası gibi birilerinin üstünden gelip burada bana laf atma seni burada her türlü bilimsel veriyle halt ettim sense hala konuyu başka yerlere çekmeye çalışıyorsun sen ilk önce bunun cevabını ver..
Misafir - Mustafa

Çirokek Kurden Kawi (Kurmanci)     02/03/2015 20:09

Dıbe şer,gur u revi vaxte ke lı hewra heval bune..Şer, rojeke xezalık gırt u vani..Got ''hevalno bıgrın şiveke mara çekın ku em zıke xa ter bıkın..'' Gur,goşta xezale dıgre u hedi hedi parwa dıke..le bele, aliki ji goşte rınd u xaş lı kelaka xa (xve) vedişirine..E dıbe de varın sıfra amadeye..Şer dınıre ku goşt keme..Xezal u goşt na vak heve..Peçiya xa dıraj dıke u dıbe ''goşt gı (gışti,hemu) vaye?'' gur sere xa datine dıbe ''ere.!''Le dema ku dıbe ere,şer pençeya xa lı gapıra vi datina u gur dıkeve ser sıfre u duye vi (boçıka vi) ji lı bani rap dıbe..Vi car ji revi ra dıbe sıfre çeke..revi goşte mezın u xaşik hemu lı ber şer datine..lı xara ji heve ku hındık hesti redexe u dıbe ''vara braye şer.!!'' Şer dınıre ku sıfra pır kamile..Dıbe ''braye revi,te ev sıfre çekırın lı ke hin buyi (hu kır)?'' Revi dıbe ku ''Braye şer, ez lı duye rap alimime!, loma aha xaş sıfre çedıkım.!!'' :))
Misafir - Xalemir

Aphaso,Kazım Göktaş ve M.Emin Taştan Kaw'ın Tarihsel Değerleridir..      02/03/2015 16:47

Burada Aphaso ve benim bilmediğimmeçhul yoldaşlarından sözettim.. Aphaso, Kaw tarihine mal olmuş bir değer olarak burada benim tarafımdan işlendi.Mehmet Emin Taştan da öyle.. 12 Eylül öncesinde Malatya'daki ilk devrim şehidi Kazım Göktaş da bir Kawidir.Kazım Göktaş Semsur,Qarikan Köyü,Nevala Hevre Mezrasındandır.O zamanlar adı Atatürk Lisesi (sonradan Atatürk Kız Lisesi) olan lisede öğrenci olan Kazım Göktaş 5 Aralık 1975'te okulun 3. katından aşağıya atılarak katledildi..herşeyiyle bir insan güzeli olan Kazım Göktaş'ın katli, Malatya ve Türkiye'nin siyasal tarihinde büyük bir dönüm noktasını işaretler.Bu 3 insan ve daha belki bilmediklerimiz;Kaw Aşireti'nin yakın tarihinin çok önmeli değerleridir..
Misafir - Xalemir

     01/03/2015 17:30

Mayasında ve kuruluşunda -modern anlamda- isyankar bir manifestonun bulunduğu bir Kürd ya da alevi ayaklanmasından sözetmek; en azından geçtiğimiz 100 yıllık süre içinde PKK hariç tutulacak olursa ;rahatlıkla ''yoktur'' demek mümkündür ve yanlış olmaz..Yakın tarihimizdeki büyük boyutlu Şeyh Sait,Koçgiri,Dersim,Zilan ayaklanma ve katliamları için bile durumun böyle olduğunu düşünenlerdenim.Şeyh Sait isyanında belli bir manifestodan sözetmek mümkünse bile;bunu, geniş çerçeveli bir modern örgütlülük olarak tanımlayabilme bilimsel kriterleri yok.Diğerleri ise bu durumdan daha da uzak,spontane gelişmiş,daha çok sistemin yoketme politikasına tepki biçimindeki isyanlardır...Aphasoların isyanına gelince;bunlarla kıyaslanamayacak ölçüde küçük çaplı bir isyandır.Fakat en küçük çaplı bir isyan bile mutlaka bir biraraya gelme güdüsü anlamında bile örgütlü eylemdir.Aphasolar kesinlikle örgütlenmiş,birbirine danışmış;isyanları sonucunda hükümet konağını elegeçirmişlerdi..
Misafir - Xalemir

Aphaso     28/02/2015 22:42

Sevgili Hasan seni buradan okumaktan çok mutlu oldum..!!Ben seni de dedeni de çok iyi tanıyorum.gönlümde hep saygıyla yadettiğim Aphaso'nun ölüm gününü tabii ki net bilmiyorum.bir sonbahar günü dedelerin arkasında dolaşırken rahatsızlık geçirdiğini hatırlıyorum.Ama geçmişte hafızamda kalan birşeyi sadece naklettim;buna yalan denmez,olsa olsa yanlışlık denir..Üstelik ben aphasoların isyanının bugünkü anladığımız şekilde örgütlü bir ayaklanma olduğunda da bahsetmedim.Fakat şu da bir gerçektir ki her ayaklanma duygusu ve hareketi mutlaka bir örgütlülük geregktirir;şöyle ya da böyle..Senin bize dedenden kalan hatıraları anlatman çok isterim..yanlışım varsa düzeltmeni ve katkıda bulunmanı canı gönülden isterim.Ne yazık ki kim olduğumu söylemek durumunda değilim ama zaten sen ilerde bunu anlayacaksın.Selam,sevgi ve saygılarımı iletirim.
Misafir - Xalemir

kavi isyanı     28/02/2015 01:04

tesadüfen bu sayfayı gördüm dedemdende bahsedilmiş.bazı şeyleri söylerken bence biraz muhattaplarına sorsaydınız iyi olurdu. birincisi rahmetli dedem dedelere çok hizmet etti bu onun inancıydı bununlada çok mutlu oluyordu.fakat bir kış gğnü dedelere hizmet ederken rahatsızlanmadı bu yalan.zaten dedeler hep yazın gelirdi.ikincisi adı geçen isyanın öncüleri dedele deyildir ortada öyle örgütlü bir isyanda yok biz yılarca bunu dedemizden dinledik nasıl olduğunu çok iyi bilirim dedemi çok iyi tanıdığını söyleyen bazı kişilerin yazdıklarına bakılırsa onu hayatlarında gördüklerinide sanmam
Misafir - hasan karadaş

Kavili türkmenleri     21/02/2015 20:20

Xalmer lütfen seni burada her türlü envanter ile alt ettim konuyu başka yerlere çekme kaviler türktür bu kadar bitti nokta..
Misafir - Mustafa

Korulu Döneklerin Sosyolojik Ruh Kimyası     20/02/2015 22:16

Ben alevi bir aileden gelme.sosyalist Kawi bir Kürdüm.PKK'li falan değilim.Oxuzi faşistler kendisini inkar etmeyip Kürdüm diyen herkese PKK'li diyorlar..PKK onların kafalarını öyle bir kırıp,beyinlerini öyle bir dağıttı ki PKK'li olmayan Kürdler de olabileceğine kafaları bir türlü basmıyor..her Kürdüm diyene ya Ermeni ya da PKK'li diyor bu adiler..
Misafir - Xalemir

Korulu Döneklerin Sosyolojik Ruh Kimyası     20/02/2015 21:26

Buradan hiç kimse aşağıda kendince bir mesaj yazmış olan ve gerçek bir kawi olduğu her kelimesinden belli olan Yusuf kardeşim gibilere ''Sen önce Türkçe konuşmayı-yazmayı iyi öğren,ondan sonra Kürd olduğunu söyle'' diye hakaret edemez..Eğer bu şekilde bir hakareti bir Kaw insanına ederse inanın ki her türlü yoldan ve her türlü şekilde cevabını alır..
Misafir - Xalemir

Korulu Döneklerin Sosyolojik Ruh Kimyası     20/02/2015 21:40

Benim burada bulunuş amacım, sınırlı birkaç cümlecikle de olsa mensubu olduğum Kaw aşireti ile ilgili birkaç söz söylemek,bildiklerimi aktarmaktan ibarettir..tamamen bilimsel kaygılar güden bu çabaya havlama sesleri karışınca ister istemez bunlara cevap vermek kaçınılmaz bir hal alıyor..Benim aşiretim Kaw'ın hiç bir bireyi tarihinin hiç bir döneminde ne sünni oldu ne de Türktür..Bu durumu tesbit etmek ne sünniliği aşağılamak ne de Türklüğü aşağılamak anlamına gelmez.Ama Kawilerin türk olduğunu iddia eden faşizmin ağusuyla bulanmış zihinleriylekürdlüğünü inkar eden ''çakma Türk'' oxuzileşmiş alçaklar buradan sürekli Kürdü aşağılamaya çalışıyorlar..buna izin vermek sözkonusu bile olamaz.
Misafir - Xalemir

Korulu Döneklerin Sosyolojik Ruh Kimyası     20/02/2015 21:42

''Korulu Mammgollık'' Kürd tipi ve bu tipin yolunu şaşırmış evlatlarını ifade eden ''''Döğer-Söğer Mustafa'' tipolojisi sosyoloji biliminin konusudur.devrimci Kürd sosyolojisi bu tipin analizini çoktan yaptı ve tarihteki hakettiği yerine çoktan gönderdi..Alçaklığın ve kendini inkarın en soysuz örneklerini sergileyen bu tip bizim tarihimizde ve halkımızın içine düşürüldüğü çukurda çok önemli bir yere sahiptir..ama artık o aşağılık tipolojinin ne semsur'da ne de kürdistan'ın herhangi bir coğrafyasında yaşam alanı kalmamıştır..senin gibi oxuzilerin çok değil bir on yıl sonra en baba Kürt ırkçısı kesilmesi hiç şaşırtıcı olmaz..bunu çok iyi biliyorum.Çünkü bu da sosyolojik bir gerçektir..
Misafir - Xalemir

Korulu Döneklerin Sosyolojik Ruh Kimyası     20/02/2015 21:25

Ben Korulu asil kardeşlerimi her yer zeminde her zaman savunurum..Benim burada sözkonusu ettiklerim döneklerdir..kendi değerlerine önce en iğrenç-kendini alçatacak her yöntemle sırt çevirip;sonradan ben de aleviyim diye ortaya çıkanlara yöneliktir..Kürd olup Kürd'e her türlü aşağılık hakareti yaparak Türkleşeceğini sanan zavallılara yöneliktir..Sen önce yazılanları anla, ondan sonra bilim kelimesini ağzına al.Bilim;yalancı ve talancı cumhuriyetin topraklarına hiçbir zaman ve şartta uğramamış bir yüce bir kavram ve değerdir..!! Bilim;insana özgü ve özgür insanın yarattığı,uğraşı verdiği bir alandır..alçak insanların asla kavrayamacağı kertede derinliği olan bir alandır..Bu alana ırkçı köpeklerin yaklaşabilmesi bile sözkonusu olamaz ve değildir....
Misafir - Xalemir

Xalemir     20/02/2015 18:28

Xalemir denen ahlaksız edep yoksunu ruh dnyası bozuk şahıs.Seni burada bilimsel verilerle alt ettiğim için mi bu kadar mankurtlaşıp üstüme saldırıyorsun sahiplerine söyle seni tasmalasınlar...
Misafir - Mustafa

     20/02/2015 18:08

Şimdi bu sözde Korulu-Heştıranlı-Rezipli olup olmadığı da belli olmayan ama dönek ve soytanımaz olduğunu burada utanmadan,ar-haya duymadan itiraf etmiş ''''döğer-söğer Mustafa '''' olduğunu söyleyen meçhul kişi kalkmış Yusuf adlı arkadaşımıza aynen Mamgollık''ın torunu imiş hissi uyandıracak şekilde öğrendiği iki kelime Türkçe''yle ''''sen daha yazmasını bilimiyorsun,önce Türkçe öğren sonra Kürd olduğunu iddia et'''' diye havlıyor..La oğlım biz sizin yedi sülalenizin ruh kimyasını biliyoruz..Şimdi alevilik moda oldu diye aleviyim demeye başladınız..sizin döneklik günleriniz çok uzak değil ki..sizi unuttuk mu sanırsınız..??Bir dilim ekmek için alevilere küfrettiğiniz günleri bütün Kawiler bilmiyor mu,semsur2lu aleviler sizi tanımıyor mu sanırsınız::??Hadi ordan seni ahlaksız..!!Bir daha kimseye adam rolüne soyunup cevap vermeye kalkma.sizinsanlığınızı çoktan kaybettiniz..Seni soysuz dönek.Git faşistlerin sitelerinde çakma Türklüğünü pazarla edepsiz.
Misafir - Xalemir

Korulu Döneklerin Sosyolojik Ruh Kimyası     20/02/2015 17:47

1970'li yıllarda kızılbaş olarak göçtüğü köyünden Semsur merkeze yerleştikten sonra bir lokma ekmekiçin önceleri tanıdıklardan gizli gizli; sonradan insanlar selamı-sabahı iyice kestikten sonra artık açıktan namaz kılmaya başlayan ve alevi kimliğini redderek sünnileşen Koru'lu Mamgollık var idi (kendisinin geçtiğimiz aylarda öldüğünü haber aldım)..Bu Mammgollık;kendisi ve karısı zorbela iki kelime Türkçe'yi biraraya getirp derdini anlatmaya çalıştığı zaman insanları gülmekten yere yatar duruma getirecek kadar eğitimsiz ve cahil insanlar iken,bunun ilkokula yeni adım atmış çocukları artık çevreye Türk olduklarını söylemeye başlamışlardı.Sonra büyüdükçe zamanın MHP genel başkanı Türkeş'e babamızdır demeye başladılar..Kendi dedelerini bile unutmuşlardı..tamamen sünni ve de faşist Türk milliyetçisi kimliğine bürünmüşlerdi..
Misafir - Xalemir

Xalemirin akla ziyan sözleri     12/02/2015 17:46

Xalemir Şırnakta 200 300 yıl önce orta asyanın bağrından kopup gelmiş olan tatar aşireti mensubu bir insanda pkk lı olup dağa çıkmıştır.Dağa çıkanların bir çoğunun aslında kürt olmadığı hatta hatta ermeni dönmesi olduğu biliniyor.Dağa çıkanların arasında sadece kürt ermeni türk yok alman fransız abd her türlü devletin gizli servis elemanı var.Bir kişinin dağa çıkması onun atalarının kürtlere dayandığını göstermez...
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     10/02/2015 13:12

EKRÂD SÖZCÜĞÜ: Osmanlı kaynaklarında Kürt ve dağlık bölgelerde yerleşmiş Türkmen tâifeleri ve Yörük-Türkmenlerde olduğu gibi “Dağlı” yani, ulaşımsızlık nedeniyle şehre inemeyen köylüler için kullanılmış bir sözcüktür. - TÜRKMEN EKRÂDI SÖZCÜĞÜ: Uzun yıllar Kürt bölgesinde yaşamalarından dolayı, Kürt aksanını öğrenmiş ve Kürt adı almış Türkmen Aşiretleri için kullanılmıştır. MARAŞ YÖRÜKLERİ SÖZCÜĞÜ; Tarihte, Dulkadirli Devleti sınırlarında yaşamış olmalarından gelen bir sözcük olup, Kavili Aşireti’nin tarihte Bozulus Türkmen gruplarından yani Dulkadirli Aşiretlerinden olduğu bilinir.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     10/02/2015 13:36

Ahmet bey sizin gibi aslının türk olmasından korkan insanlar kart kurt diye kendilerini avutur anca..
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     10/02/2015 13:26

Ahmet bey kart kurt bunlar saçma şeyler bunların hepsi gerçek maalesef :D
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     10/02/2015 13:54

Azerbaycan uzantısına örnek:Zengilanlı obası(ki bu isimle bir şehir vardır Azerbaycanda) Orta anadolu(çorum kırşehir yozgat amasya tokat) Doğu(tunceli adıyaman ş.urfa gaziantep) ve suriye artık konuşun birde bunun üstüne...
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     10/02/2015 13:05

Türk Tarih Kurumu eski Başkanlarından İskan tarihçisi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu'nu dinlememiş ve de İskan Tarihi, Aşiret araştırmaları üzerine ihtisas yapmış tarihçilerin kitaplarını okumamış olmalısınız. Dinlemiş ya da okumuş olsa idiniz Kürt adı almış aşiretlerin Turani soydan ve Türkmen olduğunu bilir, bana Türkmen mi, Kürt mü sorusunu yöneltmezdiniz. Kürtler arasına gizlenmiş Ermeni dönmesi Yirmi aşiret dışındakiler tamamen Türkmendirler. Kavili Aşireti ise Oğuzların Döğer Boyuna bağlı bir Türkmen Aşireti olduğu ve bu aşiretin doğu uzantıları kendilerine alt kimlik olarak Kürt adı verdikleri "Kurmançi ve Zaza" lehçeleri ile konuşmalarına karşı Azerbaycan uzantıları kendilerini "Azeri" olarak tanımladıkları ve Azeri ağzı ile konuştukları, Orta Anadolu uzantıları ise kendilerini Türkmen ve yahut Yörük olarak tanımlayıp genel aksanı konuştukları bilinir. Kısacası Kavili Aşireti öz be öz Türkmen Aşiretidir.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     10/02/2015 13:36

Kavi Aşireti Şah ismail ayaklanmasına katıldığı için devlet tarafından yurtluk ocaklık sistemine alınıp kethüdalara teslim edilidi.Böylece içe kapanık bir cemaat haline gelip kürtleşme macerası başladı..Kaynaklarda Şah İsmail ayaklanmasına katıldığı için Kavi Aşiretinin cezalandırılması gerektiği yazılıdır.Kavi AŞireti henüz konar göçer iken ve dağlık alanarda yaşadığındanve zulümden kurtulmak için (en önemlisi) Kayıtlara kendini ekrad diye yazdırarak hem vergiden hemde zulümden kurtulmuştur...
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     10/02/2015 13:52

Ekrad arapça bir kelime olup konar göçer toplumlara verilen isimdir..Araplar Akhunlara ekrad-ı balasagun demiştir.Yani şimdi hunlar kürt mü?Söz konusu ekrad dağlık alanda devletin ulaşamadığı yerlerde yaşayan insanlara verilen isimdir.Ya da konar göçerliği bırakmamış türkmen aşiretlerine..
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     10/02/2015 13:09

Şam bayadı sen ilk önce kendi kibirli duruşuna bir göz at ondan sonra gel yanıma öyle herkese mavi boncuk dağıtmakla olmaz bu işler..
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     10/02/2015 13:14

Yusuf kardeş sen ilk önce yazmasını öğrende sonra gel burada ahkam kes aleviler türkmen kökenlidir kürtler hiçbir zaman alevi olmamışdır.Kaynaklarda kavi aşiretinin ekrad diye geçmesinin sebebi konar-göçerliği bırakmamış ve dağlık alanda yaşamış olmasından ileri gelmektedir...
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     10/02/2015 13:22

İsmail uçakcı yılların verdiği tecrübeyle gayet birikimli bir insandır.Yöresini insanın ı iyi tanır.Kavi Aşiretinin çorum tokat amasya uzantıları ondan sorulur....
Misafir - Mustafa

kawu aşireti misafir     09/02/2015 20:17

bırakın türkü kürdü de siz kawu aşiretinin doğru düzgün köylerini bile yazmamışsınız ne idada bağsediyorsunuz sen araştırmayı kafana oyduğu gibi yazmışsın tarihle hiç bir alaka yoktur kawu aşiretine bi git 40 yaş üstü türkce konuşmasını hala bilmıyorlar sen hangi dilden bahsediyorsun ne türkü hepsi kürtdır kürt ve coğuda alevidir
Misafir - yusuf

kawu aşireti misafir     09/02/2015 20:13

bırakın türkü kürdü de siz kawu aşiretinin doğru düzgün köylerini bile yazmamışsınız ne idada bağsediyorsunuz sen araştırmayı kafana oyduğu gibi yazmışsın tarihle hiç bir alaka yoktur kawu aşiretine bi git 40 yaş üstü türkce konuşmasını hala bilmıyorlar sen hangi dilden bahsediyorsun ne türkü hepsi kürtdır kürt ve coğuda alevidir
Misafir - yusuf

Döğer     28/12/2014 20:55

İsmail Uçakçı milli kütüphanede sadece bir memur emeklisi ve hiçbir akademik kariyeri yok. Verdiği kaynak da yok. sallamayon yapan kart kurt milliyetçilerinden
Misafir - ahmet

Kaw Aşireti İsyancı ve Devrimcidir...     23/12/2014 20:54

Kaw Aşireti tarihin her döneminde bölgesel olarak ilerici devrimci öze sahiptir.Selçuklulardan Osmanlıya ve cumhuriyete kendi doğal yaşamına müdahale eden baskıcı yönetimlere karşı her zaman ayakta olmuştur.Fakat en büyük kaybı cumhuriyet döneminde yaşamış ve son yüzyılı büyük bir sessizlik içinde geçmiştir..Dersim Soykırımı örnek gösterilerek ''sizin de sonunuz Seyit Rıza gibi olur,en iyisi mi uslu durun,kart-kurt etmeyin,halkınıza Türkmen olduğunuzu söyleyin,cem-mem yaptığınızı duyarsak kesinlikle affınız yoktur..!!'' diyerek hükümet konaklarında ve karakollarda tehdit edilen dedeler; bu korkularını topluma ayniyle yansıttılar..Giderek derin bir sessizliğe gömülmesime rağmen Kaw toplumu asil devrimci özünü ve isyankar ruhunu aslında hiçbir zaman kaybetmedi.
Misafir - Xalemir

Döğer Boyu     16/12/2014 13:42

İsmail Uçakçı Milli Kütüphane'de çalışan ve akademik ünvanı olmayan sıradan bir memur emeklisidir. Verdiği bilgiler belge ve kaynaklardan uzaktır. Kavi Aşireti içerisinde Döğer Boyu'na mensup cemaat/oymak bulunmamaktadır. Beski Aşiretinin bir kısmı ile Şanlıurfa'daki Şeyhan Aşireti bu boya mensuptur.
Misafir - Şam Bayadı

Döğer Boyu     16/12/2014 13:47

İsmail Uçakçı Milli Kütüphane'de çalışan ve akademik ünvanı olmayan sıradan bir memur emeklisidir. Verdiği bilgiler belge ve kaynaklardan uzaktır. Kavi Aşireti içerisinde Döğer Boyu'na mensup cemaat/oymak bulunmamaktadır. Beski Aşiretinin bir kısmı ile Şanlıurfa'daki Şeyhan Aşireti bu boya mensuptur.
Şam Bayadı

Döğer Boyu     16/12/2014 13:33

İsmail Uçakçı denilen zat Türk İslam milliyetçisi ve bilgileri tamamen taraflı ve yalan..Kendisi Milli Kütüphanede sadece bir memur olan ve akademik ünvana sahip değildir. Kavi aşiretinin Döğer Boyu ile ilgisi yoktur. Beski aşiretinin bir kısmı Döğer Boyu'na mensuptur. Ayrıca Urfa'daki Şeyhan Aşireti Döğer Boyu'na mensuptur.
Şam Bayadı

Ap Haso'nun Köylüsü Kawi Mehmet Emin Taştan Kimdir?     08/12/2014 19:31

Sözde Kawi döneklerin bilmemesi gayet doğaldır ama Kaw Kürdü tarihin her döneminde devrimciydi ve tarihe yön verdi..Bu olgu bilinen tarihin her döneminde böyledir.Yakın tarihimizde bile bu böyledir ama pek bilinmez.Burada aşiretim ile ilgili bildiklerimi paylaşmak insani sorumluluğumdur..Cumhuriyetin ilk isyancısı Kuremılle Köyü'nden Ap Haso(Hasan Karataş) ve yoldaşlarının ayaklanmış olması onların Kürd olduğu anlamına gelmezmiş(!) Heralde demek istiyor ki alevi olduklarındanmış.Vay vay vay..! Ama ne ilginçtir ki artık tarihteki görkemli yerini almış olan 15 Ağustos 1984 gecesi Şemdinli göğünü gündüze çeviren PKK baskınında takım komutanı olan Mehmet Emin Taştan da Semsur Kaw Aşireti Kuremılle Köyü'den bir Kawi Kürd idi..!!Ap Haso'nun köylüsü yani...
Misafir - Xalemir

Horasan Kürtleri Yalanı     06/12/2014 16:38

Bir kere şunu bilmelisiniz ki Horasan hiçbir zaman kürt diyarı olmamıştır..Horasana kürtler şafii ve şii olanları şua anda türkmenistanda yaşamaktadırlar.Alevi olanları ise İran horasanı içinde şii ve yezidi kürtlerle birlikte yaşayan alevi türkmenler ise sonradan kürtleşerek eski yurtlarına trajik bir şekilde kürtleşmiş olarak dönmüşlerdir.Horasanda yaşayanlar fars arap peştun ve türkmenlerdir.Asıl kimlik karartma tasarımını pkk lılar yapıyor!
Misafir - Mustafa

Kaviler Türktür     05/12/2014 15:08

Türküz Türkçüyüz atatürkçüyüz zoruna giden dönsün yolundan biz dönmeyiz.
Misafir - Mustafa

Kaviler Türktür     05/12/2014 15:27

KAviler öz be öz tüürkmendir bütün türk düşmanlarına duyurulur!
Misafir - Şah-ı merdan

Kaviler Türktür     05/12/2014 15:11

Kavi aşireti türkmen kökenlidir hemde öz be öz yüzyıllar içinde bu kimliği kaybetmesi ise osmanlı politikaları yüzündendir.Ayrıca bizim ddedelerimizin hep söylediği horasandan geldik lafı boşuna değildir.Türk düşmanlarına duyurulur!
Misafir - Mustafa

Kaviler Türktür     05/12/2014 12:54

Seni acınası mankurt inancın olsun ki koru köydede kav aşiretindede bir çok insan benim görüşlerime katılır ve destekler seni mankurt!Oxuzilik kelimesi sakın öküzleşmişten gelmesin seni acınası şerefsiz türk düşmanı alçak!
Misafir - Mustafa

Sözde Rezipli/Korulu Mustafa     04/12/2014 20:58

Sen köyün olduğunu iddia ettiğin Koru'da bir anacığıma sorsana ''Ana ben Oxuzi olmuşum..!'' diye.. Bakalım sana ne cevap verecek?Bir daha seni o köye sokmazlar.Oxuzi olmak zor bir durum,kötü bir durum,insan soyunun düşeceği en iğrenç durum olarak Kaw toplumunun genetik belleğinde yer tutmuş diline-kültürüne yerleşmiştir.Ulusalcı sosyal faşistler Kaw'ın Türk olduğunu iddia ederken bu durumu hesaba katmamışlardı değil mi?Bizim dilimiz ve engin tarihsel kültürümüz biz kendimizi kaybetsek bile buna izin vermeyecek kadar zengin ve köklüdür..Koru Köyü'nün hepsi senin o mankurt dediklerindendir,dikkatli ol..Onlar bir ayağa kalkmaya görsünler..Senin gibi Oxuziler kaçacak delik ararlar..Koru bilmediğim yer değildir..Bizler yedi sülalemizi sayarız demiştim..Buna Koru Köyü de dahildir..
Misafir - Xalemir

Kaviler Türktür     04/12/2014 18:58

Kusura bakma kekocum ama sen ve senin gibiler cellatlarına aşık zavallı insanlar.Şimdi bana olaylara 100 yıllık bir perspektifle bakma ben 1000 seneden bakıyorum neredeyse sen sadece 100 seneden bakıyorsun olaya biraz geniş ol!Çaldıran savaşından sonra katledilen alevi-türkmenler şu anda size lanet okuyorlar emin olunuz!
Misafir - Mustafa

Kaviler Türktür     04/12/2014 17:11

Kavi aşiretinin tarihi belli Osmanlı kayıtlarında mevcuttur.Kavi aşireti oğuzların 24 boyundan biri olan dögerlü boyuna mensuptur.döğer dövmekle sövmekle bir ilgisi olduğunu zanneden kekolar insanları zehirliyorlar yanlış bilgilerle!
Misafir - Mustafa

Kaviler Türktür     04/12/2014 17:12

Kardeşim ben asıl kavlıyım sen ise kendi hayal dünyanda keko-pkk kardeşlerinle uydurduğun insanları zehirlemek amaçloı sonradan yırtık dondan çıkar gibi fırlayan kawwa kauba aşiretindensiniz nerden baksan bir avuçsunuz ve en eski tarihiniz değil 5000 50 sene yok!
Misafir - Mustafa

Kaviler Türktür     04/12/2014 17:21

Bir kere burada kendi adına konuşsun herkes ben aslen koruluyum rezipli değil.He rezibi sorarsan rezip aslen şerif kökeninden gelme ama bazı alevi dedelerinin uydurduğu gibi değil.Ben alevi kökenliyim ve bununlada övünç duyarım türkmenin aleviyim yörüğüm göçerim var mı daha ilerisi?
Misafir - Mustafa

Kaviler Türktür     04/12/2014 17:09

Gülüyorum gülüyorum bir kez daha şu dediklerine hiçbir belgeye ve bilime dayanmayan ermeni dölü keko-kıro kardeşlerinin anlattığı yalan yanlış dolu tuvalette sıçarken esinlendiği halüsülasyonları burada el aleme bilgi diye yutturan sen içtiği suya yediği ekmeğe oturduğu vatana ihanet eden acınası şahıs KAv aşireti isyan etse bunun türklük veya kürtlükle ne ilgisi var soruyorum sana?
Misafir - Mustafa

Kaw'ın Cumhuriyete Döneminde İsyanı Etmediği Koca Bir Yalandır..!!     03/12/2014 22:11

Kawilerin cumhuriyet sistemine isyanının sadık kulu;insan yüreğinin temizlik ve saflık timsali Kek Haso (Hasan Karataş-Kuremılle Köyü/Semsur) 1984 yılında bir dedenin Malatya Battalgazi/Serintepe'deki Adıyaman Kaw Aşireti mensubu taliplerini ziyareti sırasında 90'lı yaşlarının sonunda, bütün itirazlara rağmen kış günü dedenin talip ziyareti sırasında ona eşlik ederken,hasta düştü ve bir daha da ayağa kalkamadan aramızdan ayrıldı..Nur içinde yatsın.Sonradan teslimiyetin her türüne boyun eğerek asimilasyonun motoru haline gelen dedeleri değil ama Kek Haso'yu bütün yüreğimle saygıyla anıyorum..
Misafir - Xalemir

Kaw'ın Cumhuriyete Döneminde İsyanı Etmediği Koca Bir Yalandır..!!     03/12/2014 22:35

Ben bu isyanın hayatta kalan son temsilcisi Kek Haso'yu tanıma şerefine sahip olduğum için bahtiyarım..Kek Haso; ömrünün sonuna kadar Avuçanların sadık bir talibi olarak onlara hizmet etti..Yaşadığı onca eziyete rağmen olanca saflığıyla inancını yaşadı..Melek gibi bir insandı..İsyanın sözü edilerek kendisine taılanlardan rahatsı olur,hatırlamak istemez ve ağlamaklı bir sesle'' De berdın lo..!Hun lı mın çı dıxazın.?'' diye sitem ederdi..
Misafir - Xalemir

Kaw'ın Cumhuriyete Döneminde İsyanı Etmediği Koca Bir Yalandır..!!     03/12/2014 22:34

Ben bu isyanın hayatta kalan son temsilcisi Kek Haso'yu tanıma şerefine sahip olduğum için bahtiyarım..Kek Haso; ömrünün sonuna kadar Avuçanların sadık bir talibi olarak onlara hizmet etti..Yaşadığı onca eziyete rağmen olanca saflığıyla inancını yaşadı..Melek gibi bir insandı..İsyanın sözü edilerek kendisine taılanlardan rahatsı olur,hatırlamak istemez ve ağlamaklı bir sesle'' De berdın lo..!Hun lı mın çı dıxazın.?'' diye sitem ederdi..
Misafir - Xalemir

Kaw'ın Cumhuriyete Döneminde İsyanı Etmediği Koca Bir Yalandır..!!     03/12/2014 22:56

Bu isyan temel olarak o dönemde henüğz kendini inkar etmeyen ve aydınlık özlerini koruyan alevi dedelerinin bir girişimidir..Taliplerine ölmeyi göze almaları gerektiğini,kefenlerini giyerek yola çıkmalarını aksi halde hiç katılmamalarını öğütlemişlerdir..Yüzlerce insan kelimenin tam anlmıyla yalın-ayak ve yalın kılıç olarak kent merkezine girmiş ve ele geçirmiştir..Fakat sonradan Osmanlı oyunları ile istediklerinin kabul edileceği deklere edilmiş,anlaşma sağlanmış;ardından hepsi tek tek tutuklanarak cezaevlerine konulmuştur..İsyan çok üzücü bir şekilde sonlanmıştır..
Misafir - Xalemir

Kaw'ın Cumhuriyete Döneminde İsyanı Etmediği Koca Bir Yalandır..!!     03/12/2014 22:46

Bu isyan bilgisini burada ve başka bir forumda benden başkası bugüne kadar paylaşmış değildir..Kaw tarhinde önemli bir haise olmakla beraber isyana katılanların asimile edilmiş torunları tarafından görülmemiş,unutulmuştur..Hatta isyana katılanların son temsilcisi, yaşadığı dönemde kendi öz torunları tarafından bile acımasızca bu isyana kalkışmalarında ötürü şakalara muhatap olmuştur..
Misafir - Xalemir

Kaw'ın Cumhuriyete Döneminde İsyanı Etmediği Koca Bir Yalandır..!!     03/12/2014 22:46

Bu isyan bilgisini burada ve başka bir forumda benden başkası bugüne kadar paylaşmış değildir..Kaw tarhinde önemli bir haise olmakla beraber isyana katılanların asimile edilmiş torunları tarafından görülmemiş,unutulmuştur..Hatta isyana katılanların son temsilcisi, yaşadığı dönemde kendi öz torunları tarafından bile acımasızca bu isyana kalkışmalarında ötürü şakalara muhatap olmuştur..
Misafir - Xalemir

Kaw'ın Cumhuriyete Döneminde İsyanı Etmediği Koca Bir Yalandır..!!     03/12/2014 22:55

Bu isyanı gerçekleşti renler alevi asmilasyonundan endişeli idiler.Çünkü cumhuriyetin o güne kadar aleviler üzerinde DErsim ve Koçgir'de uyguladığı soykırım politikalarından haberdar idiler ve kendilerinin sonunun da yakın olduğunu düşünmekteydiler..Kaw'ın siyasi olarak Kuyucak gibi sorunlu oldukları sünni bir beldeye bağlanmalarını onur kırıcı olarak görüyorlardı..İsyan hazırlıkları aylar sürdü..İsyana kalkışacakları hiçbir silahları yoktu..Aylarca dağlarda dolasşarak taraftar toplandıktan sonra yalın ayak,yalın kılıç ve aklibaslarla kent merkezine saldırırlar..Merkezdeki bütün idari binalar direnmeye bile fırsat kalmadan teslim alınır..
Misafir - Xalemir

Kaw'ın Cumhuriyete Döneminde İsyanı Etmediği Koca Bir Yalandır..!!     03/12/2014 22:55

Bu isyanı gerçekleşti renler alevi asmilasyonundan endişeli idiler.Çünkü cumhuriyetin o güne kadar aleviler üzerinde DErsim ve Koçgir'de uyguladığı soykırım politikalarından haberdar idiler ve kendilerinin sonunun da yakın olduğunu düşünmekteydiler..Kaw'ın siyasi olarak Kuyucak gibi sorunlu oldukları sünni bir beldeye bağlanmalarını onur kırıcı olarak görüyorlardı..İsyan hazırlıkları aylar sürdü..İsyana kalkışacakları hiçbir silahları yoktu..Aylarca dağlarda dolasşarak taraftar toplandıktan sonra yalın ayak,yalın kılıç ve aklibaslarla kent merkezine saldırırlar..Merkezdeki bütün idari binalar direnmeye bile fırsat kalmadan teslim alınır..
Misafir - Xalemir

     03/12/2014 21:59

BU sayfanın girişinde,Ulusalcı faşistlerin yayın organı olarak bir dönem yayın yapan ve benim de istisnasız her sayısını okuduğum 2000''''Doğru Dergisi''''nden alıntılanmış bir bilgide Kaw''''ın cumhuriyet dönemindeki isyanlara katılmadığı bilgisi verilmiştir..Bu bir yalandır..Her ne kadar Derim,Koçgiri gibi büyük çaplı bir isyandan sözedilemese de,en azından bir isyanın varolduğundan haberdarız..Bunun tarihini kesin bi lmemekle beraber Adıyaman''''ın il yapıldığı 1954 yılı veya daha öncesinde kent merkezindeki yönetim binalarının tamamen ele geçirildiği ve işgal edildiği bir isyanın varlığını biliyorum..İsyancılar Kawi Alevi Kürdlerdir..Kesin bir bilgi olmamakla beraber gerekçelerinin Kaw Aşireti''''ne bağlı köylerin idari olarak Kuyucak''''a bağlanması ve dolayısı ile tarih boyunca özerk denilebilecek tarzda kendi kendini yönetmiş,bağımsızlığını belli bir ölçüde korumuş Kaw Halkı'nın Kuyucak'a bağlanmaya tahammülü yoktur..
Misafir - Xalemir

     03/12/2014 21:59

BU sayfanın girişinde,Ulusalcı faşistlerin yayın organı olarak bir dönem yayın yapan ve benim de istisnasız her sayısını okuduğum 2000''''Doğru Dergisi''''nden alıntılanmış bir bilgide Kaw''''ın cumhuriyet dönemindeki isyanlara katılmadığı bilgisi verilmiştir..Bu bir yalandır..Her ne kadar Derim,Koçgiri gibi büyük çaplı bir isyandan sözedilemese de,en azından bir isyanın varolduğundan haberdarız..Bunun tarihini kesin bi lmemekle beraber Adıyaman''''ın il yapıldığı 1954 yılı veya daha öncesinde kent merkezindeki yönetim binalarının tamamen ele geçirildiği ve işgal edildiği bir isyanın varlığını biliyorum..İsyancılar Kawi Alevi Kürdlerdir..Kesin bir bilgi olmamakla beraber gerekçelerinin Kaw Aşireti''''ne bağlı köylerin idari olarak Kuyucak''''a bağlanması ve dolayısı ile tarih boyunca özerk denilebilecek tarzda kendi kendini yönetmiş,bağımsızlığını belli bir ölçüde korumuş Kaw Halkı'nın Kuyucak'a bağlanmaya tahammülü yoktur..
Misafir - Xalemir

Rezipli Söğer Mustafa...     03/12/2014 21:24

Sözde Rezipli Söğer Mustafa..Sen onu-bunu bırak da bize dişe dokunur birşey söyle..Şu mankurtlaşmış alevileri temizlemeye ne zaman başlayacaksınız? Bize bir ipucu vermen mümkün mü acaba?Semsur'da artık ünlü körlerinden sonra sokaklarında bundan sonra görülmeye başlayacak olan kolu-ayağı Rojava'lı Kürt kardeşlerimizin darbeleriyle sakatlanmış olarak dönen DAİŞ artıklarını mı bekleyeceksiniz,yoksa daha mı erken?Bu konuda birşey söylemen mümkün mü acaba?Temizlik harekatı ne zaman başlıyor?Mankurtları ne yapmayı düşünüyorsunuz?Bunları temizlerken çocukları falan da mı temizlemeyi düşünüyorsunuz?Hamile kadınlar da olacak mı?Mankurtları temizlerken kılıç mı,yoksa ok mu kullanacaksınız?Anaları,gelinleri,kızları,bebeleri ne olacak mesela?Biraz ayrıntı verebilirmisin?
Misafir - Xalemir

Rezipli Söğer Mustafa...     03/12/2014 21:24

Sözde Rezipli Söğer Mustafa..Sen onu-bunu bırak da bize dişe dokunur birşey söyle..Şu mankurtlaşmış alevileri temizlemeye ne zaman başlayacaksınız? Bize bir ipucu vermen mümkün mü acaba?Semsur'da artık ünlü körlerinden sonra sokaklarında bundan sonra görülmeye başlayacak olan kolu-ayağı Rojava'lı Kürt kardeşlerimizin darbeleriyle sakatlanmış olarak dönen DAİŞ artıklarını mı bekleyeceksiniz,yoksa daha mı erken?Bu konuda birşey söylemen mümkün mü acaba?Temizlik harekatı ne zaman başlıyor?Mankurtları ne yapmayı düşünüyorsunuz?Bunları temizlerken çocukları falan da mı temizlemeyi düşünüyorsunuz?Hamile kadınlar da olacak mı?Mankurtları temizlerken kılıç mı,yoksa ok mu kullanacaksınız?Anaları,gelinleri,kızları,bebeleri ne olacak mesela?Biraz ayrıntı verebilirmisin?
Misafir - Xalemir

Rezipli Söğer Mustafa...     03/12/2014 20:49

Sözde Rezip'li Söğer Mustafa..senin kim olduğun belli,kendini boşuna Kaw'lı diye öne sürmene gerek yok..Ne söyleyeceksen adam gibi söyle..Anlaşılan Oxuziliği köyünüze tayin edilen Trabzonlu,Niğde'li,vs. hocalardan iyi belletmiş..Tıpkı Kartal Demirağ'ın Kara Bela ile beraber Şexmirliler'e belletmeye çalıştığı gibi..E tabi siz Şexmir gibi direnmediniz..Çünkü 150 yıl önce bitimişlerdi Rezip'in işini..Şimdi rahatça yeni bir insan türü geliştirebilirlerdi.. O da eğer gerçekten Rezip'li isen..
Misafir - Xalemir

Oxuziler'in 25.Boyu Döğerlerin 256.Kolu Söğerler Oymağu'ndan 'Kavi Türkmenleri'..!!      03/12/2014 20:29

Bu Kavi Türkmenler'i nasıl yaratıklar acaba?Onlar da kart-kurt etmişler mi vaktinde yoksa sadece kuyruklarında üstünde damga olan oklardan mı taşıyorlar?Cüneyt Arkın'ın filmlerinde böyle bir Oxuzi türünden bahsedildiğini hiç duymadık,onun için 'sahih yaratıklar' olduğuna inanmak çok zor. Eğer Cüneyt Abi tamam derse inanırım..Yoksa katiyen inanmam..Bence bunlar Kaw'dan dönme,aslını inkar eden ne idüğü belirsizleştikten sonra yaslanacak yer arayan köksüz;oraya buraya yalpalayan çizgi filmlerden çıkma Kürt tipleri olabilir..Ya da yeni evrim geçiren bir tür mü bunlar?Eğer öyleyse bu yeni buluş biyoloji dünyasını altüst edecektir..! Üstad Darwin'e bin selam..!!
Misafir - Xalemir

Kavi Türkmenleri     30/11/2014 11:36

Kaviler türktür ve bu belgelerle sahihtir kabullenemeyen sizsiniz ve sizin gibi ahmaklar!KAvi aşiretin oğuzların 24 boyundan biri olan döğerlere mensuptur.Aşiretin Azerbaycan orta ananadolu iran suriye kolları mevcuttur ve çok büyük bir aşirettir.Osmanlı kaynaklarında bazı yerlerde ekrad(kürt) diye geçmesinin sebebi ise dağlık bölgelerde yaşamaları ve kürtleşmelerinden ileri gelir ahmaklara duyurulur!
Misafir - Mustafa

Kavi Türkmenleri     30/11/2014 11:14

Sürekli aynı şeyleri pişirip pişirip bu milletin önüne sunuyorsunuz sizi pkk lılar yok 12 eylül yok bilmem ne onları yapanların hangi odaklara çalıştıkları zaten belli bu günkü balyoz 12 eylül gibi davalar neden var seni ahmak?
Misafir - Mustafa

Kavi Türkmenleri     30/11/2014 11:30

Alevilerin evlerini işaretleyen alevilere zulüm ve baskı yapan 12 eylül ve sonrası amerikan mossad ajanlarını vatan hainlerini bu milletin öz evlatlarına işkence yapan zulüm yapanları türk diye lanse etmek senin gibi bir ahmağa yakışır zaten
Misafir - Mustafa

Kavi Türkmenleri     30/11/2014 11:34

Seni cahil ve acınası insan karamanoğulları beyliğinde o zaman kürt mü vardı seni ahmak kürtler o zaman neredeydi diye sormak lazım cahil karaman nere kürtler nere
Misafir - Mustafa

Nasıl Türk olunur..?     25/11/2014 22:22

http://www.youtube.com/watch?v=bX1Q8L2vkTU
Misafir - Xalemir

Nasıl Türk olunur..?     25/11/2014 13:23

Şeyh Sait'ten Dersim'e,Seyit Rıza'dan Alişer ve Zarife'ye,Zilan'dan Kaw'a,Maraş'tan Diyarbakır Zindanı'na cumhuriyet Kürdleri aşağıdaki gibi Türkleştirdi.Uçakla atılan bombalar,mağaralarda ''fare gibi gazla zehirlemek'' buna dahil değildir. http://t24.com.tr/haber/12-eylulde-kurt-degil-turkum-demedigim-icin-kopek-kulubesinde-6-ay-hucre-cezasi-aldim,257004
Misafir - Xalemir

Turgut Özal'a Suikastten Önce Şexmir'de İş Tutmak Lazım     25/11/2014 12:22

Yedioluk/Şexmir bıyık kesme haricinde başka işlere de konu olmuş bahtsız bir köy..Üzerinde her türlü baskı ve zulüm denenmiş..Yaşlı köylülerin sonradan bana ''Tam bir köpekti o namus yoksulu..!! Çocuklara yapmadığı eziyet kalmadı.!'' diye naklettikleri ''öğretmen çocuklar Türkçe konuşsun,Türküz desinler diye olmadık yükümlülükler yüklermiş..Bu ''öğretmen'' köyü Kara Bela'dan sonra iyice ezen ikinci bela olaraktan hızını alamadığından olsa gerek, gidip Turgut Özal'a Ankara'da suikast düzenleyen Kartal Demirağ'dan başkası değildi..!! İşte Adıyaman'da her Türküm diyenin derin geçmişinde bu tür öyküler vardır...ta 1277'den beri..Yoksa Semsur'da Türk ne arasın?Bir-iki vergi memuru ve onu kollayacak bir taburdan başka??
Misafir - Xalemir

Alevilerin Evleri İşaretlendi 01 Aralık 2013      25/11/2014 11:01

Anlaşılan o ki Semsur/Adıyaman'da faşizm;yedeğine alacak dönek ve ipsiz bulmakta zorlanmayıyor.kendisi Kürd olduğu halde kendini inkar eden devşirmelerden ayarttıklarına Adıyaman'da ev işaretletiyor..sonra bunlardan bazılarını IŞİD saflarında sefere gönderiyor..Arap çöllerinde köpek gibi geberttiriyor bazılarını,bazılarını da internetten ben Semsuri'yim,Kürdüm ve aleviyim diyenlere mankurt dedirtiyor..Adıyaman'da evleri işaretlenen alevilerin hepsi Kürd aleviler olması ilginçtir..Demek ki bunlara mankurt diyor ve öyle saldırtıyorlar..
Misafir - Xalemir

12 Eylül Faşizminin Kürd ve Kürdçe Düşmanlığı     25/11/2014 11:58

'12 Eylül'de Kürt değil Türk'üm demediğim için köpek kulübesinde 6 ay hücre cezası aldım'(Gültan KIŞANAK). Köylümüze köyün ortasında insan pisliği yedirildi(Yeşilyurt Köyü Muhtarı). 12 eyül döneminde Kara Bela lakaplı faşist ordu mensubu tarafından Kürd alevi köyleri aylarca muhasara altına alınarak dünya ile bağlantısı kesildi..Köy meydanında toplana erkeklerin kutsal saydığıkları için tel kesmedikleri alevi bıyıkları kesilerek at ve eşek fışkılarıyla beraber yedirildi..!!!(Adıyaman/Semsur-Yedioluk/Şexmir/Şaxmir Köyü).
Misafir - Xalemir

Cemal Gürsel Adındaki Kişinin Kürd ve Kürdçe Düşmanlığı     25/11/2014 10:28

Her kim ki size Kürdüm derse; onun yüzüne tükürünüz.!
Misafir - Xalemir

(13 Mayıs 1277 tarihli Karamanoğlu Beyi'nin Kürd ve Kürçe Düşmanı Fermanı     25/11/2014 10:25

Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda ve dahı her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye Bundan geru divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil kullanılmaya Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda, mecliste, meydanda ve dahi her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye Şimdengerü hiç gimesne kapıda, divanda, mecliste , seyranda Türk dilinden özge söz söylemesinler Şimden girü hiç kimesne kapuda ve divânda ve mecâlis ve seyrânda Türkî dilinden gayri dil söylemeyeler"
Misafir - Xalemir

Kemal ve İsmet'in Kürdçe Kürd Düşmanlığı Yasası     25/11/2014 10:11

Şark Islahat Planı ve Mecburî İskân Kanunu Madde 41:Malatya, Elâzığ, Diyarbakır, Van, Bitlis, Muş, Urfa, Ergani, Hozat, Erciş, Ahlat, Palu,Çarsancak,Çemişgezek, Ovacık, Adıyaman (Hısnımansur), Besni, Arga (Akçadağ), Hekimhan, Birecik,Çermik vilayet ve kaza merkezlerinde hükûmet ve belediye dairelerinde ve diğer kuruluşlarda, okullarda,çarşı ve pazarlarda Türkçe'den başka dil kullananlar, hükûmet ve belediyenin emirlerine aykırı davranmakla suçlanacak ve cezalandırılacaktır.
Misafir - Xalemir

Kavi aşireti     14/11/2014 15:02

Kendine Kürt Aleviyim diyenler kimlerdir? 1. si Osmanli Tahrir defterlerine göre kilictan gecirilmemek icin asimile olmus Türkmen obalaridir. 2.si Ermeni tehciri sirasinda sürgün edilmemek icin köylere gelen memurlara köyde Cami olmamasi sebebiyle " Biz Aleviyiz " demislerdir. Ee siz Türkce bilmiyorsunuz deyince " Biz Kürdüz " demislerdir. Aslinda bunlar ne Kürttür ne de Alevidir. Cogunlugunu Muhafazakar kitlenin olusturdugu bu toplumda kendilerini gizlemek zorunda kalmislardir. ( Ilber Ortayli, Tarihin Arka Odasi, Murat Bardakci)
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     13/11/2014 10:15

Oğuz-i buye kelimesini allah bilir hangi kelimeden devşirip önümüze sinsi yılan gibi attın seni mankurt hain!Temenosdaki gibidir bence. :D Temenosu yani dilek temenniyi nasıl insanlara yutturmaya çalışıyorsan şimdide oğuz-i öküz-i buye kelimesini yutturmaya çalışıyorsun seni ahmak.Seninle kayı boyundanız diyenler arasında hiçbir far gözetmiyorum seni mankurt!
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     13/11/2014 10:35

Sen alevi olsan ne olur be sen artık kafası beyni yıkanmış bir mankurtsun sen kürtlerden bile olamazsın çünki sen artık başka bir yaşam frmuna geçip mankurt olmuşsun yazık seni yetiştiren anaya baya be tüüü yazıklar olsun !
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     13/11/2014 10:49

Lütfen burada Xalemircim yalan yanlış uydurma tarihle gelme lütfen.Kavi aşiretinde kimse kimsenin öyle yedi ceddini falan sayamaz.Hayal aleminde yaşama lütfen he istiyorsan sen ve senin gibi ermeni dölleriyle beraber evcilik oyunu oynar gibi bir aşiret kurun ismide kawmir veya komamir olsun hadi bakalım oyuna :D :D :D :D
Misafir - Mustafa

''Oğuz-i buye..!'' =''Oğuzlaşmış'' Kelimesinin Kaw Kültüründeki Anlamı     12/11/2014 22:08

Bana buradan ''mankurtlaşmış Ermeni dölü'' diye hitap eden soysuz, ''dölü'' belirsiz dönek..Ben burada senin için yazmıyorum.Faşistlerle,döneklerle paylaşacak birşeyimiz yoktur..Pis dilini görmezden geldim ama senin dilin DAİŞ dilidir..bana bu dille hitap etmeye saldırmaya devam edersen karşılığını alırsın..Kendini ben aleviyim diye satmaya çalışıyorsun ama alevi olmadığın ortada..
Misafir - Xalemir

     12/11/2014 22:17

''Oğuzi buye..!'' deyimini bugüne uyarlamak pekala mümkündür..Örneğin bugün din-iman-ahlak-vicdan tanımayan DAİŞ faşistleri bölgedeki gerici güçlerin desteğiyle önlerine gelene saldırmakta ve öldürmektedirler..İnsani hiçbir sınır yoktur.Bunlar; silahsız yerleşik/sivil toplulukların zihnine ölüm korkusu salarak iş yapmaktadırlar.Bu suretle ya yerlerinden ederek ya da boyun eğerek egemenlik kurmaya çalışmaktalar..Bunların yöntemi de tıpkı geçmişte anadolu istila edilir ve boyun eğmeye zorlanırken uygulanan yöntemlere birebir aynıdır.Örneğin Dersim''de,Zilan''da Kürdlere uygulanan yöntemlerle aynıdır..Sadece öldürmek ve yoketmek amacıyla saldırmak,ölüm korkusu üretmek ve yaymak..!! Bu faşistler ile geçmişte ve bugün bize saldıranlar bir aynı kişilerdir..zaten Kobani düşseydi ilk yönelecekleri yerlerin başında Semsur Kaw Aşireti olacaktı,bundan eminim..Bunların Türkiyeden giden üyelerinin içinde hatırı sayılır ölçüde Adıyamanlı olduğunu biliyoruz.
Misafir - Xalemir

Kaw Dili ve Folklorunda ''Oğuz'' Kelimesinin Anlamı..      12/11/2014 20:35

Xalemir nicki ile yazan kişiyi Kaw Aşireti'nde tanımayan yoktur..Bizler hepimiz birbirimizin 7 dedesini tek tek sayabiliriz..Birbirimizi çok iyi tanırız kimse merak etmesin..
Misafir - Xalemir

Kavi Aşireti     12/11/2014 20:06

Sayın Xalemir adlı şahsiyeti lütfen dikkate almayınız kendisi hayal aleminde yaşayan bir şizofreni hastası ve ayrıca da mankurtlaştırılmış bir ermeni dölüdür!
Misafir - Muıstafa

Kavi Aşireti     12/11/2014 20:00

Bölge Alevi Türkmenleri, Kürtlere yapılan bu ayrıcalığa öykünürler. Hem kıyımlardan da kurtulmak isterler. Böylece bir kısım Alevi Türkmen. Tapu Tahrir Defterlerine Kendilerini Kürt olarak gösterirler / yazdırırlar. Böylece hem kovuşturmadan hem de vergilerden kurtulurlar. Ve süreç içinde biraz da zorunlu olarak Kürtlerle yanaşık düzen yaşarlar. Kız alıp verirler ve dil evrilmesiyle Kürtleşirler. Bugün şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Alevi Kürtler, Geçmişteki Alevi Türkmenlerin torunlarıdır. Bu söyledikleriniz ve gözlemleriniz kesinlikle doğru.. PKK ermeni terör örgütüdür. Gizli KRİPTO ermeni dönmelerinin örgütüdür... BU GİZLİ ERMENİ DÖNMELERİ AÇIĞA ÇIKIP TEMİZLENMEDİKÇE BU TERÖR SORUNU KESİNLİKLE BİTMEZ.
Misafir - Muıstafa

Kavi Aşireti     12/11/2014 20:06

Bölge Alevi Türkmenleri, Kürtlere yapılan bu ayrıcalığa öykünürler. Hem kıyımlardan da kurtulmak isterler. Böylece bir kısım Alevi Türkmen. Tapu Tahrir Defterlerine Kendilerini Kürt olarak gösterirler / yazdırırlar. Böylece hem kovuşturmadan hem de vergilerden kurtulurlar. Ve süreç içinde biraz da zorunlu olarak Kürtlerle yanaşık düzen yaşarlar. Kız alıp verirler ve dil evrilmesiyle Kürtleşirler. Bugün şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Alevi Kürtler, Geçmişteki Alevi Türkmenlerin torunlarıdır. Bu söyledikleriniz ve gözlemleriniz kesinlikle doğru.. PKK ermeni terör örgütüdür. Gizli KRİPTO ermeni dönmelerinin örgütüdür... BU GİZLİ ERMENİ DÖNMELERİ AÇIĞA ÇIKIP TEMİZLENMEDİKÇE BU TERÖR SORUNU KESİNLİKLE BİTMEZ.
Misafir - Muıstafa

Kavi Aşireti     12/11/2014 20:51

Senin dediğin o 1700 lü yıllardaki kürt reşi adlı aşiret olmasın sakın !
Misafir - Muıstafa

Kavi Aşireti     12/11/2014 20:57

Oğuzlaşmış diyebilirler.Hadi desinler diyelim.Bu kavi aşiretinin türkmen olduğunu değiştirmez cahil cahil kıçından element uydurma!
Misafir - Muıstafa

''Oğuz-i buye..!'' =''Oğuzlaşmış'' Kelimesinin Kaw Kültüründeki Anlamı     12/11/2014 20:34

Şimdi burada Kaw aşireti halkının tarihinden süzülerek gelen bir deyimin anlamını yazdım.Halkımız demek ki geçmişinde yaşadığı bir takım kötü deneyimleri bu deyimle aktarır olmuştur..Benim büyüklerim bırakın öyle 1000'li 1200'lü yılları Osmanlı'nın,hatta cumhuriyetin öyle fazla uzak olmayan geçmiş zamanlarından öykülerdir: yazları bağbozumu dönemlerinde köylere inip talan eden atlıları anlatırlardı..!Bunlar örneğin çobanları izler ve punduna getirdikleri yalnız zamanlarında aniden saldırıp kurt sürüsü gibi vahşice bütün sürüyü talan edip kılıçlarla boğazlayıp çalabildiklerini çalar ve köylüyü perişan ederlermiş..Bu ahlaksız ve gayri insani topluluklar neredeyse 1000 yıl toprağımızda hep bu şekilde bir yaşam sürmüş ve bu şekilde varolmuşlardır..Bu tür eylem ve vahşilikler de halkımızın bilincinde derin izler bırakmış ve deyimleşmiştir..Artık herhalde kimse oğuz-boğuz olduğumuzu iddia edecek değildir.Siz ne olursanız olun..fakat biz Kaw Aşireti Alevi ve Kürdüz..
Misafir - Xalemir

Kavi Aşireti     12/11/2014 19:58

Sayın Xalemir adlı tarih ve etnik köken katili şahsiyet sana döğer kelimesinin anlamını söyleyeyim.Döğer demek yuvarlak kereste anlamında ve bir ok bir keresteden oluşma damga vardır.Oğuzi buye diye bir kelime hayatta duymadım lütfen münasip tarafından element uydurma!Ben burada konuşuyorsam belgelerle ve objektif profesörlerin söyledikleriyle konuşuyorum.Ayrıca bu dediğim türkmenler kürtlerin ancak %30 u eder.Ayrıca buraa bir vahşi varsa o da senin gibi tarihi katledenlerdir.çOnlar at sırtında sen ise klavye başında şanlı kavi aşiretini lekeliyorsun.Kavi aşireti öz be öz türkmendir!
Misafir - Muıstafa

''Oğuz-i buye..!'' =''Oğuzlaşmış'' Kelimesinin Kaw Kültüründeki Anlamı     12/11/2014 19:26

Kaw Aşireti'nin Kayı olduğunu ya da Oğuz falan olduğunu söyleyenler bizim cevap vermemize bile gerek kalmadan kadim dilimiz cevabını veriyor zaten..!! Dil;bir halkın etik ve kültürel değerlerini de yansıtan bir değerdir..Dillerinin bile ordan-burdan aldıklarıyla oluşturanların pek anlayamacakları bir şeydir bu olgu..''Oğuz'' kelimesi kawi kültüründe ne anlama geliyor? Bunu aşağıda yazdım..Ancak şu kadarını söyleyeyim ki bu kelime dilimizdeki deyimleşmiş haliyle;yani ''Oğuzi buye..!!'' haliyle o kadar çok kötü anlamdadır ki burada yazamıyorum.. Şukadarını b ilmek sanırım yeter:Bizim dilimizde ''Oğuzi buye..!'' deyimi, bir bireyin gayri insani,vahşilere özgü ne kadar eylemi varsa onlar için kullanılır..Kaw halkı için''Oğuzi'' olmak o kadar kötüdür ki burada içerdiği diğer anlamları yazmak akıl işi değil..halkımız en kötü şeyleri bu deyimle dile getirmiş..Şimdi halkımızı kalkıp buralara yamamaya çalışan ipsizler tabi ki bunu bilemezlerdi..
Misafir - Xalemir

Kaw Dili ve Folklorunda ''Oğuz'' Kelimesinin Anlamı..      12/11/2014 18:27

Kaw Aşireti;kendi köklerini kendi dilinde kanıtlayabilecek kadar derin geçmişi olan 3000-4000 yıllık engin ve uzak geçmişiyle saptırmalara en iyi cevabı verebilecek birikime sahip bir halktır..Biz öyle köksüzce ordan oraya savrulup atılmış bir halk değiliz..Dilimiz,folklorumuz kim olduğumuzu gayet açıklıkla anlatıyor..yerleşmiş olduğumuz Semsur ve çevre iller bunun belgeleriyle doludur..
Misafir - Xalemir

Kaw Dili ve Folklorunda ''Oğuz'' Kelimesinin Anlamı..      12/11/2014 18:15

Osmanlı'daki asimilasyon temelde etnik olmaktan daha ziyade dinseldir.yani İslamın sünni yorumuna dayalı dinsel bir egemenlikvardır.Ve sünni olmayanlar tabii ki belli bir baskı altındadır.O nedenle türkmenlerin Osmanlı tarafından ezildiği asimilasyona uğratıldığı savı sünni Türkmenler sözkonusu olduğpunda bir safsatadır.Yalan ve uydurmadır..Ama şu da bir gerçektir ki ortaasyadan gelenlerin bir kısmı bu toprakların kadim inançları Ezidilik,Yaresanilik ve alevilikten etkilendiler ve medenileştiler..At sırtındas oraya buraya saldırıp talan etme yerine insanca ekip-biçmenin daha güzel olduğuna kanaat getirip yerleşik düzene geçtiler..Bunların çoğunluğu alevileşen Türkmenlerdir..İşte bu açıdan doğrudur Osmanlı'nın kılıcı bunların da boynundan eksilmedi..Fakat Türkmen oldukları için değil,Alevi oldukları için..sünnileşmedikleri içindi..Anadolu tarihi aynı zamanda bir coğrafyanın kılıç zoruyla sünnileştirlmesinin de tarihidir..Bunu dürüst araştırmacıların hepsi debilir..
Misafir - Xalemir

Kaw Dili ve Folklorunda ''Oğuz'' Kelimesinin Anlamı..      12/11/2014 17:44

Bizim Kaw'da Ape Aziz derler bir ulu kişilik vardır ve halkımız onu sağlığında bile evliyalık payesiyle onurlandırmıştır..Şimdi türbesi kutsal bir mekan olarak halkın uğrak yeri,kurban kesim ve adına adakadanan bir yerdir..İşte bu zat topluma zarar veren azgın,saldırgan,vahşi ve insani olmayan davranışlar sergileyenlere öğüt verirmiş..terbiye edermiş..Bir alevi dedesi olarak dürüst kişiliği nedeniyle de toplumda haklı bir saygı kazanmış.Çünkü her dede öldüğünde türbesi onunki gibi ziyaretgaha dönüşmez..işte bu Ape Aziz eğer komşusuna,köyüne,arkadaşına,kardeşine toplumuna delice zarar vermekte olan alçak biri varsa ve ona beddua ettiyse toplum dışına itilir ve '' Ew ne insane.Ne kul'e Xudeye..! Oğuzi buye.. Ape Aziz ji lı vi nıffır kırın..'' İşte bu deyim atalarımızın da bize anlattıkları o eski zamanlardaki vahşi saldırganları hatırlatmaktadır..Saldırıp talan edenleri..
Misafir - Xalemir

Kaw Dili ve Folklorunda ''Oğuz'' Kelimesinin Anlamı..      12/11/2014 17:59

Biz Kaw Aşireti Döğer-Söğer-Böğer-Koğar-Yağmalar gibi garip şeylerden değiliz..! Şimdi bakın Kaw dilinde ''Oğuz'' neymiş..!?Bizde Vahşi,yabani,evcilleşmemiş,insani olmayan davranışlar sergileyerek ona-buna çatan ve hır-gür çıkarıp zarar ziyan veren ve toplum dışına itilmiş kişilere halk arasında ''Oğuzİ buye..'' denir..Oğuzlarla ilgimiz bundan ibarettir..Demek ki geçmişte doğrudur bahsed geçenlerle bir ilişkimiz muhakkak ki olmuş ama olumsuz anlamda..!!Onların bizim dilimize deyim olarak yerleşmiş ve bugün hala kullanılmakta olan deyim;''Oğuzi buye.!! nale le kırıva,mırdare..Tu kesi ku bela xa le nedeyi nema..!! Xuda bela xwe beda vi.!!'' İşte Oğuzlar'ın Kaw kültürndeki etkisi ve Kawilerin oğuzlarla ilişkisi bundan ibarettir..Anlayan anlamıştır..Dil o kadar muhteşem bir varlıktır ki halkların etik değerlerini de yansıtır,biliminsanının görevi ise bunları günyüxzüne çıkarıp değerlendirmektir..
Misafir - Xalemir

Bir Halkın Dili ve Folkloru Onun Tarihsel Kimliğini Ele Verir..     12/11/2014 17:16

Bizim Kaw Aşireti'nin çok güzel bir Kurmancki dili var..Cumhuriyet diktatoryasının son dönemlerine kadar da özgün saflığını koruyabilmişti.Kürdistan'ın serhat bölgelerindeki komşu dilerin (Arap/Fars) etkisinden uzaktı.Fakat tabii ki Kürdçe, Hint-Ari Dil Ailesi içinde yeralan diğer dillerle olduğu gibi Farsça ile de aynı kolda yeralması dolayısıyla kökenbilimsel açıdan birçok ortak kelimeye de sahiptir.Örneğin TDK Türkçe sözlükte bulunan ve Farsça olduğu belirtilen bir çok sözcük aslında Kürdçedir.Faşistler Kürdçe demek yerine Farsça demişler.Çünkü Kürd dili yasak ya..Kürd diye birşey yok ya ondan..Kart-Kurt vardı..!Sonradan bizim Kaw örneğinde burada da rastladığımız gibi Oğuz boyu,Kayı boyu,Döğer-Söğer-Böğer gibi garip garip boylar icadedip oralara yamamya çalışıyorlar..
Misafir - Xalemir

     12/11/2014 16:26

Burada ara ara Kaw dili,folkloru ve etimolojik kökenlerinden yorumlayarak ulaştığım bazı sonuçları/örnekleri paylaşıyorum..tabi Kürd olanlar ve Kürdceyi iyi bilenler,dünyadaki diğer dil aile ve gruplarını tanuyan ve inceleyenler eminim ne demek istediğimi anlıyor ve görüyorlardır..Fakat hem Türkmen olduğunu iddia edip hem de kendi dilini dahi bilmekten aciz olanların anlamasını beklediğim için yazmıyorum.Onların bana verdiği cevaplardaki eğitimsizlikten yada faşist-dogmatik eğitimden kaynaklı cahilliğe verilecek cevap tabi ki yoktur.Türkçe der Türkçe bilmez.Kürdlerle ilgili konuşur;ne Kürd tanır ne Kürdçe bilir.. üstelik bilmediğinin farkında bile değildir.Oysa doğru tutum şudur ki; herhengi bir halk ile ilgili bir fikrin olduğunu iddia etme zevzekliğinden önce, o halkın dili,kültürü,tarihini iyi bilmen lazım..tekçilikten sıyrılman lazım.. laf olsun -torba dolsun terbiyesizliği ile kimse bir yere varamaz.Eğer amaç gerçeğe ulaşmaksa,bilim yapmak lazım..
Misafir - Xalemir

Bir Halkın Dili ve Folkloru Onun Tarihsel Kimliğini Ele Verir..     12/11/2014 15:31

Diyalektik yapısalcı etimolojiye doğru yaklaşım ve analiz; herhangi bir halk,etnik topluluk veya grup ile ilgili tarihsel geçmişlerine dair çok önemli ipuçları / kanıtlar sunar..Doğaldır ki bu düzeyde çıkarsamalara ulaşmak anti-demokratik,ezberci-tekçi eğitimlerden geçerek dünyayı at gözlükleriyle görenlerin işi değildir.Gerçek ve özgün bilimsel çaba gerekir..
Misafir - xalemir

Kavi AŞireti     09/11/2014 18:50

Hamit kardeşim kavi aşireti zaten alevidir.Sünnilerin bir kısmı kavi değil başka yerden gelmişler bir kısmıda sonradan sünnileşmiş.
Misafir - Mustafa

Kavi AŞireti     09/11/2014 18:50

Hamit kardeşim kavi aşireti zaten alevidir.Sünnilerin bir kısmı kavi değil başka yerden gelmişler bir kısmıda sonradan sünnileşmiş.
Misafir - Mustafa

Kavi     09/11/2014 12:05

Asimilasyon bir anlık bir olgu değildir. Modern teknolojiye rağmen ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Yurt Dışı Vatandaşları için devlet politikası olmasına rağmen1960 larda Almanya'ya göç eden milyonlarca Türk vatandaşlarının torunları nasıl ki bugün Türkçe bilmiyorlarsa ve kültürel yönden de nasıl ki tamamen asimile olmuşlarsa; Kavi Kürtlerinin arasında kalan ve Osmanlıların Alevi Türkmenleri ezme ve düşman görme politikaları olduğu halde sahipsiz kalmış bir avuç biz Türkmenler 500 küsur bir zaman diliminde neden asimilasyona uğramayalım?
Misafir - Hamit

Kavi aşireiti     05/11/2014 20:18

Hem kürtçülük yapıyorsun hem de 72 millete bir nazardan bakmaktan bahsediyorsun ufak atta civcivler yesin !
Misafir - Mustafa

Kavi aşireiti     05/11/2014 20:17

Hem kürtçülük yapıyorsun hem de 72 millete bir nazardan bakmaktan bahsediyorsun ufak atta civcivler yesin !
Misafir - Mustafa

Kavi aşireiti     05/11/2014 20:09

Hem kürtçülük yapıyorsun hem de 72 millete bir nazardan bakmaktan bahsediyorsun ufak atta civcivler yesin !
Misafir - Mustafa

Kavi aşireiti     05/11/2014 19:15

Burada utanması gereken biri varsa o da sensin Xalemir.Lütfen bana uydurma tarihle gelme bak osmanlı arşivine döğer boyundan olay bitmiştir ne konuşuyorsun daha?
Misafir - Mustafa

Kavi aşireiti     05/11/2014 19:29

Asimilasyon dedimde yine bayatlamış sözleri bana telaffuz etme kenan evren gibi bir amerikan uşağını hiçbir millet kendinden kabul etmez.
Misafir - Mustafa

     05/11/2014 19:09

Xalemir asimilasyon denen şeyi bilir misin?Tarihte türkmen aşiretleri konar-göçer olduğundan gittikleri yörenin dilini kültürünü alıyorlardı.Kürtlerde yerleşik olduğundan dolayı onların kültürünü almıştır.Genellikle kürtlerin çok olduğu yaylalarda yazları geçirirlerdi ve dirlik olarak kürtlere bağlı idiler.Kavi aşiretide farklı boylar ve oymaklar bağlı olmasına rağmen aslen döğer boyundandır ama swenin gibi at gözlüğüyle hayata bakanlar pek anlamazlar bunu.
Misafir - Mustafa

     05/11/2014 19:05

Xalemir asimilasyon denen şeyi bilir misin?Tarihte türkmen aşiretleri konar-göçer olduğundan gittikleri yörenin dilini kültürünü alıyorlardı.Kürtlerde yerleşik olduğundan dolayı onların kültürünü almıştır.Genellikle kürtlerin çok olduğu yaylalarda yazları geçirirlerdi ve dirlik olarak kürtlere bağlı idiler.Kavi aşiretide farklı boylar ve oymaklar bağlı olmasına rağmen aslen döğer boyundandır ama swenin gibi at gözlüğüyle hayata bakanlar pek anlamazlar bunu.
Misafir - Mustafa

Faşistlik Zor Zanaat     04/11/2014 20:40

Faşist olmak kolay değil..İnsanlığın en zor durumlarından biridir:Bunun için büyük bir çaba içinde olmak gerek.İçine düşülen iğrenç çukurların dibinden başkasına Kürd,Ermeni,Asuri,Süryani,Fars,Arap,Yunan,Rus,Yahudi,vs. diye sesleneceksin..Böyle olmak sanki bir hakaretmiş gibi yani..Üstelik bunu yaparken alevi olduğunu; amma geçmişte atalarının Türkken birdenbire korkudan Kürd olduğunu fakat Kürdlük alçak bir durum olduğu için şimdi yeniden birdenbire 'Türklüğe terfi etmek' istediğini söyleyebilmeyi başarmak gerek..Yani din ve mezhep haricinde, 50-100 yılda bir milliyetini de değiştirmekte ustalaşan bir soydan geldiğini utanmadan-kızarmadan söyleyebilmek gerek.. 72 millete bir nazarla bakmak aleviliğin en temel düsturudur..!! Ve aleviler başı kesilse bir o yana bir bu yana dönmez aleviler..!Bir dönen de, bir daha bizden olmaz..!!
Misafir - Xalemir

Kavi Aşireti     31/10/2014 13:37

Burada bir faşist varsa o da sensin xalemir.Ağzına pelesenk etmişsin bir kaç kelime pişirip pişirip önümüze sunuyorsun.Bu halk bunları yemez bize başka şeylerle gel.Faşistlikse faşistlik kralı sensin.Dinin imanın kürt olmuş baksana !
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     31/10/2014 13:01

Xalemir lütfen yanlış bilgilerinle insanlarımızı yanlış yönlendirme yanlış şeyler söylediğini haydardanda duyduk.EEE sana da yol göründü artık . KAv aşireti öz be öz türkmendir.Kabul etsende etmesende . Bence sende bir sorun var kökenlerinde yahudilik olabilir mesela ?
Misafir - Mustafa

     30/10/2014 21:06

burada Semsur''''lu olduğunu,alevi olduğunu söyleyip ağızlarından başta Ermeniler olmak üzere,asuriler,Süryaniler,Kürdler ve hatta hatta Kürd Şafii kardeşlerimize küfürü marifet sayan Ve Kawa Aşiretinin Türkmen olduğunu iddia eden zavallılar..!Sizin ne Kürd ne Alevi ne de Türkmen olduğunuza inanırım..sadece ırkçılığın yobaz tarlasında yetişen ve kendi bildiği iki kelimeyi hazine zanneden cahillersiniz..!Ben Semsurlu Türkmenleri tanırım..Hepsi de melek gibi insanlardır..Irkçılıkla uzak-yakın ilgileri yoktur..Beraber çok kurbanımızı kestik,beraber çok lokma yemişizidir..Siz küfürbaz ırkçılar..!! Sünni veya Alevi olsun farketmez, siz, Semsurlu Türkmen kardeşlerimin tırnağı dahi olamazsınız..!Onlar kendilerinden olmayanı hoşgörürler..saygı beslerler.Kendisinden olmayana saldırıp küfretme-yoketme dürtüsü; zoraki edindirilmiş savruk ve ne idüğü belirsiz,ne olduğunu iddia ederse etsin aslında kimliksiz faşist bireylerin işidir...
Misafir - Xalemir

Kommir,Komir,Komamir,Kawmir     30/10/2014 20:47

Anadolu'ya faşist tek tip ırkçılığı dayatan egemen kapitalist sömürgenler;sadece Kürdleri ve Kürdceyi yoketme sevdasında olmadılar..Araştırmacılar;bundan birkaç yüzyıl önce bugünkü 'cumhuriyet' sınırları dahilinde 29 civarında farklı dilin konuşulduğunu söylemektedirler.. İnsanlık ailesinin bahçesindeki bu güllerin hepsi cumhuriyet diktatoryası tarafından soldurulmuş,yokedilmiştir.Sonuç olarak şimdi artık yığma-yapıştırmalarla zoraki Türkleştirilmiş ve aslında kendisi olmayan,kendi dili Türkçeyi bile bilmeyen savruk insanların oluşturduğu bir tımarhaneye döndürdükleri Anadolu'da bugün artık Kürd halkının direnişi sayesinde yürüyecekleri tek bir adım yol kalmamıştır.Kürdler özgürleştiği ve dillerine,tarihlerine,kültürlerine ulaştıkları gün,Türk halkı da bu zorbaların düzeninden kurtulacak ve insanca yaşamanın ve insanca varetmenin tadına varacaktır.
Misafir - Xalemir

Kommir,Komir,Komamir,Kawmir     30/10/2014 20:09

Her giha lı ser koka xa, her mirov ji lı ser zimane xa şin dibe..İnsan konuşabildiği,dili geliştirebildiği için sosyalleşmiş 'insan' denilen varlık olabilmiştir..Dili olmayanın insan olması da mümkün değildir.Dil; bilinç ve düşüncedir.Başkasının diliyle,başkasına öykünenden hayır gelmez;insani kişiliği bozunmaya uğrar.Bu insan;dili olmayan ve gelişmeyen insan akıl ve zeka ürünü çalışma yapamaz,eser meydana getiremez...Bir o yana bir bu yana savrulur durur..Bunu toplumsal boyuttaki tezahürü ise toplu olarak topyekun uygarlığın gerisine düşmek ve insanlıktan kopmaktır..Anadolu halklarının dilini,kültürünü yasaklayarak tek tip insan-yaratıklar oluşturmaya çalışanlar aslında kendi halkının da düşmanıdırlar.Başka bir toplumu yoketmeye çalışan bir toplum iflah olmaz;kendisi de çürür..!
Misafir - Xalemir

Xalemir     29/10/2014 21:38

Xalemir lütfen buradaki yanlış bilgilerinle milletimizin bilincini köreltme sakın ! Kavi aşireti Döğer boyundan türkmendir ! ! ! !
Misafir - Mustafa

Xalemir     29/10/2014 21:38

Xalemir lütfen buradaki yanlış bilgilerinle milletimizin bilincini köreltme sakın ! Kavi aşireti Döğer boyundan türkmendir ! ! ! !
Misafir - Mustafa

Kommir, Kawi Mirinin Bölgesidir     29/10/2014 15:03

Kommir kasabasının Kaw Aşireti'nin mirinin oturduğu bir yer olduğunu ve bu mirin bir oğlu yada şeyhinin gelip bugünkü Şexmir köyüne yerleştiğini biliyoruz..Fakat bu kişinin adının mı Şix olduğu yoksa mirin şeyhi mi olduğu konusunda ne yazık ki yeterli bilgiye sahip değiliz..Semsur ilinin Şexmir Köyü'nün eski kayıtlardaki adı dedelerimizden de öğrendiğimizle aynıdır.Şixemir.. Hatta 1980'lerden önceki nüfus cüzdanlarımızda köyümüzün adı 'ŞEYHEMİR' diye yazmaktaydı..yani ''ŞİXEMİR''. Bu isim köye ilk yerleşip kuran atamızın adı mı 'ŞİX' idi, yoksa 'ŞİX' onun unvanı mıydı? işte bilmediğimiz sadece budur..Eğer adıysa demek ki Komir mirinin oğludur..Eğer unvanı ise demek ki mirin şeyhi,yani hocasıdır..Bu ailenin soykütüğünde 1920 yıllarına kadar olan bütün fertlerinin isimlerinin başında ''molla'' unvanı vardır..ulaştığımız en eski Osmanlı kayıtlarında da böyle yazılmıştır..Bu aile köylerinde ''Mala Mılle'' olarak anılmaktadır..
Misafir - Xalemir

Kommir,Komamir,Kawmir     29/10/2014 15:37

Osmanlı tahrir defterlerinde Kommir ve bağlı köylerdeki Kawa Aşireti, ''Komir Kavı'' diye isimlendiriliyor.Buradan bilinen tarih diliminde Kaw aşiretinin orijini Kommirdir diyebiliyoruz...tabi bu;bilinen ve devam etmekte olan orijindir.Eski atalarımızın dillendirdikleri de budur zaten..
Misafir - Xalemir

     29/10/2014 13:14

Haydar; farkındaysan cümlene başlarken ''Ben de ''k(ö)m(ü)r''lüyüm demişsin..Yani Türkçe yazdığın için alışkanlıkla kendini ''kömür'' demek zorunda hissetmişsin..Ardından ''Komir'' ne zaman ''Komamir'' oldu diye sormuşsun..Bizler konuşurken,dümdüz ''komir'' demeyiz.! Ortada duran ''M'' harfinin üstüne biraz daha bastırarak söyleriz.Böylece; Türkçedeki gibi sert ve çift iki ''M'' yerine,yumuşak ve çiftmiş gibi duyulan ''KOMMİR'' çıkar ağzımızdan..Evet ''Komir'' diyoruz ama burada Türkçe yazıya döküldüğü gibi dümdüz bir ''komir'' sesi değil,''m'' sesinin biraz daha baskın söylendiği bir ses çıkar..
Misafir - Xalemir

Kommir,Komamir,Kawmir     29/10/2014 12:55

Komamir ya da Kawmir diye duymaman gayet normal.Ama kendini zorlamana gerek yok:Çünkü evet, çok şükür ki kendi aramızda konuştuğumuzda hala demekteyiz. Yani bir devlet dairesine gittiğimizdeki gibi ''Ben Kömür'lüyüm'' demeyiz. Biris bize ''Ti kideriyi keko?'' diye sorduğunda ''Ez i Komiri'me bra..!'' deriz..''Komir'' sözcüğü; ''Kommir'' sözcüğünün konuşma dilinde yuvarlanmış, adına ''dil'' dediğimiz organımızın konuşma sırasında ''m'' harfinden birini yumuşatması sonucu söylenir..''KOMMİR'' sözcüğündeki KOM; 'soy' ya da aynı soydan gelenlerin topluluğu anlamına gelmektedir..Bu topluluk ise çoğul olarak ''KOMA''lardır..Ya da Kurmanci lehçesinde çoğul olarak ''KOMAN'' ya da ''KOMİ''..Örneğin ''Em Şexmiri-ne'' dediğimizde çoğul olarak ''Şexmirliyiz'' dediğimizdeki gibi..Ya da Türkçe'deki Şexmirliler'deki gibi Kürdce ''Şexmiran'' deriz..
Misafir - Xalemir

Kaw-mir mi Koma mir mi?     29/10/2014 12:14

Ben de kömürlüyüm de hiç kawmir yada komamir denildiğini duymadım birader..KOMİR ne zamandan beri KOMAMİR yada KAWMİR oldu?
Misafir - Haydar

kavi aşireti     26/10/2014 16:55

Kavi aşireti aslen Oğuzların Döğer boyuna tabi olup türkmendir.Detaylı bilgi için:http://www.ismailucakci.com/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=128
Misafir - Mustafa

     25/10/2014 21:39

Mesajlarından birinde de ''Semsur alevilerinin Süryani ve Ermeni ağalarıyla yaptıkları mücadele'' gibi bir ifade kullanmışsın..!! Vay vay vay..!! Daha neler..! Biz Semsur alevileri Ermeni,Süryani ve Asurileri özbeöz kardeş biliriz.geçmiş atalarımızın onlarla kurdukları efsanevi dostlukların anlatıldığı öyküleri dinleyerek büyüdük..Evet onlar binyıllarca aynı toprağı beraber ve kardeşçe,barış içinde paylaştığımız öz kardeşlerimizdir..Şimdi coğrafyamızdan kıyılıp atılmış,soykırıma uğramış bu güzel insanların yokluğu, eski günlerimize olan hasretlerimizin en büyüğüdür..Bunu buradan paylaşayım..Dünyanın bütün büyük tarih araştırmacılarının bahsettiği bir olgu vardır ki; Semsur''un bir dönemi için şöyle derler:''Eğer yeryüzünde insan eliyle yaratılmış bir cennet denilecekse,o da burasıdır.Bütün topraklarında barış var,insanlar birbirleriyle dünyanın en bereketli topraklarında kardeşçe ve refah içinde yaşıyorlar..Uçsuz bucaksız sulak ve verimli toprakları bağlar,meyve bahçeleri ve yemyeşil otlaklarla doluydu.''
Misafir - Xalemira

Şambayadı'nın mesajlarındaki yanlış kurgulardan çıkarılan sonuçlar..     25/10/2014 19:52

Komamir (Kommir,Kawmir) adında olduğu gibi bizim Şixemir (Şexmir,Şaxmir,Şahmir,Şeyhemir) olarak bilinen adını da Yedioluk yapmış cumhuriyet denen faşist diktatorya..Demek ki ben şimdi köyüme Şaxmir dediğimde tıpkı Komamir dediğimde olduğu gibi bunu bazıları ''PKK söylemi'' diye niteleyecekler..İstediğin gibi düşünmekte özgürsün Şambayadı..
Misafir - Xalemir

Şambayadı'nın mesajlarındaki yanlış kurgulardan çıkarılan sonuçlar..     25/10/2014 19:27

Şambayadı;şu Kömür'ün neresi olduğu ile ilgili söylediklerinden anlaşıldı ki;bilmediğin bir coğrafya ve bilmediğin bir toplulukla ilgili konuşuyorsun.Söylediklerinin hepsi çöktü.Burada bahis konusu edilen yer ile senin bahsettiğin Kömür Dağı'ndaki Kömür'ü getirip birleştiriyorsun.Anladığım kadarıyla internette gördüğün her bilgiye balıklama dalıyor ve internet üzerinden tarih çalışıyorsun..tarih perspektifin ve anlayışın yanlış olduğu gibi interneti kullanma tarzın da yanlış..Senin için söylüyorum:Bu şekilde çalışmakla bir yere varman mümkün değil kardeşim.Kendi kendini yanıltır durursun da haberin olmaz.
Misafir - Xalemir

Şambayadı'nın mesajlarındaki yanlış kurgulardan çıkarılan sonuçlar..     25/10/2014 17:39

Dulkadiroğulları Beyliği ile de temel yanlışlar yapıyorsun..Bugün adına Güneydoğu ve doğu Anadolu denilen Kürdistan coğrafyasında kurulmuş olan ve siyasi olarak Selçuklu Beylikleri adı altında örgütlenmiş birçok beylik gibi Dulkadiroğulları Beyliği de Bir Kürd beyliğidir..Bunları öğrenmiş olman gerekirdi.
Misafir - Xalemir

Şambayadı'nın mesajlarındaki yanlış kurgulardan çıkarılan sonuçlar..     25/10/2014 17:12

Bahsettiğin türbenin o adama ait olup olmadığı konusu da görünen o ki beslendiğin kaynaklar açıkça belli olduğuna göre benim için değersizleşti gibi..Yoksa incelemeyi düşünüyordum ama aşağıda yazdığın mesajlarda tamamen temelsiz bilgileri hareket etmekte olduğunu açıkça gösteriyorsun..İşte senin Kawa ile ilgili söylediklerini de bizzat sen kendin değersizleştiriyorsun..Kömür dağı ile Komamir'in aynı yerler olmadığından bihabersin ve dönüp dedelerimizden bu yana kullandığımız Komamir adına da PKK söylemidir diyorsun.Ayıp.
Misafir - Xalemir

     25/10/2014 17:31

Şambayadı;Semsur coğrafyasını bilmediğin ortada fakat aleviliğe bu kadar yabancı olduğunu doğrusu tahmin etmiyordum..Şahruh dediğin adamla ilgil söylediklerinden bunu çıkarıyorum..Bak alevilerin ulularımız dedikleri yol önderleri vardır..Öyle önüne gelene de ulumuzdur dememişler.Bunların arasında kendine yer etmiş birisi de Sımavna Kadısı Oğlu Şeyh Bedrettin Mahmut''tur ki bir zamanlar bütün Osmanlı mülkünün kadıları onun içtihatlarına bakarak fetva veya ferman verirlerdi..Fakat bu adam birgün Şeyh Hüseyin Ahlati diye bir zatla tanıştı,arkadaş,dost ve yoldaş oldular ve ondan sonra bütün hayatı ve düşünceleri tamamen değişti..Bu Şeyh Hüseyin Ahlati nereliydi sence?Burada hep tarihçi olduğunu söyleyip duruyorsun;eyvallah..!Başım gözüm üstüne kardeş fakat ben de seni sürekli uyarıyorum;yanlış yol ve yöntem izleyerek bir sonuca ulaşman mümkün değil..
Misafir - Xalemir

Şambayadı'nın mesajlarındaki yanlış kurgulardan çıkarılan sonuçlar..     25/10/2014 16:25

Komamir eğer PKK söylemi ise o zaman benim anladığım şu oluyor:Demek ki PKK'nin kuruluş tarihi çok eskilerde ve bizim dedelerimiz falan hepsi PKK'li imişler de meğer habersizmişiz!!Çünkü PKK 1978'de kuruldu.Fakat ondan 20 yıl çnce de babalarımız ve dedelerimizin Uydurukça 'Kömür'e Kawvmir veya Komamir dediklerini biliriz..Ve sana başka bir haber vereyim:Osmanlı belgeleri haricinde başka belgeler de sahip bir ailenin üyesiyim.Babamın babasından önceki bütün dedelerim ve atalarımın hepsi hepsi ''molla'' (mılla) ve şeyhtir..Alevi şeyhleridir.. O çok beğendiğin Osmanlı kayıtlarında da bunların dedelerimin hepsi molla olarak anılmaktadır. Ve işte o mollalardan bize kalan Osmanlıca ve Arap alfabesiyle Kürdce yazılmış çok eski birçok yazı ve belgeler de mevcuttur..Onlar da Komamir veya Kawmir diyorlar..Demek ki o adamlar da PKK'li imişler de senin sayende öğrenmiş olduk..Belki de PKK'yi büyük büyük dedemin dedesi Şixemir(Şeyhemir) kurmuştur kimbilir..?
Misafir - Xalemir

Şambayadı'nın mesajlarındaki yanlış kurgulardan çıkarılan sonuçlar..     25/10/2014 16:44

Şambayadı; yazdıkların eksik/temelsiz bilgilere ve bu bilgilerden çıkardığın sonuçlara dayanıyor.Bu bakımdan, içerdiği çelişkilerin farkında bile değilsin..Fırsat buldukça tek tek değineceğim..Bir kere yaptığın en önemli yanlışlık 'Kömür' ve Komamir ile ilgili.Analdım ki,kesinlikle bilmediğin bir coğrafya ile ilgili komuşuyorsun..Bir kere senin Kömür Dağları dediğin yer ile Koma mir Kasabası aynı yerler değil;ve sen henüz bunu bilmiyorsun, bilmeden fikir yürütüyorsun..Dolayısı ile kafana göre bir yere takılıyor onu doğru sanıyorsun..Senin bahsettiğin yer bugün Gölbaşı yakınlarında ve adı gerçekten Kömür olan bir yer.Bunun da bizim Kaw Aşireti ile en ufak bir bağı yok.Benim bahsettiğim ise bizim Komamir'dir..Yani,Kömür Kawı Komamir'i ve Gaölbaşı'nda geçmişte ve bugün kömür çıkarılan ve adına Kömür Dağı da bunun için denmiş yerler aynı yerler değil! Biri Şarkta diğeri Şam'da..
Misafir - Xalemir

Komamir bir PKK Söylemidir.     25/10/2014 12:31

Kömür Kasabası ortaçağ Kumuhu Diyarının yada Hısn-ı Mansur'un (Kürtçe söyleyiş şekliyle Semsur) en önemli köylerindedir. Çünkü bu köy Mezopotamya'nın Anadolu'ya açılan geçiş kapılarından biridir. Aynı zamanda Adıyaman Alevilerinin Osmanlıların Sünni-Süryani ve Ermeni toprak ağalarına karşı korunabilecekleri en önemli karşılama/mücadele kapısıdır.
Şam Bayadı

Kömür Dağları     25/10/2014 12:26

Kömür Köyü'nün ismini aldığı Güneydoğu Toroslar'ın eski yöresel ismidir. Neden Kömür Dağları denilmiştir sorusuna gelince bu bölge meşe palamudu yönüyle zengin olduğu için eskiden mangal kömürleri özellikle bu kasabada yapılırmış. , .Tabi mangal kömürü eskiden ''Barut'' yapma amacıyla da kullanılırdı.
Şam Bayadı

neden Şam Bayadı nicki kullanıyorum?     25/10/2014 12:14

Yaptığım araştırmalar göre; Şeyhlü (halilanlu&Halil Beglü) Bayat Boyu'nun ŞAM BAYADI koluna mensup bir cemaat/oymak..Bu aşiret Suriye ile Kayseri arasında gidip gelen konar göçer bir aşiret. Zamanla yurt bulabilme kaygısıyla Türkiye'nin çeşitli kısımlarına dağılmış bir kısmı da Kömür Dağları (Güneydoğu Toroslar)yaylarını kendilerine yurt edinip kalmışlardır. Aşiretin önemli bir kısmı Kayseri ve çevresini yurt edinmişlerdir.
Şam Bayadı

Şahruh Bey Oğlu Ahmed Türbesi     25/10/2014 12:29

Bu türbe senin dediğin gibi tepede veya dağ başında değil aksine Kömür Kasabasının tam ortasında son derece gösterişli bir türbe.. Ayrıca Mısır'da hiç alevi-bektaşi olmadığı halde adam durduk yere Alevi-Bektaşi merkezi olan bir beldeye neden gelsin? Hadi geldi diyelim dilini, dinini, mezhebini bilmediği bu insanı neden kutsasın ve türbe yaptırsın?
Şam Bayadı

Şahruh Bey Oğlu Ahmed Türbesi     25/10/2014 12:30

Xalemir Kardeşim, Dulkadiroğulları Beyliği de tıpkı Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi, Yunus Emre gibi, Hacı Bektaş-ı Veli gibi Osmanlı Yeniçerileri gibi kısaca Türkmenlerin büyük bir kısmı gibi Alevi bir Beylikdi. Zaten Şahruh ismi de eski Alevi isimlerinden biridir.
Şam Bayadı

Xalemir     24/10/2014 13:31

Temenosmuş kıçımlan gülüyorum şu an!
Misafir - Mustafa

Xalemir     24/10/2014 13:59

Senin o temene dediğin osmanlıca dilek anlamına gelen temenni olmasın sakın seni aşağılık zorba!Dilek yani istek temenni!
Misafir - Mustafa

Xalemir     24/10/2014 13:57

Senin o kenan evren dediğin yüz karası bir aşağılıktır.Sen onu türklere mal edemezsin.O zamanki olaylar bizim türklüğümüzden bir şey çalmaz.Ayrıca bu kadar belge varken sen hala 3000 yıl öncesine gitmen de akıl dışıdır.O zaman adıyamanda hala varız demende delilik!
Misafir - Mustafa

''TEMENOS''..!!     23/10/2014 19:50

Biz Kawa Aşireti Kürd alevi mensuplarının dilinde kutsal bir kelime vardır..''Temene''..Bizler kutsal bir türbeyi,mabedi veya yaşamakta olan bir kişiliği 'ziyaret'e ''ziyaret edeyim'' demeyiz..''Temene ki xwe le bıkım'' ya da ''temenekım'' deriz..Bu ''temene''; Kommagene Kralımız Mithridates tarfından ülkenin dört bir yanındaki yüksek tepelere ''Temenos'' denilen tapınaklar yaptırmıştı..Yılın belli zamanlarda halk buraları 'temene' eder adaklarını sunardı..Günümüzde de Semsur'da bütün kutsal mekanlar en yüksek dağ tepelerindedir..
Misafir - Xalemir

     23/10/2014 19:17

2. örnek ise aşağıdakinin tersine varolan bir gerçeğin halk bilincinde nasıl yokmuşçasına inkar edildiğine işaret etmektedir.. Bak şimdi:1980 sonrası Kenan Evren''''in faşist ordusu Kaw içine dalmış ve yeryüzünde görülmedik derecede alçak,insanlıkdışı zulüm ve işkenceler yapıyordu..(Yani henüz kimsenin ''''em Tırkın lo'''' demediği günlerdi.''''Em Kurmancın'' derlerdi..).İşte o günlerde bizim akrabalarımızın da içinde olduğu bir çok yaşlı insanın bıyıkları kesilip at-eşek-insan pislikleri ile beraber yedirildi..!! İnsanlar zemheride çırılçıplak soyularak kadınlarının sırtına bindirilerek derelerde gezdirildi..!! Bu işkencelerden sonra insan içine çıkamaz duruma gelen bir çok yaşlı köylü üzüntüden yatalak duruma düştü bir-iki yıl içinde öldü gittiler..Fakat gelgör ki şimdi herkesin bildiği bu olaylar anlatıldığında,bu olayları yaşayanların ''em Tırkın'' dyen çocukları inkar ediyor..Yok canım benim babamın bıyığı değildi o..
Misafir - Xalemir

Xalemir     23/10/2014 18:32

AŞİRETTE PKK İSTEMİYORUZ!
Misafir - Mustafa

Asılsız yorumlar     23/10/2014 18:01

LÜTFEN ELİ OLAN YAZMASIN ŞU SAYFAYA YANLIŞ BİLGİLERLE KİRLETMEYİN SAYFAYI!!!
Misafir - Mustafa

Xalemir-Şambayadı     23/10/2014 18:21

Xalemir-Şambayadı Allah aşkına dediklerini sen toplumda bir yerde söylesen sana kıçıylan gülerler. Ayıp be ayıp hala yazıyorsun.Eli olan yazıyor şu internete
Misafir - Mustafa

Türbelerde Yatanların Kimliği     23/10/2014 18:25

Şambayadı; Velhasıl, aşağıda yazdıklarım çerçevesinde eğer Komamir'de yattığı iddia edilen şahsın kim olduğunu arayacak olursan bu gibi etkenleri de gözönünde bulundur ki yanlış yapıp orası Türkmendir demeyesin..Semsur,söylencesi oldukça bol bir şehirdir..buna dikkat et..Birbirinin zıddı 2 örnek bazı şeylerin tarihsel süreç içinde nasıl efsaneleştiğini yada yokolduğunu anlatmaya yeter..1)1993'te Erbakanın ziyareti sırasında yakıtı biten uçağın Gölbaşı üzerinde mübarek zatın dualarıyla havada düşmeden asılı kaldığı ve yakıt ikmal uçağıyla havada yolcu uçağına yakıt verildikten yoluna devam ettiği bütün inanalarca gerçek bir efsaneye dönüştürülmüştü..!!
Misafir - Xalemir

Türbelerde Yatanların Kimliği     23/10/2014 18:25

Benim gözlemlediğim bir çok türbe olayında türbede yatanın kabul edilebilir kimliği ile gerçek mabedin kimliği gizlenmiştir..Anadolu alevi coğrafyasında tarih araştırması her zaman ve her an derinlemesine bir 'mit ve anlam' analizi eşliğinde yürümek zorundadır.İnançları baskı altında tutulmuş toplulukların mabedlerini ziyaretleri de engellenmiş olmalı..Onlar da mabedlerine ziyareti yasaklardan kurtarmak için uygun gördükleri ve zarasız bir adlandırma yapmışlardır..Semsur (Adıyaman) coğrafyasındaki en yüksek tepelerde konuşlanmış antik mabedlerin tamamı alevi mabedleridir ve bugün hiç ilgisiz isimlerin türbeleri gibiymiş anılmaktadır ve bunların çoğu da ''islami''dir..Bunların çoğunun türbe olmadığını iddia ediyorum..Antik alevi mabedleridir.Bu bahsettiğim olguya getirdiğim açıklama sadece bana ait kişisel bir düşünce ve yorumdur..
Misafir - Xalemir

Türbelerde Yatanların Kimliği     23/10/2014 17:32

Bahsettiğin konu doğru da olabilir yanlış da..Sana önerim,çok eski türbeler sözkonusu olduğunda ve coğrafya da Alevi coğrafyası olduğunda her söylenenin gerçek olamayabileceğini gözönünde bulundurman..Küçücük ve hemen aklıma gelen bir örnek olarak yeryüzündeki bütün İmam Zeynel Abidin türbelerini saymaya kalksan herhalde 10-20'yi geçer..Hemen hepsinin de yöre halkları tarafından mutlak gerçek gibi inanılan ama bilimsel açıdan saçma sapan bir hikayesi de eksik değildir hani..!
Misafir - Xalemir

Mısırlı Şah Ahmed Türbesi     21/10/2014 14:34

Adıyaman'ın Kömür Köyü/Kasabası'nda Mısırlı Şah Ahmed olarak bilinen bir türbe var bu türbede yatan kişi hakkında Adıyaman'da ve Kömür'de kimsenin bilgisi bulunmamaktadır. Yaptığım araştırmalara göre burada yatan kişi Dulkadiroğu Beylerinden ''Şahruh Bey'in oğlu Ahmed Bey'dir. Bu konuyla ilgili araştırmalarım sürmektedir. http://www.kahramanmaras.bel.tr/images/flippingbook/dulkadiroglu_sempozyumu_II/dulkadiroglu_sempozyumu.pdf
Şam Bayadı

Kawalar     16/10/2014 17:35

Dıbe 16 kılamen harçe (hırç) hebune..U gişti xwe ji lı ser xuliye bune.
Misafir - Xalemir

Kavi aşireti     13/10/2014 21:09

İdris-i bitlisinin (şafii kürt) orada nasıl katliamlar yaptığını tarihten açta öğrenin biraz.Biz tabikide insan ayırmıyoruz ama bazı gerçeklerin görüülmesi lazım.bugün bir şafii kürt aleviden nefret ederki bu tarihsel bir olaydır.
Misafir - Mustafa

Kavi aşireti     13/10/2014 21:20

Evet Alevilerin hepsi türk değil arap ermeni alevilerde var ama kürt alevi dediğinizde orda bir durun.Çünki kürtlerin alevi katliamı meşhurdyr.
Misafir - Mustafa

Kavi aşireti     13/10/2014 21:18

Anadoıludan giden aşiretlerin bir çoğu ezidiydi.Alevileri ise ezidi ve şiilerin arasında çoktan erimişti.Alevilik zaten şamanizm ritüellerinide içerir.
Misafir - Mustafa

Kavi aşireti     13/10/2014 21:11

Alevilerin horasandan gelişi 1200 lü yıllara dayanır ki kürtlerin horasana gidiş tarihi 1600-1700 yılları arasıdır.Hala bana kürtlüğü savunuyorsunuz.Bir şey bildiğinizide zannediyorsunuz.İslama gelince sen bunu kaç kişiye yutturabilirsin.Allah sizi ıslah etsin!
Misafir - Mustafa

Kavi aşireti     13/10/2014 21:11

Alevilerin horasandan gelişi 1200 lü yıllara dayanır ki kürtlerin horasana gidiş tarihi 1600-1700 yılları arasıdır.Hala bana kürtlüğü savunuyorsunuz.Bir şey bildiğinizide zannediyorsunuz.İslama gelince sen bunu kaç kişiye yutturabilirsin.Allah sizi ıslah etsin!
Misafir - Mustafa

Horasan:Kimlik Karartma Tasarımı..     12/10/2014 23:04

''''.... Şunu hemen söyleyeyim ki Horasan Kürt Alevi tarihinde Kürtlerin, Kürt kimliğini karatmaya dönük coğrafik bir mekan tasarımı açısından önemli bir yere sahip. Cumhuriyet tarihi boyunca özelikle 30’lu yıllarda başlayıp 60’larda patlama yapan dini halk kitapları furyası bu tasarımı yoğun olarak işledi. Bu kitaplar özellikle Darendeli çerçiler aracılığı ile Alevi Kürt coğrafyasına sokuldu. Merkezi İstanbul’dur. Bunun üzerinden asimilasyon örgütlenmeye çalışıldı. Kitapların önemli kahramanlarından biri de Hz Ali’dir. Kitaplardaki Hz Ali, Alevilerin inanıp bağlandığı Ali değildir. Erdoğan’ın dediği gibi islam uğruna kılıç sallayan kafirleri öldüren bir süpermendir. Ali üzerinden Aleviler islamiyete çekilmeye çalışıldı.. Mehmet Bayrak/Kürd ve Alevi Tarihinde Horasan kitabına ilişkin Özgür Gündem Gazetesi''nde yayınlanan söyleşiden alıntıdır..
Misafir - Mifan

Kawa-Kuaba Aşireti     12/10/2014 22:23

''..... Horasan zaten geçmişten bu yana ta Sasanilerden önce bir Kürt yerleşkesiydi ve günümüzde de yedi ana yerleşkeden birisidir. Fakat bunu bilmeyen insanlar dediğim gibi Horasan’dan gelmenin Türklükle özdeş olacağını ve Horasan’ın sadece bir Türk ve Türkmen coğrafyası olduğunu sanıyorlardı. Bugün artık bizim için son derece net bir coğrafya var. Bütün asimilasyon ve kaç-göç hareketlerine rağmen oraya geçmişte yerleştirilmiş Kürtlerden bir bölümü tekrar dönmelerine rağmen bugün bile ortalama Horasan’da bir buçuk milyon Kürt yaşıyor. Ve bu bir buçuk milyon Kürdün yüzde yetmiş beşi Şii, Alevi yada Ezidi’dir. Oradakilerin Şiiliği de klasik Şiilik değil Aleviliğe yakın bir Şiiliktir. Çünkü ağırlıkla gittikleri coğrafyadan bir tanesi Dersim coğrafyasıdır. Yani Dersim bölgesinden Kızılbaş Kürt olarak oraya giden insanlar ile Kürdistan’ın değişik parçalarından giden insanlardır’' Mehmet Bayrak/’Kürt ve Alevi Tarihinde Horasan/Tarih-Etnoloji-Müzik-Edebiyat’ adlı kitabına ilişkin yapılan şöyleşiden alıntıdır.
Misafir - misafir

Kavi Aşireti     12/10/2014 11:40

Türkiye'deki bütün aleviler Türk kökenlidir demek çok büyük bir hatadır. Bazı arkadaşlar Horasan kökenli olmakla Türkmen olmayı aynı kabul ediyorlar. Oysa bu büyük bir yanılgıdır. Çünkü Horasan bölgesinde azımsanamayacak sayıda Alevi Kürtler de yaşamaktadır.. Moğol İstilası döneminde Horasan bölgesinden Alevi Türkmen akını olduğu kadar Alevi Kürt akınları da olmuştur. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayalım.
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     03/10/2014 16:20

Alleviiller Kürrtt Mü? TTürrk Mü? Demek ki; Aleviler önce Türkçe biliyorlar. Türkçe'nin yerini zamanla Kürtçe ya da Zazaca alıyor. ... Osmanlıda kuruluş yıllarında Türkmen ağırlığı vardı. Bu Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar devam: etti; Dönme-Devşirme geleneği Osmanlı'da hakim oldukça Türkmen düşmanlığına koşut olarak Alevi düşmanlığı da arttı. Türkmen'in önünde iki yol vardı. Ya Sünnileşip ümmetçileşecekti veya "Katli vacip"ti. İşte Osmanlı 'ya karşı bitip tükenmeyen Celali Ayaklanmaları böyle başladı. Merkezi otoritenin güçleri karşısında yenilen Türkmen'in canını kurtarmak için tek yol kalmıştı. Kuş uçmaz kervan geçmez dağ köylerine yerleşmek, Türkçe'yi derhal unutup Kürtçe ya da Zazaca'yı öğrenip canını kurtarmak. İşte Horasan Türkleri'nin Kürtleşme macerası böyle başlıyor. Dersim bölgesinde dede ocaklarının tümü kendilerinin Horasan'dan gelen Türkmen Aşireti olduğunu savunur.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     03/10/2014 16:53

Aleviler müslümandır.Alevilikten bir kere bihabersin birde aleviyim diyorsun.Hz. Ali kim alevilik nedir bunları tam kavrayamamışsın.Biz aleviler olarak müslümanız zorlada kimse kimseyi müslümanlaştırmadı.Kürtleştirdi.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     03/10/2014 16:54

Kendi köyümün döndüğünü kim söyledi sana.Rezip kav değil ve alevide değil biz oraya koru dan göç etmişiz.Ayrıca Osmanlı hayranı filan değilim ismetçi hiç değilim benim anlattıklarım boşa gidiyor herhalde ben ne diyorum sen ne diyorsun?Adıyamanlılar son 600-700 yılda buraya yerleşenlerin torunları gelenlerse konya erzurum elazığ tunceli malatya gaziantep çevre illerden gelmeler.Aboşlar vardır yerlileri onlarda türktür mesela.Benim görüşüme göre kavi aşireti türkmendir.Ki büyük ihtimallede öyle!
Misafir - Mustafa

Semsur'un Yerlileri Kim?     03/10/2014 16:40

Alevileri zorla müslümanlaştıran Osmanlı ve cumhuriyet hayranlığından ancak sahte bir alevilik olur..Cumhuriyeti bir nebze olsun gene de işin aslıa inemeyenlerimiz kabul ediyor ama en cahilimize bile osmanlı'yı sevdirmek hiçbir vakit mümkün olmamışıtr Mustafa..Kendi köyünün döndüğünü söylemiştin hani..Peki sence, köyün öyle sevinerek ve davul zurna ile mi yoksa baskı ve hileler ile mi döndü alevilikten?Bunu bir sorsana kendine..O baskı ve dolapları büyüklerimiz bize çok anlattılar..Ve ben Kawa aşiretinin orijin ailesinden gelme olduğum için bir çok şeyi, birçok insanın bildiklerinden daha iyi biliyorum..
Misafir - Xalemir .

Semsur'un Yerlileri Kim?     03/10/2014 15:12

Alevi olduğunu söylemekte olan birinin,Osmanlı hayranlığına şaşırmamak elde değil doğrusu! Mustafa bak sen henüz gençsin..Üstelik sünniyim ve köklerime dönerek yeniden alevi olmaya çalışıyorum diyorsun..fakat şunu hiçbir zaman unutma:İster bir Kürd alevi ister bir Türk alevi için Osmanlı demek, şeytandan bile daha kötü birşey demektir..Bak biz aleviler Osmanlı kelimesini duymaya bile tahammül edemeyiz,bunu bil..Bizde ''Osmanlı'' demek insanlıkla bağdaşmayacak ne kötülük varsa onun adıdır..osmanlıbizim için zulüm,kan,gözyaşı,baskınlar,esaret,yoketme ve göçertme,sürgünlerde yokolma dışında birşey ifade etmez..Alevi kültürüne yabancı olduğun için bunları kavraman çok zor..
Misafir - Xalemir .

Semsur'un Yerlileri Kim?     03/10/2014 15:40

Sayfanın en altındaki mesajlarıma geri dönüp bakacak olursan;Semsur'da yaşayan kardeş halklardan bahsettiğimi ve Kürdlerle beraber binyıllardır aynı coğrafyayı paylaşan iki güzel ve asil halk Ermeni ve Süryanilerin nereye kaybolduğunu gene 'Şambayadı' nickiyle yazan kişiye sorduğumu göreceksin..Onun için, dönüp bana benim zaten dile getirdiğim argümanlarla cevap verme.. Evet,dediğin doğrudur:Semsur gerçekten bir yığın etnik topluluklarla beraber binyıllarca barış içinde yaşamayı başarmış güzel insanların diyarıdır..Bahsettiğin o güzelim iki halk şimdi nereye kayboldu Mustafa? Onları kendi öz vatanlarından söküp yokeden ve daha sonra da Kürdlere yönelenler kimlerdi Mustafa?Dünyanın ayak bastığı coğrafyalarının hiçbirinde artık ot bile bitmeyen o güzel ve sömürgeci olmayan Osmanlı ve ''Ata u İsmet'' in cumhuriyetleri değil miydi?
Misafir - Xalemir .

Kavi Aşireti     03/10/2014 12:22

Abdullah Öcalan'ın savunmasından; “Türk men akınlarının XI. Yüzyılda Kürtlerin yoğun yaşadıkları coğrafyaya akın etmeleri iki halk arasında yoğun bir kaynaşmaya yol açtı. Kürtlerin nispeten yerleşik konumları bu yüzyıllarda daha çok Türk boylarının erimelerine yol açıyordu.” diyen Öcalan yazının devamında; “Türk üst tabakaları, yerel siyasal kültürle bütünleşip çoğunlukla hakim olurken, alt tabaka daha çok Kürtler içinde erimeyi yaşıyordu açıklamasında bulunuyor. 3 Türk basınında "Kürtleşmiş Türk" ya da "dağlı Türk" ifadelerine Kürtçülük adına yıllarca karşı çıkıp dalga geçenlere bakın Öcalan Türkler'in Kürtleşmesinde olduğu gibi ne cevap veriyor: "Kürt Türkü veya Türk Kürdü böyle oluşuyor. Belirgin bir özellik olarak bunu sürekli göz önüne getirmek, sağlam objektif değerlendirmeler için büyük önem taşır. Türk-Kürt kardeşliğine böyle bilimsel yaklaşmak büyük önem taşır."
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     03/10/2014 12:14

;Ayrıca senin burada bütün anadoluya kürt demen nerdeyse bütün türkiyeye kürt demen ayrı bir bilgisizlik cahillik ve ezikliktir.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     03/10/2014 12:19

KAvi Aşireti ve oymakları Türkmendir.Göçebe örijinlidir.Belivanlı(pehlivanlı) oymağı bayat boyundan boylanlı oymağı bayat boyundan helikanlı oymağı iğdir zengilanlı ve asıl kavi oymağı ise döğer boyundandır.Bu tarihi osmanlı belgeleriyle sabittir.Senin inandığın uydurulmuş kürt tarihi ise bazı türk düşmanları tarafından uydurulmuş ipsiz sapsız bir kelimeler oyunudur.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     03/10/2014 12:40

Kürtler Mezopotamyanın yerli halklarından olup ana vatanları Zağros dağları hakkari-van çevresidir.Kürtlerin büyük çoğunluğu İslamın şafii mezhebine tabii olup çok az kısmı şii ehl-i hak ezidi ve zerdüşttür.Hristiyan olanlarıda vardır.Ama kürtler hiçbir zaman hele hele tarihin türk şamanlığı diye tanımladığı başında şaman(dede) bulunan aleviliği benimsememişlerdir.Sen Kürt sevgisi ve sempatisi duyabilirsin ama sen bir türkmen torunu olarak aslına sahip çıkmalı ve türkmenliği kabul etmelisin.Bu devlet ve millet her zaman iyinin yanında olmuştur.Kurtuluş savaşında kaviler büyük uğraşlarla antep savunmasına katkıda bulunmuşlardır.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     03/10/2014 12:56

Kürdlerin uydurulmuş tarihiyle bana gelme Xalemir bana osmanlı arşivleriyle tarihi olaylarla gel Osmanlıya sömürgeci demek büyük insafsızlıktır.Osmanlı bölgede olduğu zaman içerisinde iyi bir yönetim sergiledi.Ayrıca senin burada vermiş olduğun bilgiler tamamen yanlış ve asılsız bilgiler ve iddialardır.Kommagene uygarlığı bir pers-roma karışımı bir uygarlıktır.Ayrıca semsur halkı dediğin halk birçok kavimden oluşmaktadır.Türk-Kürt-Ermeni-Süryani-Arap her türlü halk vardır sen şimdi kalkıp bunların hepsine kürt dersen adama gülerler.Ve aynı zamanda senin gibi yüz karalarının aşiretimizde bulunmasından dolayı üzgünüm Xalemir.
Misafir - Mustafa

HAKARET İÇEREN YORUMLAR     02/10/2014 22:22

Sayın MEMEDE KAZIM; ben de ilginiz için size çok teşekkür ediyorum..Selamlar.
Xalemir .

Kumaha     02/10/2014 22:22

.......vs.,vs. gibi kelimeler ve dahasının da hepten hepten özbe öz Kürdçe olduğunu anlamaya çalışmasını beklediğinizde buradaki canlı örnekte olduğu gibi tepkiyle karşılaşıyorsunuz.
Xalemir .

     02/10/2014 22:47

Aşağıdakine benzer örnekte; diyelim ki benim aşiretim olan Kawa aşireti''''nin orijini olarak kabul edilen (tabi ki bugün bildiklerimiz bağlamında) KomaMir (Kawmir) kentinin Türkler tarafından Kömür diye bozularak kuşaklara aktarılması gibi örnekler herkesin bildiği örnekler artık..Benim üzerinde durmak istediğim antik Kürdçe ile günümüz Kürdçesi arasındaki benzerliklerin yazı dilimiz olmaması nedeniyle bu konuda araştırma yapmak isteyenler tarafından bile zorlu bir engel olarak durduğu konusudur..Öyle ki Kürdçeyi,etimolojisini,folklorunu bilen ve kendi dilini arı-duru bir şekilde içselleştirmiş ve latin dillerine yabancılığı olmayan bir Kürd için Anadolu tarihine baktığı zaman Kürdçeden başka şey neredeyse yoktur..!! Antikçağın kent,bölge isimnleri insan isimleri hepsi Kürdçedir..Kendi kendini zoraki inkara yönelen ve bir çaba harcamayan bireyden Kumaha,Kummuh,Kummukhi,Kummiya,Kawa,Kova,Kawi,Kommagene,Samosate,Kuaba,Kibele,Kaneş,Amasya,Semsur,Ankara,Sümeysat,Hahha,Hahhum,vs.,vs.. gibi kelimelr..
Xalemir .

Kumaha     02/10/2014 21:00

Dili ve kendisi yasaklanmış kentin insanları Semsurlular,diyelim ki Kommagene dendiğinde bunun kendilerinin de şu anda hala konuşmakta oldukları Kürdçe bir kelime olduğu ve atalarının kurduğu bir uygarlığın adı olduğunu kavramakta zorlanır..Çünkü Kommagene uygarlığı yabancı bir tarihçi tarafından keşfedilmiş ve onlar tarafından latince harflerle Kürdçeden latinceye çevrilerek ve dolayısı ile belli oranda ses bozulmalarına uğrayarak gene bir kez daha, derinden yabancılaşmış bir tarzda iletilmiş oluyordu.Gündelik yaşamda kullandığı bir dilin yazı diline çevrilmiş halinin latin ses özellikleriyle kendisine ne dediğini anlaması için de özel bir çaba göstermesi gerekiyordu Kürdün okur-yazar kültürü olmayan bireyinin..
Xalemir .

HAKARET İÇEREN YORUMLAR     02/10/2014 21:12

Xalemir kardeş, hassasiyetiniz için teşekkürler
MEMEDÊ KAZIM

     02/10/2014 21:00

Kürdler gibi; yüzyıllar boyunca dili yasaklarla baskı altına alınmış bir halkın tarihi konusu, zor bir konudur.Dili yasaklı olduğu için yazıya dökülmüş belge bulamazsınız! Buldıklarınız,ancak, onlarla egemenlikleri çerçevesinde ilgilenmiş sömürgenlerin yalan yanlış bilgileridir çoğunlukla..Osmanlı''''''''nın yalanları,cumhuriyetin yalanları ise Bizansa rahmet okutur..Fakat bu konuda; Kürdlerin kendi bölgelerinde tarihsel anlamda büyük uygarlıklar yaratmış bir halk olmaları dolayısı ile dünya tarihçilerinin bu bölge üzerindeki araştırmaları sırasında, ister istemez Kürdlerle burun buruna gelmeleri sözkonusu olmuştur hep..Bu nedenle kaybolan ve kaybolmaya yüztutmuş bir yığın şey ortaya çıkarılabilir ve çıkmaktadır..Güneş balçıkla sıvanmıyor herşeye rağmen.. Tarihle uğraşan herkesin coşku ve saygıyla yaklaştığı mezopotamya ve çevrel uygarlıklarının merkezinde hangi araştırmayı yaparlarsa yapsınlar, karşılaştıkları halk Kürdlerdir..
Xalemir .

Kumaha     02/10/2014 19:59

http://www.kafkas.edu.tr/dosyalar/sobedergi/file/008/9_0.pdf
Xalemir .

Kummuh     02/10/2014 19:45

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/18/1575/17091.pdf
Xalemir .

Kummuh     02/10/2014 19:47

http://okulevim.com/wp-content/uploads/2014/02/ANADOLU-TAR%C4%B0H%C4%B0.pdf
Xalemir .

Kumaha     02/10/2014 19:33

http://www.idefix.com/kitap/samsat-sumeysat-samosata-kumaha-hahha-hahhum-nimet-ozguc/tanim.asp?sid=AK42DZ2HWS5SVNEHZLEN
Xalemir .

Kumaha     02/10/2014 19:39

http://egeweb2.ege.edu.tr/tid/dosyalar/VIII_1993/TIDVIII-1993-05.pdf
Xalemir .

Kavi Aşireti     02/10/2014 19:36

bkz. http://www.sozkonusu.net/internetteki-bilgi-kirliligi-ve-uzerimizdeki-etkileri.html
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     02/10/2014 19:01

Sen artık almış başını gitmişsin sanki duvarra konuşuyorum bence sen şizofrensin kardeş git bir doktora görün kendi kafana göre bir dünya oluşturmuşsun ona göre gidiyorsun eee meeecbuuur :D :D kawa kummuh kummikya uçuyorsun fuat abi :D
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     02/10/2014 19:01

Sen artık almış başını gitmişsin sanki duvarra konuşuyorum bence sen şizofrensin kardeş git bir doktora görün kendi kafana göre bir dünya oluşturmuşsun ona göre gidiyorsun eee meeecbuuur :D :D kawa kummuh kummikya uçuyorsun fuat abi :D
Misafir - Mustafa

Dersim'e Yerleşen Kawalar     02/10/2014 18:26

Arap-İslam istilasından kaçan Semsur (Kawalar) halkı, Dersim'de,oradaki Kürd ve Ermeniler tarafından kabul gördü ve yerleşti.Fakat bunlardan sonraki yüzyıllarda geri dönüşlerde olmuştur..İşte Dersim'den geldi denilenler bunlardır..Bu dönenlerden Malatya,Maraş ve Semsur'a yerleşip yeni köyler ve ocaklar kuranlar olmuştur.Bundan başka tabii ki büyük kolları olan aşiretler vardır:Sinemilli,Atmi gibi.. Ve bunlar eski efsanevi Kumaha ya da Kummukhi (Kummikya) ülkesinin Dersim'e kadar uzanan ve bugünkü Semsur merkezinden hareketle, çevresel olarak Maraş,Kayseri,Malatya,Antep,Ruha şehirlerinin büyük bir bölümünü içine alan sınırlarında kollara sahip olmalarından dolayı oradan oraya göçmelerin olması gayet doğaldır..
Xalemir .

Kavi Aşireti     02/10/2014 18:22

Koskoca Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu arşivlerine değilde senin gibi ipi sapı belirsiz kişileremi kanacağız ey Xalemir Lütfen yazarken aklını kullan ve bilgi kirliliği yapma dünya senin ve biz kavilerin etrafında dönüyor sanki?
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     02/10/2014 18:22

Koskoca Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu arşivlerine değilde senin gibi ipi sapı belirsiz kişileremi kanacağız ey Xalemir Lütfen yazarken aklını kullan ve bilgi kirliliği yapma dünya senin ve biz kavilerin etrafında dönüyor sanki?
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     02/10/2014 18:53

Biz Türkmeniz Kavi Aşireti olarak ve Türkmenliğimizlede gurur duyuyoruz senin gibiler istisnadır.Ama istisnalar kaideyi bozmaz bozamaz.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     02/10/2014 18:21

Yani yüzyıllardır çalınan gulbanglar 7 ulu türkmen ozanı hacı bektaşiler pir hoca ahmet yeseviler yalan mı lütfen acizliğinizi burada yansıtmayınız biz horasandan geldik 1250 lili yıllarda ve türkmeniz seni bilmiyorum sen belki kav aşiretinden değilsindir ama ...
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     02/10/2014 18:25

Sayın Admin burada Xalemir adlı Tarih bilgisinden yoksan aciz şahsiyetin aşiretimle ilgili yalan yanlış bilgiler yazmasına izin vermeyiniz bilgi kirliliğidir lütfen...
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     02/10/2014 18:03

Sayın Admin burada Xalemir adlı şahsiyet tarafından aşiretimle ilgili yalan yanlış bilgişlere yer verildiğinden dolayı şikayetçiyim.Allah sana gün yüzü göstermesin xalemir iki ulu divanda görüşmek üzere!
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     02/10/2014 18:52

Sayın admin burada bana Xalemir adlı şahsiyet tarafından bana ve köyüme itafen döneklik hakaretinde bulunulmuştur.Lütfen biraz objektif olun.Ayrıca ben son sözümüde söyledim anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az.Biz Türküz ayrıca ben 21 yaşında ergin bir bireyim çocuk olan belki Xalemir'dir.Kendisi azılı bir türk düşmanı ve pkk sempatizanı olduğundan türklük işine gelmemektedir son sözüm bir dahada bu kürt sempatizanı ırkıçı faşist sayfaya yazı yazmayacağım.Anlaya sivri sinek saz anlamayana davul zurna az!
Misafir - Mustafa

Kawalar     02/10/2014 18:52

Kawiler'in Dersim'den geldikleri söylemi doğruyu yansıtmayan eksik,yanlış bilgilerden kaynaklanmaktadır..Olan şudur:Tam tersine Dersim'de bugün yerleşik olan Kürdler bundan 1300 yıl kadar önce, Anadoluya doğru gerçekleşen büyük Arap-İslam istilasından kaçarak oraya yerleşen Semsur(Adıyaman)lılardır..O dönemde Dersim'de yoğun olarak Ermeniler yaşıyordu ve kendilerine gelip sığınan bu halkı kabul ettiler,korudular..Semsur'dan gidenler genel olarak ovalık bölgede ve saldırılara açık durumda olanlardı..Buralarda; yani ovalarda yerleşik olan Kawiler Arap saldırılarına açık hedefti,topraklarını terketmek zorunda kaldılar.Terkedemeyen yada bilerek kalanların büyük bölümü bugün artık alevi olmayan Kolık bölgesi gibi sünnileşti..Diğerleri de zaman içinde İslamın Kerbela şehitleri tarafını saf tutarak gelen Aleviler oldular.Bizlerin bugün yerleşik bulunduğumuz dağlık bölgelerdeki Kawi Halkı ise arazinin koruyucu niteliklerinden yaralanarak kısmen yerleşik kaldı...
Xalemir .

Kawa Aşireti     02/10/2014 17:43

Değerli admin..Burada bana verilen cevaplar ve bu cevapların arkasındaki duygu dünyasını da çözümleme gayretindeyim..Cevaplardan görebildiğim kadarıyla burada bana küfür ve hakaret yetiştirmeye çalışan ''Mustafa'' adındaki kişinin ''Kawa Aşireti'' mensubu olduğuyla ilgili şüphelerim var.cevaplarına sinmiş bilgiler bu kişinin Kawi olmadığına işaret ediyor..Bu kişi ya bir çocuk, ya da kesinlikle aşiretimizle en küçük bağı olmayan ve ortamı provoke etmeye çalışan bir faşisttir..
Xalemir .

Kawa Aşireti     02/10/2014 17:53

Bir tartışma platformunda,bilgi aılşverişi yapılması gereken bir yerde söylenen sözlerin kendi bildiklerine uymadığını gören birinin,kendisine ''Ben; Kürd-Kawi-Aleviyim.'' diyen birine söylediği toplam sözcüklerin özü şu şekildedir:1)''Seni kripto Ermen.!!'' 2)Senin gibi ''Kawiler Kürd ve alevidir diyenleri'' temizleyeceğim.!''3) ''Kawiler önce Türktü,şimdi Kürt olmuşlar;ben de kendini Kürd ve sünni zanneden biri olarak artık Türk ve alevi olmaya çalışıyorum.Sen de eğer böyle yapmıyorsan haramzadesin.!''4) ''Bre gerizekalı'' 5)''Türk düşman.!'' 6) ''Be salak!'' vs.. hal böyle olunca insani bir tartışma ortamının kalmadığı belli oluyor..Forum yönetiminden ricam odur ki görüldüğü şekilde tartışılması olanaksız olduğu için buna engel olunacak bir yöntem geliştirsinler. Bu sayfalarda; küfür ve kendi dışındakine hakaret olarak açığa çıkan ırkçı faşist yansımaların yerine akli ve insani paylaşımlar olmalı..
Xalemir .

Kawa Aşireti     02/10/2014 17:42

Değerli Admin; uyarınızı aynı şekilde paylaşıyorum.Burada; hasbelkader aşiretim ile ilgili kendi bildiklerimi paylaşmak ve yanlış bilinenler konusunda aidiyetliğimden kaynaklanan insani sorumluluklarımı, bir-iki cümlenin izin verdiği sınırlar içinde yerine getirmeye çalışıyorum.Fakat buna karşılık olarak cevap niyetine dimağına monte edilmiş birkaç küfür ve hakaret dışında söyleyecek sözü olmayanların,forumdaki bu değerli bölümü amacından uzaklaştırıp bir çeşit küfür arenasına çevirmeye yönelik girişimlerinin de oldukça farkında olarak,elimden gelen özeni gösteriyorum.Çünkü bu sayfaların bizler için değerinin farkındayım ve gerekli özeni herkesin göstermesi gerekliliğine inanıyorum..
Xalemir .

HAKARET İÇEREN YORUMLAR     02/10/2014 14:59

Değerli okuyucularımız, kıymetli yorumlarınızı ilgi ile takip ediyoruz, bir çok üyemizin de yorumlarınızı çok beğendiğini, tarafımıza ulaşan mesajlardan görüyoruz. sizden ricamız, HAKARET İÇEREN YORUMLAR'dan kaçınmanızdır. Her kes her bilginin tam doğruluğunu bilemeye bilir. Doğru bildiğiniz yorum ve bilgilerinizi ifade ederken Hakaret etmemenizi özellikle rica ediyoruz. Saygılarımızla www.semskiasireti.com
Misafir - ADMİN

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:33

Bre Gerizekalı Bundan en aşağı 600 yıl önce kaviler adıyaman ve civarına tunceliden geldiler be salak bilip bilmeden bir de 3000 yıldan bahsediyorsun gerzek.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:31

Benim köken heştiran ben döğer boyundan türkmenim zoruna mı gitti?
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:50

Ayrıca rezip kaw değil aklını karıştırırım senin!
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:36

Biz Kavi Aşireti olarak Türkmeniz Türküz:Soyunu inkar eden varsın etsin biz dönmeyiz yolumuzdan.Hak yol bizim ak yol bizim.Bu topraklar bizim..
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:11

Afedersiniz şimdide ben şuna buna güvenmiyorum diyeceksiniz kime güveneceğiz türk düşmanı sözde aydınlara mı kripto ermenilere mi?
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:56

Afedersiniz şimdide ben şuna buna güvenmiyorum diyeceksiniz kime güveneceğiz türk düşmanı sözde aydınlara mı kripto ermenilere mi?
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:26

Kavi Aşireti öz türkmen aşiretidir.Bunun tarihi belgelerle kayıtları mevcuttur.Bu topraklar 1071 den öncedende türk yurduydu şimdide türk yurdudur.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:26

Kavi Aşireti öz türkmen aşiretidir.Bunun tarihi belgelerle kayıtları mevcuttur.Bu topraklar 1071 den öncedende türk yurduydu şimdide türk yurdudur.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:25

Kavi Aşireti öz türkmen aşiretidir.Bunun tarihi belgelerle kayıtları mevcuttur.Bu topraklar 1071 den öncedende türk yurduydu şimdide türk yurdudur.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:25

Kavi Aşireti öz türkmen aşiretidir.Bunun tarihi belgelerle kayıtları mevcuttur.Bu topraklar 1071 den öncedende türk yurduydu şimdide türk yurdudur.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:25

Kavi Aşireti öz türkmen aşiretidir.Bunun tarihi belgelerle kayıtları mevcuttur.Bu topraklar 1071 den öncedende türk yurduydu şimdide türk yurdudur.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:24

Kavi Aşireti öz türkmen aşiretidir.Bunun tarihi belgelerle kayıtları mevcuttur.Bu topraklar 1071 den öncedende türk yurduydu şimdide türk yurdudur.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti      02/10/2014 11:51

Yok yok Anadolu ateşi çok izliyorsun sen Mustafa Erdoğan falan he?
Misafir - Mustafa

     02/10/2014 11:36

Tek kelimeyle malsın.
Misafir - Mustafa

Kawa Aşireti     02/10/2014 00:22

Kawalar 3000 yıldır kimleri ve nicelerini tarihin çöplüğüne gömerek geliyorlar..! Ah o gömülenler de bir bilseydi arkamızda bıraktığımız ve gömdüklerimizi... nicelerini sayabiliriz:Bizden olanlar, yani kardeşlerimiz de vardı bir zamanlar Rezip,Artan,Birçok Kolık köyü,vs..onlar baskı ve zulme dayanamayıp,döndüler, kendi kendilerini gömdüler zaten..Bunların dışında bir de gerçek düşmanlar;hükümdarlar,sultanlar,paşalar-padişahlar, Kenan Evrenler ve de onların yarattığı döneklerin haddi var hesabı yok..!Ama işte bak görüyor musun; Kaw hala yerinde ve asil direngenliğiyle hala Kaw olarak duruyor ulu anadolu güneşinin altında!!
Misafir - Xalemir .

Kawa Aşireti     01/10/2014 23:33

Beşikler vermişim Nuh'a Salıncaklar, hamaklar, Havva Ana'n dünkü çocuk sayılır, Anadoluyum ben, Tanıyor musun ? ...................... Binlerce yıl sağılmışım, Korkunç atlılarıyla parçalamışlar Nazlı, seher-sabah uykularımı Hükümdarlar, saldırganlar, haydutlar, Haraç salmışlar üstüme. Ne İskender takmışım, Ne şah ne sultan Göçüp gitmişler, gölgesiz! Selam etmişim dostuma Ve dayatmışım... Görüyor musun?
Misafir - Xalemir .

Kavi Aşireti     01/10/2014 19:05

Dönek görmek istiyorsa senin gibiler dönüp aynaya baksınlar.Aslını inkar eden kimmiş bakalım...Biz türk oğlu türküz ve senin gibi yalancı,celladına aşık(kürtlerin ne kadar alevi katlettiğini söyletme bana)aslını inkar eden,türk denilince kaşınan insanları aramızdan ayrıştırıp tarihin çöplüğüne gömeceğiz.Sonunuz geldi.
Misafir - Mustafa

Kawa Aşireti     30/09/2014 23:11

Mustafa sana acıyorum..Ama inan ki gerçekten acıyorum..Senin gerçek bir kawi mensubu olduğundan şüpheliyim gerçi..Ama gerçekten Rezip'li biri isen senin içinde debelenmekte olduğun bu durum; Bir Kawi olarak beni derinden üzmüştür..Bunu en içten duygularımla söylüyorum..Şunu bil ki dönekliğin sonu yoktur!Bir kez kendini inkara yöneldin mi yaslanacağın hiç bir yer kalmaz..Fakat senin bu durumunun suçlusu da ne yazık ki zamanında ihanetin pençesine kendini düşüren eskilerinizdir.
Misafir - Xalemir .

Kawalar     30/09/2014 23:39

Bir alevi kendisine 'Ermeni' denilmesinden asla gocunmaz.Hele de bu 'Ermeniler'i aşağılamak için söyleniyorsa,üstelik alır başımıza koyarız!!Bir alevi için Ermnei,Kürd,Türk,ingiliz,Arap vs. olmak ne övünülecek ne de yerinilecek bir bir durumdur..Fakat '' biz eskiden Türk ve alevi imişiz,sonradan Kürd ve sünni olmuşuz.. şimdi de tekrardan Türk ve alevi olmaya çalışıyoruz; senin gibi binyıldır ne Kawi olarak yaşayan Kürd ve aleviyim diyenleri de temizleyeceğiz'' diyen dönüp-dönüp kendine ihanetin içinde kıvranan döneklik ve kendini bilmezlik-kaybetmişlik durumu insanlık açısından çok alçak bir konum,vahim ve ders alınacak bir durumdur!
Misafir - Xalemir .

Kavi Aşireti     27/09/2014 11:21

Aleviler müslümandır.Türktür kürtler yerleşik bir kavimdir.Göçebelik az bulunur onlarda.Göçebe türkmenler gittikleri yerin dilini aldılar özelliklede kürtlerin.Osmanlı zamanında türkmenlik asilikle eş değerdi.Bu yüzden birçok Alevi-Türkmen tahrir kayıtlarına kendilerini kürt diye yazdırmıştır.Ayrıca osmanlı kayıtları dünyanın en ustaca tutulmuş kayıtlarıdır.KAç tavuğun kaç yumurtası olduğu bile yazılıdır.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     27/09/2014 11:21

Aleviler müslümandır.Türktür kürtler yerleşik bir kavimdir.Göçebelik az bulunur onlarda.Göçebe türkmenler gittikleri yerin dilini aldılar özelliklede kürtlerin.Osmanlı zamanında türkmenlik asilikle eş değerdi.Bu yüzden birçok Alevi-Türkmen tahrir kayıtlarına kendilerini kürt diye yazdırmıştır.Ayrıca osmanlı kayıtları dünyanın en ustaca tutulmuş kayıtlarıdır.KAç tavuğun kaç yumurtası olduğu bile yazılıdır.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     27/09/2014 11:43

Horasana götürülenler şu an şia ve ezididir.Ayrıca alevilik müslümanlığın türk yorumudur.Sen hala müslüman karşıtlığına devam et bakalım öbür dünyada nasıl hesap vereceksin kripto ermeni seni...
Misafir - Mustafa

Kawa Aşireti     26/09/2014 22:30

Bu belki seni biraz kendine getirir..
Xalemir .

Kawa Aşireti     26/09/2014 22:26

Eğer birşeyler öğrenip kendini bu tezatlardan kurtarma amacında ve kim olduğunu öğrenme niyetinde isen,bir kitap önereceğim:ERDOĞAN AYDIN/ NASIL MÜSLÜMAN OLDUK? Al oku..
Xalemir .

Kawa Aşireti     26/09/2014 22:53

Demek Şahismail Yavuz'un en büyük yardımcısı olarak sınırda tuttuğu Şafiileri alıp Horasan'a götürmüş ve onlar döndüklerinde Türk ve de Alevi olarak arzı endam eylemişler..Böylesine ayıp bir bilgisizlik görülmüş şey değil..
Xalemir .

Kawa Aşireti     26/09/2014 22:39

Yaw kardeşim ezbere konuşma..Şafiiler esas olarak Şahismaile karşı tampon olarak sınırda tutulan ve Yavuz tarafından desteklenen bir kesimdi..Horasan'a götürülenler ya da göç etmek zorunda kalanlar alevilerdi. Ayrıca bilmiyorsan öğren:Anadolu'da Şii yoktur ve olmamıştır..Şiilik İran'a özgü bir kavramdır ve alevilik ile en küçük bir benzeşme ya da bağı yoktur..Ha eğer illa da bölgedeki başka bir inançla bağını kurmak istersen,ilk akla gelen Ezidiliktir.Hem Aleviyim diyorsun hem de Ezidileri aşağılıyorsun..Senin Alevi olman asla mümkün değildir.Aleviyim deme bari.Yazıktır sana..
Xalemir .

Kawa Aşireti     26/09/2014 22:32

Eğer birilerinin diğerini asimile etmesi sözkonusu ise burada Kürdlerin edilgen konumda oldukları açıktır.En azından milliyetçilik akımlarının ortaya çıktığı zamnlardan bugüne 250 yılda kürdlerin iktidar olduğu bir dönem var da biz mi bilmiyoruz?Kürdler Türkleri nasıl asimile edecekmiş ya da etmiş,açıklanması gerekir.Buna kargalar bile güler..Sen kendinle mi yoksa başkasıyla mı dalga geçtiğini düşünüyorsun?
Xalemir .

Kawa Aşireti     26/09/2014 22:38

Anadolu'da veya günümüzün Türkiye'sinde Türkçülük akımının da belli bir dönemsel tarihi vardır ve o kadar da uzak değildir.Bu akım esas olarak İttihatçı kadrolara Bismarck Almanyası tarafından empoze edilerek Alman İmparatorluğu'nun yayılmacı emellerine hizmet etmesi amacıyla üretilmiş ve beslenmiş bir akımdı ve günümüzde hızını hala alabilmiş değil..
Xalemir .

Kawa Aşireti     26/09/2014 22:35

Dikkatimi çekiyor hep ''Kürtleşme'' diyorsun..Kürdleşme ya da Türkleşme,Araplaşma diye bir olgu ne zaman ortaya çıkar?Biri diğerini bastırdığı zaman değilmi?Kürdler kimi bastırdı?Med'lerden,Kommagene'den sonra Anadolu'da bir Kürd egemenliğinden sözedilemez.Neredeyse 2000 yıldır Kürdler hiçbir zaman asıl yönetici unsur olmadılar.Olduğunu kabul etsek bile Ulusalcılık akımı günümüzün paradigması olarak geçmiş uygarlıkların önemsedikleri bir konu değildi.Ama Karamanoğulları döneminde bile fermanlarlaTürkçe dışında dillerin yasak konusu edildiğini biliyoruz..Yani birinin diğerini baskı yoluyla kendileştirmesi olgusu var ise bu Kürdlerin Türkleşmesi olarak anlamlı görünebilir.Bir kere bu tezattan kendini kurtarman gerekir..
Xalemir .

Kavi Aşireti     26/09/2014 21:13

Aralarındaki bir takım alevi -türkmenlerde bu konfedere yapılar içerisinde kürtlüğü seçmiştir.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 21:01

Horasana götürülenlerin bir çoğu ezidi şafii ve şiidir.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 21:09

Horasana götürüldükleri tarihler kürtleşmenin tamamlandığı 18-19.yüzyıl civarlarıdır ki bu da kürtleşme için yeterli bir süre şah ismail-yavuz çatışmasında değil şah tahmasb zamanında gönderilmişlerdir.
Misafir - Mustafa

Mustafa Burası Facebook Değil!     26/09/2014 20:19

Mustafa burası alışkın olduğun belli olan ''facebook'' gibi bir yer değil! Ya doğru düzgün fikrini yaz ya da girme..terbiyeli ol.
Xalemir .

Kawa Aşireti     26/09/2014 20:29

Horasan denilen yer zaten Kürd diyarıdır.Bu da benden sana bir bilgi olsun.Şahismail-Yavuz mücadelesinin olduğu dönemde Anadolu'dan İran'a geçen Alevi (çoğunlukla Dersim'den olduğu kayıtlarda vardır) katarları götürülüp Horasan'a yerleştirildi.Horasan2dan geldi denilenler işte bunların geriye dönenleridir..Orada hala buradan gitmiş olan Anadolu kökenli Kürdler yoğunlukla yaşamaya devam ediyorlar..yani bahsi geçen İran Horasan'ı geçmişte ve bugün aynı zamanda bir Kürd toprağıdır..Cahiller bunu bilmiyorlar ve Horasan'dan geldiğimiz için Türküz diyorlar..
Xalemir .

Kavi Aşireti     26/09/2014 20:53

Evliya Çelebiye bile yalancı demişsin bir git işine ağzımı bozdurtma benim.Beğenmiyorsan git başka ülkede yaşa.Sana bu ülke fazla temiz.Git Zağrosa yezidilerle haşır neşir ol.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 20:06

kavi Aşireti öz türkmen aşiretidir kabullenmeyenin kaşıntısı vardır.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 20:46

Tarihçiymiş hangi tarihçi o banada göster bakayım kummuhçu
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 20:40

Adıyamanlılar aslen kawwwaaaymış gitsene bir besniye söyle bunu sana götüylen bir gülsünler...
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 20:41

Tabi canım malum yerlerinizden uydurun kürt tarihini sonra zehirleyin benim masum milletimi kenan evren ve senin gibiler aynı kefenin kokmuş soğanlarıdır anladın mı beni?
Misafir - Mustafa

Kawa Aşireti     26/09/2014 19:51

Nasıl temizleyeceksin benim gibileri?Bu zehiri sana kim içirdi?
Xalemir .

Kawa Aşireti     26/09/2014 19:46

Senin anlamadığın şey şu:Bütün adıyaman toprağı asıl olarak Kawa mensubudur.Kawalar geçmişi çok eskilerde ve derinde olan bir halktır..Türkler Anadolu'ya geleli henüz 1000 yıllık bir zaman geçmiştir..fakat Kawa Aşireti'den bahseden çok eski belgeler vardır.Kawalar antik çağlardan beri o bölgede yerleşik bir halktır..Bunu YÖK diplomalı kenan Evren'in ibneleştirdiği adamlardan değil;dünyanın tarih alanında otorite olduğu kabul görmüş,önde gelen tarihçilerinden öğreniyoruz.
Xalemir .

Kavi Aşireti     26/09/2014 19:13

Atalarımız nasıl asimile olup kürtleştiyse bizde öyle türkleşiyoruz var m mı birr diyeceğin yoksa kapat konuyu artık!
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 19:00

Aşiretimi senin gibilere kurban etmeyeceğim.Senin gibiler temizlenene kadar mücadelem devam edecek.
Misafir - Mustafa

Kawa Aşireti     26/09/2014 19:34

Bak delikanlı önce doğru konuşmayı öğrenmiş olduğunu göster,sonra şerif olup olmadığını anlarız..Sen bilgisizliğinin kurbanı olarak kendini oraya buraya yamamaya çalışıyorsun..Ya da dedğim gibi gerçekten Türk olabilirsin..Türk olmanda bir sorun yok..Bütün insanlık ailesi bir bütündür..İnsanların milliyetleri ile bir problemim yok..Ancak ne vakit ki ırkçı faşist sistem bizi yüzyıl boyunca yoketmeye çalıştı,halkımız varlık-yokluk mücadelesine girdi..Bizim dilimizi,kültürümüzü,insanlık adına neyimiz varsa asimile etmeye çalıştılar..Şimdi eğer sen de doğru bir insan isen buna en az benim kadar karşı durmalısın..Yoksa nasıl 'şerif' olacaksın?Irkçıdan ne adam olur ne de şerif..öyle değil mi?
Xalemir .

Kavi Aşireti     26/09/2014 18:56

,Ayrıca helikanlı oymağı rişvana bağlı iğdir boyundan kavi aşireti...hinot oymağı horasan kökenli beydili boyu.daha ne kaldı?
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 18:45

Ama ne olursa olsun aşiretimi senin gibilere yedirmeyeceğim.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 18:17

benim aşiretim türk oğlu türktür.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 18:58

Benim aslım alevi-türkmendir biz sonradan rezipe gidip sünnileşömişiz anladın mı?Kav aşireti sapına kadar Türktür.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 18:08

Kürtlerin arasında eriyip gitmemize benim vicdanım el vermez ama senin gibi psikopatlarınki nasıl el veriyor anlamıyorum.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 18:55

Yanlışlardan bir tanesi Türkler sünni Kürtler alevi ya bir git işine kardeşim ilk önce araştır sonra gel yanıma Türklükle sıkıntın varsa kripto ermeni olma olsalığın yüksek.Küçükkende Türklerle ilgili çeşitli travmaların olmuş olabilir git bir psikoloğa anlat derdini rahatla sen ona gülüm de oda sana gülüm desin al gülüm ver gülüm anlat kürdoluğunu..
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 18:53

Benim aswlım öz be öz kavidir.Senin ki belki değişiktir git aynaya bak sen.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     26/09/2014 18:01

Bak kardeşim ben rezipliyim ve rezipliler şerif kökenlidir.Çarpılırsın sonra adam akıllı konuş.Ayrıca Rzip zaten kav aşireti değil ama benim köken koru-heştiran anladınmı? Ayrıca hala asimilasyon diyorsun hala inkardan bahsediyorsun Allah sana akıl fikir versin bütün bilimsel verileride ortaya döktüm kabullenmemek senin kalleşliğin aslını inkar eden haramzadedir.
Misafir - Mustafa

Kawa Aşireti     26/09/2014 17:17

Şimdi adını 'rezip' deyip size belletilen köyünüzün adını bile hatırlamaktan acizsiniz ama kendinizi götürüp ta Azerbaycan'da bilmem nereye bağlama konusunda utanma yok!!Asimilasyon ve inkar böyle birşeydir işte..Önce kendini unut sonra dönüp kendi kendine küfret!!Ben şundan eminim ki; o köydeki yaşlılar bile köylerinin asıl adı bilmiyorlardır..Zaten bilselerdi,torunlarını bu zavallı ve rezil duruma düşmelerine izin vermezlerdi..Gidin kendinize başka bir ''aşiret'' bulun!!Belki de biriniz de Alaska'da bir yerde bulur..
Xalemir .

     26/09/2014 17:31

''Rezip''li Mustafa;senin iş biraz karışık gibi görünüyor..Bak kimsenin Türklüğüne birşey demiyorum,sünniliğine de..bunu tekraren söyleyeyim.Kendisi,Kawa aşiretinden 100 yıl kadar önce duygusal anlamda koparak aslını inkar eden, 60 yıl kadar önce de asimilasyonu iyice perçinlemek için cami sahibi olan ve de senin gibilerinin unuttukları gerçek adı Raze İve (Raziv) olan ama Türk memurların bozarak ''''Rezip'''' diye rezil bir şekilde kayda geçirdiği Rezip''li olduğunu..''''köken''''in ise Koru-Heştiran olduğunu söylemektesin.. Ondan önce de ''''Kaviler sapına kadar Türk ve Alevidir'''' demiştin..Anlamadım! Başkalarının ''''sapı''seni niye bu kadar coşturuyor..Kürd ve Alevi olan biziz..sana ne oluyor?Kürd ve sünni olduğun halde bizim sapımızla neden bu kadar ilgilisin?Sen Kürd olduğun halde kendini Türk görebilir veya gerçekten öyle olman da mümkün..Çünkü bu biyolojik olarak da mümkün olmayacak bir hadise değildir.Annen ya da baban kulağına Türk olduğunu fısıdamış olabilirler!Ya da gerçekten Türk olabilirsin.
Xalemir .

Kavi Aşireti     25/09/2014 18:41

tamam devletin içerisindeki bazı gizli yahudi ajanlarının kuklaları yapmış olabilir hatta devlet kendisi yapmış olabilir ama bu kavi aşiretinin türk olduğu gerçeğini değiştirmez boşuna zırlama..Ayrıca ben koru-heştiran kökenli bir rezipliyim bunuda bil kavi aşiretinin oymakları mesela pehlivanlı oymağı bayat boyundandır.Zengilanlı oymağı döğer boyundan ve aynı isimle azerbaycenda şehir bile bulunmaktadır.
Misafir - Mustafa

Kawa Aşireti     24/09/2014 23:10

Mustafa; sen nereli, hangi köylüsün?Türk olduğunu hangi özel savaş görevlisi ilkokul öğretmenin öğretti sana?Eğer Semsur'lu Kürd,Kawi ve Kızılbaş isen; senin ailenden bıyıkları kesilip yedirilenler oldu mu?O İlber Ortaylı dediğin hıyarı benim kadar tanır mısın?.O ve onun gibilerini sen ne sanıyorsun ki burda adını veriyorsun?
Misafir - Xalemir .

Kavi Aşireti     24/09/2014 13:48

Tabi canım bir yaşa kadar sürekli kürdüz de kürdüz masallarıyla büyü sonra türk olduğun gerçeğiyle karşılaş hazmedebilmek zor tabii.Xalemmir..
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     24/09/2014 13:21

https://www.facebook.com/ilberortaylicaps/photos/a.238053019707989.1073741827.238051786374779/256230544556903/?type=1&theater
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     24/09/2014 13:09

Senin zaten Türklerin aşireti olmaz demen cahiliyetini ön plana pazara bütün her yere seriyor.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     24/09/2014 13:21

Kavi aşireti sapına kadar Türktür.
Misafir - Mustafa

kavi Aşireti     24/09/2014 13:59

Kavi aşireti türktür.Alevidir. İnkar edense haramzadedir.
Misafir - Mustafa

kavi Aşireti     24/09/2014 13:02

Senin gibileri zaten baştan Türk düşmanı olduğundan doğruyu söylesen dahi kabullenmezsiniz.Ayrıca bunun kart-kuert la ne ilgisi gayet bilimsel profesörlerin söylediği şeyler bunlar.Profesörlere değilde senin gibi kekolaramı güveneceğiz?
Misafir - Mustafa

kavi Aşireti     24/09/2014 13:56

Türkler aslen göçebe bir topluluktur ve aşiretleri vardır.Hatta dünyadaki ilk aşiret olarak toplu halde yaşayan kavimdir Türkler.Şimdi senin gibi cahillere ne demeli Xalemir aslını inkar eden bir haramzadesin Allah yardımcın olsun.
Misafir - Mustafa

     22/09/2014 22:51

Sonunda aşiret sözcüğünün geçtiği bütün topluluklar Kürddür..Bir kere ortalıkta bilimadamı,tarihçi,araştırmacı sıfatlarına boğularak gezinen ve sizlerin de buradan onların sözde ''''eserleri''''ni ''''kaynak'''' diye göstermeniz hiçbir değer taşımıyor..O ırkçı soytarıların bilmediği ve sizin de farkında olmadığınız şey şudur ki; ''''aşiret'' kavramı Kürdlere özgü sosyolojik bir örgütlenme tarzını ifade eder..Türklerde ''aşiret'' olmaz.. Bunu bilmediklerinden değil de bilerek yapanlar ise zaten su katılmamış Kürd düşmanı ırkçılardır..Anadolu''nun her yerinde varlığı olan aşiretleri yokedemeyeceklerine göre onlara ''''falanca,filanca Türk Boyundan filanca aşiret'''' diyecekler.. Bu söylemler ancak köklü bilgiye sahip olmayan cahil halk kesimlerini kandırabilir ama Anadolu''yu tarih ve sosyolojik yapısıyla bilenler bilir ki ''aşiret'' tarzı örgütlenme model ve yaşayışı Kürdlere ait bir tarzdır..
Misafir - Xalemir .

Kawalar     21/09/2014 22:14

Bir sosyal bilimci olarak, ırkçılığın ağusuna bulanmış bir topluluğun tedavisinin oldukça meşakkatli bir iş olduğunun farkındayım..tedavi olunduğunda;halkların kardeşliği kavramının ne kadar yüce ve güzel,insani bir kavram olduğu görülecek,yaşamda ona buna saldırarak inkar ve yoketme peşinde koşmanın ne kadar alçaltıcı olduğunun bilinci edinilerek; kendi İnsanlığının da tadına yavaş ama emin adımlarla varılırken bir yandan da ırkçı rüyalarından uyandıklarında o toplum yeniden doğar..Bizler sizi tedavi etmeye uğraşırken sizin bizi bir psikiyatriste görünün demenizi; yüzyıllardır içinde debelendiğiniz çamurun etkileri nedeniyle gayet makul karşılıyoruz..Çünkü imha etmeye çalışılan Kürd halkının elleriyle çok geçmeden doğurulacak olan güneşin ışıklarının sizi de aydınlatacağını, ısıtacağını ve yüreğinizi ferahlatacağını biliyoruz..
Xalemir .

Kawalar     21/09/2014 22:48

Kürtlerin özgürlük mücadelesi Türk ırkçılığını ikna yoluyla olmadığı için, kafasına vura vura tedavi yoluna gitti..Bu tedavinin birinci aşaması başarılmıştır..Bundan sonrasında merak etmeyin kafasına vurulmadan da artık kendi başınıza doğru yolu bulacak kadar tedavi olacağına inancım tamdır.Bu sosyo-psikolojik travmayı atlatmanızda sıkıştığınız her anda Kürdleri hep yanıbaşınızda ve size yardımcı olmaya hazır göreceksiniz..
Xalemir .

Kawalar     21/09/2014 22:01

Kawalar önce yoktu... Sonra ''kayı'' oldular..Şimdi de demek ki ''oğuz'' ların bilmem ne boyu oldular!! Güzel güzel.. Türk ırkçılığı bu şekilde devam ederse sonunda reel gerçeklik karşısında baya kıvama gelecek demektir..Ha gayret! Kürdlerin varolduğunu, 'kart-kurt etmediklerini öğrendiğiniz gibi Kawa'ların da kim olduğunu Kürdler size iyice belletme azmini hiçbir zamn bırakmayacaklar..Dünyanın herhangi bir halkıyla hiçbir zaman problemimiz yoktur ve olmamıştır.Fakat dünyanın herhangi bir yerindeki ırkçı faşistler ve dolayısı ile de Türk faşizmiyle her zaman,zemin ve mekanda mücadele etmek sorunumuz vardır.
Xalemir .

Xalemir     18/09/2014 11:48

Xalemir misin nesin bak uçmuşsun resmen kummuhlar falan git bir psikiyatriste görün bence.
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     18/09/2014 11:02

Türklükle sorunu problemi olanlar sayfayı kirletmesinler lütfen.Kavi aşireti aslen ALEVİ-TÜRKMEN bir aşiret konfederasyonudur içerisinde farklı boylarda bulunmasına rağmen aslen Oğuzların Döğer boyuna mensuptur.
Misafir - Mustafa

şam bayadı     18/09/2014 11:43

Kavi aşireti bozulus türkmen grubundandır. Döğer boyundandır...http://www.ismailucakci.com/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=128
Misafir - Mustafa

şam bayadı     18/09/2014 11:27

şam tatlımısın nesin belanı şimdi... kavi aşireti ekseriyeti türkmendir ve döğer boyundandır bir tarafından sallama...
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     13/09/2014 12:36

Kavi Aşireti'nin %90'ı Kürt'tür dediğim halde beni anlamak idrakinden yoksun XALEMİR işte sana bir kanıt daha... Kavi Aşiretinin homojen (sade tek bir atadan gelmediği) olmadığının bir kanıtı daha. özellikle ''Şeyhlü Kethuda'' yani ''Şeyhlülerin ağası/beyi'' kelimesine özellikle dikkat et.. http://dergiler.ankara.edu.tr/18/32/232.pdf
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     13/09/2014 12:24

HALEMİR nedense hiç şaşırmadım cevabına siz BDP/PKK liler hep aynı makinanın ürünüsünüz. Gözünüze belgeyi delilleri sokuyoruz utanmadan sıkılmadan inkar yoluna gidiyorsunuz
Şam Bayadı

     11/09/2014 23:56

Bu sayfada Kavilerin Kayı olduğu şeklinde Türk ırkçılığının sözcük oyunlarından hareket ederek ürettiği yalanlarının bilincine bulaşmış olduğu fakat belki de kendisi iyi niyetli olduğu halde bundan kopamayan bilgiden yoksun insanların iddialarına ilişkin karşıt sözler etmiştim.Kawalar kayseri Kültepe''deki yazıtlarda zaten varlar demiştim.Şimdi bunu bir adım daha geliştiriyorum ve okuyucuların dikkatine sunuyorum: Asurların antik ticaret merkezi Kaneş antik bir Kürd kentidir.Kaneş,Kaniş zamanla ve de yazıtların önce latinceye oradan da Türkçeye uyarlanmasından ileri gelen dil bozulması ile Kaneş olarak telaffuz edilmektedir.Fakat Kürd dili ve etimolojisini iyi bilen biri Kaneş''in Kaniya Eş (Türkçesi:Değirmen Pınarı) anlamına geldiğini hemen anlar ve görür..Bu da tıpkı KUMMUHU kelimesine getirdiğim açıklama gibi bana aittir ve hiç bir yerden alıntı ya da öğrenilmiş değildir.Kaniya Eş zamanla ve antik dildeki ses ve harf uyuşmazlığının çeviri zorluklarından da etkilenerek Kaneş ya da Kaniş''e dönüşmüştür.
Xalemir .

Kawa Aşireti     11/09/2014 22:31

Şam Bayadı geçmiş yazdıklarından birinde Koma Mir'lilerin kendilerini Türkmen gördüklerinden sözediyordun..İşte Kahta-Gergerin dönüşüm/asimilasyon sürecinin canlı ve yaşayan birtarih sürecinin tanıklığını yapıyoruz hep beraber.Tarih her zaman yaşanmaktadır gören ve değerlendirmesini bilenler için.Bugün Kawa aşiretinin bazı bireylerinde gördüğümüz iğrenç kendini inkar ve karşıtına dönüşme tavırları geçmişte Kahta'da yaşandı ve oralarda süreç tamamlandı..Aleviliklerini terketmiş olsalarda henüz Kürdlüklerini terketmedikleri halde sistemin yedeğinde müthiş bir Kürd karşıtlığ,ı buralarda kendine oldukça anlamlı destek bulmaktadır.Bence bu soruların ve durumların cevaplarını Evliya Çelebi gibilerde aramanız iflah olmaz,beyhude bir arayıştır.Zamanınıza ve emeğinize yazıktır. Evliya Çelebi benim için çok değersiz bir yalancıdır..Neyi yalan,neyi doğru söylediğini kimsenin kestiremeyeceği bir yığın uydurmasının içinde debelenmeye gerek kalmadan kendinize başka bilimsel kaynak ve rehberler edinmenizi önermekteyim..
Xalemir .

Kawa Aşireti     11/09/2014 21:00

Şam Bayadı, o Evliya Çelebi hala yaşıyorsa bir sormak lazım..Bırakalım kendi zamanındaki Kahta merkez nüfusunun Türkmen olmasını..Bana şunu açıklarsa daha dikkate değer bir iş yapmış olur ve ben oradan hareketle diğer söylediklerinin gerçekliğini tartabilirim:Bugünün Adıyaman'ı geçmişin Hısn-ı Mansur kazasının çok değil 150-200 yıl önceki nüfusunun kaçta kaçı kızlbaştı ve bugün bu oran nedir?200 yıl önce tamamen alevi-kızılbaş nüfustan oluşan Kahta-Gerger bugün DAAŞ (IŞİD) it sürüsüne yoğun şekilde savaşçı gönderen yerler haline nasıl ve hangi süreçlerden geçerek geldi?Bu bölgeler aynı zamanda bugün Adıyaman'da en büyük Kürd ve Alevi düşmanlığının da yapıldığı yerler olarak dikkat çekmektedir.
Xalemir .

Kawa Aşireti     11/09/2014 21:36

Evliya Çelebi adını çocukluğumdan hatırlarım;abartılı bir yalan söylendiği zaman ''atma Recep'' sözündeki gibi durumlar sözkonusu olduğu zaman kullanılan bir isimdi. ''Mübarek Evliya Çelebi sanki'' denirdi..Ee tabi şimdi bit pazarına nur yağdığından olsa gerek Evliya Çelebi'nin sözlerini ''devrimciyim'' diyen bir insanın, burada, Kahta'nın merkezinin eskiden Türkmen olduğuna kanıt göstermesi büyük bir eksiklik olmaktan öte ayıptır da..
Xalemir .

     11/09/2014 12:46

Devrimci olduğunu belirtiyorsun..Ben tabi ki buradan Marksistim demek istediğini anlıyorum.Çünkü Mustafa Kemal Zorti'den sonra henüz bu topraklarda kendilerine ''devrimciyim'' diyen ırkçı faşistler ortalığa salınmadan önce devrimciyim demek herzaman solcuyum,sosyalistim ve de Marksistim anlamını taşır idi.Bir Marksistin düşünce dünyasında insanlığın ve halkların kardeşliği ve kardeşçe bölüşüm evrensel bir ilkedir.Bir Marksistin yaşam ve düşünce pratiğine egemen en genel ve yönlendirici ilke budur.Kendini ait gördğün halktan da önce; dönüp de, benden önceki bu halklara benden önceki egemenler ne yapmış böyle dediğin bu halkların tarih sahnesinden silinişlerine onlardan daha çok ağladığın zaman kendini gerçekten insanlaşmış ve devrimci hissetmenle onur duyacak Kürd ve Türkmen yoldaşlarının gerçek kardeşliğine ulaşacaksın.Gerisi ise dünün ve bugünün egemenlerinin içinde debelenmemizi istedikleri kirli bir çukurdur!
Xalemir .

     11/09/2014 12:36

Kahta (Kolık) merkezden bahsediyorsun.Eğer tarafsız bir gözle ararştırırsan Adıyaman'ın tarihinin hiçbir döneminde ve hiçbir yerleşim bölgesinde sözettiğin yoğunlukta bir Türkmen nüfusunun asla varolmadığını göreceksin.20.yüzyıl boyunca devam eden kırımlar ve baskılara,sürgün ve göçertmelere rağmen Adıyaman'ın nüfus yoğunluğu hep Kürd olmuştur.Bahsettiğin sayıda 70 adet Türkmen köyü, ne geçmişte ne de bugün, hiçbir zaman olmadı..Bence doğru davranış şu olurdu:Adıyaman'daki Kürd,Ermeni,Süryani nüfusun geçmişteki varlığını araştırmak ve bu yöntemle de, gerçekten merakın varsa, Türkmen nüfusun doğrudur denilebilecek sayısal bir dökümüne ulaşmak..Gerisi bağnaz ırkçılığın dümen suyunda dolaşmaktan ve oraya aptalca ve aslı astarı olmayan ve en sonunda da tarihin çöplüğüne atılacak bir yığın değersiz laftan öte bir şey olmaz.
Xalemir .

     11/09/2014 12:34

Şambayadı..Eğer tarihsel gerçekliği tesbitte Evliya Çelebi'ye kendimizi yasladıysak yandığımız günün resmidir.Evliya Çelebi'ye adeta bir biliminsanı atfıyla yaklaşmak doğru bir tavır değildir.Ayrıca doğru doğru olduğunu hadi kabul ettiğimi varsayalım; ama gene de geride asıl soru cevabını bekliyor olacaktır.. Senin sorduğun soruyu tersten alarak sorayım:Sözü geçen 70 Türkmen köyü (eğer doğruysa) yerden mi bitti?Adıyaman'ın kadim halkı Kürd ve Ermeniler,Süryaniler buharlaştılar mı?
Xalemir .

Kavi Aşireti     09/09/2014 19:47

Xalemir Evliya Çelebi'nin Seyehatnamesi'nde Adıyaman Merkez'de 70 tane Türkmen köyü olduğu belirtliyor. Ayrıca Kahta merkezin Türkmen olduğu yazılı. Peki bu kadar Türkmen nüfus ne oldu sence? http://adiyamanda.blogspot.com/2012/09/evliya-celebi-seyahatnamesinde-adiyaman.html
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     09/09/2014 19:28

Xalemir yine Evliya Çelebi'nin Seyehatnamesi'nde Kahta merkezin Türkmen olduğu belirtiliyor.
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     09/09/2014 19:37

Xalemir Evliya Çelebi'yi tanır mısın bilmiyorum ama bu kitapta adıyamanda 70 tane türkmen köyünden bahsediyor http://adiyamanda.blogspot.com/2012/09/evliya-celebi-seyahatnamesinde-adiyaman.html
Şam Bayadı

Kawa'ların Tarihi     21/05/2014 21:52

Aşağıda yazdıklarımdan da anlaşılacağı üzere;gerek 3000-4000 yıllık antik tarihsel belgeler,gerekse de 19,,20 yüzyıllarda yapılan kazı ve araştırmalardan, bilim dünyası tarafından saygın bilimadamı kimlikleriyle tanınan tarihçiler tarafından yapılan araştırma ve yorumlardan öğrendiğimiz şey Kaviler'in Kommagene'yi yaratan halk oldukları ve enzaından 3000 yıldır kendi adlarıyla orada olduklarıdır.Tanrı baba henüz Türk diye bir kavmi yaratmazdan önce Kawa'lar Kommagene Uygarlığını yaratmışlardı.Kimsenin tarihsel gerçeklik karşısında Kawaların kökenini uydurma oymak-moymaklara bağlamaya gücü yetmez.
Xalemir .

''Kummuh''!     21/05/2014 17:07

Aşağıdaki iki mesajımda ''kummuhu'' kelimesine getirdiğim açıklama tamamen bana aittir..Hiçbiryerden alıntı yada öğrenilmiş değildir.Kav aşireti kadınları bu ''kummu''yu başlarında hep taşıdılar.Ayrıca yukarıdaki mesajlardan birinde birisi ''Türkler Anadolu'ya gelmeden önce 'Kav' adına rastlamıyoruz,Kayseri'de de Kav var,onun için Kaviler Kayıdır'' gibi bildik yalanları sıralamaış..Üstelik o da tarihçiyim(!) diye not düşmüş!! Ona da cevap bizzat Kayseri Kültepe'den geliyor..Hem de 3000 yıl önceden. Antik Asur'un Kaneş'te bulunan ''Asur Ticaret Arşivi'nden..Yani uyduruk Osmanlı vakanüvisleri ya da uyduruk Türk Dil ve Tarih Kurumu yalanlarından değil!! Tarihçiyim diyerek köy çerçileri gibi kimi kandırmaya çalışıyorsunuz?
Xalemir .

Tarihi Günümüze Taşıyan Kutsal ''Kummuh'' ya da Kummı''     21/05/2014 17:00

Kürt dilindeki ses niteliklerinin aynen Türkçe'ye aktarılması büyük bir zorluktur.Fakat gene de kadınların başındaki ''kummu'' dediğimizde herşey anlaşılacaktır.Bu 'kummu' belki de Kommagene uygarlığında sadece halk önderleri yada dinsel önderleri tarafından giyiliyordu belki.. Kommagene yıkıldıktan sonra bütün binyıllar boyunca bir derin gelenek olarak kadınlar tarafından vazgeçilmez bir simge olarak başa giyildi.Bir bayrak gibi kimliklerini ifade tarzı olarak taşındı..Ve bugün, Türk ırkçılığının bizi köklerimizden koparma gayretlerinin karşısında, bu coğrafyada 3000-4000 yıllık derin geçmişimizi hatırlatan bir bayrak oldu..Dil,tarih ve folklor budur işte!!
Xalemir .

Kummuhu      21/05/2014 16:48

Asurlular; Kommagene halk ve ülkesine Kummuhu diyordu.Buradaki ''Kummu'' Nemrut Dağı doruklarında zamana meydan okuyan anıtların başında da görüldüğü üzere, Kommagene halkının başlarına giydikleri sarğın Kürtçe adıdır.Ve Adıyaman folklorunun en belirgin özelliklerinden biri olarak çok yakın geçmişe kadar analarımız başlarına bu ''kummu'' yu giyerlerdi.Hala da bu geleneklerinden kopamamış analarımız,ninelerimiz vardır.Bilindiği üzere Kommagene asıl olarak kadın egemenliğinde gelişmiş ve büyümüş bir uygarlıktı.
Xalemir .

Kowa (Kawa- Koma) Aşireti     20/05/2014 22:43

Prof. Mehrdad R. İzady “Kürtler” adlı kitabında Kommagene Krallığı nı ve halkını “Zelani” Kürtleri olarak nitelemektedir. Antik Asurlular tarafından Kummuhu olarak (Odded 69) bilinen Kommagene adından günümüze ulaşan şey Kowa (Kawa- Koma) olarak bilinen Kürt klanıdır. Bu klana mensup olan Kürtler neredeyse 3000 yıl adlarını verdikleri eski topraklara hakimdir (Mehrdad R. İzady-Kürtler sayfa 86)”. İşte kav Aşireti budur.3000 yıl önce o toprakların asıl yerlileri idiler.
Xalemir .

     18/05/2014 18:37

Yanlışlıkla mesaj tamamlanmadan eklendi,tamamlayayım;Bahsi geçen köy;eskinin Şahmir,Şixemir,Heftoluk;Şeyhemir bugününYedioluk köyüdür.Bir köyün yüzyıl içinde bu kadar adı olur mu demeyin..Bal gibi de oluyor işte!! Ve benim de köyüm olan bu köyün kahir ekseri de artık Bizler horasan'dan geldik;Türkmeniz,Alevi Kürt olmaz'' diyorlar.!00 yılda 50 kez adı değişen bir köyün ve tabii ki bütün Kav Aşiretinin tam Aziz Nesinlik hazin öyküsünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne serecek bir 'akademisyen' epeyce onurlu bir iş yapmış olacaktır gibime geliyor.
Xalemir .

     18/05/2014 18:58

Üstelik yalnızca Koma Mir'liler değil bunu diyen..Örneğin okulyaptı diye zamanında muhtarları olan kişiyi muhtarlıktan düşüren (50 yıl kadar önce;çünkü dana ve keçi-koyun güdecek kimse kalmamıştı) okuma yazmayı bir türlü beceremezlerse de kendi isimlerini Türkçe'ye yakın telaffuz etmeyi başararak artık sınıf atlamış oluyorlardı.Kendini Türk saymak da baya rütbeli birşeydi ve herkese nasip olmazdı.
Xalemir .

''Türklerin İçine Tıkıldığı Koşullanmalar'' (Çetin Altan).     18/05/2014 17:56

http://arsiv.sabah.com.tr/2001/04/18/y03.html Kendini Türkmen diye bilen, ama ana-babası tek kelime Türkçe'yi bile zar zor konuşan Koma Mir'li Kürt kardeşlerim ve onca eziyetten sonra onların nihayet bu akıllı uslu tercihlerini görüp de sevinenler Çetin Altan'ın bu özlü yazısını lütfen okusun..
Xalemir .

     17/05/2014 18:59

Akademisyen olduğunuzu söylüyorsunuz... Benim de aşiretim olan Kav ile ilgilenen bir ya da birçok akademisyenin olması iyi bir şeydir Gelgelelim Koma Mir''de bugün yaşayan insanlarımızın kendilerini Türkmen diye tanımladıklarını söylüyorsunuz Bu konuda ben sizi her ne kadar tanımasam da bilimsel perspektifle ilgili bir kaç söz söylemek isterim..Tarih her zaman geçmişte olup biten birşey değildir.Bazı sosyal olgular vardır ki 10 yıl,100,1000 yıl sürer ve bir türlü oluşum süreci tamamlanmaz.Bazı olguların da çok kısa zaman dilimleri içinde olup-bittiğini,olgunlaşarak tarihteki yerini aldığını görürsünüz.Bu Kürt Alevilerin Türkmen olduğu,kendilerini öyle gördükleri safsatasına gerçekten inanıyor olamazsınız!!Yani eğer bu bilinçli,kasıtlı bir tavır değil de gerçeği aramakta olan biri iseniz inanıyor olamazsınız..Çünkü bu durum yukarıda bahsettiğim gibi birkaç onyıllık bir şeydir.Bizzat alevi dedelerimizin teslim alınması ve işbirliği ile yürüyen bir süreçtir.
Xalemir .

     17/05/2014 18:35

Burada bir daha PKK ile ilgili yazmamanızı isterim.cevap verilemeyecek suçlamalar yaparak üstüne oturmak ahlaki değildir.Ben PKK'nin taşeron olduğunu düşünmüyorum.Eğer devrimci olduğunuzu iddia ediyorsanız,emperyalizmin ortadoğudaki en büyük ve kadim taşeronunun İsrail devletiTürkiye devleti olduğunu hala hangi nedenlerle göremediğinizi kendinize sormanız gerekir.Aksi halde ben devrimciyim demekle devrimci olunmuyor.Devrimcilik yaşam karşısında doğru ve sorumlu bir tutum sahibi olmayı,geliştirmeyi gerektirir.Eğer yaşadığınız toprakların,bölgenizin ve de dünyanın en önemli sorunlarından biri olan Kürt sorunu konusunda kendinizi sorguya çekmeyi başaramıyorsanız devrimciliğiniz sizin olsun..kimseye bir katkınız olmaz.Yanıbaşında duran bir gerçekliği 180 derece ters görüp tanımlıyorsan nasıl bilim yapacaksın?
Xalemir .

     17/05/2014 17:12

PKK'yi burada siz sökonusu haline getirdiğiniz için belirteyim:Bir kere, 30-40 yıldır devam eden bütün iğrenç kara propagandalara rağmen bütün dünya alem artk öğrendi ki PKK Kürt Halkı'nın toptan inkar ve yokediliş sürecine karşı varlık-yokluk noktasındaki ayaklanmanı adıdır.Bir avuç insanın başlattığı bu mücadele bugün milyonları bağrına basan gerçek bir halk hareketi halk hareketi haline gelmiştir.Kör olanların bile görmemezlik edemeyeceği kadar reel bir halk hareketidir.Ve 'varoluş' tezleri ve karekteri itibarıyla bu hareket, tekçi değildir.Kürt halkının her türlü dinsel inanç ve felesefi görüşten insanı bu mücadelenin içindedir.Bunlara ateistler de dahildir.Önceki kara propaganda süreçlerini hadi geçtik fakat PKK önderi İmralı'daki ilk gününden bu yana ''Ya Sosyalizm Ya Barbarlık' diye haykırmaktadır.
Xalemir .

Kavi Aşireti     17/05/2014 14:40

Kavi Aşireti ile özel olarak ilgileniyorum ve araştırmalar yapıyorum
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     17/05/2014 14:38

Yusuf Hallaçoğlu vb. osmanlı araştırmacıları sadece bize elde ettikleri bilgileri hangi kütüphanede, hangi kitapta hangi sayfada olduğunu belirtiyorlar hepimize düşen görev gösterdiklkeri kaynakların orjinallerine ulaşmak ve doğru mu yalan mı söylüyor bunu tespit etmek. Ki ben Şıhlı (Halilan) Cemaati ile ilgili bilgilerin doğru olduğunu gösterilen kaynakların orjinalini okuyarak gözlerimle gördüm. Ayrıca belirtmek isterim ki ben yaklaşık olarak 20 yıldır Kavi Aşireti ile ilgili araştırmalar yapan bir akademisyenim.
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     17/05/2014 14:54

Kavi Aşiretine dönersek kavi aşiretinin büyük bir çoğunluğu kürt asıllı bunu bütün osmanlı kaynaklarından da görebilrisiniz.
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     17/05/2014 13:16

Ben ateistim ve devrimciyim. Türkiye Devletini kimlerin yönettiği malum. Türk Devleti yanlış yapıyor ve Türkiyede faşizm var bunu kabul ediyorum ama yıllarca Marksizmi ve solcuları kullanarak bu seviyeye gelmiş taşeron PKK nin ırkçı,dindar ve emperyalist yüzünü siz hala göremediyseniz ve hala destekliyorsanız söylenecek söz bulamıyorum.
Şam Bayadı

     16/05/2014 23:12

Benim okur-yazarlığımı kafana takma.Bir fikrin varsa uygarca yaz..Kimseyi Kürt olduğu için faşistlikle suçlama..Tarih araştırırıyorsan önyargılarını bırakmadan kimsenin bir yere varamayacağının,komik duruma düştüğünün sayısız örneği var.Örneğin koca ömrünü Sümer araştırmalarına vermiş Muazzez Hilmiye Çığ vardı.Sümerler'in Türk olduğuna tanrı'ya inanır gibi inanmıştı zavallı..Bu Türk ırkçılığı böylesine tehlikeli ve insanı körleştiren bir şey işte.Bilim yapmak kolay değil,tarih araştırmak ise hiç kolay değil..
Xalemir .

     16/05/2014 23:08

Benim okur-yazarlığımı kafana takma.Bir fikrin varsa uygarca yaz..Kimseyi Kürt olduğu için faşistlikle suçlama..Tarih araştırırıyorsan önyargılarını bırakmadan kimsenin bir yere varamayacağının,komik duruma düştüğünün sayısız örneği var.Örneğin koca ömrünü Sümer araştırmalarına vermiş Muazzez Hilmiye Çığ vardı.Sümerler'in Türk olduğuna tanrı'ya inanır gibi inanmıştı zavallı..Bu Türk ırkçılığı böylesine tehlikeli ve insanı körleştiren bir şey işte.Bilim yapmak kolay değil,tarih araştırmak ise hiç kolay değil..
Xalemir .

     16/05/2014 23:37

PKK''nin benim propagandama ihtiyacı olduğunu hiç sanmıyorum.Onlar kendi propagandalarını bana bırakmaz merak etme. Ayrıca benim PKK''li olabileceğimi nereden çıkarıyorsun?E tabii öyle ya sizin için kendi değerlerine sahip çıkan her Kürt PPK''lidir..Halkını seven biri eğer Kürtse faşisttir,ırkçılık yapıyordur.Niye senin devletin dahil önüne gelen herkes İslam Konferansı yapmıyor mu müslümanlarla oynamak için?Ama Kürtler İslam Konferansını barış ve kardeşliği öne çıkararak yapamazlar mı?Hem İslam Konferansı konusu nerden çıktı...Halaçoğlunu aşağıda kaç yerde yazmışsın,linkini vermişsin..Onu ve ekibini övüp duruyorsun burada..Ben de diyorum ki halaçoğlu demek resmi faşist zihniyet demektir bizim için ve onların aklı başında hiç kimse için bir inandırıcılığı kalmamıştır.O adama bakarsak;o kadar saçmalıyor ki, Anadolu''''da bundan birkaç yüzyıl önce kişi başına neredeyse bir aşiret düşüyordu..Tabi akıllarında hep Kürtler ve Aleviler nasıl tersyüz anlatılabilir fikri olduğu için insan sayısını unutuyorlar..
Xalemir .

Kavi Aşireti     16/05/2014 21:45

Ben Osmanli Arşivi diyorum sen hallacoglu diyorsun once okuma yazma ogren ondan sonra pkk propagandasi yap.kurt islam konferansi duzenleyen pkk bana fasizmi ogretemez
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     16/05/2014 21:10

Xalemir terbiyesizlik etmiyorum yazdiklarimi oku.bana kürt faşistletinin masallarini anlatma ayrica.benim kaynaklarim osmanli arşivi akpkk arşivi değil
Şam Bayadı

     16/05/2014 19:01

Mehmet Bayrak'ın Alevilik ve Kürtler ile Ortaçağdan Modern Çağa Alevilik adlı eseri birçok arkadaşın sıkıntı yaşadığı konularda yardımcı olacak çok saygın,bilimsel bir eserdir.Okumanızı tavsiye ederim.
Xalemir .

     16/05/2014 19:35

http://www.acikmeydan.com/alewi-ve-alewilik-tarihi/3549-alevinin-allahi-kim-peygamberi-kim-mehmet-bayrak.html Alevilikle ilgili birkaç değerli söz.. Mehmet Bayrak değerli bir Alevi araştırmaları yazarıdır.Eserleri Özge Yayınevi tarafından yayınlanmaktadır.Bütün arkadaşlara tavsiyendir. Bizim Halaçoğlu gibi yeminli Kürt düşmanlarından öğrenecek birşeyimiz yok.Onları, uyanan Kürt halkı ve Aleviler artık tarihin çöplüğüne gönderdi ve orada kalacaklar..
Xalemir .

     16/05/2014 19:13

Bir zamanlar Kürtler'e kart-kurt ettiniz de aınızı onun için Kürt koyduk diyenler Kürt Ulusal Kurtuluş Mücadelesi karşısındaki yenilgilerinden sonra Alevi kürtleri nasıl buradan koparırız arayışına girdiler.Kürt Kızılbaşların Alevi oldukları için Türkmen oldukları pompalanmaya başlandı.Zaten 100 yıllık faşist politikalarla,katliamlarla iyice canından bezmiş olan ve tabii ki özellikle de yazılı kaynak yetersizliğinden kendini oraya-buraya bağlamaya çalışan cahiller Türkmen olmanın sınıf atlama kabilinden birşey olması hasebiyle bu fikre baya yakın durdular.Fakat bunun da sonu gelecektir.Kızılbaşlığı ya da herhangi bir dinsel inancı götürüp milliyete bağlamak tam da faşist zihniyet ürünü bir bakıştır.Oysa milliyetin dinle bir ilgisi yoktur.Ve olduğunu varsayanlar şunu söylemek en doğrusu olur:Kürt kızılbaşlığı ve Alevi düşüncesinin temelleri Kürtlerin ezeli dini Ezidiliğe dayanmaktadır.Alevi rituellerinin hiçbirine İslam'da rastlamayız ama Ezidilikte irçok ortak unsurlar mevcuttur.
Xalemir .

     16/05/2014 18:59

Şam Bayadı terbiyesizlik etme.Söyleyeceğin birşey varsa yazarsın.Kürt halkının hem tarihinin hem kültürünün amansız düşmanı faşist ideologlarının yaşamda artık karşılık bulmayan ırkçı düşüncelerini buradan yazıp sonra da bana ırkçı deme.Ben sana o belge dediğin, Halaçoğlu gibi faşistlerden aktardığın uydurma ve zorlamaların benim nazarımda hiç bir değeri olmadığını söylüyorum.Ben ve benim gibi tutum sahibi olan insanlar;bizler ömrümüzün her anını emperyalizme ve faşizme karşı mücadeleye adadık,nefes alışımızla bile her an bunun bedelini ödedik..İşte bunun için artık senin proflarının uydurmaları ancak kendilerini dünya alem karşısında sadece gülünç duruma düşürüyor.
Xalemir .

Kavi Aşireti     07/05/2014 15:54

Ayrica kömür kavinda her kime sorarsaniz sorun kendilerinin aslen Türkmen olduklarini hatta kendilerini badilli asireti kokenli olduklarini soylerler. Kaldiki ben butun kavilere türk kokenli demedigim halde ve kömür kavisinin badilli (beydilli) Turkmenlerinden degil Bayatli Turkmenlerinden olduklarini ispatlama ragmen bu sekilde faşistce bagnazca yaklassim cok yanlış
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     07/05/2014 15:27

Xalemir arkadasim ya senin okuma yazman yok yahut sen kasıtlı yapıyorsun. Seyhmir vb.diye osmanli kaydi var demedim. Ben kurtce bilinen köy isimlerinin kökeninin şihli oymagi ile baglantisini yazdim. Seyhan Köyünün seyh ve an heceletinden olustugunu an ekinin ise kurtce farsca gibi dillerde aidiyet eki oldugunu Turkcedeki -li aidiyet eki ile es anlamlı oldugunu dolayisiyla seyhanin seyhli anlaminda oldugunu anlatmaya calistim.Ayrica ben belgeli yazdigim halde sen kulaktan duyma efsanelerle koyu bir irkcilik duygusu esliginde cevap vermeye calismissin ki bu hic dogru bir yaklasim degil
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     07/05/2014 15:22

Xalemir arkadasim ya senin okuma yazman yok yahut sen kasıtlı yapıyorsun. Seyhmir vb.diye osmanli kaydi var demedim. Ben kurtce bilinen köy isimlerinin kökeninin şihli oymagi ile baglantisini yazdim. Seyhan Köyünün seyh ve an heceletinden olustugunu an ekinin ise kurtce farsca gibi dillerde aidiyet eki oldugunu Turkcedeki -li aidiyet eki ile es anlamlı oldugunu dolayisiyla seyhanin seyhli anlaminda oldugunu anlatmaya calistim.Ayrica ben belgeli yazdigim halde sen kulaktan duyma efsanelerle koyu bir irkcilik duygusu esliginde cevap vermeye calismissin ki bu hic dogru bir yaklasim degil
Şam Bayadı

     28/04/2014 15:03

Bugün Yedioluk denilen köyün adı bizden bir kuşak öncesi nüfus cüzdanlarında Şeyhemir (babamın cüzdanında) yazıyordu. Tahrir Defterlerinin son dönemlere ilişkin kayıtlarında Heftoluk deniyor.Gelen değiştirmiş,giden değiştirmiş..Bu ''heft'; Mir'in yedi oğlundan geliyor..Birinin adı sözcüğün gerçek anlamıyla Şix...Şixemir..Mir'in oğlu şix demek..Şix''in kalıcı olarak yerleştiği yer burası.Şeyh---lü--li falan gibi yakıştımalar ise Türkçeden bozma,yani Türklerin(Osmanlı) ifade tarzıdır....Şexbor ise Mir''in diğer oğullarından biridir ve onun adı Bor ya da Boran'''dır.Kendisi şix veya şeyhdir.Bugünkü Şexbor köyünde türbesinin olduğunu biliyorum.Ve Tırba Şexbor,'Tırba Qerık denilen yerler öyle Dukadiroğlularının bilmem neyiymiş gibi yakıştırmalarla bağdaşmayacak kertede sahipsiz,bir kaç taş yığınıyla çevrili,başında bir ağacın durduğu yoksul,ıssız, dağbaşında kimsesiz mekanlardır.
Xalemir .

Osmanlı Arşivlerinde Köroğlu ve Kiziroğlu     27/04/2014 23:08

Osmanlı arşivlerinin ne menem şeyler olduğunu bilmek ve bu arşivlerden yararlanma tarz ve yöntemimizi geliştirmekte nasıl konum alacağımızı belirleyebilmek için,meraklılara ve Şam Bayadı gibi arkadaşlara (hem madem Osmanlıyı araştıyormuş) Osmanlı belgelerinde Köroğlu ve Kiziroğlu gibi kişilikleri de okuyup baksın bakalım kahpe Osmanlı bu adamlar hakkında ne diyormuş...Belgeler ne yazıyormuş?Osmanlı'nın neyi doğru idi de belgeleri,arşivi doğru olacaktı..Herşey okuyanın bakış açısı ve bu belgelere yaklaşım tarzıyla ilişkilidir.Doğru bir tarih anlayışına sahip değilsen, oradan doğru hiçbir şey çıkaramazsın.
Xalemir .

     27/04/2014 22:19

Bizim Halaçoğlu gibilerinden öğrenecek bir noktacık şeyimiz yok.Onun gibi nice proflar geldi geçti;.Halaçoğlu onlardan sadece bir taneciğidir ve inanın en son kuşak asimilasyon komiseri olarak garibimin hiç mi hiç bir inandırıcılığı yoktur. İkinci söylemek istediğim şey şu:Sen ve senin gibi arkadaşlar Osmanlı Arşivi dendiği zaman ne anlıyorsunuz ki?Ya bu Osmanlı arşivinden çıkanları gerçeklik gibi mi almam gerekir yoksa elimdeki yegane kaynaklar olduğu için onun yalanlarının içinde kılı kırk yararcasına gerçeği mi aramalıyım?Arşivlerdekini kesin gerçeklik gibi görür ve algılarsam ben tarih-marihten bihaberim demektir.Ayrıca buraya yazan arkadaşlardan ricam şudur ki;Kürt aşiretlerinden bahsederken lütfen sonlarına örneğin Boylan--lu...Şeyh---lü... gibi çirkin ekler getirmeyin lütfen..Halaçoğlu ve onun gibilerinin benim için; 8 yaşındaki ırkçı eğitilmiş bir çocuktan farkı yok.Bu adam büyük bir kadroyla çalışıp; bana Türk olduğumu mu ispat etmiş yani!! PÖH!!!
Xalemir .

Kılavuz Karga!     27/04/2014 22:36

Şam Bayadı arkadaş... Bir yanlışın var..15 sene değil,1000 senedir bizi yoketmeye,yokedemediklerinde de yoksayarak 100 yıl öncesine kadar geldiler..Senin prof dediğin adam da 100 yıl önce söylenip de geriye söylenmedik birşey demiyor.100 yıldır Anadolu hep Türktü diyorlar.ghem o kadar ileri gidiyorlar ki sadece Anadolu değil bunlar Sümerleri de Türk yaptılar.Biz bunları hep duya-dinleye geldik.Iırkçılkta utanma arlanma da yok, bilim de yok;hele tarih bilimi hiç olmaz.Bunların yalanları garibimize gitmiyor-gitmez artık.fakat Adıyamanlı birinin sanki Kuran ayetiymişçesine, Kürtlere Osmanlı Arşiv belgelerini vede oradan çıkardığı uydıruma tezlerine gerçekliği uydurrmaya çalışan sözümona 'tarihçi' kişişikleri bize kılavuz göstermesi artık kendini değersizleştirmeden başka bir şey ifade etmiyor.
Xalemir .

Kavi Aşireti     24/04/2014 14:55

Bazı arkadaşlar yazılarımın tamamını okumadan yorum yapmışlar. Ayrıca Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof.Dr. Yusuf Hallaçoğlu bu araştırmayı 15 sene gibi büyük bir zamanda belgeli ve ispatlı olarak muazzam ekip halinde yapmış. Ben de ayrıca Osmanlı Kaynaklarını inceliyorum.
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     24/04/2014 14:42

Kömür Kavı denilen aşiret aslen Osmanlı Arşivlerinde de geçtiği şekliyle Şeyhlü (Dulkadiroğlu Süli Bey'den ismini almıştır) veya Halilan (Dulkadiroğlu Halil Bey'den ismini almıştır) adlı oymağın Adıyaman ve Çelikhan'ın yayılma alanlarındaki bazı köy ve mevki isimleri şunlardır: Şeyhan Köyü, Şeyhmir Köyü, Şeyhbor Mevkisi.. Şeyhbor ismi Şeyhlilerin Vadisi( Geçidi) anlamına gelmektedir. Şehhan (Şeyhli) anlamındadır. Şeyhmir ise Şeyhlilerin Mir'i anlamındadır.
Şam Bayadı

     06/04/2014 15:00

.Araştıralım,öyle yazalım.Fakat araştırırken örneğin gidip de Türk Tarih Kurumunun başında asimilasyonun son dönemdeki komiseri olarak görevli olan, resmi unvanla tarihçi olduğu söylenen adamın sitesine girip ordan olur olmaz yalanlardan alıntı yaparak kendimizi bulamayız.Örneğin buraya girip bakarsak;1000 yıllık Bali ya da Balu,Baliyan aşiretini tutar da ''''Boylanlu Oymağı'' gibi birşey yaparız ki bu çok komiktir.Kürtlerde oymak moymak yoktur kardeşim!Ne oymağı,ne kaymağı babam!!Ne boylanlusu??Zaten hep Kürtçe kelimelerle böyle öyle oynadılar ve belirsizleştiler,Kavalar''''a da Kayı falan diyorlar..Balyan Aşireti''''ne ''''boylanlu'''',Kava Aşireti''''ne de Kayı diyorlar.Irkçılık böyledir işte!!! Benim lisede bir tarihçim vardı ve Brezilya''''daki Amazon Nehri''''nin adının aslında Türkçe olduğunu yana yakıla anlatırdı.Güya Türkler oraya gitmiş ve ''''Aman ne uzun! Aman ne uzun!'''' diye bağırmışlar Amazon adı bundan geliyormuş!!
Misafir - Bali,Baliyan mı;yoksa ''''''''boylanlu'''''''' mu?

     06/04/2014 14:03

Rahmetli babam,kendisiyle konuştuğum,tartıştığım zamanlarda ''oğlum sizin bildiğiniz aslında hiçtir'' derdi. Ve her zamanki mistik ve mitsel anlatım tarzıyla aşiretin bazı kollarının zamanla nasıl yıldırılarak zalime boyun eğer hale geldiklerini, yeni neslin bu süreci doğal varoluşları gibi algıladığını;sonra kendi aslına karşıt duruma geldiğini ve dönmeyen,dönüşmeyen tarafına karşı zalimin en yakın yardımcısı olarak tarihsel rolünu oynadığını uzunca anlatırdı.Ve dönenler bizim kayıp tarafımızdır derdi..Onun kendince bir bakışı vardı..Fakat bugün, ondan bana arta kalanların ''yapısalcı,diyalektik dil ve tarih anlayışı'' ile yoğrulduğunda KİM ve NEYİZ sorusuna vereceğim cevapta, beni nasıl sonu gelmez bir hazineyle donattığını görüyorum.. Edindiğim bilgi kırıntıları babamdan kalanlarla buluşuyor ve karşıma korkunç bir kıyım ve asimilasyon çıkıyor.
Xalemir .

     06/04/2014 13:14

Sayın 'misafir-qucaxi' arkadaş..Şu male hössik dediğin zevatlar kimdir, necidir,ne iş yapmışlardır ve yaparlar bari söyle de biz de öğrenelim ki belki bir katkın olur.Bunlar hacı-hoca mı,ağa-bey mi nedir şimdiye kadar duymadım,bağışla beni..Ne onları duymuşluğum var, ne de Kav aşiretinin bir ferdinin bile sünni olduğunu biliyorum.Rahmetli babam dönmenin zaman içinde nasıl gerçekleştiğini ve onların gidecek başka kapısı olmadığı için kendilerini mecburen hala ''Kaviyiz'' demek zorunda olduklarını anlatırdı.
Xalemir .

     06/04/2014 13:14

Cumhuriyet döneminin mülki idaresinin asimilasyon politikalarının bir gereği olarak alevi Kav köyleri tarihsel orijinleri olan Koma Mir ve Şixemir(Şexmir-Şahmir)'den kopartılarak nahiye ilan edilen küçük Kuyucak köyüne bağlandılar ve nüfus vs.gibi işlerinin görülmesi için sarp ve dağlık olan onlarca kilometrelik yol katetmeye mecbur edildiler.30-40 alevi köyü resmi işleri için coğrafi olarak kendilerine çok ters bir yere bağlandı.Bu çok incelikli bir politikaydı..Devletin ve faşistliği tescilli resmi ideoloji ideologlarının şurası merkezdir,felankes de şuranın bilmem neyidir(yani kendi has işbirlikçisini evcil tarzda sırt sıvazlaması yaparak kabul görmesini sağlamak amacıyla) demesiyle üzerine örtü örtülen gerçeklerin farkında olan insanların da hala bulunabileceğini; onların yazılı tarihi,dili-kimliği, insani kişilikleri, inanç kutsalları tarumar edilerek, yolunmuş kuşa dönüştürülmüş Semsur halkının değerlerininin gerçek savunucuları olacağını bir an bile unutmasın kimse..
Xalemir .

     06/04/2014 11:27

Senin cahilliğin Kaw aşiretinin tarihsel orijinini değiştiremez.Bizim köklerimiz şanlı Babaile're kadar,ondan öncesi de efsanevi Büyük Kommagene Uygarlığı'nı yaratan asil insanlara dayanmaktadır.Bunların hiçbiri de sünni olmadığı gibi Adıyaman'ın yüzde 90 Alevi olan nüfusunun sünniliğe dönme sürecinin son 150-200 yıllık gibi çok kısa bir zaman dilimi içinde gerçekleştiğini bilse idin zaten başkalarının yorumlarına da saçmalık diyerek sistemin provakatif dilini kullanmadan efendice bize Kaw'ın ''''''''''''''''merkezi''''''''''''''''nin neden Koma Mir (Kömür) değil de 100km ötedeki küçücük bir ''''''''''''''''''''''''''''''''dağ köyü olarak belirlendiğini, 50 kadar köyün nüfus işleri için bile neden böylesi zorlu bir işkenceye tabi tutulduklarını anlatırdın...
Xalemir .

kawi aşireti     01/04/2014 16:13

bu yorumların hepsi saçmalık. kawi Kürt oğlu Kürttür ve çoğunluğu sünnidir ayrıca bu sünniler alevilikten dönme de değildir. kawinin merkezi dağ kuyucak köyüdür male hössık denilen aile tarihten bugüne kawinin yönetici ailesi idi şuan belli bir yönetici aile yok. maalesef dağınık durumdayız...
Misafir - qucaxi

Kav(w)a lar kimdir?     27/02/2014 20:15

Merhaba Kavi kardeşlerim.. 7 Ulu Ozan'ımızdan biri,Pir Sultan Abdal bir deyişindeki bir dizede şöyle demişti: ''Aslını yitiren;koşar,seyirtir.'' Bizzat Kav mensupları tarafından burada yapılan yorumlara baktıkça faşist Kenan Evren'in Kavi kızılbaş erkeklerin bıyıklarını kestirip yedirdiğ,kadınlarını boyunlarına bindirip buzlu derelerde yürüttüğü zamanları hatırlıyorum.. Şimdi bugün o zamanların kılıç artıklarının ''Biz yok Horasan'dan geldik,yok Türkmeniz,yok sünniyiz'' demelerini gayet iyi anlıyorum..Herşey oluyorsunuz ama bir tek; özünüz olan Kürt ve Kızılbaş olamıyorsunuz!! Benim babam Şexmir'li anam da Qarikan'lı birer Kürt'tü.. Em, bav u kalan virda Kurd u Qurmanc'ın.. U Kizilbaş'ın..Babam; Kav Aşiretinin kökü olduğu söylenen Şexmir Köyü'nün yedi ceddini sayardı,ben Türkçe'yi ilkokulda zorla öğrendim.Bizler kan ve gözyaşıyla asimile edilen bir kayıp neslin çocuklarıyız.Aslımızı inkar,kendi kendimize yapabileceğimiz en büyük hakarettir.
Xalemir .

     13/08/2013 17:26

Son mesajımın eklenebildiğini gördüm.Buradan anladığım uzun mesajlar eklenmiyor galiba. Sayın yöneticilerden ricam;böylesi tartışmalı konuların bir iki cümlecikle yetinilmeyecek kadar ayrıntıyla yazılmaması durumunda istenilen sonucun elde edilemeyeceğini takdir etmelisiniz.Acaba makale tarzına yakın uzunlukta yazı yazmanın imkanını sağlayamazmısınız?
Xalemir .

Mesajım bir türlü kaydedilmiyor.     13/08/2013 17:32

Sayın yönetici.. Birsi birkaç gün önce ve biri de bugün olmak üzere Kav aşireti ile ilgili tartışmalara katkı bağlamında düşüncelerimi açıkladığım iki mesajımı bir türlü gönderemedim.. Bana gönderdiğiniz mesajda belirttiğiniz yönergelere zaten uyuyorum.Bunun nedeni ne olabilir anlayamadım.Oysa mesaj içeriğimin konuya epey bir fayda getireceğini umuyordum.Teşekkürler.
Xalemir .

KAVİ AŞİRETİ     05/08/2013 23:23

Şam bayad lı arkadaşım bizim KORU KÖYÜ nüde söyler misin kökenini?
Misafir - Mustafa

Kavi Aşireti     05/08/2013 15:43

Adıyaman'da Kömür Köyü yakınlarında yer alan Kürtçe Şehmir isminde bir dağ köyü var. Şeyhmir'in açılımı Şeyh-i Mir yani şeyhlü isimli oymak ki Aşiretin Miri anlamına gelen bir tarihi anlama sahiptir. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için: https://www.anadoluasiretleri.com/
Şam Bayadı

KAVİ AŞİRETİ     29/07/2013 15:38

Yine Kavi Aşireti halkınca anlatılan zalim bir güruhun gelerek aşiret üyelerine işkence yaptıkları, bölgeyi yakıp yıktıkları, kadınların ....lerini kestikleri ve erkekleri çüte sürdürdükleri, aşiretin bir kısmının bu olaylar nedeniyle Sivas'a göç ettikleri anlatılmaktadır. Araştırmalarım sonucu bu olay 1688/1689 yılları arasında Osmanlı Kayıtlarına da geçmiş bazı Heriklü, Kara Şeyhlü, Beydillü vb. Türkmen Aşiretlerinin Osmanlıların iskan politikasına isyan ederek Adıyaman Bölgesine kaçtıkları ve burada katliam ve talanlar yaptıktan sonra Orta Anadolu'ya geçtikleri yazılmaktadır.Kavi Aşiretinin anlattığı zalim güruh ve olay budur. http://www.turkmenhost.com/documents/Avshar/
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     29/07/2013 14:18

Bu arada Boylanlu Oymağı üyeleri bugün Palanlı Köyü ve çevresinde ikamet ederler.. İlaveten Dulkadiroğlu Halil Bey'in torunu Hamza Bey Dulkadiroğulları Beyliğinin başına geçememiştir. 1436'da vefat etmiştir http://www.tarihbilinci.com/forum/kavimler-boylar-hanedanlar-tarihi-67/dulkadirogullari-beyligi-1352/
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     29/07/2013 14:21

Büyük ve yerli Kavi aşiretinin ise aslı Kürttür. Ve Kürtlerin efsanevi Demirci Kawa'nın soyundandır. Demirci Kawa Zalim Dehak'a karşı dağlarda yakmış olduğu Newruz Ateşiyle başkaldırı yapmıştır. Bugün halen Kavi Aşireti halkı arasında dağlara ateş yakılarak bölgenin Kavi Aşiretince fethedildiği efsanesi anlatılmaktadır. http://www.dengeazad.com/en/NewsDetailN.aspx?id=27380&LinkID=118
Şam Bayadı

devam     10/07/2013 11:19

sayın arkadaşlarım aslen adıyaman şeyinkanlıyım yıllardır antalyadayım hem aleviyim hemde kürdüm aleviliktende mutluyum kürtlüktende dogrudur alevinin kürdü yoktur asıl türkme mdir kovi aşiretinde sünni yoktur sünni olanlarda dönenlerdir,
Misafir - hakan

Kavi Aşireti     05/07/2013 11:42

Kavi Aşireti homojen yapıda bir aşiret değildir. Adıyamandaki Kavi Aşireti Boylanlu Oymağı, Halilanlu (Şeyhlü) Oymağı, Yakubanlı Oymağı ve Zengilalu Oymağı Hinot Oymağı ve Büyük ve Yerli Kavi Oymağı olmak üzere farkı oymaklardan ve etnik kökenden oluşmuştur. Aşiretin beyliğini Şeyhlü Oymağı reisleri yapmaktadır. Şeyhlü Oymağı ise Oğuzların meşhur Bayad Boyu'nun Şam Bayadı koluna mensuptur. Ve bu hanedanlığın kökeni Dulkadiroğlu Halil Bey ve torunu Hamza Bey'e kadar uzanmaktadır. Şeyhlü (Halilanlu) oymağı isimlerini Dulkadiroğlu Halil Bey'den ve oğlu Şeyh Selvi Bey'den almıştır.Halen Adıyaman'da Hamzikanlılar olarak bilinen bu oymak Kömür ve çevresinde yaşamaktadır.
Şam Bayadı

Kavi Aşireti     05/07/2013 11:08

Kavi Aşireti homojen yapıda bir aşiret değildir. Adıyamandaki Kavi Aşireti Boylanlu Oymağı, Halilanlu (Şeyhlü) Oymağı, Yakubanlı Oymağı ve Zengilalu Oymağı Hinot Oymağı ve Büyük ve Yerli Kavi Oymağı olmak üzere farkı oymaklardan ve etnik kökenden oluşmuştur. Aşiretin beyliğini Şeyhlü Oymağı reisleri yapmaktadır. Şeyhlü Oymağı ise Oğuzların meşhur Bayad Boyu'nun Şam Bayadı koluna mensuptur. Ve bu hanedanlığın kökeni Dulkadiroğlu Halil Bey ve torunu Hamza Bey'e kadar uzanmaktadır. Şeyhlü (Halilanlu) oymağı isimlerini Dulkadiroğlu Halil Bey'den ve oğlu Şeyh Selvi Bey'den almıştır.Halen Adıyaman'da Hamzikanlılar olarak bilinen bu oymak Kömür ve çevresinde yaşamaktadır.
Şam Bayadı

yorum     16/04/2013 01:28

http://www.facebook.com/pages/Kawlilarin-YER%C4%B0/177767219044104 bu sayfa kawlılar için kuruldu bütün kawlıları bekliyoruz bakalım kaç kawlı var dünyada...
Misafir - MEHMET ERGÜN

     12/03/2013 15:26

merhaba arkadaslar ben kömur kasabasindanim bu yukaridaki yazililarin hemen hepsi yanlistir.KAWI asireti KÜRTÜR ve cogunlugu alevidir sunni tarafi kiz almaktan gelir. Peki KAWI derden gelmis diyesorarsaniz benim edindigim bilgilere göre KAWI ASIRETI BÜGÜNKI IRAN`DAKI SINE DIYE BILINEN SEHIRINDEN GELMISTIR,neden derseniz cünkü oradaki isimler ve bizim eski isimler aynidir ve kürtceside birdir.ikincisi güneydogu kürtlerin birkismi iran ve iraktan gelmistir, VE YINE IFADE EDEYIM KI KAWI KÜRTÜR. o türk diyen arkadaslar dedeleri türk kelimesini duymamislar bile, ve cok eskiye gitmeye gerek yok bir gün ispatlanir.SONa gelirken o bilgileri yazan arladas asiret reysi yokmus diyor zaten tahrihten anlasan yazmasin cünki kürtlerin asiret reysi olmaz MIR leri olurlar.asiretreysi türkdevletin bir politika sonucudur.
Misafir - koma mir (komir)

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ