• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi19
Bugün Toplam2342
Toplam Ziyaret15290121
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

HAKKARİ BEYLERİ

Şerefname’nin aktardığı bir rivayette bu beylerin Abbasi halifelerinin soyundan oldukları iddia edilir. Hangi Abbasi halifesi olduğu söylenmez. Şerefname’nin “doğru” bulduğu diğer bir rivayette ise Şemseddin diye birinin soyundan olup “Şemu/Şenbu” (Minorsky’de “Şambo”) adıyla ünlendikleri söylenir.
Moğollar (Cengiziler), Hakkari beylerini yerinde bırakır. Hakkari, Timur istilası sırasında (1366-1388), Mir İzzeddin Şer (Mir Ezdin Şir) adında bir emir tarafından yönetilmektedir. Bu tarihte Van ve Vestan kaleleri de Hakkari Prensliği’ne dahildir. Timur, Hakkari ve Van yönetimini kısa süren bir direnişten sonra kendisine teslim olan İzzedin Şer’e geri verir. 1422’de Timur’un oğlu Mirza Şahruh, Bitlis ve Ahlat’ı da Hakkari Emiri Şemseddin’e bırakır. Hakkari Beyliği’ni ele geçiren Akkoyunlu Uzun Hasan, bu beyliğin yönetimini “Dınbıli aşireti”ne emanet eder. Bu beyliği uzun süre Akkoyunlular adına Dınbıliler yönetir. Daha sonraları Asurlar’ın (Nasturiler’in) desteğiyle Hakkari’nin eski beyleri yönetimi geri ele geçirirler.5089 kez okundu

Yorumlar

     08/02/2019 15:48

begler diyarbakır palu ve hakkaride bulunmaktadırlar
Misafir - palu

begler     19/03/2015 10:23

hakkari beyleri hazreti abbasın soyundandır. ve bununla ilgili secare vardır. yok şomso diye birinin soyundanmış bunlar küllüyen yalan kardeşin tarih bellidir bunların bir kısmı hakkaride bir kısmı vanda bir kısmı bitlis adilcevazda ve diyarbakırda yaşamaktadırlar.
Misafir - ahmet

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ