• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam2225
Toplam Ziyaret15290004
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

HALLACI VEYA HELLACİ AŞİRETİ

Muhammed  Emin Zeki Bey Kürtler isimli eserinde 1930 yılı itibari ile bu ailenin 900 haneden oluştuğu ve Vangölünün güneyine yerleşik olduklarını ayrıca içlerinde Ermeni ve Türk ailelerin de yaşadığını ifade eder. Mark Sykes’e gore de Hallaciler veya Hellaciler, Başta Van gölü çevresi, Ağrı Patnos,Muş’un Bulanık,Bitlis'in Tatvan İlçesinin Eleman Köyü ve Malazgirt,ilçesi ile Erciş ve  çevre köylerine   dağılmış vaziyettedirler. Ayrıca Bitlis’in güneydoğusunda yaşarlar. Mark Sykes'e  göre; Türk, Kürt, Ermeni olarak karışık ve yerleşik bir aşirettir. Bir rivayete göre Geçmişte halıcılıkla uğraştıkları için bu ismi almış olabilecekleri düşülmekteyse de aşiretin bir kısmı kendini Hallacı Mansur’a bağlamaktadır. Xelacîlerin bir kısmı 1800′lerin sonunda Maraş’a göç etmişlerdir. Tarihte bu lakapla tanınan birçok âlim, şeyh mevcuttur.  bunların mizaç olarak Kürt, yaşam olarak Türklere benzediklerini söyler. Kısaca Hallacı  Mansur'u tanıyacak olursak; Esasında Alevi inancının felsefdesini derinden etkileyen ve şekillendiren bir kişidir. 857 yılında Tur şehrinde dünyaya gelmiş ve  .. /Mart/ 922 yılında vefat etmiştir. Bütün Alevi önderlerinde olduğu gibi Hallac-ı Mansur hakkında da sağlam ve güvenilir bilgi yoktur. Hallac-ı Mansur hakkındaki bütün bilgiler sözlü gelenekle yaşatılmıştır. Yazılı kaynaklar tahrip edilmiş, Hallac-ı Mansur gerçeği yok edilmek istenmiştir.
Bütün tahribatlara rağmen Hallac-ı Mansur düşüncesi günümüze dek gelmiştir. Hallac-ı Mansur’u bu kadar güçlü kılan ve günümüze kadar gelmesini sağlayan felsefesi bütün boyutlarıyla Alevi öğretisinde yer almıştır. Örneğin Cem töreninin en önemli aşamalarından biri olan ve haklıyı, gerçeği ortaya koyan "Dar-ı Mansur" en büyük kanıttır. Dar-ı Mansur bir noktada mahkeme işlevi görmektedir. Ama bu öyle bildiğimiz mahkemelerden olmayıp, halk mahkemesi şeklindedir. Böyle olduğu için de haklı ve gerçek her zaman daha yoğun gerçekleşmiştir.
Hallac-ı Mansur, düşüncesi için darağacını göze almış ve hiç bir karanlıktan çekinmeden düşüncesini açıklamıştır. Düşünceleri ne kadar "aykırı" olsa da onları ölümüne savunmuştur.
Hallac-ı Mansur kendisini kırbaçlara, darağacına götüren düşüncesini iki kelime ile özetlemiştir: Enel Hak. Enel Hak, ben Hakkım, hakikatim anlamına gelmektedir. Şüphesiz bu iki kelimenin altında yüzlerce cilt kitaba sığmaz derin anlamlar yatmaktadır. Hallac-ı Mansur düşüncesine göre; insan Tanrının bir yansımasıdır. İnsan Tanrıdan ayrı düşünülemez ve eğer insan kalbini kötülüklerden arındırırsa Tanrı ile bütünleşebilir. 
Aradan 1000 bin yıl geçmesine rağmen Hallac-ı Mansur’un düşünceleri tartışılmaya ve etkilemeye devam ediyor.

Roger lescot eserinde,Hallacilerin   özellikle Yezidi Şeyhi Adi Bin Musafır’ın  kendisine abartılı bir  sevgiyle bağlandığı ve  yolundan gittiği El hallaç’ın  soyundan olabileceklerini yazmaktadır.

5.yüzyılda yaşamış olan El Hallacın tarikatı olan Hallaciye  tarikatı yıllarca yezidiler dahil bir çok Şeyxan ve Irak kürtlerine ilham vermiştir.Hallaciyenin son temsilcileri Kadderiye de toplanmış ve şeyh adi de bizzat bu toplantıya icabet etmişti. Yezidi ve müslüman kürtlerin çok saygı gösterdikleri El hallacın Mezarı bu gün Irak’ın Musul kentinin  Kuzeyindeki Lalişte  bulunan Şeyh Adi’nin Mezarı yanındaki Bağdat Şehitlerine ayrılan bir bölümde bulunmaktadır.

Yukarıdaki bilgilerden Hallacilerin  Irak tarafından  yayıldıkları anlaşılmaktadır. Ancak Hallacilerin 5, yüz yılda yaşamış olan Şeyh  El Hallacın soyundan  mı yoksa felsefesi ile hem Türkiyede  ve hemde yurt dışında  ve bütün coğrafyalarda büyük  saygınlık gören ve 9. Yüz yılda  yaşayan  Hallacı mansurun soyundan mı oldukları tartışma konusudur.Bu konuda araştırmalarımız sürüyor. Bilgiler derlendikçe ilave edilecektir.

Derleme: Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

9854 kez okundu

Yorumlar

hallaci     30/07/2021 14:01

burdan tüm asil hallaci aşiret bireylerine selam olsun
Misafir - kadir

     09/03/2021 11:57

selam olun sizlere
Misafir - veysi aba

     09/03/2021 11:25

hellaci asirti mensubu olarak 200 hane bursanın inegol ilçesineyiz bitlisten gelme
Misafir - veysi aba

Hallacilar     13/11/2019 06:37

Konya kulu ilcesine bagli Karacadağ kassbasi asil Gunde Xaliki yani Xelikan. Bizler xelikan asireti icerisinde olup hallaç kolundayız. Xelikan Aşiretinin en buyuk ailesiyiz.
Misafir - hasan tiftikci

helaci     05/09/2019 19:59

biz helaciler surye dubai istanbul muş diyarbakir siverek ciziri dihok kamişlo bitliş norşin guney doguda yasayan akrabalarimiz var
Misafir - halil sarialtun

asiret     05/09/2019 19:31

bende hellaciyim muş bulanik golyani koyu bize mala mahmut diyorlar dedem surekli der cizre botan dan gelmeyiz
Misafir - halil

     14/03/2017 19:48

halaci aşireti engesor küyü çerkez ağa dan itibaren başa kimse geçemedi ya bügün ya da yıllar sonra halaci aşireti büyük bir yere gelecene inanıyorum
Misafir - halil uluada

hallaci     23/12/2014 20:57

dedelerimizden bize gelen bilgilerde hallaci adı bu şekilde gelmiştir zamanında büyük beylikler ağalıklar varmış halacilerde büyük kabileye sahip sözü gecen ağalardandı hızan tarafında mir beyliyi varmış ve bu beylik civar köylerden her yıl bir kız alırmış kimse de itiraz etmeden verirmiş kızı sıra hallaci ağalarına gelmiş kız istemişler hallaçlar vermemiş ama verecez diyip bi genci çarf giyerek mir beyine yolamışlar bu planlı bişeymiş ve giden hallaçlı mir beyini öldürmüş öldürdükten sonra mir beyini haletim diye seslenmiş hallaci ismi burdan bu şekilde gelmiştir ve türkiyenin bi çok bülgesine dağılmış halacılar
Misafir - ferhat

çağrı     02/08/2013 16:26

hallaciler hallaçlık yaptıkları için bu ismi almıştır. dedem hallaçtı ve yaşadığı dönemin hallaçlarının çpğunun hallaci aşiretınden oldugunu söylrdi
Misafir - özgür zilan

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ