• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam610
Toplam Ziyaret16073669
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

HATUNOĞLU AŞİRETİ

Hatunoğlu Aşireti Osmanlı imparatorluğu döneminde doğu ve güneydoğunun en büyük aşiretlerinden bir olan Milli aşiretinin bir koludur. M.E.Zeki Beg'in araştırmalarına göre 1930 yılı itibari ile 400 aileden müteşekkil bir aşirettir. Büyük Osmanlı Arşivlerindeki (BOA) kayıtlarda Haymenişin taifei Ekrad olan adlandırılan bu aşiret yarı göçebe halde yaşamaktaydı. Resmi olmamakla beraber Yavuz Sultan Selim döneminde Diyarbakır Karacadağ yörelerinde hakim olan Milli Aşiretinin bir kolu iken  yozgat ilinin güney taraflarına tehcir edilirler. Kurmanço /kırmanci lehçesi ile konuşan Hatunoğlu aşireti aynı zamanda hacıbanlı aşireti ile de akraba sayılırlar.
Kürt tarihçiler Hatunoğlu aşiretini Kürt aşiretleri içinde gösteririken, Türk araştırmacılar ise Hatunoğullarını Türk boyu olarak tanımlar. Buna  örnek olarak, Türk araştırmacı M.Fahrettin Kırzıoğlu'nun araştırmasını örnek verebiliriz. Kırzıoğlunun , Kars'ın büyük eşraf ailelerinin  Hatunoğulları büyüklerinden dinleyip derlediği  bilgiler özetle şöyledir;Kendilerine  Hatunoğulları denilmesi Hatun isimli bir kadın'dan gelmektedir. Hatun onların  büyük ninneleridir. Ananeye göre Arpaçayın sağında Mağazbert Kalesindeki  "Süslü Hatun" türbesinde yatan ve Hatunoğullarına ismini veren ninneleri ile bunun kocası kalabalık bir oymakla Kırımdan Kars toprağına Toktamış bey'in ordusu ile gelip yerleşmişler.Sonradan İran padişahı (Temür) bir gün ordu ile gelerek buraları almış ve kendisine karşı geçirmiş ve erkek soylarını kesmiş. Bu beyler ailesinden ancak hamile bir hatun ile  bir de Trabzona kaçabilen "Murat Han" adlı bey sağ kalabilmiş. Sonradan bütün oymaığın baş tacı edip büyük tanıdığı bu hamile Hatundan Karsın Şüregel ve Mağazbert/Digor beylerinin babası doğmuş ve Şahın adamlarının korkusundan dipte bucakta büyütülmüşm. herkesi bu öksüz Beyoğluna babasız büyüdüğü icin Hatunoğlu, demiş... Bu yüzden bu bey çocuğundan doğanlara da bu aile adı verilmiş bulunuyor. Trabzon daki bey de bunların amcası sayılıyor. gerek trabzonun en büyük eşrafından olan Murathanzadeler gerekse Karstaki Hatunoğulları aile ananelerine bağlı olarak öteden beri birbirlerini amcaoğulları sayagelmişlerdir. (M. Fahrettin Kırzıoğlu, Kars Tarihi I. İstanbul 1953 S. 480, 481) Kırzıoğlunun bahsettiği Murathanoğlulları, trabzon gümüşhane ve bayburt civarı tarihinde mühimdir ve bugünde trabzon ve gümüşhane de yaşayanları da vardır.

Bölgede anlatılan rivayetlere göre, Karakalpaklıların bir kısmının Karsa yerleştirilmesinde  Hatunoğullarının büyük rolü olmuştur.

MEMEDÊ KAZIM

www.semskiasireti.com

Araştırma sürüryor.İlaveler yapılacaktır.

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

14813 kez okundu

Yorumlar

hatunoğlu ailemiz     21/11/2023 14:33

Ben Hatunoğulları'ndanım. Kürt falan değiliz biz.Nerden kim çıkardı ,Neslihan Hala var Erzurumda biz ona bağlıyız. Erzurum Kars Ağrı Artvin oralara taa 1380'lerde Kırımdan Toktamış Han ile gelinmiş. Timur şerefsizi maalesef büyük katliam yapmış. Onu hiç sevmem o yüzden.bizim soy Hatunoğulları kitabımızda vardı.Oğuz Türklerine dayanıyor.Kırım kıpçak Kökenliyiz. Kendimde tarih bölümünde okuyorum.
Misafir - Cüneyt HATUNOĞLU

Hatunoğlu ailesi     23/08/2022 22:38

Benim babamın babası tarafı Hatunoğlu ailesine mensup, büyüklerinden duyduğum kadarıyla, 1877-78 Osmanlı - Rus savaşı sırasında yaşanan büyük göçte geniş bir aile olarak Kırım'dan, şimdiki Nahçıvan'a oradanda Kars Sarıkamış'a gelmiş daha sonra da bir bölümünün (büyük dedem ve ailesi ile bir kısım akrabaları) Erzurum' a yerleşmişlerdir. Daha sonra Eskişehir, Tekirdağ, Van'a yerleşenlerde olmuş. Aşiret olarakta yurt içinde çok dağınık olduğunu 40 yılönce bir aile büyüğünden duymuştum. Hatta İl özel idare müdürlüğü yapmış bu büyüğümüz görevi esnasında ve emekli olduktan sonra yaptığı araştırmalarla 7500 kadar bir nüfusu tesbit edebildiğini fakat geride halen tesbit edemediği aile üyelerinin olduğunu ifade etmişti. Ben de Hatunoğullarının birTürk boyundan geldiğini anlatılanlardan biliyorum.
Misafir - Hakan Özçelik

Hatunoğlu ailesi     23/08/2022 22:24

Benim babamın babası tarafı Hatunoğlu ailesine mensup, büyüklerinden duyduğum kadarıyla, 1877-78 Osmanlı - Rus savaşı sırasında yaşanan büyük göçte geniş bir aile olarak Kırım'dan, şimdiki Nahçıvan'a oradanda Kars Sarıkamış'a gelmiş daha sonra da bir bölümünün (büyük dedem ve ailesi ile bir kısım akrabaları) Erzurum' a yerleşmişlerdir. Daha sonra Eskişehir, Tekirdağ, Van'a yerleşenlerde olmuş. Aşiret olarakta yurt içinde çok dağınık olduğunu 40 yılönce bir aile büyüğünden duymuştum. Hatta İl özel idare müdürlüğü yapmış bu büyüğümüz görevi esnasında ve emekli olduktan sonra yaptığı araştırmalarla 7500 kadar bir nüfusu tesbit edebildiğini fakat geride halen tesbit edemediği aile üyelerinin olduğunu ifade etmişti. Ben de Hatunoğullarının birTürk boyundan geldiğini anlatılanlardan biliyorum.
Misafir - Hakan Özçelik

Hatunoğlu Toplantısı     11/07/2022 21:00

Benim de anne tarafı hatunoğlu bir gün bir araya gelelim aşiretimizi toplayalım.
Misafir - Nezih

hatunoğulları     25/01/2021 20:28

Hatunoğulları'nın kürtlerle bir alakaları yoktur. Altınorda zamanında Kırım taraflarından gelmişlerdir. Berke Hn'ın ordusuyla henüz müslüman olmamış olan İlhanlılra karşı savaşmışlardır. Sonraki dönemlerde Mağazbert ve çevresini Timura Karşı savunmuşlardır. Timur da 1391den 1395e kadar kendini uğraştıran bu kahraman aileye soykırım yapmıştır. Anlatıldığı gibi bu soy kırımdan hamile bir hatun ve önceden kaçmayı başaran Murathan zadeler kurtulmuştur. Ailenin adı da buradan gelmektedir.... Aile büyüklerimizin anlattıkları da bunu büyük ölçüde doğrulamaktadır.
Misafir - mehmet akın

Hatunoğulları     04/10/2020 12:39

Kürtlerle kısmen kaynaşmış hatta Burukanlar ile yakın olabilirler, Karapapakların Kars'a yerleşmesine destek olmuşlar, Artvin'deki kolu Hatinoğullarıdır, hemşerim olan köklü ve asil bir Türk hanedanı maşallah
Misafir - Erkin

Hatunoglu     19/05/2020 16:13

Bu yazı doğrudur çünkü ben Karslı bir hatun oğlu ailesinden gelmeyin bizim büyükler aynısını anlatırdı yazanın eline sağlık
Misafir - Mustafa gokcan

hatunoğulları     23/07/2015 22:50

Hatunogullarının kırımdan göçleri 1200 yıllarında gerçekleşmiştir.Oguzları bir kolu olarak Türkmen aşiretidir.Göçler ve evlilikler nedeni ile karışmalar olabilir,ancak hiçbir zaman kürt aşireti olarak anılmamışlardır. Bu yakıştırmayı yadırgadım!!!!
Misafir - erdal hatungil

hatunoğulları     23/07/2015 22:35

Hatunogullarının kırımdan göçleri 1200 yıllarında gerçekleşmiştir.Oguzları bir kolu olarak Türkmen aşiretidir.Göçler ve evlilikler nedeni ile karışmal olabilir,ancak hiçbir zaman kürt aşireti olarak anılmamışlardır. Bu yakıştırmayı yadırgadım!!!!
Misafir - erdal hatungil

eksik bilgi     25/04/2015 11:12

Hatunoğluların kökeni ile ilgili iki tez vardır,m.zeki beyin 1930 tarihi itibariyle öne sürdüğü tez bir kere yakın tarihtir,yakın tarihe bakılacak olursa türkmen oğuzların torunları olan yörükler bile artık yerleşik hayata geçmiş,başka başka boy ve ırktan insanlarla evlenmişlerdir,o yüzden yukardaki bilgiler yanıltıcı ve eksiktir,biz anadoluya ilk gelinen tarih olan 1000-1100 lü tarihlerden bahsediyoruz,hatunoğlu ailesinininde bu tarihlerde öne sürülen tezlere göre ya oğuzların üçok kolu mensubu olan bayındır oymağından(akkoyunlu Türkmenleri) gelmekte,yada kırımdan gelen Moğol hükümdarı cengizhanın torunu toktamış hanın oymağından(altınorda devleti) gelmektedir.
Misafir - ali alper hatunoğlu

büyük yanlış     19/04/2014 00:11

Hatunoğlu ailesi kırımdan gelmiş ani harebelerini Ermenilerden alan ilhanlı hanedanına daha sonrada akkoyunlu hanedanına mensup büyük bir türkmen soyudur kırşehirde yerleşen ve hatunoğluyuz diyen arkadaşlar İbrahim beyin dedesinin karstan göçerken yanında götürdüğü yanaşmalarıdır hatunoğullarının yanında halen Türk kürt köyleri ve çalışanları vardır çok eski bu Türkmen soyunu kürt gösterme çabası boşunadır çünkü bilinen köklü bir hanedandır
Misafir - yavuz hatunoğlu

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ