• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi19
Bugün Toplam2219
Toplam Ziyaret15289998
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

CUDİKAN AŞİRETİ

..

Aşiretler sayfasına Dön

Reşi  Aşiretinin bir kolu olan Cudikan aşireti, Mehmet Emin zeki Beg'in aktardığı bilgilere göre 1930  yılları verilerine  göre 200 aileden oluşmaktaydı. Reşi ismi siyah Giyinen, siyah giyinmeyi seven anlamına gelen Reş kelimesinden almıştır. Yavuz Sultan Selim döneminde  Cihanbeyli, Konya ve Şereflikoçhisar taraflarına sürüldüğü tahmin ediliyor. 1425 yılında Aşut ve Hoşaf Kalesi civarında Karakoyunlu Kara Yusuf'un desteği ile Şeyh  Mahmut tarafından Van'ın özalp ilçesinde kurulan mahmudiyan Beyliğinin sınırlarında Yezidi aşiretleri içinde yaşamaktaydı. Ancak Yezidi inancını benimseyip benimsemedikleri net olarak bilinmemektedir.

İsminin Cudikan olması ise Hakkarinin Cudi dağı taraflarından buralara sürüldüğünden bu ismi aldıkları anlatılmaktadır. Tuz gölünün kuzeyinde  de yaşayan Cudikanlılar mevcuttur.

Şimdilerde yerleşik düzende yaşayan Cudikanlılar  önceleri yarı göçebe ve göçebe şeklinde yaşamaktaydı. 1524–1536 tarihli Osmanlı tahrir defterleri ve tapu kayıtlarında Reşi aşiretinin kolu olan Cudikanlılar  ile diğer  bağlı kolların  ismi Adıyaman Gerger ve Kâhta civarında geçmektedir. Bu aşirete ait kabileler şu şekilde sıralanmaktadır. Ömerikan,(Keytani),Hıdır(Soran), Kelikan, Celikan, Mulukan, Zerukan, Bugrasi (Bekrasi), Remi, Mansuri, İzdekan, Mensurkan, Belikan, Cudukan, Dalyan, Dımsıkan (Doduka), Nasıran, Sinikan, Şeyhbalulan, Mahyan Hosnişinan, Sevırliyan, Okçiyan.  Reşiler, Eyyubiler döneminde Eyyubi Devleti’nin asker aşiretleri arasında bulunmakta idi. 

Asıl vatanları Mazenderan dedikleri dağlık ve geniş bölgedir. Abbasi halifelerinden Harun Reşit döneminde 786 Miladi yılında İslam’ı kabul etmelerinden sonra Anadolu’ya getirilmişlerdir. 

 

MEMEDÊ KAZIM..

Araştırma sürüyor.. İlaveler yapılacaktır. Haklısınız. Cudikan ve diğer BOA(Büyük Osmanlı arşivlerinde) Haymenişin Taife-i Ekrad olarak geçmektedirler. Yani çadırlarda Göçebe veya yarı göçebe olarak yaşayanlar demektir. Benim aşiretim içinde aynı ifadeler kullanılmaktadır.

Lütfen yorum ve ilave bilgilerinizi yorum ekle kısmından ilave ediniz.

 

BU SAYFA İÇİN YAPILAN YORUM VE İLAVELER:


 

ADMİN: 18.10.2012

 

Sayın Fatih  Aspir öncelikkle ilginize teşekkür ederiz.

Hiç Şüpheniz olmasın Araştirmalarımız sürüyor. Yeni veriler elde edildikçe güncellenecektir. Lütfen bizi takip ediniz.
5775 kez okundu

Yorumlar

Cudikan     09/05/2022 01:50

Merhaba Eski ismi Cudikan veya Cutko şimdi Günyüzü olan kasaba cutkolular Konya,Cihanbeyli,Günyüzü Kasabasında yaşamaktadırlar kendimde Cutkoluyum
Misafir - Ufuk

Cutkanli     13/11/2019 01:11

Tokat turhal kazova bolgesinden selamlar. Burga satroba ciftlik gendigelen 4 koy cutkanli yaklasik 4 bin nufus burada. 1850 yilinda konyaya gidenler olmus. 1935 de tekrar dagitilmisiz bilgisi olan yazabilirmi?
Misafir - Oguzhan

avrupa kürtleri     26/01/2016 22:08

anadolunun batisinda ve trakyada, bulgaristanda kaybolan kürtleri de yazmaliyiz. Kircaali tarafinda mesela. Girit adasinda.
Misafir - mihemed

dalyan cemaati     30/09/2015 23:57

Reşi Aşireti'nin Dalyan cemaatine bağlı bir köydeyim şu anda köyümüz halen kurtce konuşulmaktadır Kürt bir köydür Kırşehir merkeze bağlı 30km koyumuzun kurulus bilinmiyor ama cevremizde ki kurt koyleride bize dallyane diye hitap ederler koyumuzun simdiki ismi cadirli haciyusuf koyudur koyde halen nineler dedeler anlatirlar kil cadiri (gon) dedikleri yapip devlete vergi vetilir halen hayvancilik keci agirlikli devam etmektedirdemem o ki dalyan asiretinde baska lari varsa bana burdan yazssinlar cunku koyun ilk kurucusu benim ailemde gelmektedir haciy usuf hocadir halen koy meydaninda turbesi bulunmaktadir
huseyin zengin

cudikan-reşvan     18/10/2012 15:32

Reşvan aşireti üzerinde devlet tarihçilerinin oyunlarının yoğunlaştığı şu sıraalr sizin gibi araştırmacılara ihtiyacımız var..gerçektende El Bidaye vel Nihaye kitabında Eyyubi devlerti komtanlarından Ebul Bahadır Rişvan El Kürdi den bahsedilmektedir..Fakat ricam şuki yadığımız her araştırmayı gerek sözlü aşiret içi gerekse arşiv ve tarih kitaplarıyla belgelendirmeliyiz..Reşvan ve ona bağlı kollar bütün Osmanlı belgelerinde EKRAD taifesi olarak gösterilmektedir..(birkaç yerde türkmen ekradı deyimi geçer).Arşivlere birinci elden girmeli ve aşiretin tarihini yazmalıyız.selam ederim...
Misafir - FATİH ASPİR

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ