• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam714
Toplam Ziyaret16073773
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

HACIBANLI AŞİRETİ

 

Osmanlı döneminde, özellikle Sultan Abdulhamit döneminin en önemli aşiretlerinden Milli aşiretinin cacımanlı  kolundan  ayrılan bir aşiret  olarak biliniyor(Kaynak:M.E.Z Beg.1931 Kürt Tarihi)

Hacıbanlı aşireti Kürtlerin Kormanço/Kırmanç grubuna dahil edilir. Kormançolar; Yavuz Sultan Selim zamanında, İran’ın bölgeyle ilgili emellerine karşı bir tedbir olarak Anadolu’nun çeşitli yerlerinden alınıp doğuya yerleştirilen Türkmen aşiretlerinin, zaman içinde bölge halkıyla kaynaşarak oluşturduğu halkın adı olarak bilinmektedir (Fırat, 1983: 4-5).

1930 yılı verilerine göre 300 aile cıvarında olduğu belirtilmektedir. Bir  zamanlar Kayserinin Batı tarafında bulunan Kızılırmak Nehri civarına ve Amanos dağlarının eteklerine sürülmüşlerdir.

Ziya Gökalp’in, Mem ü Zin adlı hikâyenin yazarı Ahmed-i Hânî’den naklettiğine göre Kormançolar; Boti, Mehmedî ve Silîvî olarak üç kısma ayrılıyor ve bunlardan Silîvîler Mil ve Zil olmak üzere kendi arasında iki alt kısma bölünüyorlar (Gökalp, 1992: 28-30). Bu bilgiye göre  Hacıbanlı aşireti, Silîvîlerden ayrılmış görülmektedir. 
Mil’e ve Zil’e mensup olanlar manasında daha sonraları Milli ve Zilli olarak adlandırılan ve Osmanlı kayıtlarına da böyle geçen aşiretler, zamanla Kormançoların önemli kısmının adı oldu. Bunlardan Millilere mensup olan aşiretler; Bitlis, Van, Dersim, Erzurum ve İran hudutlarında yaşamakta idi. Hasenanlı, Mutikanlı, Çuxuri ve Huyutanlı aşiretleri; Bitlis vilayetinde ikamet ediyordu. Şıkfeti, Takori, Şulyi, Hartuşi ve Şikak aşiretleri; Van vilayeti civarında yaşıyordu. Erzurum vilayeti dâhilinde yaşayan Zirkanlı, Cibranlı ve Cemal Kendi aşiretleri ve yine Van vilayeti hududundan İran içlerine doğru uzanan bölgelerde yaşamakta olan Milan Aşireti, Dersim’in hemen bütün aşiretleri, Musul taraflarındaki bazı aşiretler; Milli olarak adlandırılan bu birinci kısma mensup idi (BOA. DH. SYS. 24/2-4. Lef 114/1). Zil veya Zilli olarak tanınan aşiretler; Sipki, Celali, Zilanlı, Haydaranlı ve Badıllı (Beydilli) aşiretleri idi ve ikametleri Erzurum sınırları içerisinde bulunuyordu. 

Osmanlı kayıtlarında  “Ekrâd-ı Millili” şeklinde geçmektedir. 1518 tarihli Osmanlı kayıtlarında aşiretin iki yüz yirmi beş hane ve kırk beş mücerret nüfusa sahip olduğu tespit edilmiştir. 

 

ARAŞTIRMA DEVAM EDİYOR BİLGİLER ELDE EDİLDİKÇE İLAVE EDİLECEKTİR.

 

MEMEDÊ KAZIM6899 kez okundu

Yorumlar

heciban / cobıran     29/07/2015 05:09

slm ben ankara nın bala ilçesinin kürdlerindenim.Biz hecibiyiz.bazı kaynaklarda ankara ya 1700 lerde geldiğimiz söyleniyor burda bahsini ettiğiniz hacıban hecibanmıdır.başka bişey daha var biz cobıranı da kullanıyoruz ama yaşlılar cibran da diyor.bilgisi olan paylaşımda bulunabilir tşkler
Misafir - selçuk

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ